Najlepszy chleb żytni, jaki kiedykolwiek zrobiłeś

bochenek chleba żytniego Mark Beahm/Mashed

chleb żytni sięga do średniowiecza, z odmianami pochodzącymi z Europy Północnej i Wschodniej. W Niemczech i USA słodowy, ziemisty smak chleba żytniego jest często wzmacniany nasionami kminku, co nadaje chlebowi żytniemu charakterystyczny smak, który różni się od innych chlebów z ziarnami. Ten przepis na łatwy chleb żytni bez zagniatania jest bardziej tradycyjny (czyli bez pestek) i został opracowany przez Marka Beahma, którego blog Niedzielny Piekarz , rozkoszuje się radością rustykalnych europejskich wypieków. Beahm wychował się w Maine, gdzie powiedział nam, że „w moim rodzinnym mieście była wtedy tylko jedna piekarnia, która specjalizowała się w europejskim chlebie i ciastkach”.


Obecnie mieszka w Londynie i dzieli się swoją pasją do jedzenia, kultury i historii odwiedzanych przez siebie krajów europejskich. Chleb bez ciasta Beahm nie może być prostszy i wynagrodzi Twój minimalny wysiłek chlebem, który ma chrupiącą, ciemną skórkę oraz miękkie i gumiaste wnętrze. „Zawsze chciałem nauczyć się piec taki bochenek” – powiedział Beahm. „Ten chleb jest prawie niezawodny, a mimo to zapewni ci większość drogi do tego idealnego bochenka”. Czas przygotowania tego przepisu zajmuje dosłownie pięć minut, a potem po prostu pozwalasz mące i drożdżom zrobić swoje. Po wyrośnięciu piecze się go w holenderskim piekarniku, a 50 minut później wychodzi z niego chleb żytni, który, jak przysięgałby, upiekł zawodowy piekarz.najlepsze smaki pop tarta

Zbierz składniki na chleb żytni

składniki na chleb żytni Mark Beahm/Mashed

Przepis wymaga mąka do wypieku chleba - nie uniwersalna mąka - ponieważ ma wyższą zawartość białka i pozwala na wyższe wyrastanie ciasta. Białko mąki chlebowej wytwarza więcej glutenu, co skutkuje pożądaną konsystencją do żucia podczas pieczenia chleba. Tak jak istnieją różne rodzaje mąki białej, mąka żytnia ma również kilka odmian, w zależności od tego, ile ziarna żyta jest zmielone. Beahm używa ciemnego żyta, które ma wyrazisty i melasowy smak. Jeśli jesteś nowicjuszem żyta, to średnia mąka żytnia to „w sam raz” żyto Złotowłosa: ma lżejszą konsystencję i asertywny, ale nie przytłaczający smak.
Nadal możesz zrobić ten przepis na ciasto, jeśli nie możesz znaleźć mąki żytniej lub wolisz użyć czegoś innego. „Ten przepis jest dość elastyczny” – powiedział Beahm. „Możesz go zastąpić mąką pełnoziarnistą lub po prostu użyć całej mąki z białego chleba. Nadal będziesz miał pyszny bochenek chleba. Pozostałe składniki są po prostu suszone w mgnieniu oka drożdże , sól i woda. Odmierz składniki i gotowe.

Wymieszaj składniki na chleb żytni i pozwól, aby ciasto wyrosło

ciasto na chleb żytni Mark Breahm / Puree

Zanim zaczniesz, powinieneś wiedzieć, że będziesz musiał zrobić ciasto dzień przed pieczeniem, aby dać mu szansę na wyrośnięcie. Na początek przesiej przez sitko lub wymieszaj mąkę chlebową, mąkę żytnią, sól i drożdże w dużej misce. Dodaj wodę i dużą drewnianą łyżką wymieszaj z suchymi składnikami. Ponieważ jest to lepkie ciasto, możesz mieć trochę trudności z mieszaniem wszystkiego razem.Julia Dziecko często zachęcał do mieszania rzeczy („nienagannie czystymi”) rękami, a jeśli masz problem z łyżką lub szpatułką, Beahm zaleca to samo. Jakkolwiek wykonasz zadanie, upewnij się, że wymieszałeś ciasto na tyle dobrze, aby nie było widać żadnych kawałków lub grudek mąki. Kiedy skończysz miksowanie, przykryj miskę folią i pozwól, aby ciasto wyrosło na noc - 12 do 18 godzin - dopóki nie podwoi się.

czy Sonic ma bezcukrowe brei?

