Jak umyć sałatę?

dwie główki sałaty na białym drewnianym stole Mikayla Marin/Mashed

Rozumiemy uczucie, jakie może pojawić się, gdy po prostu chcesz w pośpiechu zrobić szybki lunch lub kolację na stole. W takich chwilach zatrzymanie się, aby umyć i wysuszyć sałatę, wydaje się takim kłopotem. Ale jeśli chodzi o używanie świeżej sałaty do gotowania, zawsze dobrze jest ją najpierw umyć. Niezależnie od tego, czy kupisz sałatę w sklepie spożywczym, znajdziesz ją na targu, czy wyhodujesz ją we własnym ogrodzie, sałata może przenosić między liśćmi brud, bakterie i robaki. Nie da się tego obejść: musisz umyć swoje produkty.


Dobrą wiadomością jest to, że mycie sałaty jest nieskomplikowane i można to zrobić na wiele różnych sposobów. Możliwe jest nawet umycie całej sałaty naraz i przechowywanie jej w taki sposób, aby liście były chrupiące i gotowe do użycia. W ten sposób wszystkie sałatki obiadowe będą niezwykle łatwe do przygotowania przez cały tydzień.W tym krótkim przewodniku dowiesz się, jak myć sałatę i uzyskasz ważne wskazówki dotyczące przechowywania i ożywienia sałaty, a wszystko po to, aby Twoje przepisy na sałatę były czyste, smaczne i zdrowe.
czy Rachel Ray nadal jest mężatką?

Więcej wskazówek i przepisów kulinarnych od Mikayli znajdziesz na jej blogu Odcisk mąki .

Czy naprawdę musisz myć sałatę?

Liście sałaty wyrwane z głowy Mikayla Marin/Mashed

Tak, naprawdę absolutnie musisz umyć sałatę. Wszelkie świeże produkty, czy to warzywa, owoce, zioła czy zielone warzywa liściaste należy prać przed gotowaniem lub jedzeniem. Proste mycie nie tylko usuwa wszelkie potencjalne stworzenia, które mogą wisieć między liśćmi, ale także pozbywa się resztek brudu i potencjalnie szkodliwych bakterii, takich jak E. coli.Wielu kucharzy wybiera pakowane, wstępnie umyte sałaty, aby pominąć ten krok. Chociaż opakowanie wskazuje, że jest bezpieczna, było wiele przypadków wycofania skażonej pakowanej sałaty , a mycie nigdy nie boli. Może również pomóc w pozbyciu się chemicznego zapachu, jaki daje sałata w workach, co jest prostym wynikiem uzdatnionej wody używanej do mycia sałat w workach przed zapakowaniem.

Usuń tylko to, czego potrzebujesz lub umyj wszystko

Liście sałaty rzymskiej wyrwane z głowy Mikayla Marin/Mashed

Zanim zaczniesz myć, warto wiedzieć, że cała główka sałaty wytrzyma dłużej niż pojedyncze liście lub luźne sałaty. Aby uzyskać absolutnie najdłuższy okres przydatności do spożycia, zawsze najlepiej jest usunąć tylko to, czego zamierzasz użyć i przechowywać resztę głowy na późniejszy posiłek.Oznacza to oczywiście pranie przed każdym użyciem. A prawda jest taka, że ​​wielu domowych kucharzy, w tym my, woli zrobić swoje pranie i przygotować czystą, chrupiącą sałatę, kiedy są. Jeśli planujesz zjeść sałatę w ciągu tygodnia, powinieneś oddzielić liście i umyć je wszystkie, ale miej oko na nie, gdy spędzają czas w lodówce. Prawidłowo przechowywane luźne liście przetrwają jeszcze około tygodnia w lodówce.

Proste sitko załatwia sprawę

Liście sałaty rzymskiej w dużym metalowym sitku Mikayla Marin/Mashed

Kiedy będziesz gotowy do mycia, możesz po prostu ręcznie spłukać liście sałaty pod delikatnie bieżącą wodą. Możesz też umieścić kilka liści w sitku, aby spłukać je wszystkie naraz.

Niezależnie od tego, czy spłukujesz ręcznie, czy za pomocą sitka, pamiętaj o odwróceniu liści, aby upewnić się, że wszystkie boki są spłukane. W międzyczasie utrzymuj delikatne ciśnienie wody i niską temperaturę. Zbyt duże ciśnienie lub zbyt gorąca woda mogą spowodować, że liście sałaty więdną i będą smutną sałatką.

czy giada de laurentiis jest żonaty?

Zanurz sałatę w misce z lodowatą wodą

Liście sałaty w misce z lodowatą wodą Mikayla Marin/Mashed

Jeśli masz sałatę, która trochę zwiotczała lub po prostu chcesz, aby liście były tak chrupiące, jak to tylko możliwe, świetnym sposobem na umycie i ożywienie jej naraz jest miska z lodowatą wodą. A w przypadku twardych warzyw, takich jak jarmuż, można również kąpiel lodowa pomóż wyciąć gorzki smak zawarte w liściach.

Po prostu napełnij miskę zimną wodą i dodaj warstwę lodu na całej powierzchni. Wsadzono osobnika, uważając, aby go nie zatłoczyć. Pozostaw je na około 5 minut, a następnie wyjmij z wody i powtórz ten proces z pozostałymi liśćmi. Z pewnością jest to trochę czasochłonne, ale ta metoda przywróci smutną sałatę chrupiącą, gotową do sałatki doskonałość.

