granola vs. Musli: jaka jest różnica?

  Miska granoli camberson/Shutterstock Khyati Dand


Nie bez powodu nazywają śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia. Pierwszy posiłek w ciągu dnia ma zasilić organizm po wielu godzinach bez jedzenia, a dobrze zbilansowane śniadanie może uzupełnić sporą ilość witamin i składników odżywczych potrzebnych na nadchodzący dzień (poprzez Medycyna Hopkinsa ). Spożywanie właściwych pokarmów może pomóc w trawieniu, utrzymaniu mocnych kości, a nawet pomóc w kontrolowaniu wagi i poziomu złego cholesterolu.Na przykład ci, którzy jedzą produkty śniadaniowe z mlekiem, są w stanie uzyskać dużo wapnia, białka i witaminy D w jednym posiłku. Ci, którzy jedzą owies, z drugiej strony, mogą uzyskać jeszcze więcej białka wraz ze zdrowymi węglowodanami i błonnikiem w swoim śniadaniu (poprzez linia zdrowia ). A ci, którym uda się zapakować jedno i drugie do śniadania, prawdopodobnie mają dobry początek dnia.
pisklę w panierce

Na szczęście istnieją dwa rodzaje płatków zbożowych, które są wytwarzane z owsa i spożywane głównie z mlekiem: granola i musli (poprzez linia zdrowia ). W supermarketach sprzedających duży wybór każdego z nich, oba są łatwe do złożenia produkty śniadaniowe w domu ; zawierają dobrą mieszankę owsa, owoców i orzechów; i są stosunkowo bardziej pożywną alternatywą dla słodkich płatków śniadaniowych. Ale chociaż może się wydawać, że granola i musli to dwa słowa określające zasadniczo te same płatki owsiane, istnieje między nimi kilka subtelnych różnic.

Co to jest granola?

  Miska muesli z owocami i jogurtem Nowa Afryka/ShutterstockZboża można wytwarzać ze wszystkich rodzajów zbóż — ryżu, pszenicy, kukurydzy, komosy ryżowej, jęczmienia, a nawet sorgo. Granola na przykład jest wytwarzana głównie z owsa (poprzez linia zdrowia ). Podczas gdy płatki owsiane stanowią większą część granoli, płatki często zawierają różnego rodzaju dodatki, w tym orzechy, takie jak migdały i orzechy włoskie, suszone owoce, takie jak żurawina i rodzynki, nasiona, takie jak pestki dyni i arbuza, a w niektórych przypadkach nawet inne ziarna, takie jak komosa ryżowa.

Co ważniejsze, granola jest zawsze pieczona, dlatego zawiera również substancje słodzące, takie jak miód lub syrop klonowy, oraz oleje, które pomagają połączyć mieszankę orzechów, nasion i owsa (poprzez Dopasowanie i elastyczność ). Mieszanina jest następnie pieczona w małe, ale chrupiące klastry.Ponieważ nie ma standardowego przepisu na muesli, często można znaleźć torebki, które zawierają również czekoladę, masła orzechowe, przyprawy i wszelkiego rodzaju dodane cukry. Chociaż granola ma być pożywnym i sycącym płatkiem śniadaniowym, jej dokładna wartość odżywcza będzie się różnić w zależności od tego, co dokładnie znajduje się w konkretnej torebce granoli.

Pochodzenie granoli

  Miska muesli z jagodami i malinami Vladislav Noseek/Shutterstock

Może dziwić, że to nie Froot Loops umieściło giganta zbożowego Kellogg's na mapie. Była to raczej skromna granola. Według Magazyn New York Times , granola została po raz pierwszy wynaleziona przez dr Jamesa Caleba Jacksona w 1863 roku, który użył mieszanki mąki graham i wody, wypiekł ją dwukrotnie i połamał na kruche kawałki, które były jadalne tylko po namoczeniu w mleku przez całą noc. Pierwotnie nazywany „granulą”, zimne płatki zbożowe zostały stworzone, aby traktować ludzi w nowojorskim sanatorium dr Jacksona jako swego rodzaju suplement diety.

Wkrótce potem dr John Harvey Kellogg zrobił własną wersję granulatu w swoim sanatorium w Michigan, używając mąki pszennej i płatków owsianych zamiast mąki graham. Historyk żywności spekuluje, że dwóch lekarzy prawdopodobnie inspirowało się niemieckimi sucharami, zwiebackiem lub sucharami — chlebem, który był pieczony dwukrotnie i spożywany po zmiękczeniu płynem przez żołnierzy.

Niezależnie od wspólnego źródła inspiracji, Dr. Kellogg został spoliczkowany przez dr Jacksona za jego granulat, na którym sprytnie zamienił samogłoskę w swoich zimnych płatkach i nadał mu nową nazwę: granola.

Co to jest musli?

  AA miska owsianki musli z jagodami Olena Iwanowa/Shutterstock

Museli został wynaleziony przez dr Maximiliana Oskara Birchera-Bennera, szwajcarskiego lekarza, który starał się leczyć skutki gruźlicy poprzez zdrową dietę z wykorzystaniem surowej żywności (poprzez Podróż BBC ). Następnie wymyślił coś, co nazwał „jabłkowym posiłkiem dietetycznym”: mieszankę owsa, jabłek, orzechów, soku z cytryny, wody i skondensowanego mleka. W tamtym czasie muesli Birchera-Bennera nie było przeznaczone wyłącznie na śniadanie, a zamiast tego było uważane za przystawkę, którą można było zjeść przed każdym posiłkiem lub jako lekką kolację.

