Mroczna prawda za złym grymasem

McDonald Eugene Gologursky/Getty Images

Ray Kroc, założyciel McDonald's, słynnie utrzymywał przekonanie że lojalność wobec marki można było ustalić już w wieku dwóch lat. A każdy, kto wątpi, że Ray Kroc wiedział, o czym mówi, najwyraźniej nigdy nie był nękany godzinami przez dzieciaka domagającego się, abyś go zabrał do McDonald's . Jak więc pan Kroc i jego imperium o złotym łuku sprawiły, że dzieci miały taką obsesję na punkcie swoich nie do odróżnienia hamburgerów? Z obsadą zabawnych i kolorowych postaci, które zachęciły dzieci do skojarzenia grać i fast food , oczywiście.


Tą trupą, wspólnie znaną jako mieszkańcy McDonaldland, przewodził kultowy klaun Ronald McDonald . A tuż obok niego stał jego wielki fioletowy kumpel Grimace, amorficzna plama, która ma obsesję na punkcie potrójnej grubości koktajli mlecznych McDonald's. Ale zanim stał się sympatycznym konsumentem cholesterolu, Grimace był trochę szpilką. Jego pierwotne wcielenie było znane jako „Zły grymas” i wędrował po McDonaldland, gromadząc koktajle mleczne i inne napoje. Oto historia jego mrocznych i nikczemnych czynów, a także tego, jak ostatecznie ujrzał światło i zrzucił swój „zły” przydomek.Evil Grimace był częścią oryginalnego składu McDonaldland

Postacie z McDonalda Instagram

Jeśli dorastałeś w latach 70., 80. lub wczesnych 90., z pewnością pamiętasz animowane postaci, które sprawiły, że pójście do McDonald's było czymś więcej niż tylko burgerem i frytkami. Wśród nich najbardziej rozpoznawalny był Ronald McDonald (według Mentalna nić był kiedyś drugi w rozpoznawalności za Świętym Mikołajem), ale miał też przy sobie trippy świta. Zawierał gigantycznego kurczaka, policjanta z hamburgerem zamiast głowy, pasiastego skazańca i czteroramiennego fioletowego kleksa o nazwie Zły Grymas.
kostka lodu na hamburgerze

Wspólnie byli znani jako McDonaldland, wymyślony wszechświat zamieszkany przez fast food maskotki i dzieci głodne koktajli mlecznych i przez dziesięciolecia były podstawą reklamy McDonalds. Byli pomysłem Needham, Harper & Steers, a oprócz wypełniania Happy Meals i czasu antenowego w telewizji, pojawiali się również w placach zabaw McDonalda, gdzie dzieci mogły wpełzać i wychodzić z postaci, aby spalić część z nich. Frytka energia. Kampania nie była jednak pozbawiona wad: natknęła się mnóstwo kłopotów prawnych wzdłuż linii. Ale o tym później.

Grymas początkowo przerażał dzieci i był „całkowitą porażką”

Grymas i Ronald McDonald Eugene Gologursky/Getty Images

Nawet moloch marketingowy, który potrafi przekonać dzieci z prefabrykatów hamburgery są lepsze niż świeże popełniają błędy. I, zgodnie z Magazyn QSR felietonem byłego oficera kreatywnego McDonald's Roya Bergolda, jednym z tych błędów był czteroręki Zły Grymas. „Pierwotny Grymas był łuskowaty, złośliwy, miał cztery ramiona i nie miał w sobie żadnego uroku”, powiedział, być może zdając sobie sprawę z perspektywy czasu, że takie opisy powinny być ich pierwszą wskazówką, że Zły Grymas nie był najlepszym pomysłem. – Przestraszył dzieci.Oryginalny Zły Grymas miał obsesję na punkcie kradzieży koktajli mlecznych od małych dzieci. Jako dorośli możemy uznać to za mrocznie zabawne, ale może to również doprowadzić dziecko do przekonania, że ​​zamówienie jednego z nich spowoduje, że zostanie skradziony przez czteroramienną fioletową plamę. Insider biznesowy nazwał Zły Grymas „całkowitą porażką”. I Think Tank poczynił wnikliwy punkt w sprawie błędnej kalkulacji w filmie o dawnych postaciach z McDonaldlanda, mówiących około godziny 3:45: „Zdali sobie sprawę… w reklamach niekoniecznie chcesz, aby ludzie bali się, że zostaną zabici przez potwora, kiedy idą do ciebie”.

