Oto jak uniknąć zatrucia pokarmowego

Przypadek zatrucia pokarmowego nie tylko zrujnuje Twój wieczór, ale zrujnuje Cię na kilka dni. Nie ma żadnych zasad ani wytycznych, których możesz przestrzegać, które zagwarantują, że nigdy nie zachorujesz na zatrucie pokarmowe, ale jest kilka rzeczy, na które możesz zwrócić uwagę, aby Twoje posiłki były znacznie bezpieczniejsze. Chociaż znasz te, które podlegają jurysdykcji zdrowego rozsądku — jak rozpoznawanie smrodu złych owoców morza — są inne, które są znacznie bardziej podstępne i bardzo łatwe do przeoczenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uniknąć niektórych bardziej ukrytych niebezpieczeństw, które czają się w restauracjach i domowych kuchniach.


Wyrzucaj pokruszone lub popękane naczynia (i uważaj na stare)

Każdy ma swój ulubiony kubek do kawy, kufel lub talerz, który jest w pobliżu od zawsze. Jeśli chcesz nadal ich używać, powinieneś szczególnie dbać o swoje ulubione, ponieważ według dr Melvina Pascalla z Wydziału Nauki o Żywności i Technologii Uniwersytetu Stanowego Ohio, pęknięcia w naczyniach, talerzach i kubkach mogą być raj dla bakterii.Pomiń lód w swoich napojach

Szanse są dobre, że nie zastanawiasz się dwa razy nad dodaniem lodu do drinka, kiedy wychodzisz zjeść, ale możesz to przemyśleć.
Według raportu Brytyjska Agencja Ochrony Zdrowia znaleźli ślady E coli w około jednej na 20 próbek, które badali z wiader z lodem i maszyn do lodu. Znaleźli też enterokoki , i zasugerował, że winowajcą była zła higiena, a pracownicy nie myli rąk prawidłowo po skorzystaniu z łazienki.

Jeśli jeszcze cię to nie obrzydziło, Huffington Post rozmawiałem z dwoma ekspertami ds. bezpieczeństwa żywności : Dr Pritish Tosh z Mayo Clinic i Martin Bucknavage z Wydziału Nauk o Żywności w Penn State. Według nich inspektorzy nie tylko regularnie znajdowali bakterie żyjące w próbkach lodu, ale także twierdzą, że zarówno restauracje, jak i właściciele domów mają tendencję do pomijania faktu, że pleśń może rosnąć i rozwijać się w maszynach do lodu. Ciepłe napoje nie brzmią teraz tak źle, prawda?zwycięzca sezonu 13 piekielnej kuchni

Uważaj na lody

W 2015 roku Czas zgłoszony o epidemii Listeria który pochłonął życie co najmniej trzech osób. Winowajcą były lody Blue Bell Creameries, a według CDC to tylko wierzchołek góry lodowej. Listeria powoduje około 1600 przypadków zatrucia pokarmowego rocznie i może rosnąć w temperaturach nieco powyżej zera — około 40 stopni Fahrenheita. Oznacza to, że zanim lody zostaną całkowicie zamrożone, istnieje ryzyko zanieczyszczenia.

Możesz uznać, że to jeszcze jeden powód, aby… zrób własne lody , ale FDA też ma pewne ostrzeżenia na ten temat . Podobno domowe lody mogą być również źródłem zatruć pokarmowych, a powodem tego jest to, że wiele przepisów wymaga jajek, które są surowe lub niedogotowane . Zalecają wymianę zwykłych jaj na substytut jajek, pasteryzowane jajka w skorupkach lub pasteryzowane produkty jajeczne, aby upewnić się, że domowe lody są całkowicie przyjemne i nie są wypełnione salmonellą.Zagotuj mrożone jagody

Mrożone jagody mogą być ratunkiem, gdy świeże owoce są poza sezonem, ale według agencji zdrowia na całym świecie są podstępnym źródłem zapalenia wątroby typu A, które jest jeszcze bardziej podstępne, ponieważ objawy zwykle pojawiają się nigdzie od 15 do 50 dni po zakażeniu, co utrudnia wyśledzenie źródła. W 2016 roku Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego powiązał mrożone wiśnie z epidemią zapalenia wątroby typu A w kilku prowincjach, a w 2015 r w Australii odwołano dwie marki mrożonych jagód z powodu związku z wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Irlandia i Włochy zostały dotknięte epidemią w 2013 r., a według Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności w Irlandii , gotowanie mrożonych jagód przez co najmniej minutę wystarczy, aby zabić wszelkie zanieczyszczenia, które mogą się na nich znajdować.

dlaczego kwaśne cukierki ranią język?

Graj bezpiecznie z ziemniakami

W 1979 r. 78 londyńskich uczniów i niektórzy ich nauczyciele poważnie zachorowali. Niektórzy wpadli w śpiączkę i mieli drgawki, inni mieli gorączkę, zapaść układu krążenia i nerwowego oraz halucynacje. Wszyscy wyzdrowieli, a sprawcą był worek ziemniaków. Według Smithsonian , prawdziwym niebezpieczeństwem jest toksyna zwana solaniną, to samo co wilcza jagoda.

