Chai vs. Zielona herbata: co jest lepsze dla Ciebie?

herbata chai

Niezależnie od tego, czy masz ochotę przyczaić się pod toną koców w deszczowy dzień, czy po prostu chcesz napić się orzeźwiającego, zdrowego napoju, herbata może poprawić każdą sytuację. Obsesja na punkcie napoju rosła z biegiem lat — według Washington Post , aż 80 procent Amerykanów miało ten napój w swoich szafkach w 2014 roku. Przy tak wielu smakach i odmianach napoju do wyboru, znalezienie smacznej i zdrowej herbaty może przyprawić o zawrót głowy. Dwie z najszerzej dostępnych odmian herbaty, zielona i czarna w stylu indyjskim, pojawiają się w alejkach spożywczych w całym kraju, ale jeśli chodzi o korzyści zdrowotne, wybór jednej z nich wydaje się zniechęcający.


Różnice zdrowotne między herbatą czaj a zieloną herbatą zaczynają się u podstaw każdego z tych ulubionych przez fanów. Według Żyj silnie , zielona herbata zawiera świeże liście herbaty, które nie zostały w żaden sposób przetworzone, co skutkuje minimalnym utlenianiem. Z drugiej strony, chai składa się ze sfermentowanych i przetworzonych liści czarnej herbaty, które uległy utlenianiu. Mieszanka przypraw, która zazwyczaj obejmuje gałkę muszkatołową, cynamon i goździki pojawiają się również obok utlenionej czarnej herbaty, co skutkuje bardzo złożonym napojem. U podstaw porównania pytanie sprowadza się do porównania filiżanki prostej, nieprzetworzonej zielonej herbaty ze złożoną szklanką sfermentowanego i zmiksowanego czarnego chai.Utleniać się czy nie utleniać — oto jest pytanie

Zielona herbata

Według Linia zdrowia , herbata czarna i herbata zielona pochodzą z tego samego gatunku roślin, a właściwości zdrowotne zmieniają się w wyniku procesu utleniania. Jedną z najbardziej oczywistych różnic jest zawartość kofeiny. Według Żyj silnie porcja zielonej herbaty zawiera 50 mg kofeiny w porównaniu do 72 mg kofeiny w filiżance herbaty. Obie odmiany zawierają również duże ilości flawonoidów — zielona herbata zawiera większą dawkę flawonoidów katechinowych, a czaj więcej teaflawin i tearubigin. Te flawonoidy pomagają w komunikacji komórkowej i zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób w organizmie. Wczesne badania pokazują dodatkowo, że obie odmiany herbaty pomagają obniżyć poziom cholesterolu, minimalizując ryzyko chorób serca. Przy tak wielu podobieństwach, jak ktokolwiek mógłby wybrać między tymi dwoma?
Jeśli uwielbiasz filiżankę parującej herbaty w ciągu dnia, masz powód do świętowania. Aby uzyskać jak najwięcej składników odżywczych z herbaty, pij obie odmiany, aby czerpać korzyści z różnych flawonoidów i uzyskać szereg korzyści zdrowotnych. Jeśli chcesz ograniczyć kofeinę, ale nie chcesz rezygnować z herbaty, pochyl się w kierunku zieleni , ale nie bój się oddawać żadnej z odmian, gdy następnym razem pojawi się głód i nabierz otuchy, wiedząc, że obie odmiany mają taki sam atrakcyjność zdrowotną.