Czy kawa rozpuszczalna faktycznie wygasa?

Kupa rozpuszczalnej kawy

Ameryka ma ogromny problem z marnowaniem żywności. Jak zauważył komik i prezenter wiadomości HBO John Oliver w 2015 roku, aż 40 procent żywności produkowanej w Stanach Zjednoczonych trafia bezpośrednio na wysypiska. To około 165 miliardów dolarów rocznie, a wyrzucona żywność zapełniłaby ponad 700 stadionów piłkarskich (poprzez youtube ).


Jednym z powodów, dla których ludzie tak chętnie wyrzucają jedzenie, jest to, że Amerykanie przestrzegają dat ważności z niemal religijnym zapałem. Jest to szczególnie dziwne, ponieważ nawet Służba ds. Bezpieczeństwa Żywności i Kontroli Żywności w Stanach Zjednoczonych przyznaje, że prawo federalne wymaga datowania żywności wyłącznie dla preparatów do początkowego żywienia niemowląt. Wskazują nawet, że „jeśli data przydatności do spożycia mija podczas przechowywania w domu, produkt powinien być nadal bezpieczny i zdrowy, jeśli będzie właściwie traktowany do czasu, gdy zepsucie się stanie się widoczne” (poprzez USDA ).Dotyczy to w szczególności żywności, która nie jest powszechnie uważana za łatwo psującą się, taką jak suszone owoce, konserwy rybne i suszone mięso.
Trwałość kawy rozpuszczalnej

Kawa rozpuszczalna Starbucks Scott Olson/Getty Images

Innym jedzeniem, które można zaliczyć do tej kategorii, jest kawa rozpuszczalna . Chociaż istnieje kilka różnych metod parzenia kawy rozpuszczalnej, często zaczyna się od zwykłej kawy, która jest następnie liofilizowana. To zamienia go w trwały proszek, który można zamienić z powrotem w kawę po zmieszaniu z gorącą wodą (poprzez Kuchnia ). Może być również stosowany do pieczenia i gotowania oraz jest często stosowany w przepisach wymagających intensywnego smaku kawy.

Nawet osoby, które nie piją regularnie kawy rozpuszczalnej, mają tendencję do trzymania jej w domu na wypadek nagłych problemów z kofeiną (i świetnie jest wybrać się na kemping). Dobrą wiadomością jest to, że tak naprawdę nie trzeba jej często uzupełniać, ponieważ większość ekspertów uważa, że ​​jeśli Twoja kawa rozpuszczalna jest zamknięta, nigdy nie wygaśnie — chociaż jej smak może nie być szczytowy, im dłużej czekasz (poprzez Kawy GGC! ). Nawet jeśli otworzysz swoją rozpuszczalną kawę, jeśli trzymasz ją w hermetycznym pojemniku w ciemnym i suchym miejscu, zachowa się przez dziesięciolecia (poprzez Kawa HiLine ).