Ciemna Czekolada vs. Biała czekolada: co jest bardziej pożywne?

Czekolada na tle proszku kakaowego

Trudno oprzeć się dobrej czekoladzie, a prawie nic nie poprawia smaku deseru. Ale jeśli jesteś zapalonym zjadaczem czekolady, prawdopodobnie zastanawiałeś się, czy twoja ulubiona przekąska ma w ogóle jakieś wartości odżywcze. Wartości odżywcze czekolady różnią się w zależności od rodzaju, który jesz; gorzka czekolada i Biała czekolada mają różne składniki w różnych ilościach, tak naturalnie, że wpływają na składniki odżywcze w każdym z nich. Według Nauka na żywo , ciemna czekolada ma wyższy procent zarówno masła kakaowego, jak i suchej masy kakaowej (zwykle jest to widoczne na opakowaniu). Jednak biała czekolada nie zawiera żadnego proszku kakaowego, więc technicznie nie jest to wcale czekolada. Zamiast tego zwykle jest to tylko masło kakaowe połączone z cukrem i mleko .


Większość korzyści zdrowotnych czekolady pochodzi z kakao, według Żyj silnie , więc bez nich nie dostaniesz wielu składników odżywczych z białej czekolady. Zamiast tego jest wypełniony cukrem, nie zawiera błonnika i zawiera 5 gramów tłuszczów nasyconych w jednej uncji kwadratowej. Z drugiej strony ciemna czekolada zawiera zwykle co najmniej 50 procent kakao, do 85 procent, więc chociaż nadal nie można jej uznać za zdrową żywność, jest przynajmniej trochę bardziej pożywna niż biała czekolada.Przypuszczalne korzyści zdrowotne ciemnej czekolady

Kawałki ciemnej czekolady z laski cynamonu i anyżu gwiazdkowatego

W porównaniu z białą czekoladą, ciemna czekolada z pewnością wydaje się znacznie lepszym wyborem (o ile można przyzwyczaić się do bardziej gorzkiego smaku). Według Harvard School of Public Health kakao jest wypełnione substancjami chemicznymi pochodzącymi z roślin zwanych flawanolami. Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć zalety flawanoli, niektóre badania wykazały, że mogą one pomóc obniżyć ciśnienie krwi, chronić serce, a nawet obniżyć ryzyko cukrzycy. Ciemna czekolada zawiera więcej kakao niż biała lub mleczna, więc zawiera więcej korzystnych flawanoli (jednakże Washington Post ze smutkiem informuje, że ilość flawanoli w tabliczce gorzkiej czekolady jest nadal zbyt niska, aby miało to duży wpływ na zdrowie).
Większość oświadczeń zdrowotnych dotyczących ciemnej czekolady odnosi się do flawanoli, ale smakołyk ma również kilka innych korzyści. Według Żyj silnie gorzka czekolada zawiera więcej przeciwutleniaczy, błonnika i białka niż biała czekolada; ale zanim zaczniesz zaopatrywać się w bogaty w kakao smakołyk, dobrze jest również pamiętać, że jest on nadal wysokokaloryczny i zawiera nieco więcej tłuszczów nasyconych niż biała czekolada, więc nie jest to do końca zdrowe. Jeśli jednak masz zamiar sięgnąć po tabliczkę czekolady, zyskasz kilka dodatkowych korzyści z podjadania gorzkiej czekolady zamiast białej.