Owoce i warzywa, które trwają najdłużej

owoce i warzywa

Prawdopodobnie nie musimy być tymi, którzy przypominają, że nic nie trwa wiecznie. Nigdzie nie staje się to bardziej widoczne w naszym codziennym życiu niż w kuchni. Ciężko byłoby znaleźć coś poza puszkami, które starczą na dłużej niż krótką chwilę, a psujące się jedzenie może być frustrujące. W końcu to w zasadzie wyrzucanie pieniędzy w błoto.


Jednak niekoniecznie musi tak być, a niektóre rzeczy – nawet wśród być może najbardziej psujących się rodzajów żywności (poza nabiałem) – mogą, przy odrobinie TLC, trwać znacznie dłużej, niż można by się spodziewać. Przechowuj je właściwie i dobrze je traktuj, a te owoce i warzywa mogą przetrwać tygodnie, miesiące, a może nawet dłużej.Są to owoce i warzywa, które trwają najdłużej.
Jabłka

Jabłka

Być może zauważyłeś, że jabłka nie psują się zbyt szybko. Nawet jeśli je pominiesz, świeże jabłka może trwać do czterech tygodni w spiżarni . Jeśli jednak trzymasz je w lodówce, wytrzymają o wiele dłużej — w lodówce jabłka mogą wytrzymać do dwóch miesięcy. Tak czy inaczej, jeśli skóra wydaje się pomarszczona, a wnętrze miękkie, oznacza to, że twoje jabłko zepsuło się. Rzuć to.

Kapusta

Kapusta

Kapusta jest jednym z bardziej pomocnych warzyw, ponieważ jest nie tylko wszechstronna, ale także ma znaczny okres przydatności do spożycia. Tam są kilka złotych zasad należy postępować, aby upewnić się, że kapusta jest prawidłowo przechowywana: nie myj jej, dopóki nie będziesz gotowa do użycia, obchodź się z nią ostrożnie — siniaki poważnie skrócą żywotność kapusty — i staraj się trzymać ją w szufladzie z hydratorem Jeśli możesz.Przestrzegaj tych zasad, a kapusta może przetrwać do dwóch miesięcy. Jeśli trzymasz to (lub jakiekolwiek inne warzywa korzeniowe z tej listy) w a piwnica korzeniowa w optymalnych warunkach , potrwa to znacznie, znacznie dłużej, chociaż może to być trochę za duży wysiłek, jeśli nie jesteś doświadczonym hodowcą i ogrodnikiem.

Owoce cytrusowe

Owoce cytrusowe

Twoje mniejsze owoce cytrusowe, takie jak cytryny i limonki , zwykle trwają dość długo (zwykle kilka tygodni) na ladzie. Jeszcze raz, jeśli trzymasz je w lodówce, to z pewnością potrwa do kilku miesięcy. Upewnij się, że trzymasz je w szufladzie lodówki i nie trzymaj ich w plastikowych torebkach lub pojemnikach, ponieważ się skończą w ten sposób spleśnieje szybciej .Tylko pamiętaj, aby je zużyć, gdy już je pokroisz – w lodówce zepsują się w ciągu kilku dni, a poza lodówką prawdopodobnie nie wytrzymają do końca dnia. Będziesz w stanie stwierdzić, czy cytryna lub limonka się zepsuły, jeśli są miękkie lub odbarwione. Gdy zauważysz prawdziwą pleśń, gra jest gotowa.

czosnek

czosnek

Pomocny, czosnek jest jednym z najtrwalszych warzyw. Jeśli zostawisz nie przyciętą cebulkę, prawdopodobnie potrwa ona do pół roku, zanim zacznie się psuć, a nawet oddzielone goździki przetrwają miesiąc lub dwa. Kiedyś posiekaj to , prawdopodobnie masz tydzień, zanim się zepsuje. Jeśli chcesz, aby czosnek był dobry, przechowuj go w ciemnym, suchym miejscu, w którym może dostać trochę powietrza. Trzymanie go w papierowej torbie w kuchni powinno wystarczyć. Jeśli jest posiekany, przechowuj go w pojemniku w lodówce.

Gdy na ząbkach widać brązowe plamy lub żółkną, oznacza to, że czosnek się psuje. Jeśli na cebulce czosnku pojawią się nowe kiełki (są zielone i pojawią się na środku cebulki), nadal można je wykorzystać, sadzenie i uprawa własnych.

