Najlepsze kawałki stek na każdą kieszeń

Cieszenie się obfitym kawałkiem steku na kolację to luksus na specjalne okazje lub podstawa w ciągu tygodnia. Czerwone mięso ma wiele zalet i oczywiście wielu fanów, którzy nie mogą się nacieszyć jego energetycznymi właściwościami i bogatymi smakami. Pełen białka i wręcz pyszny stek może być smażony na patelni, pieczony w piekarniku, grillowany na świeżym powietrzu i wiele więcej.


Niezależnie od tego, jak zdecydujesz się je przygotować, ważne jest, aby znać swoje mięso i rozumieć, dlaczego kosztuje tyle, ile kosztuje. Cena wołowiny może się znacznie różnić w zależności od kawałek mięsa ty wybierasz. Na szczęście dla miłośników białka, dostępne są steki w każdej cenie, dla każdej przyprawy i techniki gotowania, więc nie ma powodu, dla którego nie możesz cieszyć się tym ulubionym posiłkiem tak często, jak chcesz. Przedstawimy ci wszystkie te informacje.Oto uproszczony przewodnik, który pomoże Ci poruszać się po ladzie rzeźniczej bez wysiłku.
Najlepsze kawałki steków przy ograniczonym budżecie

W porównaniu z droższymi stekami, kawałki rzeźnika są pobierane z części wołu, które były intensywniej ćwiczone przez całe życie zwierzęcia. Części te często składają się z większej liczby części mięśniowych i są raczej trudno dostępne. Rzeźnik ma za zadanie przyciąć mięśnie z powrotem, jednocześnie pozostawiając wystarczająco dużo, aby uzyskać przyzwoity kawałek mięsa do ugotowania. Te tańsze kawałki mogą być bardzo aromatyczne, ale wymagają więcej uwagi podczas przygotowywania, aby nie wysychały ani nie stały się zbyt trudne do żucia. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o kawałkach rzeźnika.

Chuck oko

Sekcja: ramięCzasami nazywane „rib-okiem biedaka”, oko chuck daje najbardziej satysfakcjonujące rezultaty, gdy jest marynowane przed gotowaniem. Polewanie mięsa własnymi sokami, sosem lub masłem podczas gotowania pomaga zapobiegać jego wysychaniu i twardnieniu. Podobnie, krojenie steku o ziarno po ugotowaniu da o wiele delikatniejsze plastry. Ten krój świetnie nadaje się do grillowania i smażenia na patelni. Najlepiej jest ugotowany na średnio wysmażony lub średnio wysmażony.

Płaskie żelazko

Sekcja: ramięNiezwykle aromatyczny, budżetowy stek, żelazko, staje się coraz bardziej popularny. Po usunięciu twardej środkowej tkanki zamienia się w delikatny, soczysty, bogaty kawałek mięsa. Żelazko idealnie nadaje się do grillowania i obsmażania na patelni i, podobnie jak chuck eye, najlepiej gotować do średnio wysmukłych lub średnich potraw.

Potrójna końcówka

Sekcja: daleko

Rozpoznawalny dzięki wyjątkowemu trójkątnemu krojeniu, tri-tip ma bogaty, wołowy smak i delikatne mięso. Dzięki uroczej marmurkowatości tłuszczu pozostaje przyjemny i soczysty podczas gotowania. Podobnie jak inne kawałki rzeźnika, tri-tip jest idealny do grillowania, ale również smaczny po upieczeniu.

Wieszak

Sekcja: płyta (dolna część brzucha)

niekończące się zasady miski makaronu

Stek z wieszaka jest niezwykle aromatyczny i może być bardzo delikatny, gdy jest odpowiednio ugotowany. Ponieważ ma naturalnie długie włókna mięśniowe i nieco grubszą teksturę w porównaniu z innymi kawałkami, może się kurczyć, gdy jest zbyt długo gotowana. Ten kawałek steku najlepiej nadaje się do gotowania na dużym ogniu przez krótki czas. Pomyśl o grillowaniu i pieczeniu.

Klapka

Sekcja: daleko

Podobnie jak inne niedrogie kawałki opisane w tej sekcji, mięso z klapkami lub stek z klapkami najlepiej jest przygotować z marynatą, aby pomóc je zmiękczyć. Jest również najbardziej delikatny, gdy jest szybko ugotowany na dużym ogniu do średnio wysmażonego lub średniego. Mięso na klapie to dobry wybór na grilla.

Wskazówki dotyczące niedrogiego steku

Dobrze dopraw swój stek. Jeśli masz czas, posol go obficie i odstaw na godzinę przed gotowaniem, aby zmiękczyć. Spłucz nadmiar soli i dokładnie osusz przed gotowaniem.

Średnia: przyzwoita cena, więcej smaku more

Te ekonomiczne steki, w doskonałej cenie, gdzieś pomiędzy kawałkami rzeźnika a najdroższymi częściami wołu, są idealnym wyborem na co dzień, a w połączeniu z marynatami dają doskonałe rezultaty. Ponieważ są to zazwyczaj chudsze kawałki, przekonasz się, że są najdelikatniejsze, gdy są szybko gotowane na dużym ogniu. Cenione za ich głęboki i intensywny smak, na pewno zechcesz rozważyć te steki, aby uzyskać najlepszą wołowinę za swoje pieniądze.

jaki jest tajemniczy smak głowic powietrznych?

