12 błędów, które każdy popełnia podczas blanszowania warzyw

  szokująca zielona fasola Ahanov Michael/Shutterstock Jennifer Goldsmith


Blanszowanie to ważny krok w zachowaniu szczytowej kondycji warzyw przed ich zamrożeniem (poprzez USDA ). Proces skutecznie spowalnia działanie enzymów poprzez gotowanie warzyw w parzonej wodzie przez kilka minut. Warzywa są usuwane i przechowywane, często w zamrażarce. Choć brzmi to dość prosto, popełnienie jednego lub dwóch prostych błędów podczas procesu blanszowania może w dużym stopniu zepsuć efekt końcowy.Według Koalicja Wellness , wszystkie warzywa powinny być blanszowane przed zamrożeniem, z wyjątkiem produktów obciążonych wodą, takich jak papryka (które, nawiasem mówiąc, są botanicznie owocami, zgodnie z NDTV ). Wykonanie tego dodatkowego etapu blanszowania może wydawać się jeszcze jedną rzeczą do zrobienia, ale może poważnie przedłużyć termin spożycia warzyw i zachować ich smak i kolor. Warzywa blanszowane są również łatwiejsze do zapakowania do pojemnika do przechowywania, ponieważ warzywa zwykle kurczą się po blanszowaniu.
Na szczęście kilka błędów technicznych, które mogą wystąpić podczas blanszowania, można łatwo uniknąć. Oto, jak dowiedzieć się, których narożników naprawdę nie możesz wyciąć, jeśli chcesz uzyskać najlepsze rezultaty w przypadku tej popularnej, ale skutecznej metody gotowania i przechowywania warzyw.

Nie blanszować warzyw, gdy są jeszcze świeże

Jacob Lund/ShutterstockPo zebraniu i zebraniu warzyw i owoców proces psucia zaczyna się niemal natychmiast. Co więcej, gdy produkt zaczyna się psuć, tracimy niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Według Rozszerzenie University of Minnesota , najlepszym czasem na zamrażanie warzyw i owoców jest szczyt dojrzałości i jak najszybciej po zebraniu produktu. Dzieje się tak dlatego, że po zebraniu owoce i warzywa nadal przechodzą zmiany chemiczne wywołane przez enzymy, które zmieniają kolor, teksturę i skład składników odżywczych produktu.

Blanszowanie może spowolnić lub zatrzymać całe to pogorszenie, ale te zawsze działające enzymy oznaczają, że musisz działać szybko. Jeśli zbierasz własne produkty w przydomowym ogrodzie , na przykład, Koalicja Wellness sugeruje zbieranie warzyw i owoców z winorośli we wczesnych godzinach porannych, kiedy rosa utrzymuje się na roślinach. W przeciwnym razie powinieneś zacząć blanszować tego samego dnia, w którym przyniesiesz do domu swoje produkty ze sklepu spożywczego lub targu.Nieprzygotowywanie produktów przed blanszowaniem

Studio LightField/Shutterstock

Po zebraniu produktów i przygotowaniu ich do procesu blanszowania i zamrażania, nadszedł czas na przygotowanie warzyw zgodnie z ich przeznaczeniem po zamrożeniu, zgodnie z Koalicja Wellness . Najpierw wybierz najlepsze warzywa i usuń wszelkie kawałki, które mają widoczne uszkodzenia lub inne niedoskonałości, takie jak siniaki. Następnie dokładnie umyj i wypłucz produkty, aby uniknąć spożywania niezdrowych bakterii lub robaków. Według Żyj silnie , spożywanie owadów pozostających na produktach niekoniecznie jest szkodliwe, ale niewielu uważa to za pożądany dodatek, więc dokładnie spłucz te warzywa.

najlepszy smak pomocnika do hamburgerów

Według Washington Post , należy następnie przyciąć i posiekać warzywa tak jak zwykle do spożycia. Na przykład odetniesz kukurydzę z łodygi i odetniesz brokuły z łodygi na równe porcje, co pomoże bardziej równomiernie ugotować i zamrozić warzywa. Jeśli warzywa byłyby normalnie pozbawione pestek, najpierw posiekaj i usuń nasiona. To samo dotyczy obierania warzyw i usuwania porcji posiniaczonych lub przyrumienionych.