Istnieje prosty sposób na zachowanie bezpieczeństwa — nie jedz ziemniaków, które zaczynają robić się zielone. Toksyna znajduje się w zielonej części i chociaż dzieci miały szczęście, zdarzały się przypadki, w których zatrucie solaniną kończyło się śmiercią lub trwałym paraliżem.

To nie jedyne niebezpieczeństwo. P sałatka ziemniaczana jest jedną z tych najczęstsze źródła zatruć pokarmowych gronkowcami , więc nie jedz sałatki ziemniaczanej, która leżała w temperaturze pokojowej przez kilka godzin. I nawet pieczone ziemniaki mogą wyrządzić pewne szkody . Wiadomo, że zawierają bakterie wywołujące zatrucie jadem kiełbasianym, a dzieje się tak, gdy są trzymane w temperaturze od 41 do 135 stopni Fahrenheita. Ponieważ zatrucie jadem kiełbasianym rozwija się w środowiskach o niskiej zawartości tlenu, schładzający, zawinięty w folię ziemniak jest idealnym miejscem. Na szczęście jest to proste rozwiązanie: natychmiast zdejmij folię i zdecydowanie nie wkładaj jej do lodówki, gdy jest nadal.

Nie jedz gorzkiej kabaczka

Czy kiedykolwiek wgryzłeś się w kawałek dyni i zauważyłeś gorzki, nieprzyjemny smak? To znak, że nie tylko się zepsuł, ale że produkuje substancję chemiczną o nazwie kaburbitacyny. Wynikająca z tego choroba żołądkowo-jelitowa nazywana jest zespołem toksycznej dyni i może pochodzić z warzyw takich jak dynia, cukinia, melony, tykwy, ogórki i dynia.

Zgodnie z dyskusją na Oregon Health & Science University na temat tego syndromu nie jest jasne, jak pospolita jest dynia gorzka, ale gotowanie warzyw nie pozbędzie się toksyny. Blog dotyczący bezpieczeństwa żywności w USA mówi, że toksyna może być wytwarzana przez roślinę w reakcji na obecność dużej liczby szkodników i owadów, ale udomowione rośliny mogą stać się gorzkie również z innych powodów. Ponieważ tylko kilka ugryzień może spowodować poważną chorobę, wypluj kabaczki o gorzkim smaku i pozbądź się reszty.

Uważaj na surowe kiełki

Kiełki mogą być smacznym, zdrowym dodatkiem do każdego posiłku, ale mogą też być niebezpieczne. Według amerykańska rada ds. bezpieczeństwa żywności , to sposób uprawy kiełków czyni je idealnymi nośnikami do zatruć pokarmowych. Kiełki są zwykle uprawiane w ciepłym, wilgotnym środowisku i to jest dokładnie taki rodzaj środowiska, w którym rozwijają się E.coli i salmonella. Nie ma znaczenia, gdzie je kupisz — bakterie mogą rosnąć nawet w najbardziej sanitarnych warunkach, ponieważ wymaga to tylko niewiele bakterii w nasionach kiełków rośnie i rozprzestrzenia się.

lewy twix kontra prawy twix

Na szczęście dla miłośników kiełków gotowanie całkowicie niszczy bakterie, które od 1996 roku były powiązane z co najmniej 30 wybuchami zatruć pokarmowych. Ugotuj kiełki, a wszystko będzie dobrze.

Uważaj na miękki ser

W 2015 roku ludzie w dziewięciu stanach USA zachorowali na listeriozę, potencjalnie śmiertelny rodzaj zatrucia pokarmowego. Jedna osoba, która zachorowała podczas tej konkretnej epidemii zmarła, 21 trafiło do szpitala, a jedna kobieta z tego powodu poroniła. Uważano, że winowajcą był miękki ser, ale tak było? nigdy nie zweryfikowany . Większość pacjentów jadła miękki ser – taki jak feta i ser sznurkowy – na kilka tygodni przed zachorowaniem, co czyni go prawdopodobnym źródłem.

Listeria może prześlizgnąć się przez pęknięcia BHP z kilku powodów. Kiedy infekuje zwierzęta – a co za tym idzie ich mleko – na ogół nie ma objawów wskazujących, że coś jest nie tak. Bakterie mogą również przetrwać w niskich temperaturach, które zabijają większość innych bakterii, i mogą przetrwać lata. CDC wskazuje na miękki ser jako potencjalne źródło ze względu na to, w ilu miejscach używa się niepasteryzowanego mleka w procesie produkcyjnym. Ponieważ niepasteryzowane mleko może być nawet o 160 procent bardziej podatne na wywoływanie chorób, twierdzą, że niezwykle ważne jest szukanie miękkich serów, które wyraźnie informują na etykiecie, że zostały wyprodukowane z mleka pasteryzowanego.

