5 produktów, które powinieneś i 9 produktów, których nie powinieneś jeść, gdy są spleśniałe

Spleśniała pomarańcza na talerzu

Czy wiesz, co zrobić, gdy zauważysz zielony, szary lub biały meszek na swoim jedzeniu? Lepiej znany jako pleśń , ten mikroskopijny grzyb może rosnąć na zewnętrznej skórce pomarańczy, przenikać do mielonki i rozbijać obóz w pojemniku z twarogiem. Nigdy nie chcesz jeść pleśni, ponieważ istnieje ryzyko, że może wywołać reakcję alergiczną lub problemy z oddychaniem – a nawet zachorować na tyle, aby wysłać cię na pogotowie, jeśli jest szczególnie toksyczna. Na szczęście większość ludzi jest na tyle zdrowa, że ​​kilka przypadkowych kęsów kanapki z niezauważonym zielonym meszkiem pełzającym po chlebie prawdopodobnie ich nie zaszkodzi. Ale jak powstrzymać pleśń od jedzenia i poza kuchnią?


Możesz zacząć od sprawdzenia swoich artykułów spożywczych, aby upewnić się, że nie przynosisz do domu spleśniałego jedzenia, a także od utrzymywania produktów suchych, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni. I powinieneś to wiedzieć, chociaż większość pleśni rozwijać się w cieplejszych temperaturach , mogą również rosnąć na produktach w Twojej lodówce. Nie przejmują się także solą i cukrem.Chociaż możesz odciąć pleśń na niektórych produktach spożywczych i jeść dalej, wielu ekspertów sugeruje, aby wyrzucić spleśniałe jedzenie i nie ryzykować. Ale biorąc pod uwagę, jak drogie jest jedzenie, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, jakie produkty możesz spożywać po odcięciu pleśni, a których należy unikać jak ognia. Czytaj dalej i dowiedz się.
Nie jedz spleśniałych miękkich serów

Twarożek w misce

Miękki sery są przepyszne , ale nie z powłoką pleśni. Nie ryzykuj, jedząc miękkie sery, na których jest pleśń, czy to batonik serka śmietankowego chciałeś posmarować bajgla lub tubkę twarogu, której pragnęłaś od czasu treningu. A jeśli w torbie pokruszonego, rozdrobnionego lub nawet pokrojonego sera wykryje się pleśń, zachowaj ostrożność i wyrzuć te torby.

Według Zdrowy , bardziej miękkie sery są łatwiejsze dla pleśni, więc nie widać, jaka pleśń, a nawet bakterie czają się pod powierzchnią. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to cieszyć się bajglem posmarowanym kremowym serem, a następnie odwrócić się i zachorować. Nie trzymaj nawet pojemnika, w którym wszedł miękki ser, na wypadek, gdyby po umyciu nie był całkowicie czysty.Nie jedz spleśniałych hot-dogów, bekonu i wędliny

Cztery hot dogi w bułkach

Większość hot-dogów, bekonu i wędlin jest pełna konserwantów i sodu, które im pomagają trwa dłuzej . Ale choć można by pomyśleć, że mogą wytrzymać odrobinę pleśni, biorąc pod uwagę ich długi okres przydatności do spożycia, tak nie jest, zgodnie z Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych .

USDA informuje, że tego rodzaju przetworzone produkty mięsne zawierają wystarczającą ilość wilgoci, aby wywołać rozwój pleśni poza powierzchnią, gdzie nie można jej zobaczyć, co czyni je niebezpiecznymi do spożycia. Tak więc, jeśli twoje wędliny lub inne mięsne produkty zawierają ostre zarodniki pleśni, nie ryzykuj – po prostu wyrzuć ta kanapka na lunch? i znaleźć coś bezpieczniejszego do chrupania.I nie, gotowanie i podgrzewanie tych produktów niekoniecznie usunie szkody, które mogą być spowodowane przez pleśń, mówi USDA. Ta rada dotyczy również resztek mięsa i drobiu — gotowanie te spleśniałe resztki również nie są pomocne. Najlepiej zachować bezpieczeństwo, wyrzucić stare resztki i zaplanować mądrzejszą grę w sklepie spożywczym przy następnym uzupełnianiu zapasów.

Nie jedz spleśniałych wypieków

Babeczka na ladzie

Wyciągasz z szafki bochenek chleba, wyrywasz kromkę i przygotowujesz się do włożenia go do tostera. Wtedy zauważysz przerażające zielone, rozmyte plamy rozchodzące się po jego powierzchni. Kto tam nie był? Pleśń zadziwiająco łatwo rozwija się na miękkiej i porowatej żywności, zwłaszcza na chlebie i wypiekach.