Granaty

Granaty

Okres trwałości granaty zależy całkowicie od tego, czy masz w kuchni całe owoce, czy tylko nasiona. Te ostatnie prawdopodobnie potrwają tylko około tygodnia – chyba że je zamrozisz, co można zrobić bez zepsucia, jeśli trzymasz je w pojemniku – podczas gdy te pierwsze będą przechowywane do trzech tygodni w lodówce. Aby nasiona granatu były jadalne poza zamrażarką, włóż je do lodówki w szczelnym pojemniku, ale unikaj plastiku — są one w stanie wchłonąć chemikalia znajdujące się w większości tworzyw sztucznych.

Jeśli granat się zbrązowieje, jest miękki lub kruchy w dotyku, oznacza to, że się zepsuł. Dzięki nasionom będziesz w stanie stwierdzić, że się zepsuły, jeśli zaczną brązowieć. Jeśli wyglądają tak, że nie powinieneś ich jeść, prawdopodobnie nie powinieneś.

Cebule

Cebule

Jak wiele warzyw korzeniowych, cebule mają dość długi okres trwałości. Na blacie wytrzymają ponad miesiąc, a w odpowiednich warunkach do sześciu tygodni: w ciemnym, suchym miejscu z dobrą cyrkulacją powietrza. Po raz kolejny w papierowej lub siateczkowej torbie na blacie utrzymają je w dobrym stanie. Jeśli jednak trzymasz je w lodówce, powinny przedłużyć ich życie o kolejne kilka tygodni, a w zamrażarce wytrzymają do ośmiu miesięcy.

Po wyjęciu ze skórek psują się znacznie szybciej, więc trzymaj obrane w pojemniku w lodówce. W takim przypadku prawdopodobnie potrwają około tygodnia. Zła cebula ma tendencję do brązowego lub czarnego, jeśli nie było go przez szczególnie długi czas. Kiedy zmiękną też, są skończone.

najlepsze burrito na śniadanie typu fast food

Pomarańcze

Pomarańcze

Pomarańcze zwykle trwają mniej więcej tyle samo czasu, co ich mniejsi kuzyni, tacy jak cytryny lub limonki. Świeże pomarańcze będą przechowywane w kuchni przez dwa lub trzy tygodnie. Przechowuj je jednak w lodówce — najlepiej w szufladzie na owoce — i pozostaną dobre nawet przez dwa miesiące.

Jeśli się w nią pokroisz, pomarańcza wytrzyma tylko jeden dzień bez zepsucia lub najwyżej kilka dni w lodówce. Zwracaj uwagę na wilgotne plamy, białą pleśń i przebarwienia w Twoich pomarańczach, ponieważ dzięki temu będziesz wiedział, że należy je wyrzucić. Jak w przypadku każdego innego owocu lub warzywa, po prostu kieruj się własnym osądem i staraj się nie jeść niczego, czego nie dałbyś komuś innemu.

Ziemniaki

Ziemniaki

Powiemy tylko tyle — jesteśmy wdzięczni za warzywa korzeniowe. Podobnie jak inni, ziemniaki mają godną podziwu długość życia, chociaż to, jak daleko zajdą, zależy nieco od tego, na jaki rodzaj ziemniaka patrzysz. Generalnie jednak można oczekiwać, że ziemniaki wytrzymają od dwóch do pięciu tygodni w spiżarni lub do czterech miesięcy w lodówce. Jeśli przechowujesz je w spiżarni, trzymaj je z dala od cieplejszych temperatur. Jeśli zostały przygotowane, trzymaj je w pojemniku, bo szybko się zepsują.

Możesz również zamrozić niektóre rodzaje ziemniaków, w tym frytki, gotowane lub pieczone ziemniaki i puree ziemniaczane. W takim przypadku prawdopodobnie potrwają do ośmiu miesięcy. Po tym jesteś sam. Nie zapytamy, dlaczego trzymasz ziemniaki ponad pół roku.

Marchewki

Marchewki

Długość marchewki życie zależy w dużej mierze od tego, w jakim jest stanie. Całe, świeże marchewki zwykle wystarczają na około cztery lub pięć tygodni, podczas gdy wersje dla niemowląt nie przetrwają dłużej niż cztery. Jednak po ugotowaniu marchewka prawdopodobnie nie przetrwa dłużej niż do końca tygodnia. Możliwe jest również zamrożenie marchwi, ale pamiętaj, aby je zblanszować przedtem.

Jak większość warzyw, przechowuj je w lodówce, nieobrane, w plastikowej torbie lub szufladzie na warzywa. Jeśli jesteś w stanie zauważyć białe kropki na swojej marchewce, nie martw się — po prostu wysychają i powinno być w porządku do jedzenia, o ile nie czekasz zbyt długo. Kiedy są miękkie i papkowate (lub gorzej), są skończone. Pozbądź się ich, JAK NAJSZYBCIEJ.