Uformuj ciasto żytnie i jeszcze raz pozwól mu wyrosnąć

chleb żytni z ciasta żytniego Mark Beahm/Mashed

Następnego dnia obficie posyp powierzchnię roboczą mąką. Lekko przechyl miskę z ciastem i użyj gumowej łopatki lub opuszków palców, aby delikatnie położyć ciasto na powierzchni roboczej. Ciasto jest w tym momencie kruche, więc uważaj, aby go nie rozerwać. Teraz uformujesz ciasto w okrągły bochenek. Jeśli nigdy wcześniej nie pracowałeś z lepkim ciastem, ten krok może być trochę trudny. Ale Beahm sugeruje dwie strategie, które pomagają zapobiegać przywieraniu ciasta do rąk. „Możesz obtoczyć ręce mąką i w razie potrzeby przełożyć mąkę. Możesz też zanurzyć rękę w wodzie, żeby ciasto się do ciebie nie przykleiło.Gdy ciasto znajdzie się na blacie, delikatnie złóż ciasto w siebie, formując z niego kulę. Bez wyrabiania jest potrzebne! Posyp ściereczkę mąką i delikatnie unieś ciasto na ręcznik, szwem do dołu. Złóż luźno ręcznik na cieście, a następnie przełóż do miski. Jeśli nie chcesz używać ściereczki kuchennej, sprawdzi się również papier pergaminowy. Niech ciasto wyrośnie na jedną do dwóch godzin, aż znów się podwoi.

Przełóż ciasto żytnie do nagrzanego holenderskiego piekarnika

ciasto na chleb żytni bez wyrabiania Mark Beahm/Mashed

Trzydzieści minut przed zakończeniem drugiego wyrastania ciasta przesuń ruszt piekarnika do dolnej jednej trzeciej części piekarnika i umieść piekarnik holenderski na ruszcie. Rozgrzej piekarnik do 475 stopni Fahrenheita. Gdy holenderski piekarnik zostanie rozgrzany po pół godzinie, użyj dobrze izolowanych rękawic kuchennych, aby ostrożnie wyjąć go z piekarnika. Podczas obsługi gorącego holenderskiego piekarnika Beahm zaleca pozostawienie ręcznika lub innego zestawu rękawic kuchennych na uchwycie garnka jako przypomnienia, że ​​jest bardzo gorący, aby nie chwycić go przypadkowo gołymi rękami. Zdejmij pokrywkę z gorącego holenderskiego piekarnika i użyj ściereczki, aby delikatnie odwrócić ciasto do holenderskiego piekarnika stroną ze szwem do góry. Przykryj garnek i piecz przez 30 minut.

jajka i masło orzechowe

Upiecz, ostudź i pokrój chleb żytni

pieczony chleb żytni Mark Beahm/Mashed

Aby uzyskać piękną, ciemnozłoto-brązową skórkę, zdejmij pokrywę holenderskiego piekarnika (jest to dobry moment, aby zastosować się do rady Beahma i zostawić ręcznik na pokrywie). Piecz chleb jeszcze 15 do 20 minut. Za pomocą rękawic kuchennych przenieś holenderski piekarnik na blat i bardzo ostrożnie wyjmij chleb i połóż go na ruszcie do pieczenia. Pozwól chlebowi ostygnąć przez co najmniej 20 minut przed pokrojeniem. Ten nieugniatany chleb żytni będzie pyszny sam w sobie, podawany do posiłku lub jako chleb do prawie każdego rodzaju kanapki .

