Oto fakty dotyczące hawajskiej pizzy

Pizza hawajska

Jest styczeń, na dworze mroźno, a ty zeskrobujesz lód z przedniej szyby samochodu, myśląc: czy mam dość mile dla osób często podróżujących jechać na Hawaje? Jeśli odpowiedź brzmi tak, dobrze dla ciebie. Ale jeśli nie, cóż, zamiast pizzy możesz po prostu zjeść Hawaje. Na pewno nie jest to wspaniała nagroda pocieszenia, ale uwielbiam ją lub nienawidzę, jeśli kiedykolwiek zamawiałeś pizzę, prawdopodobnie miałeś możliwość zamówienia pizzy hawajskiej. Niezależnie od tego, czy jest to klasyczna kombinacja szynki i ananasa, czy szynki, ananasa i bekonu, jest prawie tak wszechobecne jak pepperoni i ser.


Nazwana na cześć 50. stanu w Stanach Zjednoczonych, można argumentować, że pizza hawajska jest wczesnym przykładem dania fusion: pizza, zamerykanizowana włoska potrawa, jest traktowana jak kicz „tiki”. Puryści z włoskiej pizzy, proszę, powstrzymajcie się od uderzenia w ekran komputera. Kiedy skończysz czytać, możesz utopić swoje smutki w przyjemnym Sangiovese (który dobrze łączy się z Margherita Pizza ). Czy hawajska pizza jest tym, czym się wydaje? Skąd to się wzieło? I dlaczego tak wielu ludzi nienawidzi faktu, że inni ludzie stawiają? ananas na pizzy? ?Pizza hawajska jest właściwie kanadyjska?

Pizza hawajska pochodzi z Kanady

Pizza hawajska nie tylko nie pochodzi z Hawajów, ale nawet nie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Sotirios (Sam) Panopoulos wyemigrował do Kanady z Grecji w 1954 roku i wraz z bratem otworzył restaurację Satellite w Londynie w Ontario. Kiedy Satellite zatrudniło chińsko-kanadyjskiego kucharza i zaczęło dodawać do menu słodkie i słone dania, narodziła się inspiracja dla ananasa na pizzy.
Ale pomysł na zrobienie pizzy w restauracji w ogóle pojawił się po wycieczce do pobliskiego Windsoru, kiedy Panopoulos po raz pierwszy spróbował pizzy, trendu kulinarnego, który powoli spływał do Kanady. W wywiadzie dla CBC Panopoulos powiedział: „Po drodze obrzuciliśmy go ananasami i na początku nikt tego nie lubił. Ale potem oszaleli na tym punkcie. Bo w tamtych czasach nikt nie mieszał słodyczy z kwaśnymi i tak dalej. To było zwykłe, proste jedzenie.

Panopoulos później dodał szynkę do pizzy i? nazwano pizzę „hawajską” po marce ananasa w puszkach, którego użył.to przetworzone mięso z rostbefu arby

Jak na dodatek do pizzy, pizza hawajska jest zaskakująco kontrowersyjna

Ananas do pizzy hawajskiej

Do skromnej pizzy często inspiruje ananas bardzo mocne uczucia. Można by pomyśleć, że to, co ktoś inny zdecyduje się umieścić na pizzy, dotyczy tylko tej osoby, ale w przypadku pizzy hawajskiej najwyraźniej popełniłbyś błąd. Zobacz tytuł to dziennik 'Wall Street artykuł : „Podzielony naród ujawnia się w jednym pytaniu: hawajska pizza, tak czy nie?” Terminy takie jak „podzielony naród” są zwykle zarezerwowane dla nieco bardziej istotnych kwestii, takich jak wojna nuklearna lub to, czy rolka papieru toaletowego powinna być skierowana do środka, czy na zewnątrz, ale jest to odpowiednie dla poziomu witriolu, jaki wywołuje kanadyjska/hawajska pizza.