Uważaj na targach i festiwalach

Obrazy Getty

Lato nie byłoby kompletne bez spędzenia kilku popołudni na jarmarku stanowym, a połowa zabawy to wata cukrowa i cukierkowe jabłka, które kochasz. Ale ponieważ CDC ostrzega, że ​​odbieranie żywności u uczciwych sprzedawców wiąże się z własnym zestawem zagrożeń, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Większość sprzedawców powinna przedstawić raport z licencji i inspekcji (chociaż przepisy różnią się w zależności od stanu). Zajrzyj do środka i sprawdź, czy jest czysty, czy jest zlew, w którym pracownicy mogą się umyć, i upewnij się, że używają rękawiczek lub szczypiec.

Uniwersytet Stanowy Waszyngton Washington podkreśla, jak ważne jest umycie rąk przed zjedzeniem czegokolwiek na karnawale lub jarmarku. Istnieje ogromny potencjał spowodowania własnego zatrucia pokarmowego: po prostu pomyśl o wszystkich rzeczach, których dotykasz. Od przejażdżek po zwierzęta w stodole, drzwi i ogrodzenia, po zabawy karnawałowe, istnieje ogromny potencjał, aby twoje ręce pokryły się zarazkami, które mogą łatwo wywołać chorobę. Sama woda też nie wystarczy, podobnie jak środki do dezynfekcji rąk. Użyj mydła i ciepłej wody, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

czy cała wieprzowina ma robaki?

Na co zwrócić uwagę w restauracji

Za każdym razem, gdy wychodzisz zjeść, wkładasz ogromną wiarę w kuchnię, której nie widzisz. Nie możesz stwierdzić, czy za tymi drzwiami kuchennymi przestrzegane są wytyczne dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, ale możesz poszukać pewnych rzeczy, które pomogą ci powiedzieć, czy powinieneś usiąść do posiłku, czy znaleźć inne miejsce.

Kilka czerwonych flag, które powinieneś odwrócić i wyjść z powrotem za drzwi obejmują kilka dość oczywistych, takich jak brudne naczynia i butelki z przyprawami, które wyglądają mniej niż higienicznie. Brudne menu może być kolejnym znakiem, wraz z lepkimi stolikami i budkami. Jeśli kelnerzy nie chcą się martwić o utrzymanie tych rzeczy w czystości, to zły znak.

Sprawdź też łazienki. Czysta, nieskazitelna łazienka oznacza, że ​​pracownicy wykonują swoje obowiązki porządkowe, ale jeśli nie możesz się zmusić do skorzystania z łazienki, po prostu wyjdź. Uważaj na chorych pracowników i uważaj, jak sprzątane są stoły . Jeśli pracownicy przechodzą od jednego stołu do drugiego, używając tej samej szmatki, rozprzestrzeniają poważne zarazki.

zmiana ceny herbaty arizona

Podstawy bezpieczeństwa imprezy w formie bufetu?

Nikt nie chce tkwić w kuchni, gotując, gdy goście są w domu, więc bufet może być idealnym rozwiązaniem, które pozwoli Ci mieszać się, pić i cieszyć się imprezą. Amerykańska Rada Bezpieczeństwa Żywności oferuje kilka nieocenionych wskazówek, jak upewnić się, że Twój bufet jest bezpieczny i obejmuje używanie małych, płytkich pojemników. Oznacza to, że będziesz musiał częściej je uzupełniać, ale zapewni to również regularny dopływ świeżej żywności w odpowiedniej temperaturze. Miej oko na czas — pozbądź się produktów łatwo psujących się, które nie są dostępne przez ponad dwie godziny. I upewnij się, że masz stosy małych talerzy, aby zachęcić ludzi do serwowania sobie całego talerza, zamiast żuć bezpośrednio ze stołu.

FDA sugeruje że zamiast wystawiać duże talerze, zrób z wyprzedzeniem kilka małych i wymieniaj je w razie potrzeby. Przechowuj kopie zapasowe w lodówce lub piekarniku, aby utrzymać je w odpowiedniej temperaturze. Mówią też, że nigdy nie należy uzupełniać naczynia, które odstawiało, ale zamiast tego zastępować je nowym.

Zachowanie bezpieczeństwa w przypadku wycofania z FDA

FDA wydaje wycofywanie produktów, co do których udowodniono, że są powiązane z przypadkami zatruć pokarmowych, a producenci często wycofują produkty, jeśli istnieje nawet szansa, że ​​ktoś zachoruje. Możesz udać się do strona FDA aby zarejestrować się, aby otrzymywać powiadomienia e-mail o wystąpieniu problemu.

Chociaż to z pewnością da ci głowę, jeśli w twojej lodówce jest coś, czego musisz się pozbyć, są szanse, że są inne rzeczy, które będziesz musiał zrobić, aby upewnić się, że ty i twoja rodzina jesteście bezpieczni. Na takie rzeczy jak epidemie listerii i przypomina salmonellę , zalecili całkowite wyczyszczenie lodówki mieszanką gorącej wody i wybielacza, aby upewnić się, że nie rozprzestrzeniają się bakterie. W przypadku epidemii wirusowego zapalenia wątroby typu A , sugerują, by osoby nieszczepione skontaktowały się z pracownikiem służby zdrowia w celu zaszczepienia, jeśli narażenie nastąpiło mniej niż dwa tygodnie przed wycofaniem. Postępowanie zgodnie z ich instrukcjami ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa i zdrowia.