Dla Beahma pieczenie może być mechanizmem radzenia sobie w stresujących czasach lub sposobem na świętowanie z przyjaciółmi i rodziną. „Ludzie naprawdę doceniają, kiedy poświęca się czas, aby coś dla nich zrobić” – powiedział nam. Z tym przepisem na chleb żytni bez zagniatania, tylko ty musisz wiedzieć, jak niewiele wysiłku wymagało upieczenie tego popisowego chleba.

Najlepszy chleb żytni, jaki kiedykolwiek zrobiłeś5 z 52 ocen Wypełnij 202 Drukuj Nie musisz iść do lokalnej piekarni po bochenek chleba żytniego. Ten przepis na żyto bez zagniatania zapewnia pyszny i oszałamiający bochenek, który możesz przysięgać, że upieczesz go profesjonalnie. Czas przygotowania 5 minut Czas gotowania 50 minut Porcje 12 porcji Całkowity czas: 55 minut Składniki
 • 3 szklanki mąki chlebowej
 • 1 szklanka ciemnej mąki żytniej
 • 2 łyżeczki drobnej soli morskiej
 • ½ łyżeczki suszonych drożdży instant
 • 1-½ szklanki wody
Wskazówki
 1. W dużej misce wymieszaj mąkę, sól i drożdże. Dodaj wodę i mieszaj, aż nie zostaną resztki suchej mąki. Ciasto będzie bardzo lepkie.
 2. Przykryj miskę plastikową folią i pozwól, aby ciasto wyrosło w temperaturze pokojowej przez noc, aż ciasto podwoi swoją objętość, około 12-18 godzin.
 3. Obficie posyp powierzchnię roboczą mąką. Lekko przechylić miskę i delikatnie wyjąć ciasto z miski na powierzchnię roboczą gumową szpatułką lub opuszkami palców, nie rozrywając go. Lekko oprószyć mąką ręce i delikatnie złożyć ciasto w siebie, formując z niego kulę.
 4. Obficie oprószyć ściereczkę mąką i delikatnie ułożyć ciasto na ręczniku, szwem do dołu. Luźno zawinąć ręcznik na cieście i włożyć do małej miski. Niech ciasto wyrośnie, aż prawie się podwoi, około 1 do 2 godzin.
 5. Pół godziny przed zakończeniem wyrastania ciasta wstaw ruszt do dolnej jednej trzeciej części piekarnika. Ustaw piekarnik holenderski na ruszcie i rozgrzej piekarnik do 475 stopni Fahrenheita.
 6. Używając rękawic kuchennych, ostrożnie wyjmij rozgrzany holenderski piekarnik i zdejmij pokrywkę. Użyj ściereczki, aby delikatnie odwrócić ciasto do holenderskiego piekarnika, szwem do góry. Uważaj: garnek będzie bardzo gorący. Przykryj garnek i piecz 30 minut.
 7. Zdejmij pokrywkę z holenderskiego piekarnika i kontynuuj pieczenie chleba przez 15 do 20 minut, aż zrobi się ciemnozłoty kolor. Ostrożnie wyjmij chleb z holenderskiego piekarnika i pozwól mu ostygnąć na ruszcie przez co najmniej 20 minut przed pokrojeniem.
Odżywianie
Kalorie na porcję 159
Całkowita zawartość tłuszczu 0,8 grama
Tłuszcz nasycony 0,1 g
Tłuszcze trans 0,0 g
Cholesterol 0,0 mg
Węglowodany ogółem 32,2 g
Błonnik pokarmowy 3,4 grama
Cukry ogółem 0,4 g
Sód 173,7 mg
Białko 5,9 g
Przedstawione informacje są szacunkami Edamama na podstawie dostępnych składników i przygotowania. Nie należy jej traktować jako substytutu porady profesjonalnego dietetyka. Oceń ten przepis