Korzystanie z kuchenki mikrofalowej

Afryka Studio/Shutterstock

Ponieważ cały sens blanszowania warzyw polega na dezaktywacji enzymów, które sprawiają, że świeże produkty są znacznie bardziej podatne na zepsucie, najlepiej pozostawić kuchenkę mikrofalową w tym miejscu. Dzieje się tak, ponieważ mikrofale nie powstrzymają definitywnie tych enzymów przed rozpoczęciem procesu niszczenia, zgodnie z Krajowe Centrum Domowej Konserwacji Żywności . Co więcej, chociaż mikrofale są uważane za oszczędzające czas w innych metodach gotowania, nie skrócą czasu i wysiłku potrzebnego do prawidłowego blanszowania i zamrażania warzyw. Jeśli upierasz się przy korzystaniu z tego gadżetu, i tak będziesz musiał pracować w małych ilościach.

Według badania opublikowanego w Dziennik Jakości Żywności , warzywa blanszowane w kuchence mikrofalowej miały gorszy smak, kolor i konsystencję w porównaniu z warzywami blanszowanymi w wodzie lub parze. Co więcej, warzywa blanszowane w wodzie lub na parze zawierały wyższy poziom witaminy C w porównaniu z warzywami, które zostały poddane działaniu mikrofal. W przypadku warzyw o najlepszym wyglądzie, smaku i wartości odżywczej najlepiej zostawić kuchenkę mikrofalową na inne zadanie.

Przepełnienie koszyka

Phuangphet geissler/Shutterstock

Aby skutecznie blanszować warzywa na parze, w celu uzyskania najlepszych rezultatów niezbędny jest kosz do gotowania na parze lub kosz druciany, ponieważ Rozszerzenie Uniwersytetu Missouri notatki. Chociaż Krajowe Centrum Domowej Konserwacji Żywności zauważa, że ​​blanszowanie parowe zajmuje nieco więcej czasu niż blanszowanie we wrzącej wodzie, dlatego warto poświęcić więcej czasu, aby uzyskać lepsze wyniki.

Rozpocznij blanszowanie parowe, używając dużego garnka z ciasną pokrywką i koszem do blanszowania, który utrzymuje warzywa co najmniej trzy cale nad dnem garnka. Ale nie upchaj tam wszystkich warzyw na raz! Dzieje się tak, ponieważ blanszowanie działa najlepiej, gdy warzywa mają wystarczająco dużo miejsca w koszu, aby para szybko dotarła do wszystkich obszarów warzyw. Ta sama zasada dotyczy wielu innych metod gotowania, od warzywa na parze do piec ciasteczka .

Jeśli używasz metody gotowania wody, obowiązują te same zasady. Washington Post zauważa również, że należy używać warzyw o podobnej wielkości lub porcji warzyw, aby również zapewnić równomierne blanszowanie. Warzywa o niespójnej wielkości mogą spowodować, że niektóre porcje mogą się zagotować, podczas gdy inne mogą pozostać surowe.

Dodanie warzyw do wody zanim się zagotuje

beats1/Shutterstock

Bez względu na to, czy gotujesz na parze, czy gotujesz warzywa, nie spiesz się. The Departament Zdrowia Niepodległości mówi, że należy poczekać, aż woda zacznie szybko wrzeć, dodając te starannie przygotowane i porcjowane warzywa. Tutaj również można wziąć pod uwagę odżywianie. Gdy warzywa dodamy do wody zbyt wcześnie, rozpuszczalne w wodzie witaminy zaczynają się rozpuszczać. Im dłużej tak siedzą, tym więcej składników odżywczych się rozpadnie, zgodnie z Brama SF .

martha stewart snoop dogg show

Co więcej, im dłużej warzywa leżą w koszu z wrzącą wodą lub na parze, tym bardziej papkowaty i rozgotowany będzie produkt końcowy. Czekanie, aż woda się zagotuje, podczas gdy warzywa siedzą w tych rosnących temperaturach, naturalnie oznacza, że ​​będą musieli zmierzyć się z tym przerażającym stanem. Najlepszym sposobem na określenie czasu procesu blanszowania jest szybkie zagotowanie jednego galona wody na funt warzyw, a następnie obniżenie warzyw za pomocą kosza do blanszowania lub dodanie ich bezpośrednio do wrzącej wody. Następnie doprowadź wodę do szybkiego wrzenia przez zalecany czas.