Według Wtajemniczony , jedna pleśń, która powszechnie rośnie na chlebie, nazywa się Rhizopus stolonifera lub pleśnią czarnego chleba. Co przerażające, pleśń czarnego chleba może spowodować śmiertelną infekcję, jeśli zostanie spożyta. W takim przypadku najbezpieczniej jest wyrzucić ten chleb lub te wypieki. I nie wyrzucaj tylko jednej zanieczyszczonej kromki chleba lub babeczki; najlepiej wyrzucić cały bochenek lub partię, aby popełnić bezpieczniejszą stronę.

Chleby i wypieki to tylko niektóre z produktów spożywczych, które wytwarzają toksyczne produkty uboczne zwane mikotoksynami, które mogą być trujące. Według Insider biznesowy , przechowywanie chleba i wypieków w lodówce utrzymuje je wystarczająco chłodno, aby nie dopuścić do tych nieznośnych zarodników pleśni. Jeśli chodzi o zamrażanie wypieków, pamiętaj, aby zrób to poprawnie.

oglądać części anthony bourdain nieznanein

Nie jedz spleśniałych miękkich owoców

Zielone i fioletowe winogrona

Miękkie owoce, które łatwo się miażdżą lub siniaczą, są znacznie bardziej podatne na pleśnienie — są to na przykład jagody, brzoskwinie i winogrona. A jeśli przyniesiesz do domu torbę winogron, która w sklepie wyglądała znakomicie, tylko po to, by gdzieś w torbie znaleźć wygniecioną, pokrytą pleśnią, najlepiej po prostu podrzucić całą kiść, ponieważ pleśń może się łatwo rozprzestrzeniać i głębiej w bardziej miękkie owoce , Dzisiaj raporty.

Większe miękkie owoce, takie jak brzoskwinie, można wyrzucać pojedynczo. Nie odcinaj również miękkich owoców, aby spróbować ocal je , bo nie warto ryzykować jedzenie czegoś, co dotknęło pleśni .

Skąd ta dodatkowa ostrożność? Miękkie owoce mają wysoką zawartość wilgoci, dzięki czemu idealnie nadają się do rozwoju pleśni, nawet jeśli mają wysoką zawartość kwasu, radzi USDA . Ponadto, jeśli twoje miękkie owoce dotykają innych owoców i warzyw przechowywanych wokół nich, sprawdź je, ponieważ pleśń z owoców i warzyw może się szybko rozprzestrzeniać.

Nie jedz spleśniałych miękkich warzyw (w tym ugotowanych)

kupa zielonej fasoli Tim Graham/Getty Images

W tej notatce rozsądnie byłoby również dokładnie zbadać swoje miękkie warzywa pod kątem pleśni, jeśli były w lodówce przez jakiś czas, ponieważ miękkie warzywa są również bardziej podatne na szybki rozwój pleśni. USDA . Do warzyw miękkich zaliczamy takie produkty podstawowe, jak rośliny strączkowe, takie jak zielona fasola i ogórki, a także gotowane warzywa o wysokiej wilgotności.

Spleśniałe ugotowane warzywa można znaleźć w potrawach takich jak zapiekanki lub gulasz i rozsądnie byłoby wyrzucić całe danie, jeśli się na nie natkniesz, Ona wie raporty. Ale prawdopodobnie nie powinieneś wpadać w panikę, jeśli przypadkowo wgryziesz się w spleśniałe jedno z tych warzyw: Rudolph Bedford, gastroenterolog z Providence Saint John's Health Center w Santa Monica w Kalifornii, powiedział Zdrowie kobiet że jeśli twoje objawy nie przejdą przez zwykłe nudności, najprawdopodobniej wszystko będzie dobrze. Po prostu zbadaj swoje resztki, aby zminimalizować prawdopodobieństwo takiego zdarzenia.

Nie jedz spleśniałych dań z makaronu

Talerze dań z makaronu na stole

Mmmmm makaron. Niewiele jest rzeczy bardziej rozczarowujących niż wtedy, gdy marzyłeś o odgrzaniu talerza makaronu z zeszłej nocy na lunch, ale potem odkrywasz te zabawne, puszyste zarodniki czające się pod makaronem. Ugh, spleśniały makaron: Czy nie możesz po prostu zgarnąć paskudnych części i żyć dalej? Nie, wcale.

ty nie mogę jeść żadnych dań z makaronu? które zawierają najmniejsze ślady pleśni i nie zaleca się usuwania spleśniałych plam z ugotowanego makaronu, ponieważ wysoka zawartość wilgoci sprawia, że ​​jest to pożywka dla bakterii i pleśni. W tej notatce są szanse, że nie możesz zobaczyć, jak daleko pleśń rozprzestrzeniła się w tym naczyniu, więc nawet złapanie sekcji narożnej z dala od formy po prostu nie jest dobrym pomysłem. Utnij trochę żołądek i wyrzuć go, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak tani makaron może być? zamienić.