Zdusić

Zdusić

Zdusić , będąc kolejnym warzywem korzeniowym, naturalnie ma dość długi okres przydatności do spożycia. Jeśli jest świeża i cała, dynia (zimowa, spaghetti lub piżmowa) wytrzyma od miesiąca do trzech miesięcy, niezależnie od tego, czy przechowujesz ją w lodówce, czy nie, chociaż może to spowodować nieznaczną zmianę smaku i konsystencji dyni , więc prawdopodobnie najlepiej trzymać go na blacie.

Jeśli jednak jest ugotowane, nie oczekuj, że pozostanie nie zepsute przez więcej niż kilka dni. W zamrażarce squash wytrzyma do ośmiu miesięcy. Staraj się przechowywać je w chłodnym, ciemnym miejscu i zwróć uwagę, czy zaczyna mięknąć lub przeciekać — gdy to się stanie (lub jeśli zauważysz pleśń), czas go wyrzucić.

Buraki

buraki

Jeśli wcześniej nie potrafiłeś znaleźć dobrego powodu, aby jeść buraki, teraz masz jeden: trwają długo, jeśli są odpowiednio przechowywane w lodówce. Zaczną dość szybko mięknąć, jeśli zostawisz zielone topy nienaruszone, więc pamiętaj, aby usunąć je, gdy tylko wrócisz do domu ze sklepu spożywczego. Blaty są jadalne, ale nadają się tylko na kilka dni. Z drugiej strony korzenie zachowają swoją jędrność od jednego do trzech miesięcy jeśli umieścisz je w plastikowej torbie i włożysz do szuflady na warzywa o wysokiej wilgotności. Nie myj ich najpierw; które doda wilgoci do worka i przyspieszy psucie się.

Stamtąd jest mnóstwo sposoby na cieszenie się burakami przez wiele miesięcy. Obierz i rozdrobnij korzenie i zjedz je na surowo w sałatkach i sałatce coleslaw. Jeszcze lepiej, upiecz je w piekarniku, aby zmiękczyć ich konsystencję i wydobyć ich słodki smak. Jeśli chcesz jeszcze bardziej przedłużyć ich żywotność, nie bój się robić marynowanych buraków.

brukselki

brukselki

Brukselka to jedno z tych warzyw, które przez lata zyskały złą reputację. Tak wielu z nas dorastało z gotowanymi na śmierć brukselkami, które smakowały siarkowo i papkowato. Na szczęście brukselka przeszła metamorfozę w ciągu ostatnich kilku lat i zaskakująco łatwo je upiec lub usmażyć, dzięki czemu są chrupiące i cudowne. Ale najpierw musisz je odpowiednio przechowywać, aby przedłużyć ich okres przydatności do spożycia poza tydzień.

Brukselka wytrzyma dłużej, im zimniej są przechowywane. W temperatury przechowywania blisko 32 stopni Fahrenheita, mogą trwać nawet pięć tygodni. Biorąc pod uwagę, że większość z nas nie ma piwnicy na korzenie, można bezpiecznie założyć, że brukselka może żyć nawet dwa tygodnie . Najlepiej umieścić je w czystej plastikowej torbie i trzymać w szufladzie na warzywa. Jeśli zdarzyło im się wejść na łodydze, zostaw je włączone i wybierz tylko te, które planujesz zjeść. Będziesz chciał, aby były jak najbardziej suche, więc powstrzymaj się od mycia ich, dopóki nie będziesz gotowy do gotowania.

Brukiew

Brukiew

Być może widziałeś brukiew (zwaną również brukwią) w sklepie spożywczym i nigdy nie pociągałeś za spust, kupując to dziwne warzywo. Są członkiem Rodzina Brassica (lubić brokuły i kalafior ) i są w rzeczywistości krzyżówką rzepy i kapusty. Mają słodkie, smak ziemniaczany , więc możesz używać ich jako substytutu ziemniaków do potraw takich jak puree brukiew, zapiekanka pasterska, zupy lub gulasze.

Innym dobrym powodem, aby dać brukwiom szansę, jest jej okres przydatności do spożycia. Gdy są przechowywane w lodówce w pojemniku na warzywa o wysokiej wilgotności, te korzenie mogą przetrwać do cztery miesiące . Największą szansę na długotrwałe przechowywanie mają, jeśli przechowujesz je w czystości plastikowa torba i upewnij się, że są jak najbardziej suche. Nie obieraj ich też z wyprzedzeniem. Skóra zapewnia ochronę przed wilgocią dla miąższu wewnątrz, a wcześniejsze ich obieranie spowoduje ich wysuszenie.

