17 najlepszych sposobów korzystania z żeliwnej patelni

wybór naczyń żeliwnych

Naczynia żeliwne były wielką innowacją, kiedy po raz pierwszy powstały w III wieku (via Internetowy sklep restauracyjny ). Cenione za swoją wagę, zdolność nagrzewania się do ekstremalnie wysokich temperatur i niezniszczalność, żeliwo w końcu stało się tak integralną częścią codziennego życia, że ​​ekonomista Adam Smith w swojej przełomowej książce z 1776 r. „Bogactwo narodów” porównał jego wartość dla społeczeństwa do tego. złota (przez Dziennik wiadomości ). Niemniej jednak, żeliwo straciło na popularności w XX wieku, gdy pojawiły się bardziej „zaawansowane” materiały do ​​gotowania. Biorąc to pod uwagę, inne „zaawansowane” innowacje obejmowały plastik, dietetyczne napoje gazowane, obiady telewizyjne, GMO i broń jądrową.


Na przełomie tysiącleci, gdy ludzie zaczęli kwestionować, czy innowacja musi oznaczać poprawę, żeliwne naczynia kuchenne wróciły do ​​​​mody – ale nie powszechnie. Niektórzy narzekają, że czyszczenie jest trudne lub zbyt skomplikowane w utrzymaniu. Inni twierdzą, że „nie powinieneś” gotować to czy tamto jedzenie? na żeliwie. Ale to też nie jest prawdą. Jasne, pojawiają się wyzwania, ale żeliwo poradzi sobie praktycznie ze wszystkim, na co go rzucisz – z wynikami lepszymi niż inne powierzchnie. Przeczytaj o tych najlepszych zastosowaniach żeliwnej patelni, o których prawdopodobnie nigdy nie myślałeś, że są możliwe.kuchenne koszmary otwarte lub zamknięte

Użyj żeliwnej patelni, aby zrobić marinara

Pulpety i sos pomidorowy na żeliwnej patelni

Bez wątpienia słyszałeś ostrzeżenia, aby nigdy nie używać żeliwnej patelni do gotowania pomidorów, ponieważ ich kwas może wypłukać żelazo z patelni do jedzenia, pozostawiając nieprzyjemny smak. Amerykańska kuchnia testowa próbował to sprawdzić, gotując sos pomidorowy na średnim ogniu na dobrze przyprawionej żeliwnej patelni przez co najmniej 30 minut. Testerzy odkryli, że sos pomidorowy nie ma wyczuwalnego metalicznego posmaku — dopóki sos nie gotuje się na wolnym ogniu przez pełne 30 minut. Jednak po dłuższym gotowaniu sosu pojawiły się w nim metaliczne posmaki.
Amerykański test Kitchen stwierdził, że przyprawa na żeliwnej patelni pomaga zapobiegać interakcji kwasu z pomidorów z zawartością żelaza na patelni – do pewnego momentu. W rezultacie możesz zdecydowanie użyć swojej dobrze przyprawionej żeliwnej patelni do przygotowania wielu potraw na bazie pomidorów. Po prostu gotuj na wolnym ogniu nie dłużej niż 30 minut, nie przechowuj resztek na patelni i użyj sody oczyszczonej, aby wyszorować patelnię. Soda oczyszczona to baza, która pomoże zneutralizować zalegający kwas.

