Co się stało z Green River Soda?

  paczki zielonej sody rzecznej Zielona rzeka Nads Willow
Pikantny, limonkowy, bezkofeinowy napój gazowany z cierpką słodyczą i nutą cytrusów, smak Green River to poncz równie pikantny jak jego jasnozielony kolor (poprzez Soda Pop Craft ). Oto napój, który zabierze Cię w przeszłość — napój Green River pochodzi z czasów prohibicji, poprzez restauracje i fontanny w drogeriach z rocznika Ameryki z lat 50. i 60., i pozostaje dziś nostalgicznym lokalnym reliktem. To ukochany faworyt z Chicago, chociaż pop nie narodził się w tym mieście, ale to właśnie tutaj znalazł swój dom i swoich fanów w czasach bezalkoholowych, kiedy oferował nowy, świeży smak i cytrusowy kopniak (poprzez Na wynos ).
Gdyby nostalgię serwowano w napoju, byłby to napój Green River dla tych mieszkańców Środkowego Zachodu, którzy byli na tyle starzy, by pamiętać o jej rozkwicie. Najlepiej sprzedający się napój gazowany w tamtych czasach, Green River zainspirował nawet słynne piosenki i każdego roku stał się częścią naszego ulubionego irlandzkiego święta. To nawet powód, dla którego sama woda sodowa nazywana jest w Chicago pop. Opowieść o Green River to opowieść o przetrwaniu w szybko zmieniającym się krajobrazie. A dziś jej korzenie na Środkowym Zachodzie są nadal silne, a przyszłość Green River wygląda jaśniej niż kiedykolwiek.

Właściciel sklepu ze słodyczami wynalazł Green River

FacebookPodczas gdy Green River stałaby się ikoną napojów gazowanych kojarzonych z Chicago, to nie tam pochodzi. W rzeczywistości wcale nie pochodzi z Illinois. Historia sody Green River faktycznie zaczyna się w stanie Iowa. Umiłowani uczniowie w Davenport zmienili się na zawsze, gdy Richard C. Jones przejął sklep cukierniczy w pobliżu szkoły średniej w 1914 roku. To tutaj w 1916 roku wynaleziono elektrycznie zieloną wodę sodową. Jones sprzedawał lody i napoje gazowane w jego sklep, Green River był po raz pierwszy używany jako syrop z fontanny sodowej (via Zielona rzeka ). Ale Jones podawał ją również studentom i mieszkańcom do 1919 roku, kiedy dzięki błyskawicznemu sukcesowi sody sprzedał swój tajny przepis i wycofał się z biznesu (poprzez Biblioteka Publiczna w Davenport ). W tym momencie nowi właściciele Green River przenieśli markę do Chicago, gdzie zyskałaby znacznie większą sławę w nowym domu.

Nie jest do końca jasne, skąd wzięła się nazwa Green River. Niektórzy twierdzą, że rzeka Missisipi, w pobliżu miejsca, w którym została wytworzona, była inspiracją dla pseudonimu napoju (przez Chicagowska Encyklopedia Żywności ). Sugeruje się jednak, że nazwa pochodzi od samego Jonesa, nawiązując do jasnozielonego koloru jego słodkiej sody.Green River był popularnym prohibicją pop

Facebook

Nie ma wątpliwości, że to, co naprawdę popchnęło sodę Green River na Środkowy Zachód, to ogromny zakaz spożywania alkoholu w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Gdy na początku 1920 r. pojawiła się prohibicja, firma Schoenhofen Edelweiss Brewing Company z siedzibą w Chicago została zmuszona do odwrócenia uwagi od warzenia piwa. Jej nowym, bezalkoholowym zbawicielem okazała się soda Green River o ostrym smaku, mocnym aromacie i przykuwającym wzrok kolorem (poprzez Styl życia Napoje ).

Po zakupie przepisu w 1919 roku firma zaczęła sprzedawać sodę w butelkach po piwie z recyklingu, a miejscowi szybko się tym zajęli. Schoenhofen Edelweiss produkował sodę Green River aż do 1950 roku, kiedy browar został zamknięty (przez Mroczny Atlas ). Potem przepis był przez jakiś czas krążony wśród kilku różnych producentów i prawie całkowicie zniknął w zapomnieniu (poprzez Dziennik historii stanu Illinois ). Ale od 2021 r. prawa do produkcji sody Green River zostały nabyte przez firmę Sprecher Brewing Company w Glendale w stanie Wisconsin, która butelkuje i sprzedaje napoje gazowane Dziś.

