13 błędów, które wszyscy robią z czekoladowymi truflami

 trufle czekoladowe z łyżką i kawałkami czekolady Alena_Kos/Shutterstock Willow Nads
Nie ma kontrowersji, jeśli twierdzimy, że czekolada trufle są luksusowe i dekadenckie, co czyni je najlepszą ucztą dla miłośników czekolady. Te deserowe ulubienice uwodzą słodycze na całym świecie od swoich początków w XIX-wiecznej Francji. Jedna z historii głosi, że sam Auguste Escoffier przez przypadek pomieszał składniki i połączył gorącą śmietankę z czekoladą, tworząc czekoladową truflę (przez Charbonnel ).
Mistrz produkcji czekolady Richard Tango-Lowry z Czekolada Tańczącego Lwa uwielbia robić trufle i mówi SN, że definicja tego przysmaku jest dość specyficzna. „Tradycyjna trufla to środek ganache obtoczony cienką warstwą temperowanej czekolady i posypany kakao. Nazywa się truflą ze względu na podobieństwo do grzyba o tej samej nazwie. Doskonała trufla powinna uderzyć cię odrobiną cierpkości na język z proszku kakaowego. Następnie cienka jak papier skorupa ustępuje miejsca jedwabistemu środkowi, które natychmiast się topi, eksplodując czekoladowym smakiem.

Jeśli próbujesz robić trufle w domu, będziesz chciał je również dobrze przygotować. Oto kilka typowych błędów, które wszyscy popełniają, jeśli chodzi o wytwarzanie czekoladowych trufli i jak ich unikać lub naprawiać.Myśląc, że musisz temperować czekoladę

 kobieta mieszająca rozpuszczoną czekoladę ganache Taras Grebinets/Shutterstock

Temperowanie czekolady do odpowiedniej temperatury i konsystencji może być trudne, więc nic dziwnego, że po drodze jest wiele rzeczy, które mogą pójść nie tak. Jednym z problemów jest wilgoć, która może powodować zakleszczanie się czekolady w nieestetyczny bałagan. Nie można również przegrzewać czekolady, aby nie wystąpił podobny problem. I oczywiście musisz dostosować swoją technikę do rodzaju czekolady, której używasz.jaka jest różnica między marmite a vegemitem?

Jednak nie każdą truflę trzeba temperować. Nasz trufle z białej czekolady przepis pokazuje, że tak nie jest, chociaż trzeba roztopić czekoladę, aby dobrze mieszała się z serkiem śmietankowym.

Trufluj mnie! właścicielka Diane Haase powiedziała nam, że domowi kucharze nie muszą się tak bardzo martwić tym krokiem, ponieważ hartowanie to bardziej kwestia wyglądu niż smaku. „Temperowanie czekolady sprawi, że trufle będą ładnie błyszczeć, a czekolada będzie chrupiąca”. Czekolady nie trzeba temperować, żeby smakowała wyśmienicie. Wszystko zależy od wyglądu czekolady. Temperuję swoją czekoladę, ponieważ prowadzę truflową firmę, ale aby zrobić trufle dla siebie i przyjaciół, nie trzeba ich temperować. '

Niech ganache stanie się zbyt twardy

 ręka trzyma trufle czekoladowe z tacą trufli Władimir Jakowenko/Shutterstock

Przygotowanie trufli polega na stopieniu składników, a następnie pozostawieniu ich do zastygnięcia. Będziesz chciał, aby twój ganache był wystarczająco twardy, abyś mógł zwinąć go w kulkę, więc wiele przepisów zachęci cię do schłodzenia go w lodówce przez kilka godzin przed uformowaniem trufli. Następnie zazwyczaj zostawiasz gotowe trufle, aby stwardniały na tyle, abyś mógł je podnieść i włożyć do ust, i poczuć, że wszystko jest w porządku ze światem.

Ale co, jeśli twój ganache jest zbyt twardy? Nie, nie musisz zaczynać od nowa ani dodawać innych składników. Zamiast tego postępuj zgodnie z prostą wskazówką twórcy przepisu Katarzyna Brooke . Jeśli ganache stał się zbyt trudny do nabierania, nie mówiąc już o rolowaniu, podgrzej go w kuchence mikrofalowej. Musisz być ostrożny, ponieważ nie chcesz zrujnować całego tego wspaniałego ganache, więc pracuj w małych odstępach czasu. Włóż go do kuchenki mikrofalowej na 10-20 sekund. Przy odrobinie ostrożności ganache powinien zmięknąć na tyle, abyś mógł z łatwością wrócić do nabierania i toczenia.