Nie dodając soli do wody

Nowa Afryka/Shutterstock

Według Ilustrowany kucharz , najlepszym sposobem na uzyskanie kolorowych, równomiernie doprawionych warzyw jest dodanie sporej ilości Sól najpierw do wody. Zespół z Cook's Illustrated przetestował tę technikę, dodając do wrzącej wody ciężką sól zamiast umiarkowanych ilości soli przed dodaniem zielonej fasoli. Po gotowaniu produktów przez kilka minut, kucharze schłodzili je w łaźni lodowej, aby szybko zatrzymać proces gotowania. Efektem końcowym była doskonale doprawiona zielona fasola, wewnątrz i na zewnątrz.

jak McDonald's robi swoje frytki?

Zespół przetestował następnie nową technikę na innych warzywach, w tym szparagach, groszku cukrowym, brokułach i kalafiorze. Odkryli, że w każdym przypadku warzywa były bardziej żywe i miały intensywniejszy smak dzięki dodatkowi sodu. Ale ile powinieneś użyć? Według MasterClass , jeśli używasz standardowego jednego galonu wody na funt warzyw, powinieneś również dodać do mieszanki jedną szklankę soli.

Szacowanie czasu wrzenia

Cozine/Shutterstock

Chociaż możesz być w stanie skrócić czas, jeśli chodzi o techniki gotowania, blanszowanie nie jest miejscem na kreatywność z zegarem. Blanszowanie warzyw przez zbyt długi lub zbyt krótki czas zepsuje efekt końcowy w dużym stopniu, więc przestrzegaj zalecanych czasów tak ściśle, jak to możliwe, ponieważ Rozszerzenie Uniwersytetu Missouri ponagla. Nadmierne gotowanie może spowodować utratę smaku, koloru i składników odżywczych, ponieważ rozgotowane warzywa powodują ucieczkę enzymów i kwasów, ostatecznie matując warzywa.

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy rozgotowałeś warzywa, jest po prostu kolor wody. Im więcej koloru zostanie uwolnione do wrzącej wody, tym bardziej rozgotowane i ubogie w składniki odżywcze będą warzywa. Najlepiej je śledzić wskazówki dotyczące czasu blanszowania , które są inne dla każdego warzywa, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty spożycia. Gdy warzywa zostaną zanurzone w energicznie wrzącej wodzie, uważnie obserwuj, aby ich nie rozgotować.

Nie korzystam z kąpieli lodowej

Ahanov Michael/Shutterstock

Gdy warzywa zostaną wyjęte z wrzącej wody, będą dalej gotować, dopóki nie zrobisz czegoś, aby je ochłodzić. Ponieważ rozgotowanie jest jednym z najszybszych sposobów na zmatowienie warzyw, zmniejszenie ich zawartości składników odżywczych i zmianę ich tekstury, nadszedł czas, aby uzyskać lód. Dodając warzywa do kąpiel lodowa natychmiast po wyjęciu ich z ognia zatrzymujesz całe gotowanie w jego śladach. Jak na MasterClass , ta metoda, znana jako szokująca, jest najlepszym sposobem na uzyskanie doskonale zamrożonego warzywa na wysokości jego tekstury i smaku.

The Rozszerzenie Uniwersytetu Missouri zaleca schłodzenie blanszowanych warzyw w lodowatej wodzie przez taki sam czas, jak je gotowałeś. Pamiętaj, aby wcześniej przygotować kąpiel lodową i upewnić się, że temperatura wody osiągnie co najmniej 60 stopni Fahrenheita lub mniej (przez Clemson University Cooperative rozszerzenie ). Nie wszystkie przepisy będą zawierały ten krok w instrukcji blanszowania, jednak wielu kucharzy może to postrzegać jako oczekiwaną część procesu blanszowania.

Nie powlekaj warzyw olejem

Rommel Canlas/Shutterstock

Blanszowanie jest powszechną metodą gotowania warzyw tuż przed trafieniem na stół obiadowy, więc jeśli zamierzasz podawać warzywa natychmiast po ich zblanszowaniu, rozważ powlekanie ich olejem pierwszy. Według YouTubera i naukowca żywności Harold McGee , ten krok pomoże zapobiec marszczeniu, które zmieni smak i konsystencję warzyw. Mimo to olej jest wodoodporny i pomaga zatrzymać wilgoć w warzywach, dzięki czemu warzywa, które będą dobrze wyglądać i smakować podczas ich talerzowania. Możesz użyć dowolnego oleju, chociaż możesz preferować bardziej neutralny olej, który nie będzie konkurował ze smakiem warzyw.