Umyj i osusz sałatę na raz za pomocą pokrętła do sałatek

liście sałaty w wirówce do sałatek Mikayla Marin/Mashed

Aby uzyskać prawdziwą łatwość i wygodę w jednym, zwłaszcza jeśli regularnie jesz sałatę, rozważ zainwestowanie w prostą i niedrogą spinner do sałatek. Nawet najdroższe modele służą jako miejsce do mycia sałaty, suszenia jej, a nawet przechowywania niewykorzystanych sałat w lodówce. Błystki do sałatek też są przydatne do wielu innych zastosowań , także.

Aby użyć spinnera do sałatek, dodaj sałatę do środkowego kosza i umyj ją pod chłodną, ​​delikatną bieżącą wodą. Następnie wrzuć tę środkową miskę z powrotem do zewnętrznej miski i dodaj pokrywkę. Naciśnij przycisk lub pociągnij za sznurek — niezależnie od tego, jak działa Twój model — aby usunąć wodę. Wylej wodę i powtarzaj, aż sałata będzie wolna od nadmiaru wody, ale nadal lekko wilgotna.

jak pokroić zieloną cebulę

Gdy twoja sałatka będzie sucha, użyj jej. Jeśli masz jakieś resztki liści, po prostu przechowuj spinner w lodówce, aż następnym razem będziesz gotowy na sałatę. Przepływ powietrza wytwarzany przez dwie miski jest idealny dla długowieczności sałaty i utrzymuje ją chrupiącą i dobrą przez długi czas.

Połóż sałatę płasko i delikatnie wklep do wyschnięcia

Liście sałaty suszące się na czerwonym ręczniku Mikayla Marin/Mashed

Jeśli nie masz spinnera do sałatek, ręczne suszenie sałaty jest nadal bardzo łatwe i niezwykle dostępne, nawet przy najbardziej podstawowym sprzęcie kuchennym.

Aby skorzystać z tej metody, połóż chłonny, czysty ręcznik kuchenny na czystym blacie i ułóż na nim opłukaną sałatę w jednej warstwie. Użyj innej czystej, lekkiej szmatki lub ręcznika papierowego, aby delikatnie usunąć nadmiar wody. Sałata najlepiej przechowuje się, gdy jest trochę wilgotna, więc nie martw się o idealnie suche liście, zwłaszcza jeśli nie zamierzasz użyć całej sałaty na raz. Po prostu osusz, aż krople znikną, a sałata będzie lekko wilgotna w dotyku.

Umyta sałata wytrzyma tydzień lub dłużej

sałata ułożona w woreczku z papierowymi ręcznikami Mikayla Marin/Mashed

Po umyciu i wysuszeniu sałaty prawidłowe przechowywanie dodatkowych liści pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jeśli zrobisz to dobrze, możesz mieć gotową sałatę przez cały tydzień.

Sałata dobrze sobie radzi w lekko wilgotnym środowisku z dobrym przepływem powietrza. Spinner do sałatek to świetna opcja przechowywania, ale działa również prosta torba zamykana na zamek lub duża miska z zamykaną pokrywką. Aby przechowywać sałatę w torbie zamykanej na zamek, najpierw umieść liście w jednej warstwie między ręcznikami papierowymi. Nawet po wyschnięciu sałata zwykle utrzymuje się na wystarczającej ilości wody, aby zwilżyć ręczniki papierowe. Wilgotne warstwy sprawiają, że sałata jest chrupiąca i idealna, gdy czeka na Ciebie w lodówce.

Kontynuuj nakładanie warstw, aż pojemnik będzie pełny, ale nie dodawaj tak dużo, aby liście zaczęły się zbijać. Sałata przechowuje się dłużej, jeśli ma wystarczająco dużo miejsca na przepływ powietrza między warstwami. Możesz przechowywać tę torebkę sałaty w lodówce nawet przez tydzień, sprawdzając okresowo, aby upewnić się, że ręczniki papierowe nie są zbyt suche lub zbyt mokre.

Jak umyć sałatę Bez ocen Wypełnij 202 Drukuj Sałata to wspaniały dodatek do posiłków, ale czyszczenie jej może wydawać się niekończącym się obowiązkiem. Oto jak umyć sałatę i przygotować ją przez cały tydzień. Czas przygotowania 5 minut Czas gotowania 0 minut Porcje 6 filiżanek Całkowity czas: 5 minut Składniki
 • 1 główka sałaty
 • woda
 • Miska lub torba do przechowywania
 • Ręczniki papierowe
Składniki opcjonalne
 • Filtr
 • Spinner do sałatek
Wskazówki
 1. Usuń liście sałaty z głowy. Opłucz je w wirówce do sałatek lub sitku, używając chłodnej, niskociśnieniowej wody z kranu. Możesz również spłukać ręcznie.
 2. Użyj tarczy do sałatek, aby wysuszyć liście lub połóż je płasko na chłonnym ręczniku i delikatnie osusz.
 3. Użyj sałaty według uznania.
 4. Przechowuj pozostałą umytą sałatę w pojedynczych warstwach między papierowymi ręcznikami w zamykanej na zamek torbie lub misce. Możesz również przechowywać liście sałaty w wirówce do sałatek w lodówce. Pamiętaj o pozostawieniu miejsca między warstwami, aby umożliwić przepływ powietrza.
 5. Okresowo sprawdzaj, czy ręczniki papierowe nie są zbyt mokre lub suche. Tak przechowywana sałata wytrzyma nawet tydzień w lodówce.
Oceń ten przepis