Koszt prawdziwego Wasabi może Cię zaskoczyć

Ręka trzymająca roślinę wasabi Bloomberg/Getty Images

Jaki jest prawdziwy powód, dla którego wasabi kosztuje tyle? W artykule o wasabi opublikowanym w grudniu 2020 roku, Barrona rozmawiałem z Toshiyą Matsushita, szefem kuchni sushi w centrum Tokio, który codziennie przechodzi przez korzeń. Czyniąc to, wydaje również ponad 700 dolarów na wasabi każdego miesiąca.


Niektórzy mogą sugerować, że śmieszna cena, jaką zapewnia ten korzeń, wynika z trwającej pandemii koronawirusa, która w jakiś sposób zakłóca uprawę lub łańcuch dostaw wasabi. Chociaż może to być do pewnego stopnia prawdą, BBC poinformował, że kilogram wasabi, co przekłada się na nieco ponad dwa funty, przyniósł w 2014 roku 160 USD. A 2019 Gwar artykuł ustala cenę za tę samą kwotę na 250 USD. Ekstremalny koszt Wasabi, który skłonił Barrona nazwanie korzenia „zielonym złotem” jest wtedy całkiem normalne.Jednak taki koszt nie jest zazwyczaj odzwierciedlony w rachunku w restauracji. To dlatego, że wasabi dostarczane w restauracji sushi też jest rodzajem zamiennika wasabi? proszek z wasabi lub chrzan prosty . Tak więc decyzja Toshiyi Matsushity, by wydać tak dużo na wasabi, jest proaktywnym wyborem, aby płacić więcej za jakość: „[Imitacja wasabi] jest pudrowata w ustach i nie ma zbyt wiele smaku” – wyjaśnił.
Prawdziwe wasabi kosztuje trochę więcej

Rośliny Wasabi w doniczkach Bloomberg/Getty Images

Powodem, dla którego wasabi jest tak drogie – a także powodem, dla którego wszyscy po prostu udają, że zielona pasta podawana z sushi jest wasabi – jest to, że wasabi to najtrudniejsza do uprawy komercyjna roślina na świecie . Do tego końca, Insider biznesowy wyjaśnia, że ​​wymaga obecności bieżącej wody źródlanej przez cały czas i może wytrzymać temperaturę w zakresie od 46 do 68 stopni Fahrenheita. Dodatkowo wasabi wymaga określonego poziomu wilgotności i zestawu składników odżywczych, w przeciwnym razie plon upadnie. Innymi słowy, naturalnie rośnie nad górskimi potokami, ale odtworzenie takiego środowiska na dużą skalę jest kosztowne.

Chrzan dowodzi jednak innej historii. W artykule o tym, jak uprawiać własny chrzan (co już wskazuje, że jest dużo łatwiej uprawiać niż wasabi), Dobre gospodarowanie opisuje czynniki, które składają się na dobre miejsce do uprawy chrzanu w następujący sposób: „Chrzan rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje lekki cień. Jeśli chodzi o glebę, chrzan może znieść prawie wszystko, oprócz stale podmokłych warunków”. Uprawa chrzanu jest zatem dokładnym przeciwieństwem precyzyjnego, kosztownego procesu kryjącego się za wasabi. Podczas gdy szef kuchni Matsushita zapłaci za prawdziwe wasabi, to fakt, że wielu innych będzie farbować chrzan, jest całkiem zrozumiały.