Wszystko, co musisz wiedzieć o gotowaniu makaronu Al Dente

Spaghetti na talerzu

Choć trudno byłoby powiedzieć, że istnieje jeden absolutny sposób na…gotować makaron, włoscy szefowie kuchni prawdopodobnie wzdrygaliby się na myśl rzucenia spaghetti w ścianę, aby sprawdzić, czy się przyklei. W „il bel paese” gotowanie makaronu al dente jest nie tylko właściwą drogą, ale jedyną. Ale co dokładnie oznacza al dente?


Świerk zjada rozszerza nie tylko znaczenie makaronu, ale sam termin. W języku włoskim al dente dosłownie oznacza „do zęba”. Chociaż zawsze istnieje dyskusja, gdzie dokładnie narysowana jest granica, chodzi o to, że makaron powinien być wystarczająco miękki, aby bez problemu przeżuwać, ale nie wpadać w grząskie terytorium. Niektórzy szefowie kuchni uważają swój makaron za al dente tylko wtedy, gdy w środku wciąż widać smak bieli, choć niekoniecznie jest to uważane za standard (poprzez The Spruce Eats). Ale jak dokładnie osiągasz to tak zwane al dente?Dodatkowe środki na makaron al dente

gotowanie al dente

W kawałku przez Dobra Appé cycek , publikacja w rzeczywistości zagłębia się w coś więcej niż tylko gotowanie makaronu do punktu, w którym jest idealnie al dente. Jeśli lekceważysz instrukcje na odwrocie pudełka z makaronem i po drodze próbujesz makaron, jesteś już na dobrej drodze, ale może nie do końca.
To, co zaleca Bon Appétit, to wyjęcie makaronu z garnka, zanim stanie się al dente — co nazywa się molto (lub bardzo) al dente. Powodem jest to, że nawet po spaghetti lub penne (lub jakakolwiek twoja ulubiona forma makaronu jest) nadal nie jest technicznie gotowe gotowanie. Po odcedzeniu makaronu zazwyczaj będzie wrzucony do sosu gotowanie, naturalnie gotując się jeszcze dłużej, więc najlepiej jest wziąć pod uwagę ten krok podczas gotowania makaronu. Jeśli chodzi o al dente, jest o wiele więcej niż na pierwszy rzut oka, a nawet ząb, jeśli o to chodzi.