Pokarmy, które naprawdę mieszają w głowie

jedzenie

Od zarania dziejów ludzie szukali sposobów na zmianę swojej świadomości. Człowiek prehistoryczny był przekonany, że niektóre pokarmy i zioła są psychoaktywne, co oznacza, że ​​mogą zmieniać i wpływać na umysł. Z użycia rdzennych Amerykanów pejotl do Amerykanów chrupiących dalej liście koki Historia jest pełna pokręconych opowieści o dzikich i zwariowanych substancjach psychoaktywnych natury.


Do tej pory wszyscy znamy wpływ, jaki na organizm wywierają zwykłe środki pobudzające i depresyjne, od codziennych przyjemności, takich jak kofeina i alkohol, po prawny oraz nielegalne substancje, takie jak opiaty, nikotyna i marihuana. Ale co z tymi samymi produktami, które jemy na co dzień – czy są tak niewinne, jak myślisz? Czy kiedykolwiek miałeś pośpiech po zjedzeniu wyjątkowo ostrego sosu? Czujesz się trochę oszołomiony po zjedzeniu kilku zbyt wielu ciasteczek? Czy są produkty, które naprawdę mieszają ci w głowie?Gałka muszkatołowa

Gałka muszkatołowa

Możesz cieszyć się nim na wierzchu swojej venti latte, ale gałka muszkatołowa ma długą i długą historię użycia, która znacznie przewyższa jej włączenie do słoika z przyprawą dyniową. Skarb Wyspy Przypraw , gałka muszkatołowa była sprzedawana jako eliksir leczniczy wraz z maczugą przyprawową, która pochodzi z tego samego owocu. Twierdzenia o właściwościach leczniczych gałki muszkatołowej sięgały daleko. Gałka muszkatołowa była podobno afrodyzjakiem, mogła leczyć lęki lub depresję, a nawet wierzono, że leczy takie dolegliwości jak przeziębienie i przeziębienie. Dżuma . Mniej zabawną nutą, gałka muszkatołowa ma również historię używania jako poronny . Ale być może żadne użycie nie jest tak niesławne, jak używanie go jako narkotyku rekreacyjnego.
Gałka muszkatołowa zawiera wysoki poziom mirystycyna , psychoaktywna substancja chemiczna, która jest syntetyzowana i używana jako składnik silniejszych narkotyków ulicznych. W wystarczająco wysokich dawkach gałka muszkatołowa jest rodzajem halucynogenu znanego jako szalony , powodując halucynogenne urojenia i euforię, którym towarzyszy paskudne skutki uboczne takie jak wymioty, suchość w ustach, biegunka, zawroty głowy, niewyraźna mowa, utrata koordynacji i duszność. Używanie gałki muszkatołowej ma również reputację powodującego okropne uczucie kaca. Ostrość skutków ubocznych gałki muszkatołowej czyni ją nieatrakcyjną dla mas. Początek działania gałki muszkatołowej może potrwać do sześciu godzin po spożyciu, co może prowadzić do tego, że użytkownik przyjmuje więcej niż to konieczne, szukając haju na gałkę muszkatołową, tylko po to, by skończyć na izbie przyjęć, a kilka przypadków nawet kończy się śmiercią. Nie trzeba dodawać, że nie zalecamy próbowania tego w domu.

Martwisz się, że twoje następne cappuccino z dynią wyląduje na oddziale psychiatrycznym? Nie martw się, gałka muszkatołowa jest całkowicie bezpieczna w niewielkich ilościach.chleb żytni

chleb żytni

Całkiem możliwe, że żadna inna żywność nie miała takiego głęboki wpływ na historię świata jak chleb żytni.

jak powstają skrzydła bez kości?

Gdy niektóre ziarna zbóż, najczęściej żyta, są przechowywane w wilgotnych warunkach, mogą rozwinąć się choroba grzybicza znana jako targać . Spożycie zarażonego ziarna może prowadzić do zatrucia żyta lub zatrucia, które powoduje objawy takie jak palący ból, napady krzyku, halucynacje, konwulsje, urojenia, poronienie, a nawet gangrena. Chleb żytni był podstawą ubogich w średniowieczu, a objawy zatrucia po raz pierwszy odnotowano w 857 r. Niepokojące objawy infekcji nadały mu nazwę Święty Ogień, a później Ogień Świętego Antoniego, nazwany na cześć patrona wiele szpitali wzniesiono, aby opiekować się ofiarami zatrucia.Uważa się, że zatrucie sporyszem można obwiniać o podatność osłabionych Franków przez najeżdżających Wikingów (którzy nie jedli żyta), zwycięstwo, które podzieliło Święte Cesarstwo Rzymskie, wpływając na granice Niemiec i Francji. Ergotyzm mógł nawet przyczynić się do sukcesu dżumy dymieniczej, która zabiła co najmniej jedną trzecią populacji Europy. Incydenty dżumy napłynęły na tereny z dużymi magazynami zboża, gdzie uważa się, że zatrucie powodowało osłabienie układu odpornościowego mas. Sugerowano również, że ofiary zatrucia zatruciem w średniowieczu podczas procesów czarownic z Salem zostały oskarżone o czary, gdy wykazywały typowe objawy zatrucia, takie jak konwulsje i halucynacje – zachowanie, które sugerowało, że zostały opętane przez złe duchy.

