Wszystko, co musisz wiedzieć o gotowaniu krewetek

Krewetka

Jeśli kochasz Krewetka , prawdopodobnie masz wrażenie, że nie dostajesz tego wystarczająco często. Wydaje się, że jest to coś, co wielu z nas zostawia na specjalne okazje lub – co gorsza – nigdy nie gotuje w domu. Etykieta „specjalna okazja” może oznaczać, że myślisz, że to zbyt uciążliwe, zbyt czasochłonne i wymaga zbyt wiele planowania, aby dotrzeć do sklepu, kupić świeże, a następnie przygotować, ugotować i zjeść wszystko tej samej nocy. Postaw to w ten sposób, i to and robi brzmi jak dużo pracy.


Ale nie jest! A przynajmniej nie musi tak być. Gotowanie krewetek jest mniej onieśmielające i czasochłonne, niż mogłoby się wydawać, więc porozmawiajmy o tym, dlaczego. Jest kilka bardzo łatwych kroków, które możesz podjąć, aby krewetki były tak wygodne, że możesz po prostu dodać krewetki stir fry, krewetkowe tacos lub sałatkę z krewetkami i makaronem do cotygodniowej rotacji menu . Rozłóżmy to i ułatwmy to!Kup mrożone

Krewetka

Słyszysz to cały czas: mrożona żywność nie powinna być Twoim pierwszym wyborem. Chociaż jest to zdecydowanie prawdziwe w przypadku wielu rzeczy, w ogóle nie dotyczy to krewetek... przez większość czasu.
jak złe jest mięso taco bell?

Los Angeles Times przyjrzeli się debacie i powiedzieli, że jeśli trafisz do sklepu spożywczego po krewetki, masz dwie opcje: zamrożoną i niezamrożoną. Zaczniemy od tych w sekcji zamrażarki. Zostały złapane, oczyszczone i poddane procesowi zwanemu indywidualnym szybkim zamrażaniem. Weź torbę lub dwie i możesz zabrać je do domu, rozmrozić, gdy ich potrzebujesz, a masz krewetki, które są prawie tak dobre, jak świeże.

Spójrzmy teraz na krewetki na ladzie rybnej. Istnieje duża szansa, że ​​wcześniej dokładnie w ten sam sposób zamrożono, aby zachować świeżość do transportu, a następnie rozmrożono przed wystawieniem na ekspozycję. Jest całkowicie uzasadniony powód, dla którego to robią, a to po prostu dlatego, że krewetki tak szybko psują się. Ale oznacza to również, że jeśli nie mieszkasz w regionie, w którym możesz dostać naprawdę świeże krewetki tego samego dnia, w którym zostały złapane, kupuj mrożone.Znaki, na które czekałeś zbyt długo

owoce morza Obrazy Getty

Korzystanie z możliwie najświeższych krewetek jest kluczem do przygotowania pysznego i bezpiecznego obiadu, a jest kilka rzeczy powinieneś wyglądać na czas przygotowywania i gotowania. Krewetki, które zaczynają tworzyć czarne (lub, w zależności od rodzaju, różowe) plamy na skorupce, powinny zostać wyrzucone, ponieważ te plamy wskazują, że nie były odpowiednio obsługiwane i zamrożone ze źródła. Dziwne zapachy – takie jak amoniak, chlor lub siarka – są również charakterystycznymi oznakami, że coś jest nie tak, a jeśli uważasz, że mają dziwną teksturę, wyrzuć je. Krewetki, które są oślizgłe, super suche lub papkowate, również nie są tymi, które chcesz mieć na swoim talerzu.

Poważne jedzenie dzieli się kolejną wskazówką: jeśli twoje krewetki nadal mają głowy, zepsują się znacznie, znacznie szybciej niż krewetki bezgłowe. Jeśli głowy nie zostaną usunięte natychmiast po ich złapaniu, w ciągu kilku godzin zaczną stawać się bezużyteczne. Jest to coś, na co trzeba uważać, niezależnie od tego, czy kupujesz mrożonki, czy na targu ze świeżymi rybami.Jak bezpiecznie rozmrozić

Krewetka

Rozmrażanie mrożonej żywności — jakiejkolwiek mrożonej żywności — może zrobić lub złamać posiłek. Zrób to źle, a masz coś tak bliskiego bycia niejadalnym, że nie ma to znaczenia, a to może być jedna z rzeczy, które powstrzymują cię przed inwestowaniem pieniędzy i czasu w mrożone krewetki. Ale nie musisz się martwić, ponieważ ich prawidłowe rozmrażanie jest łatwe.