Był trochę jak Hamburglar do koktajli mlecznych

Postacie z McDonalda Instagram

Oryginalny shtick Evil Grimace był czymś w rodzaju tępego, nieudolnego potwora, który był zdecydowany kraść koktajle mleczne nieświadomym dzieciom. Możesz zobaczyć jego wybryki w vintage reklama McDonalda gdzie był „ponury dzień w McDonaldlandzie”, ponieważ Zły Grymas ukradł całą colę i koktajle. Jednak złodziejstwo nie dotyczyło wyłącznie Złego Grymasa, ponieważ do jego kradzieży w fast foodach dołączył Hamburglar, który, jak sama nazwa wskazuje, był zdeterminowany, by kraść hamburgery.Podwójny nikczemnik dał bohaterowi Ronaldowi McDonaldowi pewne szanse, ale z jakiegoś powodu czteroręki Zły Grymas nie przeszedł tak dobrze, jak jego pasiasty towarzysz zbrodni. Hamburglar nie tylko przetrwał czas trwania kampanii McDonaldland, był samotny znak do zmiany w 2015 roku, kiedy na ekrany telewizorów pojawiła się hipsterska, bardziej seksowna wersja aktorska. Nowy tysiącletni Hamburglar nie przetrwał jednak długo, ponieważ Tygodnik Rozrywka wskazał, że był po prostu zbyt przystojny, aby można było w to uwierzyć, jak przestępca, który kradnie hamburgery .

Zły Grymas również lubił kraść colę

Grymas i McDonald Instagram

Pierwsze wrażenia są naprawdę wszystkim. I pierwsze wrażenie, jakie otrzymujemy Reklama Czterorękiego Złego Grymasu przedstawiał go stojącego w ciemnej jaskini, otoczonego kubkami McDonalda, pytającego do kamery: „Uhhh… gdzie jest cola?”. Gdyby to była osoba, takie wprowadzenie spowodowałoby usunięcie jej numeru z telefonu i unikanie jej w sytuacjach towarzyskich za wszelką cenę. Jednak w McDonaldland jest to po prostu powód, aby wymyślić fałszywy konkurs piękności, aby zwabić wspomnianego potwora zbierającego colę z ich jaskini w celu powierzchownego ujawnienia, a następnie zabrać całą colę z powrotem, gdy ich nie ma. W rzeczywistości może to działać również w prawdziwym życiu.

Chodzi o to, że oprócz kradzieży koktajli mlecznych od małych dzieci, Zły Grymas najwyraźniej był także maniakiem Coli, okradającym filiżanki napojów gazowanych i tworzącym ponure dni w McDonaldlandzie. Tak posępna, że ​​pierwsza scena wspomnianej reklamy przedstawia parę dzieciaków siedzących na polu hamburgerów z Ronaldem McDonaldem, którzy najpierw lamentują nie nad utratą zimnych, mroźnych koktajli mlecznych, ale zamiast tego jęczą do Ronalda o „bez Coli”.

Ronald McDonald oszukał Zły Grymas za pomocą przebrań

Ronald McDonald Zły grymas youtube

Zły Grymas nie był intelektem operacji McDonaldland. Tak więc w większości reklam, w których występował, Zły Grymas został oszukany przez gigantycznego klauna, który w jakiś sposób „przebrał się” za kapelusz. W kampania , na przykład Ronald McDonald zakłada kapelusz z napisem „listonosz” i kładzie torbę z listami na ramieniu, udając listonosza, aby dostarczyć Grimace fałszywy list z zaproszeniem do udziału w konkursie piękności McDonaldland. Przestępczość federalna , mówisz? Nie w McDonaldland, gdzie jest to po prostu sprytny sposób, aby Twoje potrójne gęste koktajle i lodowato zimna Coca-Cola wróciły do ​​McDonald's.