Green River została zapieczętowana marmurem

TIK Tok

Jeśli nie jesteś ze Środkowego Zachodu, możesz nie wiedzieć, że napoje gazowane są faktycznie nazywany pop w tej części kraju. A jeśli zastanawiasz się dlaczego, spekulowano, że przyczyną może być soda Green River. Sprzedawane w starych butelkach po piwie w Chicago w czasach prohibicji i później, napoje Green River nie były pierwotnie zamknięte nakrętką w latach dwudziestych. Zamiast tego do zamknięcia blatu użyto marmuru. Pomysł polegał na tym, że marmur służy nie tylko do uszczelniania butelek, ale także miesza syrop z wodą gazowaną (poprzez Soda Pop Craft ).

Aby uwolnić zielony nektar, musiałbyś gwałtownie potrząsnąć butelką w górę, tak aby kulka spadła na dno butelki. Tak jak się stało, mus wytworzył trzask, który według folkloru pochodzi z tego, skąd w rzeczywistości pochodzi termin pop – dźwięk otwieranej sody Green River. Możesz ponownie uszczelnić napój, po prostu przechylając butelkę do góry nogami, aby ponownie umieścić kulkę na miejscu za pomocą gazów gazowanych. Oczywiście marmurowe korki nie były trwałe i ostatecznie zostały zastąpione kapslami.

Niezależnie od tego, czy legenda jest prawdziwa, czy nie, słowo pop jest zdecydowanie terminem potocznym, który przez lata przetrwał próbę czasu – tak jak napój Green River, stając się dziś smakiem nostalgii.

Sprzedaż była kiedyś druga po Coca-Coli

EQRoy/Shutterstock

Jeśli chodzi o sprzedaż fontann sodowych, pragnienie Green River rozprzestrzeniło się w stanach Środkowego Zachodu podczas prohibicji. Jego popularność była tak duża, że ​​gdy w 1933 roku skończyła się era prohibicji, sprzedaż Green River w tym regionie przewyższyła tylko jedna marka, która miała być prawdopodobnie najbardziej kultową ze wszystkich – Koks . Ten sukces miał trwać od lat 30. do 50., ponieważ nadal był drugim po Coca-Coli (poprzez Na wynos ). Po 1950 r., kiedy Schoenhofen zamknięto, Green River był produkowany na różnych licencjach (z pewnymi sporami prawnymi), a w pewnym momencie prawa do produkcji napojów gazowanych zostały faktycznie przejęte przez tych samych rozlewników Coca-Coli i innych napojów gazowanych w latach 50. . Ale marka trwała nadal, znana jako instytucja fontanny sody jeszcze w latach 60. (poprzez Magazyn Chicago ).

Po stałym spadku w latach 70. i 80., do lat 90. można było podobno znaleźć usługi Green River tylko w rejonie Seattle (przez Dziennik historii stanu Illinois ). Ale napoje gazowane powróciły, a dziś chicagowski pop stał się ulubionym smakiem minionych lat, z jego skojarzeniem z filmami drive-in i staromodnymi fontannami z wodą sodową. Nie tylko możesz zamówić go przez Internet, ale jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz go w niektórych sklepach i sklepach, a także w niektórych restauracjach w mieście.

Wprowadzono inne smaki

smspsy/Shutterstock

Aby dopasować się do żywego koloru, soda Green River ma słodki i cytrusowy smak. I być może w celu rozszerzenia jego sukcesu, inne smaki Green River zostały wprowadzone w latach 60. XX wieku. W rzeczywistości Green River w pewnym momencie zaoferował własną tęczę smaków sody. Był fioletowy Winogronowy napój w puszce typu pull-top lub jasny róż Soda truskawkowa i klasyczne Soda pomarańczowa . Uwzględniono inne odmiany Kremowa soda śmietankowa , Cola dietetyczna , Soda czarna wiśnia , i nawet Soda cytrynowo-limonkowa . Kilka lat później wprowadzono dietetyczną wersję oryginalnej Green River (poprzez Magazyn Chicago ).

Chociaż mówi się, że dieta Green River smakuje podobnie do syropu na kaszel, ta zerokaloryczna soda jest nadal dostępna, jeśli chcesz ją zdobyć (poprzez Soda Pop Craft ). Nie znajdziesz jednak innych smaków Green River. Chicago Magazine donosi, że alternatywne smaki sody były na rynku mniej niż dekadę, zanim zniknęły.

Gail Simmons jedzenie i wino?