Tak, możesz zrobić jajka w swoim żeliwie

Boczek i jajka na żeliwnej patelni

Zapomnij o tym, co słyszałeś o nieużywaniu żeliwnej patelni do jajek. Żeliwo jest idealnym naczyniem do gotowania jajek, ponieważ tak dobrze utrzymuje temperaturę. Oznacza to, że za każdym razem, gdy ugotujesz jajka, wyjdą prawie tak samo. Musisz tylko chcieć dokonać kilku modyfikacji.Jednym z nich jest to, że nie możesz skąpić na podgrzewaniu żeliwnej patelni, co może zająć kilka minut (przez Domek żeliwny ). Wyjmij jajka z lodówki kilka minut wcześniej. Umożliwienie im zbliżenia się do temperatury pokojowej pomaga zapobiegać przyklejaniu się jaj do żeliwnej powierzchni. Wreszcie, do gotowania jajek na żeliwie należy używać wyłącznie solidnej metalowej szpatułki. Tylko metal prawidłowo usunie jajka z powierzchni żeliwa. Dzięki tym drobnym poprawkom będziesz mógł nawet zrobić jajecznicę za pomocą żeliwa.

Śmiało i gotuj owoce morza w swoim żeliwie

Przegrzebki gotowane na żeliwnej patelni

Smak i konsystencję owoców morza znacznie poprawia gotowanie żeliwne. Tak więc, to niefortunne, że niektórzy krytycy żeliwa twierdzą, że „nigdy” nie należy gotować ryb i innych owoców morza na żeliwnej patelni, ponieważ jest to podobno zbyt delikatne, aby poddawać go mniej niż gładkiej powierzchni żeliwa. Ale jeśli twoja ryba przykleja się do żeliwa, jest bardziej prawdopodobne, że nie ugotowałeś ryby wystarczająco długo przed próbą jej odwrócenia, lub że nie użyłeś metalowej szpatułki.Niektórzy twierdzą również, że ryby i owoce morza podobno pozostawiają po sobie smród, który nigdy nie znika. Istnieje jednak kilka sposobów na wyeliminowanie zapachów ryb z żeliwa, w tym szorowanie patelni sodą oczyszczoną (poprzez Świat Pans ). Jeśli uważasz, że jest to zbyt pracochłonne, możesz wyjąć stronę z Ilustrowany kucharz i po prostu upiecz czystą, pustą patelnię w piekarniku o temperaturze 400 stopni Fahrenheita przez 10 minut.

Możesz też gotować naleśniki na żeliwie

naleśniki na żeliwnej patelni

Naleśniki gotowane na żeliwie są po prostu o wiele bardziej domowe niż naleśniki gotowane na nieprzywierających powierzchniach. I to ma sens, biorąc pod uwagę, że naleśniki istniały od epoki kamienia łupanego, na długo przed wynalezieniem naczyń kuchennych (poprzez Kotlarz ). Jeśli gorąca skała poradzi sobie z naleśnikiem, zaufaj nam, podobnie jak twoja żeliwna patelnia. Musisz tylko pamiętać o kilku podstawach.

Naleśników nie można gotować w każdej starej temperaturze. Jeśli spróbujesz je ugotować w zbyt wysokiej temperaturze, spalą się bez gotowania w środku. Jeśli nadmiernie skompensujesz, obniżając zbyt mocno ogień, tak naprawdę w ogóle nie gotują. Ponadto naleśniki najlepiej gotują się, gdy ciasto odpoczywa w temperaturze pokojowej przed gotowaniem. Aby zrobić naleśniki na żeliwnej patelni, przesuń zimną patelnię z odrobiną tłuszczu i podgrzewaj przez co najmniej pięć minut na średnim poziomie. Zanim wlejesz ciasto, upewnij się, że kropla wody tańczy na jego powierzchni (zamiast skwierczeć i znikać). Podobnie jak w przypadku jajek i owoców morza, użyj metalowej szpatułki.

Jedynym autentycznym sposobem na zrobienie motyki jest użycie żeliwa

Motyki na patelni żeliwnej

Hoecakes to klasyczne południowe potrawy, które mogą… Popatrz jak naleśniki, ale zdecydowanie? nie , według Łupek . Hoecakes mają być wystarczająco mocne, aby działać jak „łopata” do wszystkiego, co z nimi jesz. Zgodnie z historią ich pochodzenia, „motyka” w ich nazwie odnosi się do płaskiego, metalowego narzędzia ogrodniczego — ponieważ podobno najpierw ugotowano je na motykach ogrodniczych rozgrzanych w kominku. Zakładając, że nie planujesz używać motyki ogrodowej jako narzędzia do gotowania, kolejną najbardziej autentyczną rzeczą jest żeliwna patelnia o płaskim dnie.