Niestosowanie właściwych proporcji czekolady do śmietanki

 mieszanka ganache z proszkiem kakaowym i truflami Artem Z/Shutterstock

Nie ma całego ładunku składników dla większości przepisów na trufle. Marta Stewart , na przykład, ma bardzo prosty przepis na trufle, który jest przyrządzany z zaledwie pięć składników . Oprócz ciężkiej śmietanki i półsłodkiej czekolady, potrzebujesz tylko koszernej soli, niesłodzonego kakao w proszku i ekstraktu waniliowego, aby zrobić te smakołyki. Ponieważ głównymi składnikami są śmietanka i czekolada, ważne jest, aby stosunek tych dwóch składników był jak najbardziej zbliżony do idealnego.

Tango-Lowry mówi, że ganache może stać się zbyt gęsty, ponieważ nie jest wykonany prawidłowo. Nie chodzi tylko o proporcje, ale o sposób mieszania składników. „W przypadku trufli podstawowy przepis to równe części wagowe czekolady i śmietanki. Delikatnie rozpuść czekoladę, a następnie wymieszaj śmietankę w trzech częściach, energicznie ubijając między dodawaniem, aż wynik będzie lśniący i jedwabisty”.

Jeden Reddit Tipster sugeruje, że jeśli twoje pomiary nie są prawidłowe, a ganache nie zestala się w temperaturze pokojowej, możesz stopić ganache i dodać śmietanę, jeśli jest zbyt twardy. Jeśli jest zbyt miękka, możesz spróbować ponownie stopić mieszankę i dodać trochę czekolady.

Niedoprowadzenie śmietany do odpowiedniej temperatury

 rozpuszczona czekolada Lilia Kandraszewicz/Shutterstock

Jeśli chodzi o robienie pysznych trufli, kluczem jest podgrzanie śmietany na tyle, aby stopiła się czekolada. Ale kiedy wylejesz śmietankę na chipsy czekoladowe, może się okazać, że nie wszystkie się roztopią. Jeśli tak się stanie i już dodałeś śmietankę, włóż mieszankę do kuchenki mikrofalowej. Daj to szybki 20-30 sekundowy wybuch i to powinno sprawić, że te utrzymujące się nieroztopione chipsy poddadzą się upałowi. Pamiętaj, aby później wymieszać ganache, aby upewnić się, że wszystko równomiernie się stopiło. Ważne jest również, aby śmietanka odpowiednio się zagotowała przed dodaniem jej do czekolady, chociaż można zdjąć ją z ognia, gdy wylewa się ją na chipsy.

Stół degustacyjny sugeruje, że zbyt gorąca śmietanka spowoduje również spalenie czekolady. Rozwiązanie? Po doprowadzeniu go do wrzenia na kuchence, daj mu minutę, aby nieco ostygł, zanim rozpuścisz w nim czekoladę. Wypróbuj śmietankę w mikrofalówce w małych ilościach, aby mieć większą kontrolę nad procesem. Jeśli mikrofon nie jest wystarczająco gorący i nie chcesz podgrzewać ganache w kuchence mikrofalowej, spróbuj wymieszać mieszankę, gdy topi się w misce nad inną wypełnioną gorącą wodą.

Brakujące możliwości twórcze

 trufle czekoladowe z dekoracjami Instagram

Z pewnością każdemu znana jest klasyczna hartowana trufla czekoladowa posypana kakao. To klasyczna słodka uczta, niezależnie od tego, czy robisz je dla wyjątkowej osoby jako prezent, czy dla wielu szczęśliwych gości na specjalną okazję. To nie znaczy, że nie możesz się dobrze bawić i wypróbować kilku różnych odmian, takich jak nasza romantyczna czerwone aksamitne trufle wykonane przez zmieszanie czerwonego aksamitnego ciasta z lukrem, a następnie zanurzenie mieszanki w roztopionych kawałkach białej czekolady. Są i nasze łatwe trufle Oreo z kremowego serka i kruszonych ciasteczek, z wierzchu polewą z białej czekolady.