Dzięki nowoczesnym metodom produkcji ergotyzm jest teraz niezwykle rzadki, więc nie musisz powstrzymywać się od pastrami na żyto, którego tak pragnąłeś. Przydatne leki faktycznie zostały stworzone ze sporyszu. Ergotamina (na migreny), ergonowina (na krwawienie poporodowe) oraz jednorazowe leczenie zaburzeń psychicznych, o których być może słyszałaś — LSD .

Kawa

Kawa

Kawa , czasami nazywany Kava Kava, to krzew pochodzący z Polinezji. Jest spożywany i używany od tysięcy lat na Południowym Pacyfiku jako część rytuałów i ceremonii, ale także rekreacyjnie. Poparta naukowo anksjolityczny ( środek przeciwlękowy ), kava to psychoaktywny środek uspokajający, który odpręża użytkownika i zmniejsza stres, chociaż nadużywanie może powodować pijackie otępienie. Spożywanie kavy jest popularną alternatywą dla alkoholu lub nielegalnych substancji, a jednocześnie kontrowersyjny , trochę twierdzi, że używa kava jako pomoc regeneracyjna w przypadku nadużywania substancji i alkoholu.

Zazwyczaj spożywana w postaci herbaty, kava doznała w ostatnich latach negatywnego wpływu na jej stowarzyszenie z chorobami wątroby, choć niektórzy twierdzą, że wynika to ze stosowania tańszych, 'podły' kava, który wywołuje na ciele znacznie ostrzejsze skutki niż jego „szlachetny” odpowiednik. Konsekwencje zdrowotne spowodowały, że kava jest zakazane lub ograniczone w kilku krajach, m.in. w Polsce i Australii. Używanie Kava jest legalne w USA zarówno w postaci herbaty, jak i suplementów, z kawiarnie jednak pojawiły się w całym kraju kilka zasad są na miejscu, aby zapewnić jakość oferowanej przez nich kava. Nie możesz się doczekać, kiedy sam wypróbujesz ten legalny środek psychoaktywny? Najpierw kilka ostrzeżeń. Nadmierne używanie kavy może prowadzić do nieprzyjemnego, łuskowatego, rybopodobnego wysypka na skórze to oczyszcza się, gdy konsumpcja spada. Również kava może mieć jeszcze bardziej paskudne skutki uboczne po zmieszaniu z alkoholem lub lekami na receptę (w szczególności środki nasenne, leki przeciwlękowe i stabilizatory nastroju), więc odrób pracę domową, zanim zamówisz kava margarita.

czosnek

czosnek

Od dawna reklamowany jako zdrowa żywność, a także jako suplement, w badaniach wykazano, że czosnek ma właściwości lecznicze, które mogą pomóc kontrolować choroby, takie jak przeziębienie, poprawić zdrowie kości, obniżyć ciśnienie krwi i obniżyć poziom cholesterolu. Wygląda na to, że w czosnku nie ma nic, czego nie można by nie kochać. Dobrze? Nie tak szybko.

Czosnek ma inną reputację wśród witarian, praktykujących wschodnią medycynę i religie, a nawet pilotów linii lotniczych, i to jest taki, który może sprawić, że będziesz unikał trzeciej kromki chleba czosnkowego. Uważa się, że czosnek i niektórzy inni członkowie rodziny allium są w rzeczywistości toksyczne dla komórek mózgowych, powodując zaburzenia w mózgu. Czosnek był odrzucany przez Taoiści , który uważał, że jego konsumpcja prowadzi do agresywności. W Ajurwedzie czosnek jest uważany za pożywienie „radżasowe i tamasowe”, klasy produktów, które uważa się za promujące ignorancję i szkodliwe dla medytacji. buddyści oznaczać czosnek jako „hun” lub niewegetariański i wierzyć, że nieprzyjemne zapachy, które wytwarza, odbierają radość ludziom wokół nich.

Przeciwnicy Czosnku wskazują na ustalenia Boba Becka, który: głosił, że czosnek to trucizna wpływa na umysł i koncentrację, często przytaczając anegdotyczną historię chirurga lotniczego z lat 50., który instruował pilotów szkolących się, aby unikali czosnku przez 72 godziny przed lotem, aby uniknąć opóźnień w czasie reakcji. Beck był często oskarżany o szarlatanerię z powodu wynalezienia przez niego kontrowersyjnego „Protokołu Boba Becka”, który, jak twierdził, może wyleczyć wszelkie choroby za pomocą terapii mikropulsami elektrycznymi.