Według sondażu przeprowadzonego przez Ankiety dotyczące polityki publicznej Stany Zjednoczone są w rzeczywistości narodem podzielonym w kwestii tego, czy ananas jest akceptowalnym dodatkiem do pizzy. Według danych 47 procent Amerykanów akceptuje ananasa na pizzy, 32 procent nie zgadza się, a 20 procent nie ma pewności co do kombinacji. W tym samym roku Gordon Ramsay zamówił pizzę na żywo podczas nagrywania brytyjskiego koncertu późnym wieczorem, a kiedy członek publiczności zasugerował ananasa jako topping, Ramsay odpowiedział: „Nie wkładasz pieprzenia ananas na pizzy . Hawajscy nienawidzący pizzy na poziomie społecznym usprawiedliwieni. Dlaczego wszyscy nie możemy się po prostu dogadać?Prezydent Islandii zagroził zakazem hawajskiej pizzy

Prezydent Islandii zagroził zakazem hawajskiej pizzy Sophia Groves/Getty Images

Podczas sesji pytań i odpowiedzi z uczniami szkół średnich w północnej Islandii jeden bezczelny uczeń zapytał prezydenta Islandii, Guðni Th. Jóhannesson, co myślał o ananasie jako dodatku do pizzy. Prezydent nie powstrzymywał się, mówiąc studentowi, że jeśli ma prawo uchwalać prawa, zakazałby tego w Islandii. Twitter miał dzień z oświadczeniem. DiGiorno zobaczyłem świetną okazję marketingową, tweetując zdjęcie swojej hawajskiej pizzy z podpisem – Tu nie ma zakazu.

Po wielu wrzaskach w mediach społecznościowych prezydent Jóhannesson wypuścił oświadczenie w mediach społecznościowych, które brzmiały: „Lubię ananasy, ale nie na pizzy. Nie mam uprawnień do ustanawiania przepisów, które zabraniają ludziom umieszczania ananasów na pizzy. Cieszę się, że nie mam takiej władzy. Prezydenci nie powinni mieć nieograniczonej władzy. ... Do pizzy polecam owoce morza”. Szczerze mówiąc, nie jesteśmy pewni, czy brzmi to jak lepsza opcja, czy nie.

Canadian Broadcasting Corporation skontaktował się z Samem Panopoulosem w sprawie jego obalenie na uwagi Prezydenta Islandii. Panopoulos powiedział: „Może mówić, co chce. Sprzedaje tam ryby, wiesz, to wszystko, co robi. Musi więc położyć rybę na pizzy.

Hawajska pizza ma kilku głośnych obrońców

Dwayne Jon Kopaloff/Getty Images

Jeśli doczytałeś tak daleko, prawdopodobnie myślisz, że wszyscy nienawidzą hawajskiej pizzy, ale to po prostu nieprawda. W odpowiedzi na incydent z prezydentem Islandii w 2017 roku premier Kanady Justin Trudeau zabrał na Twittera , mówiąc: „Mam ananasa. Mam pizzę. A ja stoję za tą pyszną kreacją południowo-zachodniego Ontario. #Zespół Ananas”.

Dwayne The Rock Johnson , mężczyzna wielkości lodówki, z którym nie należy zadzierać, napisał w podpisie na Instagramie „Jeśli chodzi o dodatki do pizzy — pamiętaj, że jestem facetem, który lubi dodawać tequilę i brązowy cukier do moich płatków owsianych, więc ananas na pizzy to MÓJ dżem — z szynką”. Wynika z tego, że według Johnsona, jeśli uważasz, że hawajska pizza jest przestępstwem przeciwko pizzy, cytując hasło WWE The Rock: to nie ma znaczenia co myślisz.'

Aktor Jeff Goldblum powiedział w odpowiedzi na pytanie od fana: „Tak jak nie ma złego psa, nie ma złej pizzy. Uwielbiam ananasa na pizzy. Goldblum kontynuował: „Uwielbiam anchois na pizzy”. Woah, zwolnij, Jeff.

Pizza hawajska jest popularna w Australii… ale ananas nie jest tak popularny w USA.

Hawajska pizza jest popularna w Australii

Według Magazyn Pizzy PMQ , pizza hawajska i pizza z kurczakiem stanowią po 15 procent całej sprzedaży pizzy w Australii. (Australijczycy również wolą pizzę z patelni od pizzy rzucanej ręcznie). Dlaczego kraina Down Under woli szynkę, ananasa i kurczaka od bardziej „normalnych” dodatków do pizzy? Tom Potter, prezydent drugiej co do wielkości sieci pizzerii w Australii w czasie publikacji artykułu, Eagle Boys, wyjaśnił: „Australijczycy mają łagodniejszy gust w jedzeniu niż Amerykanie”.