Aby ubić porcję, wystarczy ubić filiżankę mąki kukurydzianej i filiżankę plus dwie łyżki wrzenia woda. Pozwól miksturze ostygnąć przez 10 minut, rozgrzewając żeliwną patelnię na średnim ogniu i dodaj łyżkę oleju. Wlej ciasto do sześciocalowych kółek i gotuj przez 10 minut. Odwróć metalową łopatką, gotuj przez kolejne 8 do 10 minut i ciesz się talerzem pełnym autentycznej Americana.

Twoja żeliwna patelnia kryje sekret najlepszego smażonego kurczaka z Południa

Smażony kurczak na drewnianej desce

Być może najlepszym sposobem na zrobienie smażonego kurczaka z południa jest na patelni żeliwnej — pod warunkiem, że patelnia ma boki o wysokości co najmniej dwóch cali. Powodem jest to, że żeliwo tak dobrze zatrzymuje ciepło, że po dodaniu kurczaka temperatura oleju do smażenia nie powinna znacząco spaść. W rzeczywistości żeliwne patelnie są czasami określane jako „frytownice do kurczaka”, zgodnie z Manekiny , co sugeruje podgrzanie oleju do temperatury 375° Fahrenheita i użycie termometru z natychmiastowym odczytem, ​​aby upewnić się, że osiągnął ten poziom przed rozpoczęciem smażenia (i utrzymuje tę samą temperaturę podczas dalszego smażenia).

najlepsza rzecz w menu dzwonka taco?

A kiedy skończysz gotować, oto jeszcze coś, z czego możesz się cieszyć: gotowanie z olejem w tej temperaturze doda warstwę przyprawy do żeliwnej patelni (poprzez Firma polowa ).

Użyj żeliwnej patelni, aby za każdym razem uzyskać doskonały stek

Pieczenie steków na żeliwnej patelni

Podczas gdy miłośnicy steków będą bez końca debatować nad „najlepszym” i „jedynym” sposobem na zrobienie porządnego steku, faktem jest, że nie można się pomylić, używając żeliwnej patelni. ŻycieSavvy . Po podgrzaniu niezawodnie zachowa ciepło. A kiedy gotujesz stek, ma to duże znaczenie. W lutym 2021 Giada De Laurentiis rozwalił umysły fanów „odwrotnego przypalania” z an Instagram post wyjaśniający, jak wykorzystuje intensywne ciepło żeliwnej patelni, aby zrobić wszystko, co robi odwrotne przypalenie bez otwierania piekarnika.

Po prostu wmasuj oliwę z oliwek i koszerną sól po obu stronach grubego steku, rozgrzej żeliwną patelnię do wysokiej, a następnie dodaj stek i nie rób absolutnie nic przez trzy do pięciu minut. Tyle czasu zajmie sól, olej i białka mięsa, aby wytworzyć idealną skórkę, która jest nie tylko Twoją ekspresową windą do nieba Maillarda, ale także działa, aby zawiesić stek bardzo lekko nad powierzchnią patelni.

Twoje żeliwo jest idealne do robienia smashburgerów

zbliżenie smash-burgera z serem?

Na szczęście dla miłośników burgerów na całym świecie, Smashburger zmaterializował się w 2007 roku, założony na osobliwym założeniu, że burgery powinny być „rozgniatane” na kształt burgera za pomocą szpatułki podczas gotowania (poprzez Smashburger ). Jak się okazało, to nie samo zgniatanie jest problematyczne, ale robienie tego na grillu. Skutkuje to uwalnianiem cennych soków w płomieniach, osłabiając smak, a także ryzykując zaognienia i przypalenie mięsa. A dla każdego, kto nie jest przywiązany do bardzo grubych hamburgerów, jest wiele do powiedzenia na temat rozbicia burgera — który po prostu woła o niezawodnie bardzo gorącą powierzchnię dobrze rozgrzanej żeliwnej patelni.

