7 produktów, które powinieneś myć i 7, których nie powinieneś

produkty do prania

Jaka jest pierwsza rzecz, którą robisz po powrocie do domu ze sklepu spożywczego lub targu? Jeśli odpowiedź brzmi: wrzuć wszystkie nowe produkty do zlewu w celu umycia, istnieje duża szansa, że ​​robisz to źle – w zależności od rodzaju produktów, które zamierzasz umyć. Chociaż mycie wszystkich potraw przed spożyciem może wydawać się nieco intuicyjne, nie wszystkie składniki wymagają takiej pielęgnacji. Jasne, produkty do prania są do przyjęcia dla wszystkich i dla większości, ale co z resztą? W rzeczywistości istnieją produkty, których nigdy, przenigdy nie należy myć – z tego czy innego powodu.


Poruszając się po krajobrazie zakupów spożywczych, możesz nie wiedzieć dokładnie, z czym żywność miała kontakt, co może być niepokojące dla konsumenta. Aby pomóc Ci dowiedzieć się, co musisz prać, a czego nie, oto krótki przewodnik, który wskaże Ci uzasadnienie obu sposobów myślenia.Um, nie zamierzasz tego najpierw wyprać?

tonąć

Niektóre produkty spożywcze wymagają mycia, ponieważ zawierają zanieczyszczenia, które można zmyć wodą bez ryzyka rozprzestrzeniania się bakterii na inne części kuchni. W związku z tym te składniki lub pojemniki należy czyścić. W takich przypadkach istnieją wyraźne korzyści zdrowotne, które przewyższają ryzyko. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co należy umyć przed spożyciem.
Puszkowana fasola

Puszkowana fasola

Jeśli jesteś podobny do nas, zaopatrzyłeś swoją spiżarnię w co najmniej tuzin puszek roślin strączkowych „na wszelki wypadek”. Okoliczności łagodzące mogą oczywiście wahać się od czegoś tak łagodnego, jak zapomnienie o moczeniu suszonej fasoli poprzedniej nocy, po scenariusz apokalipsy końca świata. Zawsze dobrze być przygotowanym, prawda? Od cannellini i czarnej fasoli po ciecierzycę i groszek – lubimy mieć je wszystkie jako opcje.

Chociaż te już ugotowane odmiany fasoli są świetne dla wygody oszczędzania czasu, płyn, w którym są przechowywane, może być wypełniony sodem. W związku z tym zawartość puszki należy całkowicie odsączyć, a następnie dokładnie spłukać zimną wodą aby usunąć słone pozostałości. Jeśli planujesz smażyć lub piec, możesz również wykonać dodatkowy krok, osuszyć ręcznikiem papierowym, aby nie parowały.randy garutti wartość netto

Owoce i warzywa

Owoce i warzywa

Zapewne już wiesz, że powinieneś umyć wszystkie owoce i warzywa przed użyciem ich w swoich wielkich projektach kulinarnych lub przed jedzeniem. Umyj je dobrze pod zimną wodą, aby usunąć wszelkie bakterie i zanieczyszczenia. Ponieważ jednak skórki owoców i warzyw mogą być porowate, należy unikać mycia mydłem, ponieważ środek czyszczący może zostać wchłonięty przez produkt. Na dokładkę należy osuszyć umyte owoce i warzywa ręcznikiem papierowym.