Słodkie ziemniaki i bataty

Słodkie ziemniaki

Wierz lub nie, ale jest duży różnica między słodkimi ziemniakami a pochrzynem. Na początek bataty są blisko spokrewnione z liliami i trawami, a słodkie ziemniaki należą do rodziny Morning Glory. Na wypadek, gdybyś się zastanawiał, technicznie rzecz biorąc nie jest to ziemniak, który jest częścią rodzina psiankowatych . Ale Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie reguluje etykietowanie żywności na słodkie ziemniaki i bataty, więc możesz nie wiedzieć, co kupujesz w sklepie spożywczym.

Na szczęście obaj przechowują to samo, więc nie ma znaczenia, który przyniesiesz do domu. Jeśli chodzi o maksymalizację przechowywania słodkich ziemniaków i pochrzynu, warto trzymać je z dala od lodówki. Dobrze radzą sobie w chłodnym, ciemnym miejscu i przechowują je w brązowe papierowe torby może zoptymalizować czas przechowywania. Najlepiej też trzymać je z dala od innych warzyw. W szczególności cebula jest złym towarzyszem przechowywania, ponieważ uwalnia gazy, które mogą powodować kiełkowanie i gnicie słodkich ziemniaków. Jeśli zrobisz wszystko dobrze, twoje słodkie ziemniaki i bataty mogą przetrwać nawet cztery do sześciu miesięcy.

Jarmuż

Jarmuż

Wierzcie lub nie, zanim jarmuż stał się superfood w 2012 , najwięksi nabywcy tego warzywa krzyżowego nie podawali go w swoich posiłkach. Był używany jako dekoracja do linii barów sałatkowych i wyświetlaczy żywności! Dziś jarmuż jest tak modny, jak to tylko możliwe i jest używany jako tajny składnik wielu przepisów, od pesto po ciasto. Jeśli jesteś uzależniony od dodawania jarmużu do porannego smoothie, nie martw się. W lodówce może trwać dłużej niż myślisz.

Największym problemem związanym z przechowywaniem zieleni przez długi czas jest to, że mogą one wiotczeć. Aby jarmuż był chrupiący i świeży, upewnij się, że liście są suche. Oznacza to zaoszczędzenie części myjącej tuż przed ich użyciem. Niemyte liście włóż do dużego pojemnika i przykryj with wilgotny ręcznik papierowy . Przykryty pojemnik przechowuj w najzimniejszej części lodówki i zmieniaj ręcznik papierowy co kilka dni, aby liście były nawilżone. Jarmuż powinien być w dobrej kondycji przez do dwóch tygodni .

Brokuły i kalafior

brokuły i kalafior

Na tej liście jest już dużo warzyw kapustnych, a zaraz dodamy jeszcze dwa: brokuły i kalafior. Te warzywa kapustne są dość obfite, ale wymagają specjalnych procedur przechowywania, aby utrzymać je w szczytowej formie przez tygodnie. Dla kalafior , najlepiej usunąć nadmiar liści i owinąć nieumytego kalafiora wilgotnym ręcznikiem papierowym. Następnie umieść go w perforowanej plastikowej torbie i przechowuj w szufladzie na warzywa do czterech tygodni.

Brokuły mają tendencję do więdnięcia szybciej niż kalafior i generalnie są trwałe tydzień po przyniesieniu go do domu ze sklepu spożywczego. Jerry James Stone zaproponował innowacyjny sposób przedłużenia trwałości brokułów. Zacznij od odcięcia dolnej ćwiartki cala od łodygi i umieść przyciętą łodygę w słoiku z masonem z około calem wody. Chodzi o to, że brokuły są kwitnącą częścią rośliny, więc należy przechowywać je w wodzie jak kwiat. W lodówce w tym stanie brokuły mogą przetrwać kilka tygodni.

Seler

Seler

Niezależnie od tego, czy używasz go do przygotowania soku z selera, czy dodajesz go do bulionów, zup, gulaszu lub zapiekanek, seler jest podstawowym składnikiem gotowania. Chociaż możesz nie cieszyć się mdłym, wodnistym smakiem i chrupiącą konsystencją selera sam w sobie, jest to niezbędny składnik mirepoix , baza smakowa dla większości francuskich przepisów. W połączeniu z cebulą i marchewką seler może dodać do gotowania mnóstwo smaku i głębi.

jak długo mleko wystarcza po otwarciu

Jak więc powstrzymać go przed smuceniem i utykaniem w lodówce? Owiń to it folia aluminiowa ! Może to brzmieć jak dziwny sposób przechowywania warzyw, ale seler wytwarza etylen, który przyspiesza dojrzewanie. Kiedy ten gaz zostanie uwięziony w plastikowej torbie z selerem, przyspiesza psucie się. Zawiń go jednak w folię, a zachowasz wilgoć w środku, jednocześnie wypuszczając gaz. Możesz wielokrotnie użyć folii, jeśli obawiasz się, że powstaną odpady.