Nie jedz spleśniałego jogurtu ani kwaśnej śmietany

Kubek jogurtowy z drewnianą łyżką

Miękkie produkty mleczne, takie jak jogurt i kwaśna śmietana, również zawierają ostrzeżenie o pleśni od USDA . Mimo że jogurt to sfermentowana żywność pełna zdrowych kultur probiotycznych, które pomagają regulują pracę przewodu pokarmowego , szybko rośnie pleśń z powodu jej wysoka zawartość wilgoci .

Pleśń w jogurcie może zakorzenić się głęboko i ta sama zasada dotyczy innych miękkich produktów mlecznych. W rzeczywistości, mokra żywność i pleśń zwykle idą w parze, więc przed zakopaniem się dobrze przyjrzyj się swojej filiżance jogurtu, Amanda A. Kostro Miller, zarejestrowana dietetyk i doradca ds. żywienia, powiedział Czyste talerze .

A jeśli zauważysz, że pojemnik po jogurcie jest wybrzuszony, najprawdopodobniej jest to dodatkowa fermentacja, ponieważ nie wiesz, skąd pochodzą te bakterie, lepiej też wyrzucić te pojemniki, według Centrum odnowy biologicznej w Berkeley.

Nie jedz spleśniałych dżemów i galaretek

konfitura jagodowa lub galaretka z łyżeczką

Jeśli widzisz jakiś dziwny wzrost w słoik galaretki lub dżemu , nawet nie myśl o zwykłym nabieraniu i kopaniu. Po pierwsze, dżemy i galaretki mają wysoką wilgotność, ponieważ są z owoców po pierwsze, co oznacza, że ​​pleśń może szybko rosnąć. A pleśń, która rośnie w takich smakołykach, jest zdolna do wytwarzania trujących mikotoksyn.

Niezależnie od tego, czy jest to tańszy słoik galaretki z winogron marki sklepowej, czy fantazyjny szklany pojemnik z dżemem, oba mogą narazić Cię na ryzyko zachorowania spożywane podczas spleśniałego . A co by się właściwie stało, gdybyś wyłowił tę pleśń i mimo to zakopał się w słoiku starego dżemu? Według Światowej Organizacji Zdrowia przyjmowanie mykotoksyn może: prowadzić do wymioty i inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe na krótką metę lub potencjalnie nawet uszkodzenie nerek lub wątroby, wraz ze zwiększonym ryzykiem niektórych nowotworów, w dłuższej perspektywie.

Nie jedz spleśniałych orzechów

Miski różnych orzechów

Migdały, pistacje i inne orzechy niosą ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, ale mogą również zawierać pleśń z powodu braku konserwantów, Niezależny raporty. Jednak orzechy i nasiona, które są solone, prażone lub w inny sposób przetwarzane, częściej zawierają konserwanty i są mniej podatne na rozwój pleśni – ale nie są wykluczone z przenoszenia szkodliwych toksyn.

Według badań w czasopiśmie Informacje o mikrobiologii , orzeszki ziemne, orzechy pekan, pistacje, orzechy brazylijskie, orzechy włoskie, orzechy laskowe i migdały mogą przyciągać pleśń , konkretnie mikotoksyny , który Światowa Organizacja Zdrowia mówi, że może powodować natychmiastową chorobę lub długotrwałe problemy, takie jak obniżona odporność lub wyższe ryzyko niektórych nowotworów.

Najlepiej zbadać orzechy i nasiona przed ich zjedzeniem. Wszelkie uszkodzenia fizyczne, w tym dziwne zabarwienie lub pomarszczenie, prawdopodobnie oznaczają, że nie można ich jeść, radzi WHO. A niektórzy ludzie umyj i osusz ich orzechy i nasiona, przed spożyciem ich w nadziei, że uchronią się przed tworzeniem się toksyn.

Jeść spleśniały twardy ser?

twardy parmezan posiekany z oliwkami

Myszy może nie obchodzić, czy na ich serze jest pleśń, ale powinieneś. Po pierwsze, zależy to od tego, czy twój ser jest twardy czy miękki. Podczas gdy miękkie sery z pleśnią, podobnie jak miękkie produkty mleczne, powinny być wyrzucane, jeśli spleśniałe, twarde sery, które nie zostały wykonane z pleśnią – ale będziesz musiał zrobić ważny krok, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Jeśli zauważysz pleśń na twardym serze, nadal możesz ją jeść tak długo, jak długo odetnij spleśniały kawałek co najmniej jeden cal wokół zarodników i pod pleśnią, według USDA. Ale upewnij się, że twój nóż nie dotyka formy, ponieważ możesz ją dalej rozciągnąć. Ponadto będziesz musiał użyj nowego pojemnika aby przykryć odświeżony ser. A jeśli twardy ser ma więcej niż jedną plamkę i jest usiany zielonymi lub białymi, rozmytymi plamami, najlepiej go po prostu rzucić.