A co z owocami z niejadalną skórką? Umyj je też! Chociaż na początku może wydawać się głupie mycie melonów, awokado i owoców cytrusowych, ponieważ nie planujesz jeść skóry, w rzeczywistości wymagają one również umycia. Kiedy przekłuwasz skórkę owocu – nieważne jak grubą – nożem, ryzykujesz jakiekolwiek bakterie ze skórki zanieczyszczając mięsiste jadalne wnętrze. Zrób dodatkowy krok, aby umyć te nieprawdopodobne owoce, abyś mógł czuć się w stu procentach bezpieczny co do tego, co jesz.Ryż

Ryż

Chociaż akceptujemy, że są ludzie, którzy dorastali w gospodarstwach domowych, w których Ryż nie myje się przed gotowaniem, nie możemy tolerować takiego zaniedbania z czystym sumieniem. Próbowaliśmy nieumytego, grudkowatego ryżu i lekkiego, czystego, umytego ryżu. W związku z tym możemy bez wątpienia powiedzieć, że ryż należy opłukać w zimnej wodzie i odcedzić co najmniej dwa do trzech razy przed jakimkolwiek przygotowaniem do gotowania. Mycie ryżu usuwa skrobię powierzchniową z ziaren, wszelkie obecne bakterie i daje puszysty ryż, który ma czystszy smak.

Napoje w puszkach

Napoje w puszkach

Jeśli kiedykolwiek spędzałeś czas na zapleczu sklepu spożywczego (lub w ogóle w jakimkolwiek magazynie), to wiesz, jak brudne mogą być przesyłki napojów w puszkach, gdy dotrą do sklepów. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do przełknięcia puszki napoju gazowanego, czy wypicia energetyzującego napoju, jesteś winien sobie i swojemu ogólnemu zdrowiu umycie puszki przed spożyciem. Wierzchołki napojów w puszkach są często pokryte kurzem, bakteriami i kto wie czym jeszcze. Jeśli nie możesz umyć puszki, przynajmniej dokładnie wytrzyj pokrywkę mokrym ręcznikiem papierowym i przelej zawartość do szklanki.

Żywność w puszkach i słoikach

Żywność w puszkach i słoikach

Podobnie jak napoje w puszkach, żywność w puszkach i słoikach może stać się dość obrzydliwa od momentu wyprodukowania do chwili, gdy dotrze do konsumenta. Dżemy, fasola, sos pomidorowy — te puszki należy dokładnie umyć i wysuszyć przed użyciem, aby zapobiec zanieczyszczeniu zawartości przez brudne cząsteczki z pokrywek. Jeśli puszki nie są wyposażone w zakładki, należy również umyć swój niezawodny otwieracz do puszek między użyciami. Lepiej dmuchać na zimne!

co się stało z quizami

Skorupiak

Skorupiak

Chociaż nie musisz myć surowej ryby przed gotowaniem, musisz wypłukać skorupiaki, małże i małże. Ponieważ mogą być wypełnione piaskiem i żwirem, musisz je całkowicie wypłukać — w przeciwnym razie zjesz je!

Prawdziwe proste ma kilka super prostych wskazówek o tym, jak upewnić się, że małże nie zawierają piasku ani mułu. Przed wrzuceniem do garnka dokładnie wypłucz je pod bieżącą wodą, dzięki czemu pozbędziesz się dużej ilości osadu. Następnie włóż je do garnka z zimną wodą, dodaj trochę soli i wstaw do lodówki na co najmniej pół godziny. Zamieszaj kilka razy podczas oczekiwania, a po wyjęciu z lodówki nie wyrzucaj garnka. Wyciągnij skorupiaki rękami i sprawdź dno garnka. Prawdopodobnie zostanie pokryty piaskiem, który się osiadł i będziesz zadowolony, że poświęciłeś czas na ich umycie! Jedzenie 52 mówi, że nadszedł czas, aby jeszcze raz umyć zewnętrzną część muszli i wyszoruj je pod bieżącą wodą. To wtedy pozbędziesz się brody, która wystaje przez muszle (nie ciągnij w kierunku otwarcia muszli, bo możesz zabić stworzenie w środku), a będziesz miał doskonale przygotowane – i czyste – skorupiaki.

najlepsze skrzydła w buffalo wild wings

Świeże zioła

Świeże zioła

Niezależnie od tego, czy kupujesz kilka pęczków świeżych ziół w sklepie spożywczym, na targu, czy z ogrodu, ważne jest, aby dobrze je (ale ostrożnie) umyć, nie tylko przed użyciem, ale przed wkładasz je do lodówki. Zioła może zawierać brud i inne rodzaje żwiru, których nie chcesz w swojej lodówce – i zdecydowanie nie chcesz w swoim jedzeniu.