Po pierwsze, im mniej obchodzisz się z mieloną wołowiną, tym delikatniejszy jest burger. Pominięcie procesu ręcznego formowania pasztecików eliminuje wiele czynności związanych z obsługą. Po drugie, rozbicie burgera na gorącym grillu bezpośrednio wystawia więcej mięsa na działanie ciepła, co skutkuje większą powierzchnią poddaną reakcji Maillarda, która nadaje niepowtarzalny orzechowy, pikantny, karmelizowany smak.

Użyj żeliwnej patelni jak prasy do panini

Żeliwna patelnia panini z szynką i serem

Ponieważ jesteśmy przy temacie „prasowania”, pomyśleliśmy, że podzielimy się z wami tym genialnym zastosowaniem waszej żeliwnej patelni – takiej, która wykorzystuje wagę żeliwa, które przyszło do nas za pośrednictwem Amerykańska kuchnia testowa . Tak jak możesz użyć żeliwnej patelni do rozbijania burgerów, możesz jej również użyć do wyciskania panini. Jednak, aby uzyskać optymalne wyniki, faktycznie będziesz potrzebować dwa żeliwne patelnie.

Zacznij od posmarowania olejem dużej, wysezonowanej patelni żeliwnej i podgrzania jej na średnim ogniu. Podczas ogrzewania zrób kanapkę. Zakładając, że Twoja patelnia jest wystarczająco gorąca, aby podgrzać chleb, możesz teraz umieścić złożoną kanapkę na patelni. Teraz weź drugie żeliwo, posmaruj czyste dno olejem i umieść je na wierzchu kanapki. Po kilku minutach spód kanapki powinien być przypieczony złotobrązowy. Wtedy powinieneś odwrócić kanapkę i powtórzyć proces.

Żeliwo sprawia, że ​​domowe smakołyki o każdej porze roku

s

Kiedyś tak było s'mores były ucztą zarezerwowaną na sezon ogniskowy. W końcu oczywiście ludzie zdali sobie sprawę, że można oszukać drogę do s'more w kuchence mikrofalowej, ale ponieważ proces polegał na umieszczaniu zimnej kanapki w kuchence mikrofalowej, aby się stopiła, proces ten wydaje się odległy.

Jednak dzięki żeliwu możesz mieć wrażenia z robienia s'mores, które są tak zbliżone do wersji z ogniskiem, jak to tylko możliwe, bez robienia prawdziwego ogniska. Po prostu połóż kanapki s'mores na zimnej żeliwnej patelni, ustaw temperaturę na średni i patrz, jak Twoje s'mores ożywają. Jeśli chcesz użyć żeliwa do robienia s'mores dla tłumu, rozgrzej piekarnik do 450° Fahrenheita, połam czekoladę na kawałki, umieść je na patelni i posyp piankami. Wstawiaj do piekarnika na siedem do dziewięciu minut lub do momentu, gdy pianka zarumieni się na złoty kolor. Podawaj z krakersami graham do maczania.

Holenderskie dziecko miało być ugotowane na żeliwnej patelni

Holenderskie dziecko z malinami i cukrem pudrem Nathaniel Lee/Mashed

Holenderskie dziecko to „chlebowa, maślana patelnia pełna pyszności, która posypana świeżymi owocami i cukrem pudrem staje się przysmakiem, który Ty i Twoi (szczęśliwi) goście będą długo pamiętać” – mówi Nathaniel Lee, twórca przepisów, który przyniósł nam to nienaganne , zaskakująco prosty holenderski przepis na dziecko . Technicznie rzecz biorąc, holenderskie dziecko to tak naprawdę naleśnik podobny do naleśnika (w przeciwieństwie do puszystego naleśnika z maślanki), który gotuje się w piekarniku bez przewracania. Po zakończeniu jest lżejszy od powietrza ze względu na wysoki stosunek jajek do innych składników.

