Oto, co się dzieje, gdy codziennie pijesz sok żurawinowy

żurawina, sok żurawinowy

Żurawina oferuje wiele korzyści zdrowotnych, więc jest oczywiste, że codzienne picie soku żurawinowego byłoby dla Ciebie dobre. W historii sok żurawinowy był stosowany w leczeniu problemów z moczem, rozstroju żołądka i problemów z wątrobą (poprzez Linia zdrowia ). Ale, jak w przypadku większości rzeczy, codzienne spożycie ma dobre i złe strony.


Największa korzyść z żurawiny pochodzi z jedzenia całej jagody. Jednak nadal istnieją korzyści z picia soku żurawinowego. Niesłodzony, czysty sok żurawinowy, którego nie można kupić w sklepie spożywczym od Ocean Spray, jest dobrym źródłem witamin C i E, które są przeciwutleniaczami. Dostarcza 26 procent dziennej wartości witaminy C i 20 procent dziennej wartości witaminy E. Zapewnia również 15 procent dziennej wartości miedzi, 11 procent dziennej wartości witaminy K1 i 8 procent dziennej wartości dzienna wartość witaminy B6.Aby uzyskać korzyści zdrowotne wynikające z codziennego picia soku żurawinowego, najpierw upewnij się, że faktycznie pijesz sok żurawinowy, a nie koktajl z soku żurawinowego, który zawiera substancje słodzące, takie jak syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy i może zawierać tylko ułamek rzeczywistego soku żurawinowego. Etykieta powinna brzmieć „100 procent prawdziwego soku”.
Korzyści przeciwutleniające i antybakteryjne żurawiny

żurawina

Żurawina zawiera przeciwutleniacze, które pomagają chronić organizm przed uszkodzeniem komórek w wyniku działania wolnych rodników, które przyczyniają się do procesu starzenia i zwiększają czynniki ryzyka rozwoju chorób przewlekłych, takich jak nowotwory czy choroby serca. 2011 nauka odkryli, że żurawina promuje lepszy poziom przeciwutleniaczy, im niższe jest ich pH, ​​i że żurawina jest znacznie silniejszym przeciwutleniaczem niż sok żurawinowy, ale sok nadal ma pewne zalety (poprzez Wiadomości medyczne dzisiaj ).

Być może już wiesz, że sok żurawinowy może pomóc w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych (ZUM). Myślenie jest takie, że sok żurawinowy ma właściwości antybakteryjne, zmniejszając kolonizację bakterii w pęcherzu. Badania wykazały, że picie tego silnego soku może pomóc w zapobieganiu nawracającym infekcjom dróg moczowych. Inne badania są mniej rozstrzygające, więc wydaje się, że nie wiemy na pewno, czy sok żurawinowy może zapobiegać ZUM.Tymczasem 2016 nauka odkrył, że żurawina może zapobiegać Helicobacter pylori od wzrostu i rozmnażania się w wyściółce żołądka, co może powodować wrzody żołądka. W związku z tym osoby podatne na wrzody żołądka mogą odnieść korzyści z picia soku żurawinowego.

Sok żurawinowy a zdrowie serca

żurawina, sok żurawinowy

Zaletą soku żurawinowego, popartego wieloma badaniami naukowymi, jest to, że ten orzeźwiający napój może mieć pozytywny wpływ na zdrowie serca. To samo badanie, które dotyczyło korzyści trawiennych, potwierdza również, że żurawina ma pozytywny wpływ na poziom cholesterolu i zdrowie serca. Może to być spowodowane tym, że jagody zawierają składniki odżywcze, które mają właściwości przeciwzapalne. Zapalenie jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do problemów z sercem, ponieważ może uszkadzać naczynia krwionośne, w tym tętnice, które następnie przyciągają płytkę nazębną i powodują miażdżycę, formę choroby serca.Zachęcający nauka w 2019 roku wykazały, że mężczyźni z nadwagą, którzy codziennie przez osiem tygodni pili niskokaloryczny sok żurawinowy, wykazywali poprawę czynników ryzyka chorób serca w wielu obszarach, w tym podwyższenie poziomu dobrego cholesterolu.

Dodatkowy nauka w 2011 r. stwierdzono, że kobiety z zespołem metabolicznym (zwiększone ryzyko chorób serca na Klinika majonezu ), którzy pili sok żurawinowy, mieli zwiększoną zawartość przeciwutleniaczy w osoczu krwi. Mieli również niższą lipoproteinę o niskiej gęstości (LDL) lub zły cholesterol.

Inne potencjalne korzyści zdrowotne soku żurawinowego

żurawina

Stwierdzono również, że sok żurawinowy pomaga zachować zdrowie jamy ustnej, zapobiegając gromadzeniu się płytki nazębnej (która powoduje choroby dziąseł) na zębach. Inne korzyści płynące z regularnego picia soku żurawinowego obejmują zwiększoną zdolność do zwalczania infekcji wirusami i bakteriami, a być może nawet chorobami przenoszonymi przez żywność.

Kobiety po menopauzie mogą również dostrzegać korzyści z picia soku żurawinowego jako suplementu diety. Wykazano również, że żurawina ogranicza oporność na antybiotyki i poprawia krążenie, obniża ciśnienie krwi i poprawia funkcje poznawcze (poprzez Zdrowie ). Wygląda więc na to, że picie soku żurawinowego praktycznie nie ma żadnych wad. Gdyby tylko to była prawda! Ponieważ nic nie przychodzi bez potencjalnej wady, nawet coś tak potężnego, jak sok żurawinowy.

Potencjalne wady soku żurawinowego

sok żurawinowy, żurawina

Niektóre dane naukowe dotyczące korzyści zdrowotnych soku żurawinowego są niejednoznaczne. I są pewne komplikacje, które mogą wynikać z picia soku żurawinowego, o których należy pamiętać. Sok może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym lekami rozrzedzającymi krew. Z tego powodu najlepiej omówić to z lekarzem przed dodaniem soku żurawinowego do codziennej diety.

najlepszy sklep z degustacją kupił kawę

Jeśli zastanawiasz się nad piciem soku żurawinowego codziennie dla korzyści zdrowotnych, warto wziąć pod uwagę, że zwykły sok żurawinowy ma trzy razy więcej kalorii niż rzeczywiste jagody i znacznie wyższą zawartość cukru (poprzez Dobre jedzenie BBC ). O ile codzienne picie soku może przynieść pewne korzyści, o tyle codzienne spożywanie żurawiny przyniesie więcej korzyści, bez niezdrowego cukru.

Jeśli zdecydujesz się kupić nierozcieńczony, niesłodzony sok żurawinowy, wiedz, że jest dość drogi — średnio wydasz od 7 do 12 USD (przez Kuchnia ). I bez względu na to, którą markę, słodzoną lub niesłodzoną, kupujesz, picie zbyt dużej ilości może wywołać rozstrój żołądka.