Dobra gotowanie mówi, że możesz rozmrażać krewetki na dwa sposoby. Jeśli możesz planować z wyprzedzeniem, po prostu włóż je do lodówki i pozwól im się rozmrozić przez noc. Jeśli planowanie z wyprzedzeniem nie jest twoją mocną stroną, to w porządku. Wyjmij krewetki z opakowania i włóż je do miski w zlewie pod powolnym, stałym strumieniem zimnej wody. Woda w obiegu rozmrozi je do momentu, w którym będą gotowe do ugotowania w ciągu około 15 minut.

To powiedziawszy, powinieneś również pamiętać, że gotowanie częściowo rozmrożonych krewetek nie zadziała , podobnie jak nie zamrożone krewetki, a następnie zabranie ich do domu i zamrożenie. Ponieważ prawdopodobnie zostały już wcześniej zamrożone i rozmrożone, otrzymasz mniej niż gwiezdne danie i żadna krewetka nie powinna cierpieć z powodu takiej zniewagi.

Etui do gotowania z założoną skorupką

Krewetka

Nawet jeśli nie zamierzasz jeść skorupek krewetek (i Epickie zapewnia nas, że są rzeczywiście jadalne i strawne), warto rozważyć przynajmniej ugotowanie ich w skorupce. Powodów jest kilka i Dzisiaj mówi, że kiedy gotujesz krewetki w skorupce, wyjdą pulchniejsze i będą miały mocniejszy smak. Jeśli martwisz się o żyłę, prawdopodobnie możesz znaleźć trochę zamrożonych krewetek w skorupkach, które już zostały wyhodowane, lub możesz po prostu przeciąć tył skorupek i wyciągnąć je samemu.

Autorka książki kucharskiej Karen Frazier (przez Miłość do wiedzy ) mówi, że należy wziąć pod uwagę kilka innych rzeczy, szczególnie jaki wpływ będzie miało pozostawienie lub zdjęcie skorupki na ostateczny smak krewetki. Jeśli grillujesz krewetki, pozostawienie skorupki pomoże im zachować mocny smak krewetek, a zdejmowanie wzmocni smak dymu i marynaty. W końcu jest to osąd oparty na tym, jak ma smakować Twoje ostatnie danie.

Ogon czy bez ogona?

Krewetka

Czasami widzisz krewetki podawane z ogonem, a czasami są one usunięte. Istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc ci zdecydować, którą drogą powinieneś iść, ale pamiętaj – tutaj też nie ma dobrej ani złej drogi.

Według Bruce’a Mattela z The Culinary Institute of America (poprzez Rynek ), istnieje podstawowa zasada, że ​​wszystko jest w przygotowaniu. Jeśli masz zamiar łapać krewetki i jeść je ręcznie – pomyśl o koktajlu z krewetek – zostaw ogon jako rączkę. Jeśli krewetka ma być w innym daniu, użyjesz widelca – na przykład do smażenia lub makaronu – zdejmij ogon.

Albo... zostaw to włączone. Możesz zdecydować się na zjedzenie ogona i nie jest to niespotykane. Niektórzy ludzie przysięgają, że smażone w głębokim tłuszczu ogony krewetki są pyszne, a inni twierdzą, że zależy to od rodzaju krewetki. Gotowanie krewetek z ogonami doda Ci głębi smaku, więc trzeba też to rozważyć — pamiętaj tylko, że jeśli zdecydujesz się zostawić je na danie z makaronem, możesz skończyć z rozdrażnionymi klientami.

Ułatw deveining i peeling

Krewetka

Jeśli unikasz samodzielnego robienia krewetek, to prawdopodobnie dlatego, że pomysł obierania ich i wyłuskiwania z nich jest w równych częściach onieśmielający i obrzydliwy. Jest jednak kilka sztuczek, które sprawiają, że jest to całkiem łatwe i zakładając, że zdecydowałeś się na łuskę, zaczniemy od obierania.