Chociaż z pewnością można zrobić holenderskie dziecko w innym naczyniu nadającym się do pieczenia w piekarniku, faktem jest, że nic nie może się równać z holenderskim dzieckiem ugotowanym na żeliwnej patelni. Jak Lee wyjaśnił Mashed, zdolność żeliwa do równomiernego zatrzymywania ciepła pozwala Twojemu holenderskiemu dziecku prawidłowo rosnąć bez przypalania jego krawędzi.

Twoja żeliwna patelnia to idealna podstawka dla foremki do ciasta

ciasto jagodowe na żeliwnej patelni

Jeśli chcesz upiec ciasto, a nie masz pod ręką formy do ciasta, z pewnością możesz zadowolić się jedną z tych jednorazowych foremek do ciasta, które można znaleźć w alejce do pieczenia w supermarkecie. Jednak jednorazowe puszki są zwykle cienkie i często zbyt płytkie, aby pomieścić bulgoczące wypełnienie. Tak więc, aby uniknąć masowego sprzątania piekarnika, musisz umieścić swoje jednorazowe puszki na blachach do pieczenia, które również staną się częścią twojego szczegółu sprzątania. Czy to oznacza, że ​​musisz zająć cenne miejsce w szafce za pomocą wyznaczonej formy do ciasta?

Nie, jeśli masz żeliwną patelnię. Upewnij się tylko, że jego średnica jest zgodna z przepisem na ciasto (zwykle 9 lub 10 cali średnicy), aby nie trzeba było dostosowywać objętości przepisu lub czasu pieczenia, ponieważ Amerykańska kuchnia testowa doradza.

Twoja żeliwna patelnia to jedyna rzecz, którą będziesz musiał wyczyścić po zrobieniu ciasteczka z kawałkami czekolady

Ciasto z kawałkami czekolady na żeliwnej patelni

Pieczenie ciasteczek z kawałkami czekolady wymaga zwykle, oprócz mieszania ciasta, pracochłonnego procesu rozlewania ciasta na wiele arkuszy ciastek. Możesz pominąć większość tej pracy, używając żeliwnej patelni do zrobienia jednego, gigantycznego ciasteczka z kawałkami czekolady. „Dodatkowo gorące dno i wysokie boki dobrze sezonowanego żeliwa tworzą na ciastku świetną skórkę. A ten smakołyk może prosto z piekarnika trafić na stół, aby przygotować zabawny, praktyczny deser.

Aby zrobić żeliwne ciasteczko z kawałkami czekolady na patelni, możesz użyć dowolnego przepisu na ciasteczka z kawałkami czekolady, w tym ten niesamowity . Według Bardzo najlepsze pieczenie , nie musisz wprowadzać żadnych zmian w przepisie ze zwykłego przepisu na „ciasteczka”, ale musisz podwoić czas pieczenia.

Żeliwo może szybko i bezpiecznie rozmrozić zamrożone mięso

Surowy stek w żeliwnej patelni

Jeśli zbliża się pora obiadu i właśnie zorientowałeś się, że zapomniałeś rozmrozić mięso, pierwszą myślą może być skorzystanie z funkcji rozmrażania w kuchence mikrofalowej. Chociaż jest to rozsądne obejście, mamy znacznie lepsze rozwiązanie za pośrednictwem Amerykańska kuchnia testowa . Po prostu umieść „cienkie, zamrożone kawałki mięsa na patelni w temperaturze pokojowej i pozostaw je na godzinę”. Et voila, jesteś gotowy do gotowania.

wegetariańskie jedzenie w restauracjach

Żeliwo jest doskonałym przewodnikiem ciepła, nawet w niskich temperaturach. Gdy mięso zaczyna się rozmrażać, żeliwo pochłania rosnącą temperaturę i utrzymuje ją, zamiast schładzać się, jak wiele innych powierzchni, które są następnie wchłaniane z powrotem do mięsa. Jak wyjaśnia America's Test Kitchen, „szybkie przenoszenie ciepła otoczenia z metalu na żywność szybko i bezpiecznie rozmrozi mięso”.