Green River to najlepszy napój na Dzień Świętego Patryka

vichie81/Shutterstock

W wietrznym mieście tradycją jest farbowanie rzeki Chicago na zielono, aby upamiętnić irlandzkie święto dnia św. Smithsonian Magazine ). Zwyczaj ten rozpoczął się w latach 60. XX wieku, kiedy to podobno członkowie miejskiego związku hydraulików dodawali do wody jasnozieloną substancję chemiczną, której używali przez rok, i która zmieniała kolor na kilka tygodni. Obecnie stosuje się barwnik roślinny, który zmienia kolor z pomarańczowego na zielony i utrzymuje się zaledwie kilka godzin (poprzez CNN ). Więc co to ma wspólnego z sodą Green River? Jak to się dzieje, całkiem sporo.

W 1950 roku Green River na pewien czas została przekazana firmie produkującej barwniki i aromaty spożywcze o nazwie Sethness Greenleaf. I to Barry McRaith, dyrektor generalny Sethness Greenleaf, dostarczył mniej toksycznego barwnika na coroczne obchody Dnia Świętego Patryka w Chicago. Wygląda więc na to, że człowiek, który pomógł wyprodukować Green River w Chicago, był również odpowiedzialny za zazielenienie rzeki w mieście – chociaż nie dotyczy to już żadnego z nich (poprzez Zjadacz Chicago ).

Warto również zauważyć, że sprzedaż sody Green River w tygodniach okołorocznych stanowi 30% rocznej sprzedaży marki, bez wątpienia dlatego, że jej zielony kolor idealnie nadaje się do popijania w dzień św. Thriller ).

Znani muzycy śpiewali o Green River

Erika Goldring/Getty Images

Takie wrażenie wywarł pop w kolorze chartreuse, nawet wspomina się o nim w piosenkach. Pierwszy raz miał miejsce w latach dwudziestych XX wieku, kiedy słynny artysta wodewilowy Eddie Cantor napisał tytułowy dżingla dla Zielona rzeka (przez Facebook ). Został wykonany przez duet autorów piosenek Gus Van i Joe Schenck, jak donosi w Magazyn Chicago . Teksty zawierały wersy: „Dla drinka, który jest w porządku bez kopnięcia, och! Green River to jedyny napój, który załatwia sprawę, po prostu Green River. Zielona rzeka twierdzi również, że Al Jolson nagrał piosenkę o napoju. I to nie wszystko.

W 1969 roku Album Creedence Clearwater Revival , Green River, prezentujący tor o tej samej nazwie, został zainspirowany designem marki Green River soda. Jak opowiedział wokalista i gitarzysta zespołu, John Fogerty TIK Tok , wspomina picie Green River w lokalnej aptece, gdy był dzieckiem i jak etykieta sody zrobiła na nim wrażenie. Później poczuł, że przypominało mu to Rekordy Słońca etykieta. To właśnie ten projekt utkwił mu w pamięci, lata przed wydaniem Green River (poprzez Najlepszy klasyczny rock ).

Soda Green River pojawiła się w telewizji

Facebook

Oprócz pojawiania się w piosenkach, soda Green River pojawiła się również w telewizji. The Facebook strona Green River zauważyła w 2017 roku, że napój gazowany pojawił się gościnnie w odcinku „Hawaje pięć-0”. W klipie widać policjanta z kieliszkiem w dłoni wypełnionej czymś zielonym i musującym, a tuż obok niego stoi butelka Green River.

Tymczasem kolacja retro Sklep z napojami na południe od strony południowej , w stanie Indiana, wystąpił w odcinku Food Network „Diners, Drive-Ins and Dives”, z gospodarzem Bądź facetem pobieranie próbek zielonych rzeczy. Po wypiciu samego syropu, podobno opisał smak jako „płynnych ratowników życia”, podczas gdy właściciel baru w stylu lat 50. zrobił mu klasyczne lody sodowe z Green River (przez Dziennik na żywo ).

A ostatnio Milwaukee Journal Sentinel zauważa, że ​​dyrektorzy zamówili w niektórych Green River, aby dodać jako rekwizyty do niektórych scen serialu telewizyjnego ” Niedźwiedź ”. Dramat z Chicago opowiada o kucharzu, który przechodzi od gotowania dla smakoszy do prowadzenia rodzinnego sklepu z kanapkami w mieście. I nic tak nie jest lokalne w Chicago jak butelka sody Green River.

Soda Green River została przywrócona w latach 90.

Facebook

Po tym, jak zyskał popularność od prohibicji do lat sześćdziesiątych, napój Green River prawie odszedł w zapomnienie. A gdyby nie wysiłki Clover Club Bottling Company, moglibyśmy nawet nie być w stanie cieszyć się tym napojem i wspominać go dzisiaj. Firma kupiła Green River na początku lat 90., zaczęła zwiększać produkcję i wprowadziła nowe rozmiary butelek (przez Dziennik historii stanu Illinois ). Do 2009 r. raport w Chicago Tribune stwierdza, że ​​Green River był dostarczany do 6000 różnych kont w mieście.

