Składnik, którego będziesz zaskoczony, znajduje się w oleju truflowym

Słoik prawdziwego oleju truflowego

Olej truflowy jest popularnym produktem w spiżarni wśród domowych szefów kuchni ze względu na ostry aromat i smak, którego można użyć, aby dodać ziemisty, grzybowy smak, który może urozmaicić wszystko, od ziemniaków po risotto i makarony. Trufle od wieków były cenione jako kulinarne cuda, a francuski polityk z 1825 roku nazwał je „diamentem kuchni” (poprzez Cenonomika ).


Ale biorąc pod uwagę fakt, że trufle są tak drogie ( MentalFloss zwraca uwagę, że czarne trufle zwykle kosztują około 95 USD za uncję, podczas gdy białe trufle mogą kosztować nawet 175 USD za uncję), niektórzy mogą się zastanawiać, dlaczego olej truflowy jest tak niedrogi (poprzez Amazonka ).Prosta odpowiedź brzmi — ponieważ prawdopodobnie w twoim oleju truflowym nie ma żadnych prawdziwych trufli. Tak jak Cenonomika tak wymownie mówi, że olej truflowy jest „niezwykle udanym oszustwem”.
świetne brytyjskie pokazy pieczenia na żywo

Podczas gdy tradycyjny olej truflowy rzeczywiście zawierał trufle i był wytwarzany poprzez nasycanie ich wysokiej jakości oliwą z oliwek, większość masowo produkowanych obecnie olejów truflowych jest wytwarzana z syntetycznego składnika zwanego 2,4-ditiapentanem, który jest cząsteczką, która nadaje truflom wyrazisty zapach (via Stół degustacyjny ).

Dlaczego niektórzy szefowie kuchni nadal używają oleju truflowego

Miska trufli w oleju

Proces ten rozpoczął się w latach 80. XX wieku, kiedy masowa produkcja kosztowała około 6 dolarów za butelkę.Podczas gdy niektórzy kucharze nie potrafią odróżnić sztucznego oleju truflowego od prawdziwego (ignorancja to błogość), niektórzy super degustatorzy są znacznie bardziej krytyczni. Gordon Ramsay nazwał to „jednym z najostrzejszych, najśmieszniejszych składników, jakie kiedykolwiek znali szefowie kuchni”.

Jednak niektórzy szefowie kuchni nadal używają oleju truflowego, nawet w potrawach zawierających prawdziwe trufle. Myślenie jest takie, że jeśli danie zawiera trufle, musi być wyjątkowe i drogie, więc uderzają gościa w głowę aromatem trufli, aby upewnić się, że czują, że są warte swojej ceny. Ale według szefa kuchni Daniela Pattersona niektórzy kucharze nadal go używają, ponieważ nie znają nawet mrocznego, brudnego sekretu (poprzez New York Times ).