Możesz używać żeliwa jako podwójnego bojlera

słój stojący w kąpieli wodnej

Podwójny bojler odnosi się do systemu dwóch garnków, z których jeden przylega do drugiego, dzięki czemu żywność umieszczona w górnym garnku może delikatnie parować lub topić się, gdy woda wrze poniżej (przez Internetowy sklep restauracyjny ). Kotły podwójne to preferowana metoda topienia czekolady, a także idealne do tworzenia delikatnych sosów, takich jak holenderski.

Jeśli jednak masz żeliwną patelnię i słoik z masonem – lub jakikolwiek inny żaroodporny pojemnik podobny do miski, nie potrzebujesz prawdziwego podwójnego kotła. Po prostu użyj żeliwnej patelni — z jej cudowną zdolnością zatrzymywania i rozprowadzania ciepła — jako dolnego garnka. W wielu przypadkach nie trzeba w ogóle wlewać do niego wody. Używając niskiego do średniego płomienia, podgrzej patelnię, a następnie umieść mniejszy garnek lub rondel bezpośrednio na powierzchni (przez Amerykańska kuchnia testowa ).

Twoje żeliwo może służyć jako garnek do fondue

Serowe fondue w żeliwnym garnku

Serowe fondue, które było modne na przyjęciach w latach 70., w końcu powraca w USA. Ale nie potrzebujesz garnka do fondue, aby zrobić własne serowe fondue — nie, jeśli masz żeliwną patelnię, mówi Kultura .

Po prostu wetrzyj ząbek czosnku w żeliwną patelnię, a następnie posiekaj go i dodaj do patelni wraz z jedną trzecią szklanki wytrawnego białego wina i jedną łyżką whisky. Zagotuj na średnim ogniu, a następnie powoli dodaj osiem uncji startego sera i dwie łyżeczki mąki kukurydzianej. Ciągle mieszaj, zmniejszając ogień, jeśli mieszanina zacznie się gotować. Jak tylko ser się rozpuści, zdejmij patelnię z ognia i połóż na żaroodpornej powierzchni. Fondue pozostanie gorące i rozpływające się w wodzie dzięki zdolności zatrzymywania ciepła przez żeliwną patelnię.

Odwróć żeliwo i używaj go jak kamienia do pizzy

Pizze na powierzchni żeliwnej patelni

Jeśli masz żeliwną patelnię, możesz zrobić pizzę o autentycznym smaku, nawet jeśli nie masz kamienia do pizzy. Atlantycki . Rozgrzej piekarnik, wykładając go najpierw arkuszem ciastek lub folią aluminiową, aby ułatwić czyszczenie. Umieść czyste, nienatłuszczone żeliwo na kuchence wysoko. Podczas wstępnego podgrzewania złóż pizzę i wsuń ją na rozgrzaną żeliwną patelnię. Gotuj w piekarniku zgodnie z zaleceniami przepisu.

Możesz także użyć żeliwnej patelni do gotowania mrożonej pizzy lub do zrobienia własnej pizzy z francuskiego chleba, zgodnie z Lifehacker . W tym celu odwrócisz patelnię i użyjesz jej spodu. Rozgrzej piekarnik podczas podgrzewania żeliwnej patelni na kuchence. Gdy będzie dobre i gorące, odwróć je, połóż na blasze w piekarniku (aby ograniczyć czyszczenie), na wierzchu połóż pizzę i upiecz.
Kategorie przepisy Komiksy Inne