Ale amerykański smak też nie jest monolitem. To duży kraj, a włosko-amerykańska kultura kulinarna jest najsilniejsza na północnym wschodzie i części Środkowego Zachodu. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach a Ankieta YouGov na zawsze prowokujące pytanie: „Czy ananas pasuje do pizzy?” Tylko 12 procent Amerykanów jedzących pizzę twierdzi, że ananas jest jednym z ich ulubionych dodatków, a młodsi Amerykanie (15 procent) i Amerykanie mieszkający w zachodniej części kraju (17%) twierdzą, że ananas jest jedną z ich ulubionych.

Jednak Amerykanie z północnego wschodu i osoby w wieku powyżej 55 lat byli szczególnie narażeni na ananasa jako najmniej ulubione dodatki do pizzy, przy czym 28 procent każdej grupy umieszcza pizzę hawajską w kategorii „twarde nie”.

Hawajska pizza pojawiła się na fali kultury tiki z lat 60.

Hawajska pizza wpisuje się w kulturę tiki z lat 60.

Hawaje stały się 50. stanem USA w 1959 , a Ameryka spędziła następną dekadę obsesyjnie na tym punkcie. przed 1960 r. Gospodarka Hawajów obracał się wokół ananasów i trzciny cukrowej, ale od lat 60. turystyka stał się motorem napędowym gospodarki Hawajów. Że państwowość Hawajów również zbiegła się z wiekiem rozprzestrzenianie się podróży lotniczych był kolejnym ważnym czynnikiem, który sprawił, że Hawaje stały się najlepszym miejscem na wakacje w Ameryce. Kiedyś podróż na Hawaje była przeznaczona wyłącznie dla osób żądnych przygód lub bogatych, ale teraz klasa średnia może podróżować do „najbardziej egzotycznego stanu” Ameryki.

Hawaje miały duże znaczenie w popkulturze lat 60. XX wieku. Elvis nakręcił trzy filmy na Hawajach. Serie Hawaje 5-0 stał się wielkim hitem. Muzyka surfingowa zdominowała listy przebojów (Nagle Beach Boys ma o wiele więcej sensu, prawda?). A kultura tiki stała się wszechobecna. W całej Ameryce pojawiły się salony i hotele o tematyce polinezyjskiej. Można powiedzieć, że hawajska pizza była kulturowym fenomenem leis, tańczących dziewczyn hula i Mai Tais na sosie pomidorowym i serem.

Pizza hawajska została poprzedzona niemiecką przekąską znaną jako „Toast Hawaii”

Toast Hawaii inspirowana hawajską pizzą

Kilka lat przed tym, jak Sam Panopoulos doznał słono-słodkiego geniuszu, który stworzył hawajską pizzę, niektórzy Niemcy zajadali się podobnym daniem. Pochodzący z niemieckojęzycznego obszaru Szwajcarii i spopularyzowany przez zachodnioniemieckiego gospodarza telewizyjnego Clemensa Wilmenroda, Tosty na Hawajach przypomina pizzę hawajską, z tym wyjątkiem, że jest to kanapka z otwartą twarzą, na której nakłada się szynkę, ananasa i roztopiony ser z wisienką na wierzchu.

W Reddit wątek Jeśli chodzi o danie, pojawiły się pewne kontrowersje dotyczące tego, czy wiśnia była autentyczną, niemiecką częścią Toast Hawaii, a kilku użytkowników twierdziło, że widzieli wiśnię tylko na zdjęciach w menu lub w książkach kucharskich. Jeśli chcesz zrobić Toast Hawaii, a wiśnia cię odstraszy, jest Przepis który zamiast tego używa łyżki galaretki żurawinowej. Miłośnicy hawajskiej pizzy, może powinieneś spróbować.

Co jest takiego hawajskiego w ananasach i szynce na hawajskiej pizzy?

Farma ananasów na hawajskie pizze

Ananasy są nie pochodzi z Hawajów , ale związały się ściśle z państwem. Ananasy pierwotnie pochodziły z Ameryka Południowa , rozprzestrzeniając się od Brazylii do Meksyku i Indii Zachodnich. Kolumb sprowadził je z powrotem do Europy, a ananasy, wraz z pomarańczami i limonkami, stały się doskonałymi owocami do zabierania ze sobą podczas długich rejsów oceanicznych ze względu na wysoką zawartość witaminy C, która pomaga zapobiegać szkorbutowi.