Haase jest także wielkim fanem kreatywnego dekorowania truflami, kształtowania ich, a nawet dopasowywania ich do wydarzenia. „Jest tak wiele rodzajów posypki i kolorowej czekolady, że twoje pomysły na dekorację mogą być nieograniczone” – mówi. „Pomyśl o uformowaniu trufli w serce na Walentynki,„ stopieniu ” bałwanów na zimę, truflowych „pops” na urodziny lub dostosowaniu motywu kolorystycznego na ślub lub urodziny”. Gdy wyjdziesz poza tradycyjny sposób myślenia o truflach, możesz odkryć cały kulinarny świat cudów.

Robienie ziarnistych trufli

 wewnątrz czekoladowej trufli DihandraPinheiro/Shutterstock

Czekolada nie jest łatwym składnikiem do pracy, mówi Tango-Lowry. „Czekolada to moja pasja. Nigdy jej nie opanuję – któż może zapanować nad kimś tak upartym i burzliwym? Ale nadal będę ją zabiegać i tworzyć odrobinę jej duszy w każdej trufli i cukierku, które stworzę”. Ponieważ był kiedyś fizykiem, wie również, że w grę wchodzi również sporo nauki. Może to pomóc, jeśli twój ganache jest zbyt kruchy lub ziarnisty.

Naukowo słodkie sugeruje, że to masło kakaowe w czekoladzie jest tutaj winowajcą, ponieważ może krystalizować się w unikalny sposób, który wpływa na jego interakcję z innymi składnikami. Właściwie wg Imperial College w Londynie , czekolada może osiągnąć sześć unikalnych struktur krystalicznych. Aby uzyskać gładką konsystencję, zwróć uwagę na temperaturę i upewnij się, że kawałki czekolady mają jednakowy rozmiar. Jeśli są małe, jest bardziej prawdopodobne, że stopisz je szybko i równomiernie. Aby to osiągnąć, pozwól podgrzanej czekoladzie i śmietance usiąść razem przed wymieszaniem, pozwalając tym dwóm składnikom zadziałać magicznie. Gdy krem ​​ostygnie, a czekolada się rozgrzeje i roztopi, temperatury dwóch składników spotkają się pośrodku. Potem czas na zamieszanie. A kiedy to zrobisz, bądź delikatniejszy z mieszanką, zamiast stać się ludzkim betoniarzem. Energiczne mieszanie doda powietrza i zmatowi błyszczącą emulsję.

Pozwalając, aby skorupa czekolady stała się zbyt gruba

 trufla czekoladowa w proszku kakaowym Zdjęcia żywności/Shutterstock

Pokrywanie trufli czekoladą nie jest takie łatwe, więc nic dziwnego, że na tym etapie może pojawić się kilka problemów, nie wspominając o całym bałaganie. Zrobiłeś swój ganache i zrobiłeś to dobrze, więc nie jest za twardy i nie za miękki. Teraz chcesz dodać tę delikatnie cienką polewę czekoladową, aby stworzyć niepowtarzalne wrażenie gryzienia przez chrupiącą chrupkość do miękkiego, aksamitnego wnętrza. Ale jeśli twoja skorupa jest zbyt gruba, twoja trufla może wyglądać wręcz niezgrabnie.

To jest dokładnie to, czego nie chcesz, jak wyjaśnia Tango-Lowry. „Trufla to nie piłeczka golfowa, to przysmak. Powinna dostarczać dużo smaku w zaledwie jednym lub dwóch małych kęsach” – mówi. „Aby pokryć szlafrok, nałóż łyżkę temperowanej czekolady na dłoń, a następnie szybko obtocz w niej środek ganache, aby go pokryć. Wrzuć pokryty środek do miski z proszkiem kakaowym i rozwałkuj, aż zostanie całkowicie pokryty”. Tak długo, jak nie masz nic przeciwko nałożeniu sobie odrobiny czekolady, rozwiązanie tutaj jest odświeżająco proste.