Aby łatwo odkleić skorupę, trzymaj ją spodem do góry i kciukami przebij tę bardziej miękką część skorupy. Następnie po prostu odklej! Jeśli masz pod ręką parę nożyc kuchennych, możesz również przeciąć górną część skorupy – najtrudniejszą część – i w ten sposób również ją odkleić.

Według szefa kuchni Nobu Dallas, Victora Clay Smacznego ), usunięcie żyły jest łatwe, gdy używasz tej drugiej metody. Kiedy się przygotowujesz, mówi, aby po prostu otworzyć skorupę i przejść przez grzbiet krewetki, zanurzając ją pod zimną wodą, gdy to robisz. Ruch wody rozluźnia żyłę i ułatwia wyciąganie, a także mówi, że może przygotować około 20 krewetek na minutę za pomocą tej prostej techniki.

Twin Peaks (sieć restauracji)

Głowy czy bez głów?

Krewetka

Nawet jeśli lubisz krewetki, musisz przyznać, że głowy są trochę odrażające. Nic dziwnego, że większość mrożonych krewetek, które możesz kupić, ma już usunięte głowy, ale jeśli zdarzy ci się dostać trochę świeżej lub z głową odmiany, nie ma powodu, aby po prostu je odciąć i wyrzucić.

Hala okazało się, że jeśli możesz ominąć wygląd, pozostawienie głów krewetek jest całkowicie legalnym sposobem na zrobienie krewetek. Po prostu pokryj je mąką kukurydzianą i usmaż z warzywami, a przekonasz się, że są chrupiące, słone i mają mocny smak krewetek, który możesz po prostu pokochać. Jest jednak pewien haczyk. Amerykańska firma krewetkowa zaleca kupowanie bezgłowych krewetek, jeśli i tak zamierzasz je usunąć, ponieważ (jak już wspomnieliśmy) sprawia to, że szybciej się psują. Konkluzja? Jeśli nie jesteś fanem kryzysu, idź bez głowy.

Zaoszczędź dodatkowe bity

Krewetka

Przez „dodatkowe kawałki” mówimy o muszlach i ogonach, które usuwasz, i absolutnie nie powinieneś wyrzucać tych rzeczy. Dlaczego? Ponieważ możesz z nich zrobić niesamowite zapasy!

To taka sama zasada, jak używanie tuszy kurczaka lub indyka do robienia wywaru na zupę, a po tym, jak raz to zrobiłeś, nigdy więcej nie wyrzuciłeś kości, prawda? To też jest łatwe. Po prostu weź wszystkie dodatkowe kawałki i gotuj je przez około 15 minut na patelni wypełnionej taką ilością wody, aby przykryć krewetki. Dodaj przyprawy, jeśli chcesz (ale nie jest to konieczne), a gdy płyn nabierze łagodnego, pomarańczowo-żółtego koloru, wywar jest gotowy. Odcedź kawałki, pozwól im ostygnąć i możesz je zamrozić do użytku w przyszłości.

jak McDonald's robi swoje frytki?

Kolejne pytanie brzmi: Co z tym zrobisz? Zastąp wodę w przepisach, do których chcesz dodać trochę smaku krewetek — może to być wszystko, od zup po sosy do makaronów, gumbo, a nawet kaszę. Całkiem genialne, prawda?

Czy szaszłyki dobrze?

Krewetka

Kiedy jesteś poza szkołą, a letnie wakacje odchodzą w odległe wspomnienie, lato nabiera zupełnie nowego znaczenia. To wciąż ekscytujące, tylko z różnych powodów. Jeden z tych powodów? Pieczenie na rożnie!

Rzucanie krewetek na grilla to świetny sposób, aby dodać trochę więcej do swojego podwórkowego gotowania, a jest kilka wskazówek, które znacznie to ułatwią. Najpierw idź na całość lub idź do domu. Większe krewetki będą znacznie łatwiejsze do nabicia na szpikulec, zwłaszcza biorąc pod uwagę naszą drugą wskazówkę, aby użyć nie jednego, ale dwóch. Przepchnij jedną przez najgrubszą część krewetki w pobliżu łuku (wyobraź sobie, że tam byłyby ramiona krewetki), a drugą bliżej końca ogona. Nazwij to może biodrami krewetek? Użycie dwóch szpikulców oznacza, że ​​nie będą się łatwo obracać, jak zwykle na jednym szpikulcu, i znacznie ułatwi uzyskanie równej postaci. Nie musisz nawet odkładać piwa, aby je obrócić!