ile zielonej herbaty dziennie

Nie można uczyć się na swoich błędach, Zły Grymas jest jeszcze raz oszołomiony w reklamie kiedy Ronald zauważa, że ​​ucieka z czterema ramionami pełnymi coli i koktajli mlecznych. Klaun zakłada beret i duże okulary przeciwsłoneczne, chwyta fałszywą kamerę filmową i podąża za Grymasem, by Filet z ryby jezioro. Tam przekonuje Grimace'a, by pozował do kilku zdjęć, zmuszając go do powolnego cofania się przed wpadnięciem do jeziora. Próba zabójstwa, powiadasz? Nie w McDonaldlandzie, gdzie ratowanie koktajli mlecznych i napojów gazowanych jest uzasadnione.

Zły grymas może zmienić kolor na zielony i oszukać małe dzieci

Zielony Zły Grymas youtube

Chociaż większość z nas pamięta Grimace jako fioletowy, podobnie jak Chicago River i jasne piwo w ulubionym barze w sąsiedztwie, mógł również zmienić kolor na zielony na Dzień Świętego Patryka. Tak było przynajmniej w przypadku samotnego St. Paddy's, że czteroręki Zły Grymas był z nami, kiedy grał w filmie ten motyw koniczyny Reklama w telewizji. W nim dwójka zaniepokojonych dzieci zauważa: „Grymas zmienia kolor na zielony!”. i zapytaj potwora, dlaczego jego ręce i stopy wydają się mocno przebarwione. Grymas, który wygląda trochę jak naukowa demonstracja postępujących skutków odmrożeń, mówi dzieciom, że o tej porze roku często zmienia kolor na zielony, dzięki zieleni McDonald's Shamrock Shaks .

Mała dziewczynka pyta Grimace, czy może go mieć, mówiąc: „Nigdy nie piłem koniczyny”, na co Grymas odpowiada: „Jasne!”. Przez krótką chwilę myślimy, że czteroręki złoczyńca okaże trochę współczucia dzieciom, które wydawały się tak zaniepokojone jego zdrowiem. Ale Grimace pokazuje swoje prawdziwe (w przenośni) kolory, kiedy zamiast wręczyć jej potrójnie gruby Shamrock Shake, zamiast tego ściska jej dłoń i mówi: „Wstrząśnij!” potem maniakalnie się śmieje.

Nie był tak naprawdę zły, tylko trochę głupi i psotny

Zły grymas youtube

Pomimo pseudonimu „Zły grymas”, oryginalna czteroręka wersja fioletowego kumpla Ronalda nie była tak zła, jak po prostu głupia i głodna. Trochę jak twój pies, który zdziera świąteczną pieczeń z lady podczas rozmrażania, nie chcąc zrujnować Bożego Narodzenia, po prostu próbując znaleźć jakiś lunch. Na przykład w Reklama reżysera filmu , słyszymy Grimace wielokrotnie mówiący, jak bardzo jest spragniony, i rzekomo dlatego ucieka z czterema ramionami napojów. Zły Grymas to duży facet — z dwoma dodatkowymi ramionami — i prawdopodobnie potrzebuje więcej nawodnienia niż, powiedzmy, siedmiolatek.

Podobnie, gdy zostanie zauważony zmienia kolor na zielony od Shamrock Shakes , biedny głupi głupek nawet nie wie, że jego ciało zmienia kolor, dopóki dzieci mu nie powiedzą. I może dosłownie myślał, że dziewczynka chciała uścisnąć dłoń, ponieważ jego mózg był zarówno zamrożony, jak i zmrożony cukrem. Nie jest zły, po prostu zbyt głupi, żeby wiedzieć lepiej. I chociaż to nigdy nie zostało podane jako powód zmiany jego nazwiska, o ile wiemy, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że McDonald's ostatecznie doszedł do wniosku, że pomylili „złą” część.