Jakie jest nasze zdanie? Czosnek zdecydowanie miesza się z twoim ciałem, ale aktualna literatura naukowa sugeruje, że jest to dobry sposób. Ale zalecamy unikanie go w dni, w które planujesz ciężkie sesje obcowania, chyba że jest to z wampirem.

Ryba

Ryba

Uwierz lub nie, ryby mogą cię naćpać .

dlaczego małe Cezary są takie tanie?

Dobrze, trochę ryby może, jak granik koralowy, kleń morski i królik. Ale najczęściej jest to gatunek dorady śródziemnomorskiej Sarpa salpa, znany jako salema porgy. Nazywana po arabsku „rybą marzeń”, Sarpa salpa ma produkować objawy podobne do LSD . Ichtioalleinotoksizm , stan związany ze spożywaniem środków halucynogennych ryba , jest formą zatrucia pokarmowego, które może powodować rozstrój żołądka, zawroty głowy, halucynacje wzrokowe i słuchowe, koszmary senne i utratę równowagi. Ichtioalleinotoksizm nadal pozostaje dla naukowców pewną tajemnicą, ale podejrzewa się, że ryby-nosiciele pobierają szkodliwą toksynę z konkretnych glonów, które spożywają. Możliwe, że starożytny romans byli hipnotyzujący w klimacie dorady i używaliby go jako narkotyku rekreacyjnego. W dzisiejszych czasach przypadkowe zatrucia zdarzają się niezwykle rzadko, chociaż przypadki pojawiły się na pierwszych stronach gazet dopiero w 2006 roku.

MAK

MAK

Czy wiesz, że możesz mieć teraz morfinę w swojej szafce kuchennej?

Chociaż maki występują w wielu różnych odmianach, to właśnie MAK lekarski co jest podstawą do produkcji legalnych i nielegalnych substancji, takich jak morfina, kodeina, heroina i niezliczona ilość opiatów na receptę. W niektórych przypadkach jest to dokładnie ten sam rodzaj maku, który dostarcza nasiona używane do pieczenia. Jest więc zrozumiałe, że niektórzy ludzie wpadliby na pomysł, aby spróbować się z nimi naćpać.

Jednak w przypadku maku diabeł naprawdę jest w dawce. Mimo że Pogromcy mitów udowodniła, że ​​stara bajka o spożyciu maku była prawdziwa, powodując, że test narkotykowy wykazał pozytywny wpływ na używanie opiatów, potrzeba ogromnej ilości bajgli z makiem, aby wywołać efekt psychoaktywny u człowieka. Jedno niebezpieczeństwo czai się w używaniu nasion maku w herbacie makowej, przepisany przez siebie zabieg wśród niektórych in odzyskiwanie opioidów , a także z nastolatkami szukającymi haju w supermarkecie. Ostatnio zgłoszono jeden sklep konieczność usunięcia maku z półek z powodu kradzieży. Domową herbatę robi się z kilogramów ziaren maku i na tym polega ryzyko. Nie da się zmierzyć moc określonej partii nasion, które mogą się znacznie różnić w zależności od kraju pochodzenia. Hiszpański mak osiąga najwyższy poziom 0,025 procenta morfiny, ale inne odmiany mogą zawierać nawet 100 razy mniej. Spożycie herbaty makowej może nawet spowodować śmierć . Nasza rada? Przyklej do babeczki z makiem cytrynowym i pomiń herbatę.

Papryka chili

Papryka chili

Jeśli słone, gorzkie, słodkie, kwaśne i (nowo odkryte) umami są powszechnie akceptowane pięć smaków postrzegane przez nasze ludzkie języki, gdzie dokładnie pasuje pikantny? Czy uwierzysz, że pikantny wcale nie jest smak, ale w rzeczywistości jest? sztuczka mózgu ?

Uczucie gryzienia w a ostre chili To, przez co cierpimy (lub rozkoszujemy się, jeśli jesteś miłośnikiem chili), jest spowodowane składnikiem wywołującym ciepło, kapsaicyną, zawartym w papryczkach chili. Kiedy kapsaicyna trafi w język, rozpoczyna ognisty taniec z białkiem zwanym TRPV1, receptorem bólu komórek nerwowych, którego główną rolą jest ostrzeganie mózgu przed niebezpiecznym wzrostem temperatury ciała lub oparzeniami. TRPV1 nie może odróżnić rzeczywistego ciepła od działania kapsaicyny, a mózg odpowiada na swoje posłuszne małe komórki receptorowe, wywołując rundę pocenia się, łzawienie oczu i katar, a następnie wysyłanie fal łagodzących ból endorfin i relaksująca dopamina w organizmie. Miłośnicy chili porównują ten pośpiech do „haju biegacza”. Chociaż papryczki chili mogą nie być technicznie uzależniające, 'surferzy' powie ci, że pragnienie jest bardzo realne i nasila się, gdy tolerancja na działanie kapsaicyny, co może wyjaśniać, dlaczego poszukiwacze chili próbują próbować chili, które uzyskują coraz wyższe wyniki na Skala Scoville'a .