Nie zapomnij o marynacie

Krewetka

Jasne, możesz pokochać smak krewetek i pomyśleć, że mogą wytrzymać samodzielnie i mogą. Ale pozostawienie ich w marynacie przed ich ugotowaniem przeniesie Twój posiłek na zupełnie nowy poziom.

Tutaj też jest bonus, a jest nim fakt, że krewetki bardzo, bardzo szybko wchłoną marynatę. Musisz pozwolić im siedzieć tylko przez około 20 minut i zdecydowanie nie chcesz zostawiać ich na znacznie dłużej (poprzez Sieć spożywcza ). To powiedziawszy, jest dużo miejsca na eksperymenty. Masz ochotę na coś pikantnego? Spróbuj marynaty z miodu, Sriracha, sosu sojowego i soku z limonki. Imbir, sos sojowy, sok z limonki, czosnek, olej z orzeszków ziemnych i cebula to świetne połączenie, jeśli szukasz azjatyckiego stylu, lub możesz bardzo łatwo z odrobiną mleka kokosowego i limonki. Eksperymentuj z musztardą koperkową i dijon, cytryną i czosnkiem, kolendrą i ananasem, a nawet dorzuć trochę mięty. Idealnie nadaje się do mieszania posiłków bez konieczności robienia wycieczek do sklepu spożywczego, a każdy może się z tym pogodzić.

Poznaj bezpieczeństwo swoich krewetek

Krewetka

Raz zatruj się pokarmem z owoców morza, a nigdy tego nie zapomnisz. Porozmawiajmy więc o bezpieczeństwie i najpierw o strasznej części. Raporty konsumenckie przetestowali około 500 funtów krewetek z 27 różnych lokalizacji w 2014 roku i odkryli, że około 60 procent surowych krewetek zawiera wystarczającą ilość bakterii, aby spowodować poważne zatrucie pokarmowe.

Dobra wiadomość — istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zminimalizować to ryzyko. Zaczyna się w sklepie spożywczym. Ponieważ krewetki są tak delikatnym pokarmem, poczekaj z nimi do samego końca zakupów, w drodze do domu schłódź je i od razu odstaw. Kiedy gotujesz i przygotowujesz, przejdź przez te same etapy mycia i ponownego mycia, które robisz, gdy przygotowujesz coś takiego jak kurczak, a to pomoże powstrzymać zanieczyszczenie krzyżowe.

Mówią też nie powinieneś pozwolić, aby temperatura wewnętrzna krewetek wzrosła powyżej 40 stopni przed rozpoczęciem gotowania, a to oznacza, że ​​będziesz musiał szybko pracować, aby wykonać wszystkie te przygotowania. Trzymaj je zimne podczas przygotowywania, a jeśli robisz zapasy ze swoich pocisków, zrób to JAK NAJSZYBCIEJ. Nie pozwól niczego siedzieć, utrzymuj wszystko w czystości, a zminimalizujesz ryzyko.

Bądź kreatywny

Krewetka

Koktajl z krewetek lub krewetki z krewetek, nie ma znaczenia, jakie jest Twoje ulubione danie z krewetek — zawsze znajdzie się miejsce na nowe ulubione. Kiedy już opanujesz proces rozmrażania, czyszczenia i przygotowywania krewetek (a to naprawdę łatwiejsze niż myślisz, obiecujemy), zawsze jest miejsce na eksperymenty.

Jest mnóstwo różnych rzeczy, które możesz zrobić z krewetkami – w rzeczywistości tak wiele, że napisaliśmy o tym cały artykuł które możesz sprawdzić tutaj . Poznaj gotowanie, grillowanie, krewetki i kaszę, pieczenie, przyrządzanie zup i gulaszu, panierkę, ceviche z krewetek i koktajl z krewetek. Jest też wbudowany bonus z krewetkami. Chociaż możesz kochać jedzenie, chodzenie na zakupy spożywcze jest zawsze czymś przykrym. Nie myśl o tym już w ten sposób – pomyśl o tym jako o wymówce, by kupić trochę krewetek wychodząc ze sklepu i zafundować sobie i swojej rodzinie pyszne – i kreatywne – posiłki na bazie krewetek.
Kategorie Opinie jak Opinie