Jeśli chodzi o zamrażanie blanszowanych warzyw, powlekanie ich olejem pomaga zapobiegać przypaleniom w zamrażarce oraz zachować smak i konsystencję, zgodnie z Praktyczna samodzielność . Kiedy przyjdzie czas na odgrzanie warzyw, przekonasz się, że zaoszczędziłeś czas, ponieważ będą już przyprawione i gotowe do gotowania takich metod, jak pieczenie.

Nie używaj tacy do wstępnego zamrażania

Joanne Dale/Shutterstock

Zamrażanie warzyw i owoców to popularna metoda stosowana w celu przedłużenia okresu przydatności produktów do spożycia, zgodnie z Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa . Jeśli chcesz być jeszcze bardziej wydajny, upewnij się, że zamrażasz blanszowane produkty na tackach.

Zaletą zamrażania żywności na tackach jest to, że zamraża warzywa w równych warstwach. Dzięki temu produkty nie zbijają się razem, a podczas podgrzewania proces będzie łatwiejszy, ponieważ możesz wybrać ilość warzyw, które chcesz użyć. Pozostała część pozostanie odpowiednio zamrożona i przechowywana.

Aby zamrozić zblanszowane warzywa, wyjmij je z zimnej kąpieli po blanszowaniu i osusz. Następnie ułóż je w jednej warstwie na płytkiej tacy i umieść wszystko w zamrażarce. Pozostaw tacki w zamrażarce na maksymalnie 24 godziny, aby upewnić się, że wszystko jest całkowicie zamrożone, a następnie przenieś warzywa do pojemnika do przechowywania w zamrażarce.

Nieprawidłowe przechowywanie blanszowanych warzyw

TY Lim/Shutterstock

Blanszowane warzywa, takie jak obfite warzywa, można przechowywać w lodówce do czterech dni, zgodnie z Marta Stewart , ale zamrażanie znacznie wydłuży ten okres przydatności do spożycia. Jeśli używasz metody tac do zamrożenia warzyw przed przechowywaniem, możesz następnie przenieść poszczególne zamrożone kawałki do dużej torby lub pojemnika do zamrażania. Ponieważ są już zamrożone, nie musisz się martwić o ich wstępne porcjowanie — powinieneś być w stanie łatwo oddzielić to, czego potrzebujesz, od całości później.

Jeśli jednak się spieszysz i nie masz czasu na pakowanie i zamrażanie zblanszowanych warzyw, możesz je osuszyć i podzielić na porcje przed zamrożeniem (poprzez Koalicja Wellness ). Wybierając opakowanie przystosowane do zamrażania, upewnij się, że jest ono odporne na parę i wilgoć, aby nie wysychało ani nie utleniało zamrożonych produktów. Według Rozszerzenie University of Minnesota , pakowanie próżniowe jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zamrażania blanszowanych produktów. Ta metoda pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii i zmniejsza narażenie na tlen, co może sprzyjać psuciu się.

jak stwierdzić, czy małże są martwe

Nie dość szybko spożywać mrożone warzywa

Merrimon Crawford/Shutterstock

Włożyłeś cały wysiłek w przygotowanie warzyw do zamrażania, więc ostatni krok jest prawdopodobnie najważniejszy w zapewnieniu, że zbierzesz owoce swojej ciężkiej pracy. Byłoby to oznaczanie mrożonych produktów datą i ilością warzyw (przez Washington Post ). Kiedy właściwie oznakujesz i zamrozisz swoje produkty w zamrażarce z kontrolowaną temperaturą, blanszowane warzywa mogą przetrwać do 10 miesięcy. Może to być zarówno opłacalne, jak i zmniejszyć ilość odpadów, ale tylko wtedy, gdy zwrócisz uwagę na datę na etykiecie.

Według Zjedz według daty , ta metoda może pomóc Ci cieszyć się warzywami, które inaczej nie byłyby w sezonie. Jeśli przekroczyłeś zalecany okres od ośmiu do dziesięciu miesięcy, jednym ze sposobów sprawdzenia, czy twoje warzywa się zepsuły, jest po prostu na nie patrzenie. Jeśli wokół warzyw tworzy się dużo kryształków lodu i wydaje się, że zmienił się kolor lub konsystencja, być może nadszedł czas, aby je wyrzucić.
Kategorie Opinie przepisy Opinie