Podczas jednej z takich podróży prawdopodobnie hiszpańscy misjonarze przyniósł ananasa na Hawaje. Hawajski przemysł ananasowy tak naprawdę nie wystartował, dopóki doświadczony w marketingu James Dole nie otworzył opened Hawajska Firma Ananasowa w 1901 roku, wprowadzając ananasa na kontynent amerykański i turbodoładowując hawajskie rolnictwo.

Jeśli chodzi o szynkę, chociaż ustaliliśmy, że pizza hawajska OG była zrobiona z kanadyjskiego bekonu, tam jest coś o Hawajach i szynce, a raczej Hawajach i spam . Przez przypadek, Hawajczycy spożywają więcej mięsa Hormel Foods w puszce niż gdziekolwiek indziej w Stanach Zjednoczonych, z około sześciu puszek rocznie na każdą osobę na wyspach. Spam musubi to klasyczna hawajska przekąska zrobiona ze spamu, ryżu, sosu sojowego i furikake, a wszystko to zawinięte w chrupiące nori .

The Flatbread Company z Maui twierdzi, że robi „prawdziwą” hawajską pizzę

Wieprzowina po Kalua na prawdziwą hawajską pizzę

Można śmiało powiedzieć, że zrozumienie Hawajów przez większość Amerykanów jest często problematyczne. Gdy lata 60. i 70. przyniosły na kontynencie eksplozję hoteli o tematyce polinezyjskiej i salonów tiki, wydawało się, że niektórzy zapomnieli, że rdzenna kultura hawajska to nie tylko kiczowaty motyw imprez.

Ale czasy się zmieniły, a Ameryka, która zbudowała duży klub restauracyjny o tematyce polinezyjskiej, Klub Wieczerza Kahiki , w Columbus w stanie Ohio, ze wszystkich miejsc, była inna Ameryka. (Klub Kahiki Supper został zburzony i jest teraz Walgreens). Jednak dla większości z nas na kontynencie „prawdziwe Hawaje” pozostają tajemnicą.

Pizzeria na Maui, Firma podpłomykowa , ma na celu zrobienie „prawdziwa” hawajska pizza przy użyciu lokalnych składników i przepisów. Zamiast szynki używa wieprzowiny kalua, sosu barbecue z mango, czerwonej cebuli, hawajskiego sera koziego, mozzarelli, parmezanu i świeżego ananasa. Wieprzowina Kalua to wolno gotowana wieprzowina, która jest uważana za podstawowe danie w każdym luau. Hawajskie słowo kalua oznacza „pieczone w piec ziemny '

Możesz zaszaleć i dodać jalapeños do swojej hawajskiej pizzy

Jalapeños na hawajską pizzę

Wiele osób uważa, że ​​umieszczanie ananasa na pizzy jest po prostu szalone, ale co by się stało, gdybyś porzucił szynkę lub bekon i dodał jalapeños do swojej pizzy z ananasem? Zrób to wegetariańskie, zrób to Pikantny , a może sprawić, że Twoi znajomi pomyślą, że postradałeś zmysły. Gawker pisarka Kelly Conaboy zwraca uwagę, że chociaż jej znajomi reagowaliby z przerażeniem, ilekroć zasugerowałaby zamówienie takiej pizzy, jeśli wygooglujesz zestaw, „Google ciągnie i trwa. Przepis na jalapeño i ananas po przepisie na jalapeño i ananas. Nie wierzysz mi? Wygoogluj to sam, ośmielam się.

dlaczego nie pije?

Salon pisarka Amanda Marcotte wspomina pizzerię w Austin w Teksasie, w której sprzedawano pizzę z jalapeño z ananasem pod nazwą „specjalne napalanie” i twierdzi, że ananasy i papryczki jalapeño najlepiej sprawdzają się w taniej pizzy na wynos, ponieważ pakują cios do zrobienia. za brak wysokiej jakości składników.

Niezależnie od tego, czy lubisz pizzę, czy to na cienkim cieście, czy na głębokim cieście, rzemieślniczą lub tanią, pamiętaj tylko: Możesz dodać ananasa do pizzy, niezależnie od tego, czy wybierasz się na pizzę hawajską, czy nie. Nie ma na to prawa (jeszcze).