Nie bawić się różnymi powłokami

 czekoladowe trufle w proszku matcha Gulsina/Shutterstock

Chociaż jest coś prawie idealnego w temperowanej czekoladowej skorupce na trufli z prostym posypaniem proszkiem kakaowym, istnieje więcej niż kilka sposobów na ulepszenie powłoki na tej słodkiej uczcie. Chociaż trzymanie się klasycznego pomysłu nie jest błędem, błędem może być nieeksperymentowanie lub przynajmniej wypróbowanie różnych sugestii. Ta kreatywność może dodać wiele kombinacji smakowych i tekstur do trufli.

Zakończenie tego oznacza, że ​​możesz przegapić na przykład zrobienie trufli z garam masala i odrobiną chili. Jest wielu amatorskich producentów trufli czekoladowych oferujących mnóstwo pomysłów na polewę Reddit aby Twoje trufle się wyróżniały.

Weźmy na przykład trufle w polewie matcha lub prażonym kokosie. Oczywiście fantazyjne powłoki można pozostawić ekspertom. Dancing Lion Chocolate to niewątpliwie wyjątkowy produkt Zatoka turecka i węgierska trufla paprykowa wykończony grubym cukrem, podczas gdy lawendowy hidżiki karmelowe trufle oblane są ciemną czekoladą i lawendowym cukrem. Trufluj mnie! dodaje też trochę pikanterii trufle z pieprzem cayenne z posypką lub czerwoną mżawką.

Niewłaściwe dodawanie środków aromatyzujących

 trufle z napojem w szkle tRufelka Elena/Shutterstock

Dekoracje i polewy można zmienić nie tylko na zewnątrz trufli. Sposobów na zmianę wnętrza jest całkiem sporo Guru domowych prezentów . Jeśli chcesz dodać kawałki toffi lub likieru, włóż te składniki do ganache, gdy jest jeszcze ciepły. Mieszanki powinny mieć temperaturę pokojową lub twój ganache może zacząć reagować i zmieniać teksturę, i to nie w dobry sposób.

Możesz również dodać smaku, napełniając śmietanę ziołami i przyprawami podczas podgrzewania. Pamiętaj tylko, aby odcedzić miksturę, aby niechciane kawałki ziół nie dostały się do gotowych trufli. Możesz również dodać te składniki do zimnej śmietany i pozostawić na jeden dzień w lodówce. Dzięki tej metodzie wypróbuj składniki o mocniejszym smaku, takie jak ziarna kawy i skórki cytrusów. Ale bez względu na to, jak dodasz smaku truflom, uważaj, aby nie przesadzić. O wiele lepiej jest mieć nutę smaku niż taką, która jest tak mocna, że ​​dominuje w końcowej uczcie. Ponadto, jeśli używasz płynnych środków aromatyzujących, zredukuj śmietanę o taką samą ilość, aby konsystencja pozostała taka sama.

Robienie bałaganu podczas toczenia trufli

 ręce toczą trufle DeymosHR/Shutterstock

Haase ma wiele lat doświadczenia i wskazówek, jak zrobić idealną truflę, a mądrość, jak mówi, zdobywa się, popełniając „wiele błędów podczas pracy z czekoladą!”. Jednym z częstych problemów, z którymi ona i inne osoby spotkały się podczas robienia trufli, jest pozornie nieunikniony bałagan, gdy przychodzi czas na zwijanie i obtaczanie słodyczy. Ale czy to wszystko jest nieuniknione?

Być może, jak odkrył Haase, jest to bardziej schludny proces, gdy tekstura podstawy trufli jest odpowiednia. „Odkryłam, że jeśli moje ciasto jest bardzo miękkie i trudne do rozwałkowania, dodaję pół szklanki cukru pudru” – mówi. „Upewniam się też, że ciasto jest bardzo zimne, kiedy je wałkuję. Mam kilka przepisów, które wałkuję i maczam w stanie zamrożonym, aby zachowały swój kształt”.

Tymczasem A Redditor sugeruje unikanie bałaganu poprzez upewnienie się, że ręce są naprawdę suche przed rozpoczęciem toczenia. Zalecają również dodanie do mieszanki trochę podgrzanej śmietany, jeśli nie wydaje się to wystarczająco trudne. Ale być może jedynym sposobem na uniknięcie bałaganu podczas toczenia jest popełnienie kilku błędów, ponieważ podejrzewamy, że tylko robiąc bałagan, możesz nauczyć się, jak go unikać.

