Oto jak ananas ma swoją nazwę

Pokrój ananasa na desce do krojenia

Ananasy nie rosną na sosnach i na pewno nie są jabłkami. Jak więc zrobił ten cudowny tropikalny? owoc pochodzi z unikalnego pseudonimu i dlaczego ludzie nazywali szyszki „ananasami” w dawnych czasach?


Słowo „ananas” sięga dawnych czasów (poprzez Merriam-Webster ), a jego historia wydaje się dość niezwykła. Jeśli cofniesz się o setki lat i spędzisz czas z kilkoma średniowiecznymi botanikami, może się okazać, że gdy natknęli się na nowy owoc na drzewie przypominającym jabłko w ogóle , w jakikolwiek sposób, w jakimkolwiek kształcie lub formie, użyli słowa „jabłko” – i narodziło się nowe słowo owocowe.Tak właśnie szyszka ma swoją pierwszą nazwę — szyszka jest owocem sosny, więc najpierw nazwano je „ananasami” (to użycie datuje się na XIV wiek). Nie znalazłbyś wtedy nikogo, kto nazywałby szyszynkę „szyszką”, co prawdopodobnie teraz zaskakuje.
Nawiasem mówiąc, nie jest to wyjątkowe dla ananasa (lub szyszki). Istnieją dziesiątki innych owoców, które mają słowo „jabłko” gdzieś w nazwie lub w historii nazwy, na przykład łacińska nazwa dla brzoskwinia — to persicum, co oznacza „jabłko perskie” i łacińska nazwa granatu (pōmum grānātum), co oznacza „jabłko z wieloma nasionami”.

Szyszka stała się znana jako szyszka dopiero w połowie XVI wieku, kiedy język angielski zaadaptował greckie słowo kōnos i zastosował je do owoców sosny i jodły. W końcu (kilkaset lat później) wszyscy wiedzieli, że to szyszka i prawdopodobnie pomyśleliby, że jesteś dziwny, gdybyś nadal nazywał ją ananasem.Aż do tropikalnych owoc jest prawdopodobne, że odkrywcy nowego świata natknęli się na owoce i nazwali je ananasami ze względu na starą tradycję nazywania nowo odkrytych owoców „jabłkami”. Kapitan John Smith mógł być pierwszym, który nagrał słowo „ananas” w 1624 roku. Być może pomyślał, że przypominają one szyszki, co w pewnym sensie robią – dopóki ich nie posiekasz i nie będziesz cieszyć się pysznym owoc w ciągu.