Małe zawiniątka można prać, opłukując je pod chłodną, ​​bieżącą wodą. Wstrząśnij nimi, osusz je ręcznikiem papierowym lub użyj wirówki do sałatek, aby pozbyć się nadmiaru wody. W przypadku większych pęczków napełnij zlew zimną wodą, wrzuć zioła i ostrożnie zakręć rękami, aby poluzować brud ukryty w liściach. Jeśli jest dużo brudu, może być konieczne powtórzenie procesu z odrobiną czystej wody przed wysuszeniem w ten sam sposób.

Pomiń pranie!

mięso

W przeciwieństwie do produktów lub powierzchni puszek, niektóre produkty spożywcze nie wymagają mycia przed zjedzeniem lub ugotowaniem. W rzeczywistości może to być bardziej ryzykowne w przypadku niektórych rzeczy. Poniższa lista pomoże ci określić, które produkty spożywcze mogą pominąć pranie i dlaczego.

Surowy drób i mięso

Surowy drób

Chociaż możesz myśleć, że mycie surowego kurczaka, innych rodzajów drobiu i mięsa przed gotowaniem pomaga oczyścić bakterie i zapobiec chorobom przenoszonym przez żywność, jest odwrotnie. W przypadku drobiu woda, której używasz do płukania, nie jest wystarczająco gorąca, aby faktycznie zabić bakterie, robiąc to tylko redystrybuuje wszelkie szkodliwe bakterie na powierzchnie kuchenne i prawdopodobnie twoje ciało. Kiedy następnie przygotowujesz inne potrawy na tych samych powierzchniach, zanieczyszczenie krzyżowe może spowodować chorobę.

czy Wendy ma kanapkę z rybą?

Podobnie jak w przypadku niemycia surowego drobiu, USDA odradza mycie surowego mięsa takich jak wołowina, jagnięcina i wieprzowina. Lepiej pominąć mycie mięsa i zamiast tego dokładnie umyć i wyczyścić powierzchnie kuchenne między sesjami gotowania.

Sałatki w workach

Sałatka w workach

Według FDA , wiele pakowanych sałatek, a także pokrojone i pakowane produkty, takie jak marchewka czy seler, zostało wstępnie umytych, dzięki czemu nie trzeba ich myć po zakupie. Produkty te będą oznaczone jako gotowe do spożycia, jeśli rzeczywiście zostały wstępnie umyte. W rzeczywistości pranie ich po powrocie do domu może faktycznie wzrosnąć szanse na zanieczyszczenie ich bakteriami, które mogą już znajdować się na powierzchni kuchni. Ponieważ produkty pakowane komercyjnie są często „prane trzykrotnie”, są idealne do spożycia bez zmian. Wybrałeś je dla wygody, prawda?

Surowa ryba

Surowa ryba

Podobnie jak w przypadku surowego drobiu i mięsa, unikaj mycia surowych ryb, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzenianie się bakterii w całej kuchni. Zamiast tego kup ryba który został wypatroszony i wyłuskany od renomowanego sprzedawcy ryb. Dobrze umyj ręce i jak najdokładniej wyczyść powierzchnie w obszarach roboczych w kuchni. Te proste środki ostrożności są najlepszym sposobem zapobiegania chorobom przenoszonym przez żywność.

Jajka

Jajka

USDA nie zaleca mycia jaj kupujesz w sklepie. Ponieważ w procesie komercjalizacji wymagana jest specjalna technika mycia jaj, robienie tego, gdy jaja są w domu, może zwiększyć ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego. Jaja są myte i czyszczone po złożeniu w celu usunięcia wszelkich bakterii. Następnie pokrywa się je olejem mineralnym, aby zapewnić skorupkom warstwę ochronną. W związku z tym nie musisz ich ponownie myć.

