Syrop kukurydziany vs. Syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy: jaka jest różnica?

łyżka syropu kukurydzianego

Czy kiedykolwiek próbowałeś upiec, powiedzmy, ciasto z orzechami pekanowymi, tylko po to, by przerazić się, że jednym z głównych składników, których wymagał przepis, był syrop kukurydziany? Na temat syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy (HFCS) pojawiło się tak wiele złej prasy, że wszystko o podobnej nazwie jest automatycznie traktowane z dużą dozą podejrzliwości. Czym w ogóle jest syrop kukurydziany i czy jest tylko jeden czy dwa? I czy obaj są dla ciebie równie źli?


Krótka odpowiedź brzmi: nie. Zwykły syrop kukurydziany, który można kupić w dziale piekarniczym supermarketu, nie jest czymś podobnym do trucizny. Nie jest to do końca zdrowa żywność, ale nie jest dla ciebie gorsza niż jakikolwiek inny rodzaj cukru. Długa odpowiedź? Zapinajcie się, ludzie, będzie to obejmować kilka terminów z chemii i może to okazać się problemem dla każdego, kto ma szczególnie złe wspomnienia z lekcji przyrody w liceum.Różne rodzaje cukru

Różne rodzaje cukru

Dobra gotowanie wyjaśnia, że ​​istnieją trzy rodzaje cukru: sacharoza, glukoza i fruktoza. Sacharoza jest zwykłym, starym cukrem stołowym i jest znana (przez tych, którzy lubią posługiwać się terminologią naukową) jako disacharyd, co oznacza, że ​​składa się z dwóch rodzajów połączonych cząsteczek. Te cząsteczki to glukoza i fruktoza. Sacharoza, której używamy w domu, a także ta, którą można znaleźć w większości przetworzonej żywności, to zazwyczajekstrahowany z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych, chociaż występuje w stanie naturalnym w wielu rodzajach owoców, warzyw i zbóż.
Zarówno glukoza, jak i fruktoza występują w postaci monosacharydów. Glukoza, według Linia zdrowia , jest preferowanym przez organizm źródłem energii opartej na węglowodanach. Glukoza jest najmniej słodką z trzech form cukru, a w żywności zwykle wiąże się z innym cukrem prostym, tworząc skrobie polisacharydowe lub disacharydy, takie jak laktoza lub sacharoza. Glukoza w przetworzonej żywności często występuje w postaci dekstrozy, słodzika pozyskiwanego ze skrobi kukurydzianej. Fruktoza, najsłodsza forma cukru, naturalnie występuje w owocach, warzywach korzeniowych i miodzie. Najczęściej występuje w przetworzonej żywności w postaci syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy.

Syrop kukurydziany, którego używamy w kuchni

Syrop kukurydziany używany do gotowania

Syrop kukurydziany stosowany w domowych wypiekach i cukierkach jest zwykle wytwarzany z glukozy ekstrahowanej z kukurydzy zawieszonej w wodzie. Używany jest w przepisach zamiast cukru stołowego, ponieważ jest mniej podatny na krystalizację. Możesz, jeśli zajdzie taka potrzeba, zastąpić domową wersję zrobiony z granulowanego cukru rozpuszczonego w gorącej wodzie, ale nie jest to najlepszy wybór do robienia czegoś takiego jak krówka, w której nie chcesz, aby cukier w produkcie końcowym krystalizował. Brązowy ryż i złoty syrop stosowane zamiast syropu kukurydzianego pomogą zapobiec krystalizacji, chociaż dodadzą cukierkom własnego smaku.Zgodnie z FAQ opublikowanym przez wiodącego producenta syropu kukurydzianego Karo, zarówno jasne, jak i ciemne odmiany ich produktu, które istnieją od ponad 100 lat, nigdy nie zawierały syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy. W pewnym momencie w latach 70. HFCS został dodany do niskokalorycznego Karo Lite, a także do syropu Karo Pancake. Ze względu na prośby konsumentów, HFCS został usunięty z produktu Lite, chociaż nadal jest zawarty w syropie Karo Pancake Syrup.

Dlaczego syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy jest „zły”?

Niezdrowy syrop

Syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, który znajduje się w wielu przetworzonych produktach spożywczych, jest używany przede wszystkim przez producentów — niespodzianka! — jako środek redukcji kosztów. Ponieważ fruktoza jest najsłodszą formą cukru, ma się rozumieć, że zwiększenie zawartości fruktozy w syropie kukurydzianym oznaczałoby, że nie trzeba używać jej tak dużo, aby uzyskać taką samą ilość słodzenia. Problem ze spożywaniem większej ilości fruktozy niż glukozy polega na tym, że fruktoza, w przeciwieństwie do glukozy, nie może być wykorzystana przez organizm, dopóki wątroba nie przekształci jej w łatwiej przyswajalną formę.Zwiększenie spożycia fruktozy dodatkowo obciąża ten narząd i może prowadzić do choroby wątroby. Nadmierne spożycie fruktozy może również zwiększać oporność na insulinę, co wiąże się z rozwojem cukrzycy typu 2. Co więcej, fruktoza nie wysyła tego samego „Jestem syty – przestań jeść!” sygnał dla mózgu, że glukoza ma, więc spożywanie produktów zawierających HFCS może prowadzić do przejadania się i późniejszego przyrostu masy ciała.

Chociaż całkowite uniknięcie HFCS może nie być łatwe, ogólnie dobrym pomysłem jest ograniczenie go, jeśli możesz. Jeśli chodzi o gotowanie z syropem kukurydzianym – bez obaw, samo w sobie nie jest niebezpieczne. Cukierki, ciasteczka i ciasta, które możesz z nich zrobić, mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, jeśli ciągle nadużywasz, ale syrop kukurydziany nie jest gorszy dla twojego zdrowia niż miód, cukier, syrop klonowy lub jakikolwiek inny słodzik.
Kategorie Opinie porady fakty