Skrzydło

Sekcja: bok

Długi, wąski kawałek mięsa, stek z boku zawiera wiele włókien mięśniowych, które mogą sprawić, że będzie trochę twardy, jeśli zostanie rozgotowany. Z drugiej strony możesz przeciwstawić się twardej naturze, krojąc stek o ziarno po ugotowaniu. Ponadto stek z flanki jest pełen pysznego smaku wołowiny! Spróbuj przygotować go z marynatą, a następnie grillować lub smażyć na patelni do średnio wysmażonego lub średniego.

Spódnica

Sekcja: płyta (dolna część brzucha)

Podobnie jak boczek, stek ze spódnicy jest cienkim kawałkiem mięsa, które zwykle jest pełne włókien mięśniowych. Jego chudość oznacza, że ​​może być konieczne użycie marynaty. Dopóki go nie rozgotujesz, dostaniesz w zamian wyrazisty smak wołowiny. Ten krój świetnie nadaje się do grillowania, ale nadaje się również do smażenia na patelni lub smażenia.

Porada z polędwicy wołowej

Sekcja: dolny polędwica

Uwagi: Chociaż końcówka polędwicy nie jest tak delikatna jak droga górna polędwica, jej końcówka ma potencjał, by być wspaniałym, gdy spotka się ją z odpowiednią marynatą. Jest chudszy niż inne części polędwicy i wymaga szczególnej uwagi podczas gotowania. Chcesz uniknąć gotowania tego steku na średnim poziomie, aby nie stał się zbyt twardy. To powiedziawszy, jest to naturalny wybór na grilla.

Wskazówki dotyczące steku ze średniej półki

Marynuj swój stek przez co najmniej dwie godziny lub przez noc, aby uzyskać jak najwięcej smaku i znacznie zwiększyć kruchość mięsa. A jeśli nie masz termometru do mięsa, kup go.

Drogie: najlepsze steki, jakie można kupić za pieniądze

Te drogie kawałki steków kosztują dużo, ponieważ pochodzą z części wołów, które nie były bardzo ciężko obrabiane. W rezultacie mięso jest naturalnie delikatne i zawiera niewiele lub nie zawiera wcale tkanki łącznej, którą należy podgotować. Te wyjątkowo pożądane elementy mają również metki premium, ponieważ stanowią stosunkowo niewielką część wołu. Ponieważ te steki są z natury delikatne i mają głęboki smak, ich gotowanie wymaga znacznie mniej wysiłku i techniki. Możesz pominąć marynatę i po prostu podsmażyć na dużym ogniu, aby zachować smak, a następnie kontynuować gotowanie do pożądanego stopnia wysmażenia.

Rib-Eye

Sekcja: Górna klatka piersiowa

dlaczego chleb smakuje tak dobrze

Rib-eye ma znaczną ilość marmurkowatości tłuszczu, szczególnie na zewnętrznych krawędziach. Jako taki jest to bardzo delikatny, aromatyczny, mięsisty krój. Dzięki wysokiej zawartości tłuszczu, antrykot może wytrzymać wysokie temperatury i pozostać dekadencko soczysty w środku. Chociaż trudno jest rozgotować ten stek, nadal musisz zwracać uwagę na rozpryskiwanie się w wyniku naturalnego otłuszczenia mięsa.

Polędwica lub Filet Mignon

Sekcja: polędwica, bezpośrednio pod żebrami

Zazwyczaj krojone przez rzeźnika na małe i grube polędwiczki są uwielbiane za delikatną konsystencję i maślany smak. Ten stek, pozbawiony tłustych krawędzi, jest często uważany za najbardziej luksusowy i daje niezwykle delikatne mięso. Polędwicę najlepiej podsmażyć na dużym ogniu, aż zrumienią się na zewnątrz, a następnie wykończyć w piekarniku do pożądanego stopnia wysmażenia.

T-kość

Sekcja: polędwica przekrojowa, niefiletowana

Ten cud z kością można rozpoznać po kości w kształcie litery T z mięsem po każdej stronie. Po jednej stronie plastry polędwicy (dobre), po drugiej kawałek stripsa (bardzo dobrze). Ten kultowy stek z ładnymi marmurkami na całej długości jest ceniony za swoje silne cechy smaku i konsystencji. Jest jednocześnie maślany jak filet mignon i mięsisty jak nowojorski striptiz. Możesz grillować lub smażyć T-bone, ale w razie potrzeby obróć go, aby zapewnić równomierne gotowanie.

Nowy Jork pasek

Sekcja: Schab, za żebrami

Uwagi: New York strip steak, zwany także stripsem Kansas City, to klasyka steków. Nieco mniej delikatny niż polędwica lub T-bone, ten stek jest nadal stosunkowo delikatny, gdy jest odpowiednio ugotowany. Z pewnymi marmurkami i tłuszczem rozłożonym w całym, strips stek jest niezawodnym wyborem dla odważnego smaku wołowiny. Bardzo dobrze znosi wysokie temperatury przez krótki czas.

Wskazówki dotyczące drogiego steku

Aby w pełni wykorzystać swój stek premium, należy go dokładnie osuszyć i dobrze doprawić. Dodatkowo upewnij się, że patelnia jest całkowicie sucha i gorąca przed dodaniem steku.