Makaron

Makaron

Proszę nie myć makaronu przed gotowaniem. Naturalna skrobia we wszystkich odmianach makaronów jest dokładnie tym, co chcesz zachować. Często będziesz chciał zarezerwować trochę wody do gotowania, ponieważ ta zawartość skrobi jest nieoceniona, jeśli chodzi o pomoc w stworzeniu najbardziej jedwabistego sosu. Skrobia z tej wody pomaga sosowi przywierać do makaronu, dzięki czemu powstaje gęsty, smaczny sos, który doskonale pokrywa makaron. Dlaczego miałbyś chcieć to zmyć przed rozpoczęciem gotowania?

Mamy nadzieję, że Twoje doświadczenia kulinarne staną się jeszcze bardziej uproszczone i łatwiejsze teraz, gdy wiesz, które potrawy wymagają prania, a które nie. Ciesz się czasem spędzonym w kuchni i delektuj się świętymi posiłkami bez obaw.

śniadanie obiad i kolacja netflix

Grzyby

Grzyby

Jeśli chodzi o grzyby, zdecydowanie należy pominąć ich mycie. Są nawet kilka różnych powodów dlaczego .

Jeśli umyjesz grzyby przed włożeniem ich do lodówki, nieunikniona wilgoć przyspieszy, jak szybko grzyby zaczną się psuć, zwłaszcza jeśli trzymasz je w zamkniętym pojemniku. Po ich umyciu trudniej będzie uzyskać tę chrupiącą konsystencję, której szukasz podczas smażenia, a wszyscy wiemy, że konsystencja może być równie ważna jak smak. Wyczyść je na sucho za pomocą pędzla do ciasta (lub innego podobnego pędzla) lub po prostu kilku ręczników papierowych, a będziesz gotowy do dodania ich do posiłku.

Według Rada Grzybowa , można je szybko wypłukać bezpośrednio przed ugotowaniem, ale zaleca się również nigdy, przenigdy nie moczyć grzybów. Problem tkwi w ich superchłonnych właściwościach, a jeśli spędzą zbyt dużo czasu w wodzie, zrujnujesz swój posiłek.

indyk

indyk

Cały indyk może być jednym z największych wyzwań, z jakimi każdy może się zmierzyć w kuchni, i to całkiem dosłownie. Próba siłowania się z surowym, 20-funtowym ptakiem może być najtrudniejszą częścią przygotowania wymyślnego posiłku, a to tylko kolejny powód, aby pominąć mycie ptaka. Turcja może zawierać salmonella i kampylobakterie , a podczas mycia nie tylko nie usunie bakterii, ale rozprzestrzeni je — tak jak w przypadku innego drobiu.

Jest jednak jeden wyjątek i zgodnie z Blog rządu USA dotyczący bezpieczeństwa żywności , indyki, które zostały zasolone, należy wypłukać. Mają kilka zaleceń, jak uniknąć zanieczyszczenia, a to obejmuje najpierw przeniesienie wszystkiego – w tym dozowników mydła, gąbek i suszarek – z dala od zlewu. Przykryj okoliczne blaty papierowymi ręcznikami i umieść brytfannę obok zlewu. Wyczyść zlew całkowicie gorącą wodą, a następnie napełnij go kilkoma centymetrami zimnej wody. Wlej więcej zimnej wody przez wewnętrzną wnękę indyka, upewnij się, że wypływa z przeciwnego końca i przenieś ją na patelnię. Nadal nie powinieneś spłukiwać ani myć zewnętrznej części ptaka, a po zakończeniu upewnij się, że całkowicie wyczyściłeś obszar gorącą wodą i mydłem.