Gordon Ramsay: Uncharted spotyka się z poważną krytyką. Dlatego

Gordon Ramsay Amy Sussman/Getty Images

Wydaje się, że istnieją dwie odrębne kategorie Gordon Ramsay fani: ci, którzy nie mogą się nacieszyć kulinarną mądrością Szefa Crankypants i ci, którzy nie mają dość kłótliwych wybryków nagrodzonego gwiazdką Michelin szefa kuchni-slash-restauracji. Oczywiście istnieje spore podobieństwo między tymi dwoma, co tylko wzmacnia atrakcyjność Ramsaya. Nigdy nie było to bardziej widoczne niż reakcja publiczności na program Ramsaya „Gordon Ramsay: Uncharted”, który jest emitowany w National Geographic od 2019 roku. Od samego początku – jeszcze przed wyemitowaniem pierwszego odcinka serialu – odbiór był „ t dokładnie świecące.


Ramsay może być najbardziej znany ze swojej wieloletniej serii konkursów kulinarnych ” Piekielna kuchnia ”, ale wydaje się, że najbardziej przyciąga uwagę „Uncharted”, które niektórzy twierdzą, że było inspirowane, przynajmniej podświadomie, przez Anthony'ego Bourdaina Brak rezerwacji ' i ' Części nieznane . Wszystkie trzy pokazy przedstawiają nieustraszonego szefa kuchni podróżującego do najdalszych zakątków Ziemi „w poszukiwaniu inspiracji kulinarnych, epickich przygód i doświadczeń kulturowych”, jako National Geographic opisał serię Ramsaya. Ale w przeciwieństwie do ogólnie dobrze przyjętych programów Bourdaina, jak Tak smaczny Jak zauważył, „Uncharted” Gordona Ramsaya od samego początku spotyka się z poważną krytyką.napoje energetyczne przyjazne dla keto

Dlaczego niektórzy mają problem z Gordonem Ramsayem prowadzącym „Uncharted”

Gordon Ramsay rozmawia o Uncharted David M. Benett/Getty Images

Podobnie jak fani Gordona Ramsaya, krytycy „Uncharted” mają tendencję do wpadania w nakładające się kategorie. Po pierwsze, są niezłomni fani Anthony'ego Bourdaina, którzy po prostu nie mogą zaakceptować Gordona Ramsaya jako „następcy” Bourdaina w kulinarnych podróżach przygodowych — nawet jeśli nie został specjalnie namalowany w ten sposób przez sieć. Podobnie są też tacy, którzy oskarżają „Uncharted” o bycie „naśladowcą” słynnego i ukochanego programu podróżniczego Bourdaina (poprzez TEN ). – Hej, pamiętasz te wszystkie wspaniałe rzeczy, które ludzie mówili o Bourdainie? Zrób przedstawienie o czymś przeciwnym. Zig, kiedy zag”, jeden Użytkownik Twittera opublikował wyśmiewać występ Ramsaya w lipcu 2018 roku.
Jednak inni mają dużo bardziej niepokojące narzekania na Gordona Ramsaya jako gospodarza „Uncharted”, co oznacza, że ​​jest on kolejnym białym, cisgenderowym kucharzem, który ma wielki występ w telewizji. Dla wielu jest to przestarzała i prawdopodobnie głucha decyzja o castingu, podczas gdy łatwo byłoby obsadzić kogoś z dowolnej liczby marginalizowanych grup (poprzez Washington Post ).

„Jeśli branża restauracyjna jest klubem dla chłopców (a tak jest), Gordon Ramsay reprezentuje jego najgorsze tendencje” – napisał Washington Post w oczekiwaniu na premierę „Uncharted”. „Washington Post” kontynuował: „Kobieta, na przykład, nigdy nie była gospodarzem dużego programu typu „No Reservations”, w którym może swobodnie wędrować po świecie, zaspokajając wszystkie jej ciekawości i apetyty”. Chociaż od czasu opublikowania tego artykułu w 2018 roku, gospodarze tacy jak Padma Lakshmi mieli okazję stać na czele takich programów jak „Taste the Nation”, krytycy zauważają, że znacznie częściej spotyka się mężczyzn mających okazję odkrywać światowe tradycje kulinarne. dla widzów telewizyjnych.Niektórzy oskarżają „Uncharted” o bycie kolonialistą

Gordon Ramsay przed plakatem Gordona Ramsaya Ethan Miller/Getty Images

Inną krytykę dotyczącą „Gordon Ramsay: Uncharted” można uznać za najbardziej kontrowersyjną i najpoważniejszą. A to dlatego, że serial ma niewątpliwy klimat ksenofobiczny, który utrwala niebezpieczną spuściznę kolonializmu, jak Washington Post odnotowany.

Ksenofobia odnosi się do uczucia dyskomfortu w konfrontacji z tym, co obce. Kolonializm to praktyka dominacji lub podporządkowania jednego ludu drugiemu. Można to zrobić poprzez próby wpływania na sposób, w jaki robi się rzeczy poza własnym narodem lub kulturą. Jak wyjaśnił The Washington Post pisarz kulinarny Mayukh Sen, „Uncharted” wydaje się forsować agendę, zgodnie z którą zagraniczna kuchnia potrzebuje Ramsaya, aby była smaczniejsza.Heban magazyn zgodził się z wieloma krytykami, stwierdzając, że seria „ignoruje sposób, w jaki kolonizacja doprowadziła do wybielenia wielu kultur”. Wczesny komunikat prasowy dla „Uncharted” wyjaśniał, że szef kuchni Gordon Ramsay będzie badał kuchnię regionalną w odległych miejscach, tworząc własne podejście do lokalnych potraw i zestawiając je z tymi gotowanymi przez prawdziwych mieszkańców. Jednak jak Zjadacz donosi, krytyka, która wybuchła po tym ogłoszeniu, spowodowała, że ​​National Geographic wydał kolejne oświadczenie w 2018 roku: „Jesteśmy rozczarowani, że ogłoszenie naszej nadchodzącej serii z Gordonem Ramsayem zostało wyrwane z kontekstu… Nie weszliśmy do produkcji serialu jeszcze.'

Podczas gdy sezon 3 odbywa się wyłącznie w Ameryce Północnej (ze względu na fakt, że zdjęcia kręcono podczas pandemii), ten nowy sezon „Gordon Ramsay: Uncharted” nie uniknął podobnej krytyki. Kiedy Ramsay odwiedził Portoryko w ostatnim odcinku i skomentował: „W Portoryko nie ma nic łatwego”, jeden Użytkownik Twittera odpowiedział z memem „Wyobraź sobie, jak bardzo jesteśmy zmęczeni”.