Jedz sery zrobione z pleśni

stos twardych i pleśniowych serów

Co do serów robionych z pleśni — jak Roquefort, ser pleśniowy , Gorgonzola i Stilton — tak długo, jak możesz bezpiecznie wyciąć jeden cal wokół i poniżej formy , te sery są dobre do jedzenia. Niektórzy producenci serów używają pleśni do tworzenia ochronnej skórki wokół zewnętrznej powierzchni sera, podczas gdy inne rodzaje sera, takie jak ser pleśniowy, są najeżone prętami ze stali nierdzewnej aby pomóc wepchnąć formę głęboko w ser, aby uzyskać smak. podobieństwo? skórki sera są zazwyczaj bezpieczne do spożycia, Jedzenie i wino raporty i tak długo, jak jesteś odcięcie dodatkowej formy , twardy, spleśniały ser, który otaczają, najprawdopodobniej również jest bezpieczny.

Jedz spleśniałe salami i szynkę?

Szynka peklowana na grzance

Kiedy masz ochotę na kanapkę z salami, ale wyciągnij płytę i odkryjesz, że jest na niej pleśń, nie martw się. Nadal możesz uratować swoją kanapkową przekąskę, ostrożnie manewrując nożem. Niektóre twarde salami są rzeczywiście robione z pleśń tworząca białą powłokę w którym znajduje się salami, które pomaga leczyć mięso i chronić je przed bakteriami, a szynki suszone na sucho również mogą rozwinąć podobną pleśń na powierzchni. Dopóki możesz szorować lub odcinać pleśń, która tworzy się na tych mięsach, można je jeść.

W rzeczywistości USDA informuje, że pleśń na „wiejskich na sucho szynkach wiejskich” jest normalna, ale pleśń musi zostać usunięta przed ugotowaniem mięsa . Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zachowasz ostrożność i umyjesz lub usuniesz pleśń, możesz bezpiecznie zjeść plaster szynki na obiad lub kanapkę z salami na lunch.

Jedz spleśniałe, jędrne owoce?

Jabłka i spleśniałe pomarańcze na blacie

Kiedy zaczynasz odczuwać słodycze i sięgasz po kawałek owocu, ale jest na nim biało-zielona, ​​funky, co powinieneś zrobić? Według Reader's Digest , jędrne owoce, takie jak niektóre rodzaje gruszek, można jeść, ale tylko wtedy, gdy usuniesz spleśniałą plamę i obwód jednego cala wokół i pod nim. Ale jeśli pleśń znajduje się na skórce pomarańczy lub grejpfruta, nie wiesz, jak głęboko korzenie zarodników pleśni weszły w mięsistą część, więc najlepiej rzucić to .

To jednak inna historia, gdy jest to jędrny owoc, który został obrany i pokrojony. Tych świeżych owoców należy za wszelką cenę unikać i wyrzucony . Pleśń prawdopodobnie dotarła już do świeżych kawałków, więc bez względu na to, jak wygląda twoja poprzednia sałatka ze świeżych owoców, jeśli jest pleśń, nie ryzykuj.

Jedz spleśniałe, twarde warzywa

Czerwona papryka w kupie

Masz zielone światło, aby jeść twarde warzywa, na których jest trochę pleśni, o ile je w tym odetniesz jeden cal obwód bezpieczeństwa o których rozmawialiśmy. Twarde warzywa, takie jak marchewka, kapusta i papryka, nadają się do spożycia, gdy pleśń zniknie i zostanie dokładnie umyta, mówi USDA. Zachowaj jednak ostrożność podczas odcinania pleśni, ponieważ, podobnie jak w przypadku innych spleśniałych pokarmów, możesz zanieczyścić swój nóż.

Według Reader's Digest , papryka i marchewka w rzeczywistości są wyrzucane „za wcześnie” z powodu zanieczyszczenia pleśnią. Jeśli jednak te konkretne produkty zostały ugotowane i teraz są spleśniałe, czas je wyrzucić. Warzywa są zszywka w zapiekankach , na przykład, więc nawet jeśli zaczęło się jako twarde warzywo, po ugotowaniu i spleśnieniu jest niedostępne. Wrzuć go do kosza na śmieci i zmniejsz straty.
Kategorie Fakty porady przepisy