Uzyskanie szorstkiego wykończenia

 maczanie trufli w roztopionej czekoladzie Władimir Jakowenko/Shutterstock

Nie trzeba być kulinarnym specem ani geniuszem naukowym, aby wiedzieć, że jeśli do rozpuszczonej czekolady włoży się coś dość miękkiego, może ona zacząć się topić. Tak więc, kiedy robisz trufle i dochodzisz do części, w której zanurzasz kulki ganache w czekoladzie, sztuką jest zrobić to szybko. Jednak łatwiej to powiedzieć niż zrobić, gdy zanurzasz coś małego i okrągłego. W końcu chcesz, aby twoje trufle nie tylko się nie topiły, ale też wyglądały schludnie.

Być może Reddit ma odpowiedź. Użytkownicy sugerują chwycenie widelca, aby zanurzyć trufle, a następnie umieszczenie go na pergaminie, aby ustawić. Jeśli wierzch wygląda mniej niż gładko, spróbuj naprawić to widelcem. Możesz także użyć wykałaczki i poczekać, aż nadmiar czekolady spłynie przed odłożeniem trufli. Możesz także spróbować zanurzyć trufle, a następnie pozwolić im trochę ostygnąć, a następnie obrócić je w dłoniach, aby je wygładzić.

Prawdopodobnie powinieneś zaakceptować, że na spodzie powlekanej trufli będzie mała „stopa”, ponieważ nawet przy najlepszych umiejętnościach zanurzania na świecie uzyskasz coś w rodzaju doskonałości tylko z okrągłą foremką. Lub możesz zmienić „problem” i przekształcić brak schludności w cechę projektową, tworząc wirujące czekoladowe wzory i używając dekoracji do pokrycia powierzchni.

Pozwalając, aby mieszanka stała się rozmoczona

 czerwone aksamitne trufle Katarzyna Brookes/SN

Istnieje wiele przepisów w stylu trufli, które wykorzystują ciasto, dając wynik podobny do ciastka pop ale bez kija. Chociaż technicznie nie są truflami, ponieważ te smakołyki nie zawierają ganache, pozostają pyszne. Jeśli tworzysz trufle z ciasta, jednym łatwym do popełnienia błędem jest pozwolenie, aby ciasto stało się zbyt rozmoczone. Szybkim rozwiązaniem w takiej sytuacji jest dodanie większej ilości ciasta, zakładając, że masz trochę w pogotowiu, zgodnie z Piekarnia Oasis York na TikToku.

Oczywiście kluczem jest tutaj również odrobina samoświadomości. Jeśli dodajesz płynne lub mniej płynne dodatki, takie jak śmietana, lukier lub rum (jak zrobiła to Oasis Bakery), dodawaj trochę po trochu. Nawet średnio doświadczony szef kuchni może ci powiedzieć, że często o wiele łatwiej jest dodać więcej składnika niż odjąć trochę z mieszanki.

Niewłaściwe przechowywanie trufli czekoladowych

 trufle na kartce papieru Vladislav Noseek/Shutterstock

Jeśli chodzi o prawidłowe przechowywanie trufli, możesz znaleźć poważnie sprzeczne informacje. Kakao & Serce sugeruje chłodne, suche środowisko o stabilnej temperaturze. Zbyt duża wilgotność (na przykład jedzenie w lodówce) może sprawić, że Twój rozkwit czekolady , o czym świadczy przeźroczysta szara pozostałość na powierzchni. Choć wygląda nieestetycznie, kwitnąca czekolada jest bezpieczna do spożycia. Tymczasem zbyt wysokie temperatury mogą stopić starannie przygotowane trufle i mogą również przyczynić się do kwitnienia.

Jeśli chodzi o przechowywanie, Tango-Lowry podkreśla, że ​​w przypadku trufli czas ma kluczowe znaczenie. „Jeśli nie jesteś profesjonalistą i nie przestudiowałeś okresu przydatności do spożycia i formalnych technik produkcji, nie planuj przechowywania trufli dłużej niż kilka dni” – mówi. „Pleśnia może tworzyć się między ganache a skorupą”. Srebrna podszewka tutaj: jeśli robisz własne trufle, jest to świetna wymówka, aby zjeść je wszystkie w krótkim czasie.