Kręcone Vs. Pietruszka o płaskich liściach: jaka jest różnica?

kobieta chwytająca pietruszkę w dziale produktów w sklepie spożywczym

Pomyśl o czymś więcej niż przyozdobieniu talerza ziołową gałązką zieleni. Zarówno odmiany pietruszki o kędzierzawych, jak i płaskich liściach oferują wyjątkowe niuanse smaku i tekstury, które mogą dodać pizzy do Twoich przepisów. Ale pamiętaj, wybieraj mądrze, w przeciwnym razie możesz całkowicie zakłócić wynik swojego dania.


Decydując się między pietruszką kędzierzawą a pietruszką o płaskich liściach, zasadniczo zadajesz sobie pytanie: „Francuskie czy włoskie?”. I zgodnie z Spiceografia , chociaż oba zioła mają tę samą nazwę, rozchodzą się, jeśli chodzi o smak i konsystencję. Strona opisuje włoską pietruszkę o płaskich liściach jako zielną i podobną do bazylii i oregano , podczas gdy francuska pietruszka kędzierzawa jest nazywana trawiastą, stonowaną w smaku i – gdy liście są stare – wręcz gorzka.MasterClass wyjaśnia, że ​​pietruszka kędzierzawa (Petroselinum crispum) ma łagodny smak, obfite, potargane liście, a włoska pietruszka (Petroselinum crispum neapolitanum) ma bardziej miękkie, bardziej aromatyczne, płaskie liście. Liście obu mogą być używane do gotowania, zakładając, że bierzesz pod uwagę smak i konsystencję. Ponadto solidne łodygi obu odmian stanowią doskonały dodatek do domowych wywarów, duszonej fasoli oraz klasycznego, wieloziołowego bukietu garni.
Ta sama rodzina roślin, różne smaki

Podziel obraz z płaskolistną włoską pietruszką po lewej i francuską pietruszką kędzierzawą po prawej

Według Schwartz.com , termin pietruszka pochodzi od dwóch greckich słów: „petrose” oznaczającego „skałę” (ponieważ zioło często rośnie wśród kamieni) oraz „selen”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „seler skalny”. Witryna dodaje, że wejście pietruszki do świata żywności było prawdopodobnie spowodowane starożytny romans , który pożerał zioło jak sałatę i wierzył, że noszenie pietruszki wokół szyi zapobiega pijaństwu.

wrzos sezon 2 piekielna kuchnia

Chociaż zarówno pietruszka kędzierzawa, jak i płaskolistna pochodzą z tej samej rodziny — klanu Umbelliferae, czyli klanu marchwi, MasterClass wyjaśnia, że ​​rodzeństwo różni się wyglądem i smakiem.Eddie Huang wartość netto

Strona wyjaśnia, że ​​to równowaga związków smakowych (mentatrien, pellandren, mirystycyna i mircen) różnicuje te dwa. Szerokie, płaskie liście pietruszki o płaskich liściach są odważne i aromatyczne, podczas gdy liście pietruszki kędzierzawej są grubsze, potargane i zapewniają „przytłumiony smak przypominający trawę, która z czasem staje się coraz bardziej gorzka”.

Magazyn Rachel Ray Dodaje, że pietruszka o płaskim liściu dodaje świeżego smaku bez przytłaczającego jedzenia, podczas gdy trawiasty smak i słoność pietruszki kędzierzawej może być przy stole chybiony. Magazyn wspomina również, że mocne liście kędzierzawej pietruszki są „bardziej bolesne do posiekania”.Jak gotować z płaską pietruszką vs. kędzierzawa?

Świeże liście pietruszki i posiekana natka pietruszki w misce

Pytam Lot stwierdza, że ​​pietruszka o płaskich liściach jest zazwyczaj preferowana do gotowania, ponieważ zachowuje swój smak i teksturę w gorących daniach; ale ponieważ wszystkie świeże zioła tracą swój blask po ugotowaniu, najlepiej dodać włoską pietruszkę tuż przed podaniem. Witryna dodaje, że jasny smak kędzierzawej pietruszki jest doskonały w schłodzonych daniach i świeżych sałatkach, takich jak tabbouleh , gdzie plisowane liście dodają smaku i posmaku daniu na bazie kaszy bulgur.

