Jak McDonald's ukradł ich postacie z McDonaldland

mcdonald Instagram

Każdy, kto dorastał w latach 80. lub 90., pamięta reklamy McDonaldland i – co ważniejsze – te epickie ( ale niebezpieczne ) place zabaw nawiązujące do magicznego świata fantasy zamieszkanego przez Ronalda McDonalda, jego przyjaciół i hamburgery, które były zbyt szczęśliwe z powodu perspektywy bycia zjedzonym.


Kampania sprawiła, że ​​McDonald's to nie tylko sieć fast foodów, ale całe doświadczenie. Był Hamburglar i Grimace, byli Fry Guys i był burmistrz z głową cheeseburgera i policjant. I właśnie te ostatnie postacie były naprawdę problemem, ponieważ były czymś w rodzaju martwego prezentu, że McDonald's w zasadzie ukradł cały pomysł na ich krainę fantasy. Wszystko, od wrażenia świata po niektóre projekty postaci, zostało przeniesione wprost z jednego z największych dziecięcych programów telewizyjnych późnych lat sześćdziesiątych. Jeśli uważasz, że tego rodzaju rzeczy nie pozostają niezauważone, masz rację.To jest rodzaj rzeczy, których ci nie mówią, kiedy jesteś dzieckiem, więc porozmawiajmy teraz o całej podejrzanej sadze.
Jak powstał McDonaldlandland

burger Instagram

Lata 70. były swego rodzaju złotym wiekiem reklamy, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Według Powiedzenie , dzieci były od dawna celem reklam, aw 1968 roku powstała Akcja Telewizji Dziecięcej, aby bacznie przyglądać się temu, co stawało się niezwykle kontrowersyjną praktyką.

To właśnie w tej epoce — w tym samym czasie, w którym narodziły się kampanie reklamowe, takie jak Kool-Aid Man — McDonald's rozwinął ideę masowej kampanii marketingowej, która nie była tylko reklamą, ale całym wszechświatem postaci, którymi dzieci mogły się później bawić. widząc je w telewizji. To było całkiem genialne i Mentalna nić mówi, że ten pomysł sprawił, że McDonald's stał się powszechnie znany i stworzył ogromną bazę fanów, którzy pokochaliby ich przez dziesięciolecia. McDonaldland oznaczał, że było tam mnóstwo dzieciaków, które miło wspominają to miejsce i które dorastały, by zabrać tam własne dzieci. To ogromna część dlaczego McDonald's posiada jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie.McDonald's pierwotnie zabiegał o HR Pufnstuf

pufnstuff Instagram

McDonald's wynajął agencję reklamową o nazwie Needham, Harper & Steers, aby zbudować McDonaldland od podstaw i wypełnić go postaciami, które mogliby sprzedać dzieciom. I zrobili, nawet rozwijając się Instrukcja specyfikacji marki aby upewnić się, że każdy produkt McDonaldland jest jednolity.

Ale najpierw, na początku 1970 roku, skontaktowali się z Sidem i Martym Krofftami, mózgami jednego z największych programów dla dzieci w ówczesnej telewizji: HR Pufnstuf . Według pozew który został później złożony, Needham chciał wiedzieć, czy Krofftowie byli skłonni współpracować w kampanii reklamowej opartej na ich postaciach. Wymieniono telefony i pojawił się oficjalny list, w którym stwierdzono zainteresowanie McDonald's. Później w tym samym roku Needham powiedział Krofftom, że plan został złomowany.Reklamy McDonaldland zaczęły być emitowane w styczniu 1971 roku, a cała koncepcja i niektóre postacie były tak podobne do HR Pufnstuf że nie tylko było jasne, że kampania nie została odrzucona, ale że zmierzają do sądu.

