Główne różnice między jedzeniem tajskim a laotańskim

Jedzenie uliczne w Luang Prabang w Laosie

Podczas gdy wiele osób w Ameryce zna tajskie jedzenie, a przynajmniej jego „największe hity”, takie jakpad tajskii curry z panang, mniej osób próbowało laotańskiego jedzenia. Oba kraje dzielą granicę, z której większość składa się z rzeki Mekong (viaong mapy Google ), ale bardzo różne historie, szczególnie pod koniec XX wieku stulecie. Podczas wojna wietnamska ,Tajlandia była sojusznikiem USA, podczas gdy większość Laosu była kontrolowana przez komunistycznego Patheta Lao sprzymierzonego z armią Wietnamu Północnego (poprzez Korporacja Rand ).


Zamiast być darmową lekcją historii, powyższe informacje są w rzeczywistości istotne dla tego, dlaczego tajskie jedzenie jest dostępne w całych Stanach Zjednoczonych, podczas gdy laotańskie jedzenie na wynos jeszcze się nie pojawiło. Tak jak Gotowanie z Lane wyjaśnia to (sama Lane jest Laotką pochodzenia wietnamskiego, która spędziła czas w tajskim obozie dla uchodźców), wielu tajlandzkich imigrantów przybyło do USA z pieniędzmi, zasobami i szkoleniem, aby otworzyć restauracje, podczas gdy wielu Laotańczyków przybyło zamiast tego jako uchodźcy. Zaangażowanie USA na tym obszarze mogło zakończyć się wraz z upadkiem Sajgonu w 1975 roku (poprzez Kanał historyczny) , ale konsekwencje dla tych, którzy pozostali w kraju, trwały jeszcze przez dziesięciolecia.Według Kraje i kultury , laotańska imigracja trwała w znacznych ilościach aż do lat 90. XX wieku. Co więcej, znaczna część ludności Laotańczyków pozostaje w niekorzystnej sytuacji ekonomicznej nawet dzisiaj, co niewątpliwie wpływa na ich zdolność do otwierania restauracji. Jeśli jednak mieszkasz na obszarze o znacznej populacji Laosu, jesteś winien sobie poszukiwanie kulinarnego klejnotu, jakim jest kuchnia laotańska.
czy mogę zastąpić czosnek czosnkiem w proszku?

Składniki i metody przygotowania różnią się w przypadku kuchni laotańskiej i tajskiej

Laotańskie gotowanie świeżych pędów bambusa

Lane (w/w Gotowanie z Lan e) wyjaśnia, że ​​chociaż laotańska kuchnia, podobnie jak język i kultura laotańska, ma wiele podobieństw do swojego tajlandzkiego odpowiednika, ma też pewne istotne różnice. Po pierwsze, mówi, że wiele tajskich potraw należy gotować na wolnym ogniu przez wiele godzin, podczas gdy laotańskie potrawy można przygotować znacznie szybciej (zwykle w niecałą godzinę). Po drugie, mówi, że tajskie potrawy często mają mleko kokosowe bazy, podczas gdy w kuchni laotańskiej znacznie bardziej typowe jest stosowanie rodzaju sfermentowanej pasty rybnej zwanej padaek . Tajskie jedzenie jest również najczęściej podawane z białym ryżem, podczas gdy laotańskiemu zazwyczaj towarzyszy lepki ryż .

