Różnica między Teppanyaki a Hibachi

Szef kuchni gotuje na grillu teppanyaki

Smithsonian National Museum of American History łączy popularność amerykańskich posiłków w stylu „hibachi” z końcem II wojny światowej. Wielu Amerykanów skorzystało na powojennym boomie gospodarczym i od niedawna było w stanie podróżować do cieplejszych i mniej znanych miejsc. Kiedy ci zamożni Amerykanie wrócili do Stanów Zjednoczonych, spragnieli smaków i doświadczeń, które mieli podczas zagranicznych podróży i szukali sposobu na odtworzenie tych wspomnień w domu. Podczas gdy Ameryka ma bogatą historię grillowania i grillowania, duże paleniska i grille społecznościowe tradycyjnie używane w kuchni południowej nie były kompatybilne z domową kuchnią. Widząc zapotrzebowanie, firmy sprytnie zaczęły importować małe grille na węgiel drzewny z Japonii, aby zaspokoić tę potrzebę.


Istnieją dwa różne style gotowania związane z japońskimi grillami i szefami kuchni, którzy z nich korzystają — teppanyaki i hibachi. Jaka jest różnica?Japonia dzisiaj twierdzi, że najbardziej rozpoznawalną nazwą w gastronomii teppanyaki jest sieć restauracji Benihana, która prawdopodobnie była pierwszą restauracją w stylu teppanyaki w Ameryce. Otwarte w 1964 roku przez biznesmena Rocky'ego Aoki po tym, jak odniósł sukces w lodziarni w dzielnicy Harlem w Nowym Jorku, nazwał restaurację imieniem kawiarni swoich rodziców z Tokio (poprzez Benihana ). Aoki słusznie domyślił się, że teatralny styl gotowania spodoba się amerykańskiej publiczności, co doprowadziło Benihanę do sukcesu z ponad 70 lokalizacjami otwartymi dzisiaj.
Różne grille ze wspólną historią

Tradycyjne hibachi lub

Producenci grilla Teppanyaki Technik Davron wyjaśnij, że grille teppanyaki składają się z płaskiej, solidnej metalowej płyty grzewczej, która jest ogrzewana gazem. Według Japonia dzisiaj , nazwa teppanyaki pochodzi od słów teppan, czyli „żelazny talerz”, i yaki, które jest słowem używanym na „grillowane lub pieczone jedzenie”. Teppanyaki kładzie nacisk na aspekt gotowania i podobno został stworzony przez biznesmena i szefa kuchni Shigeji Fujiokę, aby zaspokoić podniebienia amerykańskich żołnierzy podczas powojennej okupacji Japonii.

Uważa się, że gotowanie teppanyaki ma korzenie w hibachi, które jest bardziej skoncentrowane na rodzinnym gotowaniu przy grillu. Restauracja Benihana wyjaśnia, że ​​tradycyjne grille hibachi nazywane są w Japonii shichirin i są małymi, przenośnymi grillami, które wykorzystują węgiel drzewny lub drewno jako źródło ogrzewania. Pochodzą już z 794 roku w okresie Heian w Japonii, a „hibachi” można dosłownie przetłumaczyć jako „misę ognia”. Grille te są tradycyjnie okrągłe z otwartymi rusztami i są wykonane z drewna lub ceramiki pokrytej metalem. Często dekoracyjne, grille hibachi są czasami wbudowane w meble dla łatwiejszego użytkowania.