Burmistrz McCheese kontra HR Pufnstuf

mcd Instagram

Niewiele osób prawdopodobnie pamięta HR Pufnstuf dzisiaj, ale w zasadzie był to McDonaldland bez bryłek. Przedstawiała człowieka, który rozbił się na „Żywej Wyspie”, gdzie przeżył wszelkiego rodzaju przygody i zaprzyjaźnił się ze smokiem o imieniu H.R. Pufnstuf. Postacie grały naturalnej wielkości lalki lub ludzie w kostiumach, a większość typowo nieożywionych obiektów (takich jak zamki, domy i rośliny) miała własną osobowość i głos.

Brzmi znajomo, prawda? Kiedy Krofftowie pozwali, poszli za McDonaldem za kradzież całości. Od wyglądu i stylu świata po projektowanie postaci i merchandising, prawie wszystko zostało wyniesione z Living Island i osadzone w McDonaldlandzie.

Wisienką na torcie był niejako burmistrz McCheese. Umieść go obok tytułowego bohatera Pufnstuf, a podobieństwa są niewątpliwe. Wspominają o nich konkretnie w: garnitur , porównując ich zbyt duże głowy i ich ubiór, w tym fakt, że oboje nosili burmistrzowskie szarfy .

Kłusowali nawet pracowników

mcd Instagram

Pogarsza się. Pochowany w pozew jest kolejnym dowodem na to, jak bardzo zniesiono McDonaldland. McDonald's posunął się nawet do rekrutacji pracowników Krofftów, którzy pracowali nad HR Pufnstuf robienie wszystkich prac projektowych dla scenografii, kostiumów i postaci.

Tego też nie zrobili — zwerbowali nawet talent głosowy z Pufnstuff zrobić głosy dla postaci z McDonaldland. To całkiem odważne.

Kiedy Krofftowie pozwali, nie chodziło tylko o kradzież własności intelektualnej. Ponowne wyobrażenie sobie świata Pufnstuf wokół sieci fast foodów oznaczało, że nagle wielkogłowy smok przestał być taki fajny. Kiedy wyszedł McDonaldland, postacie Pufnstuf otrzymały licencję na mnóstwo towarów. Wykorzystywano je w kampaniach marketingowych Kellogg, zrobiono mnóstwo zabawek, a nawet były postaciami używanymi w Ice Capades. Kiedy McDonaldland trafił na ekrany, stał się modną nowością w marketingu, a Pufnstuf zaczął tracić wszystkie swoje poboczne występy. Zostały nawet zastąpione na Ice Capades - przez McDonald's.

Chodziło o dzieci?

mcd Instagram

Proces — Sid & Marty Krofft Television Productions, Inc. vs. McDonald's Corp. — był nieco inny, ponieważ dotyczył nie tylko tego, czy McDonald's ukradł postacie. Ogromna część ustalenia, co się stało, polegała na ustaleniu, czy dzieci potrafił odróżnić te dwie rzeczy.

Bo to dzieciaki zrobiły z tego wielką sprawę. Zarówno program telewizyjny, jak i kampania reklamowa były skierowane do dzieci, więc ważne było nie tylko to, czy dorośli widzą podobieństwo, ale także to, czy dzieci potrafią je rozróżnić.

A to oznaczało, że niektóre drobne szczegóły, które mogły pozwolić McDonald's na jasne stwierdzenie, że ich nie oszukali… całkowicie ... nie miało znaczenia. Te najmniejsze szczegóły nie mogą być wielkim problemem, z tekst z adnotacji w sprawie: „Nie wierzymy, że zwykły, rozsądny człowiek, nie mówiąc już o dziecku, oglądając te prace, zauważy nawet, że Pufnstuf ma na sobie pas smokingowy, podczas gdy burmistrz McCheese ma na sobie szarfę dyplomaty”.

McDonald zaginął

mcd Instagram

McDonald's miał dziwny rodzaj obrony i według pozew , w pełni przyznali, że wpadli na pomysł na krainę fantazji na podstawie sukcesu HR Pufnstuf i że wykorzystali je jako szablon dla McDonaldland.