W opinii Lane'a laotańskie jedzenie jest prawdopodobnie zdrowsze z dwóch kuchni. Dzieje się tak, ponieważ ma tendencję do używania większej ilości świeżych warzyw, które nie są gotowane zbyt długo. Z drugiej strony warzywa używane w tajskiej kuchni mogą być gotowane bardzo długo , coś dietetyczka Elaine Magee (przez Zdrowie CNN ) ostrzega, że ​​ważne składniki odżywcze mogą przedostać się do wody gotującej.To najpopularniejsze dania kuchni laotańskiej

Larb laotański z ryb

Chociaż możesz nie być w stanie znaleźć restauracji reklamującej kuchnię laotańską, w menu tajskich restauracji często znajdują się dania kuchni laotańskiej na obszarach, gdzie jest duża populacja Laotańczyków. W rzeczywistości, Gotowanie z Lan e ujawnia, że ​​laotańscy restauratorzy będą właściwie oznaczać swoje jedzenie jako „tajskie”, aby przyciągnąć klientów bardziej zaznajomionych z tym ostatnim. Co więcej, Każda kultura Wskazuje, że kuchnia północno-wschodniej Tajlandii jest „prawie identyczna z kuchnią Laosu”, więc jeśli znajdziesz tajską restaurację serwującą dania z tego regionu, może to być również laotańska.

kofeina nitro cold brew

Jeśli nigdy nie próbowałeś laotańskiego jedzenia, Lane sugeruje sałatkę z papai jako świetne danie „przystawkowe”. Chociaż kuchnia tajska ma również wersję tego dania, różnią się one nieco tym, że tajska sałatka jest zrobiona ze sfermentowanej Krewetka wklej, podczas gdy padaek służy do przyrządzania sałatki laotańskiej. Innym popularnym daniem laotańskim jest pyszna, ostro-kwaśna sałatka z mielonego mięsa o nazwie larb (a może laarb , laab , lub podołek ), doprawiona limonką, kolendrą i miętą. Możesz również polubić czerwoną zupę z makaronem na bazie curry o nazwie khao poon (lub kapoon, khaub poob, ca poon lub kao poon) nam gai. Ta zupa zawiera mleko kokosowe (nie jest to do końca nieznane w kuchniach laotańskich, po prostu używane rzadziej niż w kuchni tajskiej), a także pastę chili, trawę cytrynową, szalotki i niektóre rodzaje mięsa, takie jak kurczak czy wieprzowina.Jedzenie Hmong ma swoje własne tradycje?

Danie z kurczaka Hmong Facebook

W Minnesocie, Kalifornii i Wisconsin wielu laotańskich imigrantów pochodzi z plemienia Hmong. Według Instytut Polityki Migracyjnej , Wielu uchodźców Hmong musiało spędzić kilka lat w tajlandzkich obozach dla uchodźców po ucieczce z Laosu w następstwie wojny w Wietnamie. (Hmong, mniejszość etniczna w Laosie, w większości wspierała tajne operacje CIA mające na celu pokonanie Pathet Lao). Biorąc pod uwagę tak długie wygnanie, ich kuchnia odzwierciedla kuchnię zarówno Tajlandii, jak i Laosu, choć posiada unikalne elementy.

Dara Kasouaher, która rozmawiała z Ciężki stół o gotowaniu Hmong, urodziła się w Milwaukee, ale jej rodzina przybyła do USA w 1976 roku. Wielu imigrantów Hmong nie tylko przywiozło ze sobą swoje tradycje kulinarne, ale często udawało im się przemycić coś innego z obozów… nasiona uprawiać specjalne zioła niedostępne w Ameryce. Gotowanie Hmong faworyzuje świeże składniki, ale w dużym stopniu opiera się również na zdolności adaptacyjnej – sałatka z papai jest ulubioną przekąską, ale z braku zielonej papai (niezbyt powszechnej w latach 70. na Górnym Środkowym Zachodzie) kucharze Hmong stworzyli wersję z posiekaną marchewką lub ogórek. Inne wyjątkowe dania Hmong to głowy kurczaka zmieszane z ziołami , do rosół tradycyjnie podawany młodym mamom i Sok z ogórka w płynie , zupa zrobiona z gorzki melon (przez Gotowanie z serca ). Na szczęście dla kucharzy Hmong ten ostatni składnik jest teraz łatwo dostępny na rynkach azjatyckich.
Kategorie porady Wskazówki Jak