Dziesięciolecia później esencja musli pozostaje taka sama, z tym wyjątkiem, że teraz jest głównie uważana za produkt śniadaniowy, a składniki wyglądają nieco inaczej. Również musli jest wytwarzane przy użyciu prawie tych samych składników co granola, ponieważ jest płatkiem zbożowym na bazie owsa z orzechami, suszonymi owocami i nasionami (poprzez linia zdrowia ). Museli mogłoby z łatwością uchodzić za granolę, z wyjątkiem jednej głównej różnicy: musli nie jest pieczone. Choć początkowo może się to wydawać nieistotną różnicą, fakt, że muesli nie jest pieczone w klastry i jest surową i luźną mieszanką składników, ma ogromny wpływ na sposób, w jaki jest spożywane.

Jak podać i zjeść każdego?

  Parfait z granolą i jagodami Anna Puzatyk/Shutterstock

Podczas gdy granola i musli to płatki zbożowe na bazie owsa, które są zwykle spożywane na śniadanie, fakt, że są one przygotowywane w inny sposób, wpływa na sposób ich spożycia. Ponieważ musli jest surowe, najczęściej moczy się je przez noc w mleku, aż uzyska kremową konsystencję przypominającą owsiankę, podobną do nocnego owsa (przez Dopasowanie i elastyczność ). Alternatywnie, musli można jeść bez moczenia przez noc i prosto z pudełka razem z mlekiem lub jogurtem. Można ją również ugotować w wodzie lub mleku, aby zrobić gorącą owsiankę muesli (poprzez linia zdrowia ).

Z kolei granola jest rzadko moczona. Ponieważ mieszanka owsa, orzechów, owoców i nasion jest pieczona dwukrotnie, granola jest poszukiwana ze względu na jej chrupiącą konsystencję, której brakuje w musli. W rezultacie granola jest często stosowana jako dodatek do jogurtów, smoothie bowls, płatków owsianych i tostów. Granolę można jeść nawet prosto z torebki jako energetyzującą przekąskę, dlatego często z mieszanki owsianej formuje się prostokątne batoniki granola z płynnymi słodzikami i substancjami wiążącymi, takimi jak miód lub syrop kukurydziany (poprzez klasa mistrzowska ).

Który jest bardziej pożywny?

  Taca pieczonej granoli Alena_Kos/Shutterstock

Dokładne wartości odżywcze muesli i granoli różnią się w zależności od tego, co znajduje się w torbie, którą kupujesz, więc określenie, które z nich jest zdrowsze, może być trudne. Zarówno muesli, jak i granola zawierają beta-glukany z owsa — rodzaj błonnika, który pomaga w utracie wagi i pomaga regulować ciśnienie krwi, cholesterol i cukier we krwi (poprzez linia zdrowia ). Niemniej jednak podczas korzystania z któregokolwiek z nich należy pamiętać o kilku rzeczach.

Ponieważ musli nie piecze się jak granola, zwykle nie zawiera żadnych substancji słodzących i ma niższą zawartość cukru, węglowodanów i kalorii w porównaniu z granolą. Ale to nie wystarczy, aby dać musli przewagę, ponieważ Healthline ostrzega, że ​​musli nadal zawiera dużą ilość cukru z suszonych owoców, które choć są zdrowym składnikiem, muszą być spożywane z umiarem. Musli wykorzystuje również surowy owies, który, gdy nie jest moczony w płynie, zawiera duże ilości antyodżywczego kwasu fitynowego.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę fakt, że granola jest najczęściej spożywana jako dodatek, podczas gdy musli jest głównym składnikiem, co oznacza, że ​​ich porcje będą się znacznie różnić. Jakakolwiek korzyść wynikająca z niższej zawartości węglowodanów, kalorii i cukru w ​​musli może zostać utracona, jeśli weźmie się pod uwagę zwykłą wielkość porcji granoli, która wynosi od 28 do 56 gramów i zawiera od 7 do 15 gramów cukru, w porównaniu do 43- do 65-gramowej porcji typowej dla muesli z 11 do 16,5 gramów cukru.

Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem muesli lub granoli?

  Miska musli w kształcie serca stockcreations/Shutterstock

Dyplomowany dietetyk powiedział Czas że jest kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, kupując pudełko płatków śniadaniowych w sklepie, zwłaszcza jeśli jest to granola, która zwykle zawiera słodziki. Po pierwsze, ważne jest, aby zeskanuj listę składników z tyłu torby, aby znaleźć między innymi ukryte cukry, takie jak bezwodna dekstroza, maltoza, dekstroza i syrop kukurydziany. Im wyżej składnik znajduje się na liście, tym większa będzie jego zawartość w opakowaniu.

Jeśli chodzi o muesli, łatwiej znaleźć takie, które w ogóle nie zawiera substancji słodzących (poprzez linia zdrowia ). Unikanie muesli i granoli z dodatkowymi źródłami cukru ze składników takich jak kandyzowane owoce i czekolada również znacznie zmniejszy zawartość cukru. Ważne jest również rozważenie wszelkich ograniczeń dietetycznych, ponieważ zarówno muesli, jak i granola zaznaczają prawie wszystkie pola alergenów, w tym wszystkie rodzaje orzechów, nasion, zbóż, aw niektórych przypadkach nawet nabiał. Każda ilość tłuszczów trans lub duże ilości tłuszczów nasyconych z olejów, które mogą podnieść poziom złego cholesterolu, to kolejna rzecz, na którą należy uważać, szczególnie w muesli.

Alternatywnie, zawsze możesz zrobić własne musli w domu. Biorąc pod uwagę, że musli nie trzeba nawet piec, jest to tak proste, jak wrzucenie wszystkiego do miski i zakończenie dnia! Jeśli masz ochotę na domową granolę, ten przepis SN ożywi go w ciągu zaledwie 15 minut.