Argumentowali jednak, że dokonali wystarczających zmian, że nie było to naruszenie praw autorskich. Proces trwał trzy tygodnie, podczas których ława przysięgłych porównywała klipy telewizyjne, reklamy, zabawki i merchandising obu korporacji.

Richard i Maurice Mcdonald

Nikt inny się z nimi nie zgodził. McDonald's był uznany winnym , sześć lat po rozpoczęciu bitwy i nakazał zapłacić odszkodowanie. W końcu McDonald's otrzymał rozkaz wypłaty ponad milion dolarów , w tym 6000 USD za reklamę, 5000 USD za każdy wyprodukowany przedmiot promocyjny i 500 USD za „inne czyny naruszające prawo . Otrzymali również rozkaz zaprzestania używania niektórych postaci oraz zaprzestania emisji reklam, prowadzenia promocji lub sprzedaży przedmiotów, w których występują te postacie.

Czy to wystarczyło? To zależy od twojego punktu widzenia. Reklamy McDonaldlanda nie przestały się wyświetlać i zmieniły firmę w giganta fast foodów, jakim jest kilkadziesiąt lat później.

Niektóre postacie były oryginalne

mcd Instagram

Jeśli nauczyliśmy się dzisiaj czegokolwiek, to nie tylko to, że McDonald's został zbudowany na jakimś poważnym cieniu i naruszeniu praw autorskich, ale także, że seriale i reklamy dla dzieci z lat 70. i 80. były uzasadnione. Są czymś w rodzaju koszmarów i hej, dzieciaki muszą kiedyś dorosnąć, prawda?

Było kilka postaci z McDonaldland, które stały się bardzo popularne w latach 80., ale nie były częścią procesu sądowego. Według Klub AV , niektóre z oryginalnych postaci odpadły, gdy lata 80. były w pełnym rozkwicie. (Pamiętasz zwariowanego, ale poręcznego profesora McDonaldlanda? Prawdopodobnie nie.)

Jednak prawdopodobnie pamiętasz Birdie The Early Bird, który przybył na scenę, aby przepchnąć menu śniadaniowe McDonald's. Również „nowości” w latach 80. były te przerażające Chicken McNuggets, które były szczęśliwe ze wszystkiego... łącznie z nadciągającą zagładą. Te i inne postacie pojawiły się po procesie sądowym, kiedy zaczęli wycofywać lub zasadniczo zmieniać obrażające postacie.

Co się właściwie stało z McDonaldlandem?

mcd Instagram

Wejdź do McDonald's już dziś, a większość z nich jest elegancka i modna. Nie ma zabawnych murali, a PlayPlace jest bardziej w stylu tuneli i dołów z kulami zamiast Fry Guys, na których możesz jeździć (i zabić się), i Officer Big Mac, na które możesz się wspiąć (i utknąć w).

Lata 70. i 80. to różne czasy.

HR Pufnstuf zniknął w 1972 roku (poprzez Sean Munger ), ale McDonaldland oficjalnie zniknął dopiero w 2003 roku. Do czasu przeprojektowania Hamburglar w kampanii wstecznej w 2015 roku Ronald McDonald był jedynym mieszkańcem McDonaldland, który pojawił się przez lata. Kiedy Hamburglar wrócił, opowiadał, że wiódł życie szczęśliwego męża i taty na przedmieściach Ameryki (chociaż nie powiedzieli, co czuła jego żona w związku małżeńskim z kimś, kto dorastał w królestwie fantazji, kradnąc czujących). hamburgery).

McDonaldland zniknął z powodu zmieniającego się oblicza McDonald's i kiedy Mentalna nić wysłał im zapytanie, jaka była oficjalna linia, gdzie się znajdują, otrzymali odpowiedź od korporacji: „Burmistrz McCheese i jego przyjaciele rzeczywiście żyją i mają się dobrze, cieszą się życiem w McDonaldlandzie”.

Czy to oznacza, że ​​znów ich zobaczymy?
Kategorie Bez Kategorii Fakty jak