Nowe życie tchnęło w Green River ponownie w 2011 roku, kiedy została przejęta przez WIT Beverage Company. Kalifornijska firma zwiększyła dostępność sody w większej liczbie punktów sprzedaży. Artykuł z 2013 roku w Chicago Sun Times zauważa, że ​​napój gazowany szybko stał się bestsellerem firmy spośród sześciu marek, a rok wcześniej firma przyniosła 15 milionów dolarów sprzedaży.

Nawet przy tym ożywieniu soda Green River nigdy nie osiągnęła takiej produkcji ani popularności, jaką kiedyś miała. Dla większości osób pijących napoje gazowane i mieszkańców Chicago istnieje bardziej jako nostalgiczny relikt niż napój. Ale to nie znaczy, że nie ma siły przetrwania. Jak wyjaśnił właściciel WIT Chicago Sun Times, Green River jest atrakcyjna, ponieważ jest „łatwa do picia, orzeźwiająca i mieszalna” i wiąże się z nią „wiele emocji i lojalności”.

Wymieszaj sodę Green River, aby uzyskać orzeźwiającego kopa

Merrimon Crawford/Shutterstock

Niezależnie od tego, czy od dawna kochasz sekret, jakim jest napój Green River, czy też masz ochotę go wypróbować, śmiało i baw się nim. Green River poleca używając sody do przygotowania supersmakowego koktajlu margarita Super Bowl. Wszystko, co musisz zrobić, to zmieszać dwie 12-uncjowe butelki Green River z butelką Twojego ulubionego jasnego piwa i 12-uncjową mrożonego koncentratu limonki, który został częściowo rozmrożony. Potrzebujesz też oczywiście tequili i limonek. Aby przygotować napój, po prostu dodaj wszystkie składniki do dzbanka z lodem i zamieszaj.

Kolejną miksturą Green River do wypróbowania jest The Moneyball. Jest zrobiony z wódki i Green River, a swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu dodatkowi, kawałkowi skórki limonki w kształcie znaku dolara (przez ABC 7 Chicago ). obecni właściciele Green River, Warzenie głośników , sugeruje również pewne możliwości miksologii, w tym mojito i koktajl bezalkoholowy z Green River i sodą wiśniową. Lub po prostu wybierz się klasycznie z lodami z dwiema gałkami wanilii w kufelku z dodatkiem Green River — który również może być orzeźwiający.

Możesz też wypróbować nasz własny przepis na Chłodnica Zielona Rzeka na następne przyjęcie z okazji Dnia Świętego Patryka. Aby przygotować ten szmaragdowy koktajl, napełnij wysoką szklankę kostkami lodu, dodaj kieliszek likieru melonowego i kieliszek triple sec, a następnie pokryj szklankę Green River.

Nadal można znaleźć sodę Green River

Facebook

Niedawny wirusowy post TikTok podkreślił zamiłowanie i nostalgię, które niektórzy nadal czują do sody Green River. Film pokazuje 89-latka, którego wnuczka zaskoczyła dostawą napojów gazowanych, które pamięta z młodości. Po swoim pierwszym smaku opisuje napój jako „limonkowy” i zgadza się, że smakuje dokładnie tak samo, jak przed laty. Być może to właśnie ta długowieczność i tęsknota za minionym czasem dają gazowi Green River kopa – w jakiś sposób przypominając nawet tym, którzy nigdy nie próbowali jasnego, pikantnego, zielonego napoju gazowanego, czasu nie spędzonego w przestrzeni cyfrowej, ale wypełnionego prostymi przyjemnościami, takimi jak Gorączka cukru z gazowanej wody gazowanej i dzieciństwo spędzone na bieganiu, spalaniu całego cukru.

I nadal możesz ucieleśnić tego ducha dzięki sodzie Green River. W 2021 roku, ponad sto lat po tym, jak ku uciesze klientów przy jednej z fontann w Illinois, Green River przeszła w ręce firmy Sprecher Brewing w Milwaukee w stanie Wisconsin, która obecnie sprzedaje 12 paczek Green River online. W Internecie można również znaleźć napoje gazowane w innych ilościach, w tym od Amazonka , Napoje bezpośrednie , i więcej. Historia Green River w Chicago jest nadal honorowana, a wybrane sklepy i restauracje w mieście ją zaopatrują (przez Zjadacz Chicago ). I nadal można znaleźć Green River w jej pierwotnym domu Davenport w stanie Iowa, jak miejsca takie jak Lagomarcino sklep cukierniczy.