Czekolada

Czekolada

Jeśli jesteś miłośnikiem czekolady (a hej, kto nie jest?), nie powinno być dla ciebie wielkim szokiem, że nauka potwierdziła to, co wiedzieliśmy od zawsze: czekolada naprawdę sprawia, że ​​czujesz się dobrze. Załadowane z chemia poprawiająca samopoczucie podobnie jak kofeina i teobromina (łagodny środek pobudzający), czekolada zawiera również fenyloetyloaminę, kuzynkę amfetaminy, która uwalnia w organizmie przyjemne endorfiny, podobnie jak uczucie bycia zakochanym, co tłumaczy stosowanie czekolady jako afrodyzjaku na przestrzeni wieków. Jeśli to nie wystarczyło, by oszalać na punkcie ptysiów kakaowych, jest więcej. Odkryto również, że czekolada zawiera anandamid, który działa jako „receptor błogości” w mózgu, zgodnie z Instytut Neuronauki w San Diego.

najlepsze śniadanie z burgerami?

A ponieważ czekolada naprawdę jest darem, który wciąż daje, jest jeszcze więcej czekoladowej dobroci. Czy wiesz, że jedzenie specjalnie przygotowanych czekoladek może? uczynić cię mądrzejszym ? Oczywiście, że tak, jeśli jadłeś je przynajmniej raz w tygodniu. Washington Post donosi o badaniu, w którym uczestnicy, którzy spożywali czekoladę bogatą we flawonole przynajmniej raz w tygodniu, wykazywali „lepszą pamięć wzrokowo-przestrzenną i [organizację], pamięć roboczą, skanowanie i śledzenie [oraz] abstrakcyjne rozumowanie”.

Więc kontynuuj chrupanie swoich ulubionych, wysokiej jakości czekoladowych smakołyków. Po prostu nie możemy Ci tego polecić prychnąć.

Cukier

cukier

Cukier. Chyba że jesteś hardkorem Ketogeniczny lub Paleo na diecie, istnieje szansa, że ​​uwielbiasz cukier i cieszysz się nim codziennie. Niezależnie od tego, czy jest to miska makaronu, paczka ciastek, czy karton ekologicznego jogurtu greckiego, cukier zarówno w postaci naturalnej, jak i dodanej zapewnia naszym organizmom szybki dostęp do glukoza że nasze mózgi polegają na energii. Ale, jak nauczyliśmy się od linki cukru na choroby serca, cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi, przedwczesne starzenie się i otyłość, oczywiście można się dostać droga Za dużo tego dobrego. Dlaczego więc mamy taką tendencję do nadmiernego konsumowania tego słodko przebranego demona? Czy to możliwe, że wszyscy jesteśmy uzależnieni od cukru?

Podobnie jak inne narkotyki, takie jak kokaina i heroina, aktywować szlak mezolimbiczny, lub ośrodek nagrody w mózgu, cukier wyzwala również uwalnianie dopaminy poprawiającej samopoczucie. I podobnie jak w przypadku nadużywania tych leków, nasze mózgi w końcu stają się znieczulone na efekty, wymagając coraz wyższych dawek, aby wytworzyć ten sam wywołany cukrem haj dopaminy, aby nie cierpieć z powodu przygnębiającego odstawienia. Te ustalenia, które w niektórych przypadkach nawet wykazały szczury wolą cukier od kokainy , powoli obalają wcześniej wyznawane przekonania naukowe że organizm nie może być uzależniony od żywności. uzasadnienie faktu, że cukier uzależnia, badacze w Australii wykazali, że leki na receptę stosowane w leczeniu uzależnień mogą być wykorzystywane do leczenia uzależnienia od cukru. Dziennik Natura , w 2012 r. zasugerował nawet, że szkodliwe działanie cukru powinno wymagać uregulowania go w ten sam sposób, w jaki regulujemy nikotynę i alkohol.

W 2015 roku FDA wreszcie zrobiła załóż czapkę zalecane spożycie cukru: 50 gramów dziennie, czyli około jednej puszki napoju gazowanego. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jemy tylko połowę tego. Ale nie martw się, nikt jeszcze nie planuje skonfiskować twoich Skittlesów.