I chociaż kędzierzawą pietruszkę używa się głównie jako przybranie, być może nie należy jej spychać na bok talerza. Mitchell Davis, wiceprezes wykonawczy Fundacji Jamesa Bearda, mówi Smacznego magazyn, że kędzierzawa pietruszka idealnie pasuje do każdego dania, które wymaga płaskich liści. W rzeczywistości szef kuchni wskazuje, że tylko w Stanach Zjednoczonych można znaleźć kędzierzawe zioło zdegradowane do przybrania; w Europie i na Bliskim Wschodzie jest gwiazdą pokazu w sałatkach i różnorodnych daniach na bazie pietruszki. Ciasteczko i Kate Zgadza się i zauważa, że ​​nawet drobno posiekana pietruszka dodaje dużej objętości niezliczonym potrawom. To powiedziawszy, robiąc gładkie puree, takie jak pesto, Wewnątrz Rustykalnej Kuchni preferuje pietruszkę o płaskich liściach, ponieważ daje gładszą konsystencję.

Czy możesz zastąpić jedną pietruszkę drugą?

kędzierzawa pietruszka i całe główki czosnku na drewnianej powierzchni

Jeśli masz w spiżarni tylko jedną pietruszkę, zastanów się nad przepisem, zanim zamienisz jedną na drugą. Żywność Zauważa, że ​​kędzierzawa pietruszka jest częściej używana w kuchni francuskiej, więc jeśli Twój przepis jest francuski, to liczą na to, że użyjesz tego ziela z falbankami. Dziennik Edmonton zgadza się i zapewnia, że ​​jeśli twój przepis wyraźnie wymaga jednego lub drugiego, powinieneś trzymać się planu (chyba że go nie masz). Jeśli tak jest, czasopismo sugeruje dokonanie zamiany tylko wtedy, gdy pietruszka nie jest głównym składnikiem, w przeciwnym razie tekstura i wygląd mogą być zagrożone. Na przykład jasne liście włoskiej pietruszki o czystym smaku są kolorowym, aromatycznym dodatkiem do sałatek, zup, frytek i dań z makaronu. Kręcona pietruszka może również dodać świeżego smaku wielu potrawom, ale jest bardziej obfita i obfita, co sprawia, że ​​posiekanie jest większym wyzwaniem.

Detektyw dla smakoszy dodaje, że kędzierzawa pietruszka jest twardsza i mniej aromatyczna, więc jeśli ją posiekasz i zamienisz na płaski, zamierzony smak i konsystencja mogą ulec zmianie. Jeśli zamieniasz suszoną pietruszkę na płatki, zalecają proporcję jednej świeżej łyżki stołowej na każdą suszoną łyżeczkę.

kolejni zwycięzcy gwiazd sieci gastronomicznej

Wartość odżywcza pietruszki płaskolistnej i kędzierzawej

sałatka z kuskusem w białej misce z pomidorami, ogórkami i pietruszką

Udekoruj lub nie, obie odmiany pietruszki są pożywnymi dodatkami do twojego talerza. SFGate stwierdza, że ​​jedna łyżka natki pietruszki zawiera 9% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, 7% witaminy A i 82% witaminy K. Wzbogać swoją sałatkę jedną filiżanką aromatycznej natki pietruszki, a otrzymasz 21 % dziennego zalecenia dla żelaza, 23% dla kwasu foliowego i 9% dla potasu.

Całkowicie jedzenie zauważa, że ​​pietruszka zawiera mirycetynę, flawonoid, który obniża poziom cukru we krwi. Nauka Direct dodaje, że naturalnie występująca mirycetyna może pomóc w ochronie przed cukrzycą, wysokim poziomem trójglicerydów i cholesterolu oraz zapaleniem wątroby. Myricetin może również chronić przed rakiem, a w porównaniu z innymi zielonymi ziołami i warzywami, pietruszka zawiera jeden z najwyższych poziomów flawonoidów na 100 gramów (poprzez Wiadomości medyczne dzisiaj ).

WebMD pokazuje, że pietruszka zawiera również flawonoid apigeninę, silny przeciwutleniacz, który staje się łatwiej dostępny dla organizmu, gdy zioło jest suszone i/lub gotowane. Apigenina może mieć wiele właściwości prozdrowotnych i terapeutycznych, w tym zapobiegać stanom zapalnym, cukrzycy, chorobie Alzheimera, amnezji, depresji, bezsenności i nowotworom, a polifenol służy jako naturalne leczenie zaburzeń zapalnych (takich jak stwardnienie rozsiane) i infekcji wirusowych , według Międzynarodowy Czasopismo Nauk Molekularnych .