Evil Grimace ma w Playland zabawę, która przetrwała tę postać

Grymas w golfa Facebook

Dawno, dawno temu plac zabaw w McDonald's był tak samo częścią doświadczenia Golden Arches, jak hamburger i zabawka Happy Meal. Według Zjadacz , Plac zabaw McDonaldland zadebiutował w 1972 roku na Illinois State Fair i rozszerzył się na lokalizacje McDonald's w całym kraju, oferując wszystko, od struktur wspinaczkowych Officer Big Mac po spiralne zjeżdżalnie Captain Crook. Dzieła zostały zaprojektowane przez Dona Amenta, który przed pracą dla McDonald's był scenografem w Disneyu. Na początku lat 90. place zabaw rozgałęziły się w niezależną koncepcję o nazwie Leaps and Bounds, kryty centrum zabaw, w którym rodzice zapłacili 4,95 USD, aby pozwolić swoim dzieciom zanurzyć się w McDonaldlandzie.

Chociaż nie ma dowodów na Zły Grymas w Leaps and Bounds, był częścią oryginalnego składu, który zadebiutował na Illinois State Fair. Według archiwalnej historii z story Uniwersytet Północnego Illinois , scenki zawierały Zły Grymas Bounce and Bend, trzymetrową konstrukcję, w której od pięciu do dziesięciu dzieci mogło trzymać się prętów, podczas gdy klatka trząsła się tam iz powrotem. Blog o nazwie Dinozaury i Dracula oferuje zdjęcie, a także osobiste wspomnienie, że atrakcja była jeszcze w niektórych restauracjach McDonald's w latach 80-tych.

za dużo skutków ubocznych buraków

Jego figurka była bardziej miękka niż inne zabawki McDonaldland

Grymas Zabawka eBay

Wszystkie oryginalne zabawki McDonaldland zostały wykonane przez Remco, według Mentalna nić , a większość prezentowała ruchome kończyny i zmienne stroje. Wiele z nich zawierało również akcesoria, takie jak odznaka oficera Big Maca i szarfa burmistrza McCheese. Mieli też w plecach dźwignie, które pozwalały użytkownikowi na poruszanie głowami figurek w czterech kierunkach.

Och, ale tak by się nie stało, gdybyś był wielkim fioletowym kleksem, który kradł ludziom koktajle mleczne. Taki styl życia nadaje się bardziej do bycia torebką z fasolą niż fast foodem G.I. Joe, a więc to Zły Grymas – a później nie taki zły Grymas – został zaprojektowany bardziej do przytulania niż rzucania się w rodziców, którzy nie chcieli zabrać Cię do McDonalda. Oryginalna zabawka miała „wnętrze podobne do materiału polistyrenowego znajdującego się w torebce z fasolą” Mentalna nić , i był pokryty czymś w rodzaju fioletowego futra, aby był szczególnie przytulny. Grimace z pewnością nie wygrywał żadnych walk z figurkami, ale o wiele przyjemniej było spać obok.

Przynajmniej jedna osoba uważa, że ​​te oryginalne lalki też są warte dużo pieniędzy

Zła lalka grymas eBay

Jeśli szukasz dowodu na Zły Grymas poza starymi reklamami telewizyjnymi, zdecydowanie najbardziej wszechobecnym elementem czteroramiennych pamiątek są stare emaliowane szpilki, a wiele z nich jest dostępnych na eBay i Etsy za około 15 dolarów. Ale jeśli chcesz jedną z wyżej wymienionych, przytulnych lalek Evil Grimace, będzie cię to kosztować trochę więcej. Chociaż według naszej wiedzy nie było epizodu Antyki Roadshow poświęcona pluszowym zabawkom McDonaldland, obecna cena wywoławcza na eBayu za wypchanego, czteroramiennego Złego Grymasu, który wciąż znajduje się w pudełku, wynosi 129,99 USD. Ale hej, bezpłatna dostawa!

Nie oznacza to, że lalka jest warta, ani nawet tyle, ile ktoś byłby skłonny zapłacić, ale lalka jest wymieniona jako „RZADKA” i „Comic Con Exclusive”. Tak czy inaczej, zdecydowanie byłby to temat do rozmowy, gdyby siedział na sofie w salonie i jest o wiele fajniejszy niż emaliowana szpilka.

Evil Grimace stracił swoje dwa pozostałe ramiona i imię Evil w 1972 r.

