Największe błędy popełniane podczas gotowania jajek według szefa kuchni

Nieszczęśliwe jajko

Jajka są niesamowite, jeśli się nad tym zastanowić. Na początek są prawie zawsze tanie i same w sobie mogą być smaczną, sycącą przekąską napakowaną białkiem. Połącz je z czymś tak prostym, jak kromka chleba lub miska makaronu i masz szybki i łatwy posiłek. Plus są takie wiele różnych sposobów ich gotowania — gotowane (twarde lub miękkie w filiżance), gotowane, smażone, jajecznica, w omlecie, jako sałatka jajeczna, lub jajka po benedyktyńsku — można było jeść jajka każdego dnia i nie nudzić się.


Chociaż jajka są w większości dość wybaczające i łatwe w użyciu, nie są w 100% niezawodne. Istnieje kilka błędów w gotowaniu jajek, które wszyscy zawsze popełniają. Chociaż żaden z tych błędów w jajkach prawdopodobnie nie spowoduje kuchennej katastrofy o epickich rozmiarach, twoje umiejętności gotowania wzrosną o więcej niż kilka stopni, gdy nauczysz się je eliminować. Aby w tym pomóc, skonsultowaliśmy się z Palakiem Patelem, szefem kuchni w Instytut Edukacji Kulinarnej i dała nam swoje wskazówki dotyczące trzech najczęstszych aktów nadużywania jaj, które zdecydowanie powinieneś nie zobowiązywać się.Rozbijanie jajek bezpośrednio do miski miksującej

Rozbite jajko

Patel mówi, że jednym z największych błędów, jakie można popełnić z jajkami, jest to, jak – i gdzie – ty? złam je . Niezależnie od tego, czy dodajesz jajka do naleśnika lub ciasta, czy rozbijasz je, przygotowując się do jajecznicy na śniadanie, radzi, aby nigdy, przenigdy nie wbijać jajek bezpośrednio do miski. Powód dlaczego? Patel wyjaśnia: „Kiedy jajka pękają z boku miski, skorupa i małe kawałki odłamków trafiają do miski”. Zamiast tego radzi wbić jajko do osobnej miski i delikatnie uderzać jajkiem o bok blatu kuchennego, aż pęknie. Następnie możesz użyć obu rąk, aby podważyć dwie połówki skorupek jajka nad miską. Jak mówi Patel: „Łatwiej jest usunąć wszelkie muszle, które mogą spaść w ten sposób”.
Jeśli skończysz z małym kawałkiem skorupki w misce, Patel mówi, że możesz po prostu użyć większego kawałka skorupki, aby zgarnąć fragment skorupki, ale zachęca: „Nie używaj palców!” Jeśli zamierzasz gotować jajko, sugeruje również użycie małego sitka, aby odsączyć nadmiar płynu, a także wszelkie drobne kawałki.

Pieczenie i gotowanie z zimnymi jajkami

Jajka w lodówce

Bez względu na to, czy Twój przepis wymaga białka, żółtek, czy całych jajek, nigdy nie powinieneś po prostu wyjmować jajek prosto z lodówki i dodawać ich do swojego przepisu. Patel wyjaśnia: „Naprawdę ważne jest, aby jajka pozostawić w temperaturze pokojowej na około 20–30 minut wcześniej, aby usunąć chłód”. Dodaje, że jest to szczególnie ważne, jeśli przepis wymaga częstego składania, ponieważ, jak mówi, „...jajka w temperaturze pokojowej dają bardziej puszyste wypieki”.Patel radzi również, aby nigdy nie przygotowywać jajek na twardo bez wcześniejszego rozgrzania jajek, ponieważ ujawnia: „Zimne jajka są również przyczyną pękania jajek na twardo w garnku”. Sztuczka, jak mówi, polega na tym, aby jajka osiągnęły temperaturę pokojową, zanim zostaną wprowadzone do gotującego się garnka. Podaje jednak skrót, jeśli brakuje ci czasu: „Po prostu dodaj jajka do ciepłej wody, aby szybko doprowadzić je do temperatury pokojowej”.

Gotowanie jajek do góry nogami bez gotowania na parze

Słoneczna strona do góry jajkiem

Jak lubisz gotowane jajka? Według ankiety dotyczącej żywności śniadaniowej przeprowadzonej przez YouGov , najpopularniejszym rodzajem dania jajecznego jest jajecznica (wolało ją 36 proc. respondentów), ale na drugim miejscu znalazły się jajka sadzone na łatwym (18 proc.). Na trzecim miejscu znajdują się jajka na słonecznie lub jajka gotowane tylko z jednej strony (preferowane przez 12 procent). Jeśli jesteś fanem słonecznej strony, ta wskazówka jest dla Ciebie.najlepiej smakujące masło orzechowe

Patel mówi, że większość ludzi źle je robi. Po prostu dodają je na patelnię i gotują bez przykrywania, technika, która może spowodować nierównomierne ugotowanie jajka. Mówi, że dzieje się tak dlatego, że żółtka są gotowane, gdy osiągną 158 stopni, ale białka nie są gotowane, dopóki nie osiągną 180 stopni.

Aby przeciwdziałać nierównomiernemu gotowaniu, Patel zaleca użycie pary. Jej technika polega na podgrzaniu patelni na małym ogniu, a następnie dodaniu oleju i podgrzaniu przez kolejne pięć minut. Dodaj trochę masła, niech się rozpuści średnie ciepło , a dopiero potem wbić jajka (oczywiście w temperaturze pokojowej) do miski i doprawić solą i pieprzem. Wsuń je na patelnię, a następnie przykryj pokrywką, aby zatrzymać parę. Po minucie (ustaw minutnik) zdejmij patelnię z ognia, ale pozostaw ją pod przykryciem na dodatkowe 45 sekund. Następnie zdejmij pokrywkę, aby uzyskać to, co Patel nazywa: „Idealne jak z obrazka jajko na słoneczko!”.
Kategorie jak Komiksy Telewizja