Grymas i Ronald McDonald Eugene Gologursky/Getty Images

Chociaż nie ma zapisów o rodzicach unikających McDonald's z powodu bezpośredniego zagrożenia czterorękim potworem, McDonald's ostatecznie zdecydował się w przenośni amputacja dwóch ramion Złego Grymasa w 1972 r. . Usunięto również imię „Zły”, ponieważ po prostu stał się znany jako „Grimace”. Jego postać zachowała tę głupią osobowość, wciąż rozpoczynając każde zdanie od powolnego „duhhhhh” i niezdrowej obsesji na punkcie koktajli mlecznych.

czy syrop trzeba przechowywać w lodówce?

Więc Grimace przeszedł od folii do zawieszki z kreskówki klauna. Zamiast kraść dzieciom koktajle mleczne i colę, zamiast tego zmienił się w najlepszego przyjaciela Ronalda i zdobył całą colę i koktajle, jakie mógł, kręcąc się wokół faceta, który miał ich pod dostatkiem. To nie jest zła lekcja życia, a na pewno lepsza niż prowadzenie życia w zbrodni. Ponadto możemy argumentować, że dwuramienna fioletowa plama jest o wiele bardziej estetyczna niż jedna z czterema.

Być może został zmieniony bardziej z powodu naruszenia praw autorskich niż jego przerażającego wyglądu

Puffnstuff Instagram

Chociaż były oficer kreatywny McDonald's Roy Bergold przyznał że Zły Grymas był błędem, który został zmieniony ze względu na jego brak charyzmy i fakt, że przerażał małe dzieci, to może nie wszystko, co jest w tej historii. Postacie z McDonaldland były ostatecznie temat specjalności pozew, jako twórcy programu telewizyjnego HR Pufnstuf rzekomy McDonald's ukradł wiele ich postaci na potrzeby kampanii. Według pozew, McDonald's nie tylko zwrócił się do twórców Sida i Marty'ego Kroffta o współpracę nad kampanią — po czym natychmiast ją zrezygnował — zrekrutował także byłych HR Pufnstuf pracowników, którzy pomogą zaprojektować McDonaldland.

Wśród kwestionowanych postaci był Zły Grymas, który według Blog Grimacefans był trochę zbyt bliski postaci o imieniu Seymour Spider jak na gust Krofftów. Upuszczenie kilku ramion sprawiłoby, że wydawałby się znacznie mniej podobny do pająka, więc rozumowanie ma sens. McDonald's ostatecznie przegrał proces po sześciu latach sporów sądowych, a firmie nakazano zapłacić ponad milion dolarów odszkodowania.

Dwuręki Grimace został ostatecznie wycofany na emeryturę w 2003 roku, wraz z resztą McDonaldland

Grymas i Ronald McDonald Eugene Gologursky/Getty Images

W ramach pozwu McDonald's otrzymał również polecenie zaprzestania produkcji niektórych postaci z McDonaldland, jak donosi Mentalna nić. Ale nowszy, bardziej przyjazny, mniej pajęczy Grimace przetrwał tę początkową czystkę i żył w tym, co pozostało z McDonaldland do 2003 roku, kiedy cała kampania została zlikwidowana. Według CBR.com , to był rok, w którym McDonald's zaczął swoje „Kocham to!”. kampanii i przestawiła marketing firmy bardziej na dorosłych niż na dzieci.

Oznaczało to znaczącą zmianę w naszym zbiorowym podejściu do marketingu skierowanego do dzieci, jako grupy takie jak Corporate Accountability International zaczął naciskać na McDonald's, aby wycofał swojego markowego klauna, kwestionując etykę sprzedaży niezdrowej żywności dzieciom. W 2016 r., po serii „przerażających obserwacji klauna”, Ronald został zawieszony przez Big M. Mimo wszystko wciąż można zobaczyć Grimace (i Ronalda) pojawiających się tu i tam, tak jak w 2016 roku. tegoroczna parada z okazji Święta Dziękczynienia Macy'ego lub in od 2009 do dla Potwory kontra kosmici . Chociaż czteroręka inkarnacja zła może odejść na zawsze, dwuręki dobry Grymas może być z nami na zawsze.