„Meksykańskie” jedzenie, które zostało wynalezione w Ameryce

Kiedy myślisz o meksykańskich potrawach, jest tak wiele potencjalnych rzeczy, które przychodzą na myśl: tacos, burrito, guacamole, salsy, fajitas, sos z kretów, margarity, palomas... lista jest długa. Chociaż Meksyk ma bardzo długie, bogate, złożone i różnorodne tradycje kulinarne, niektóre z tych potraw, które uważasz za meksykańskie, w rzeczywistości nie zostały wynalezione w Meksyku. Oto niektóre z meksykańskich potraw, które zostały faktycznie wynalezione w Stanach Zjednoczonych.


Fajitas

Według Corvallis Gazette-Times , słowo „fajita” zostało użyte po raz pierwszy w druku w odniesieniu do dania w 1975 roku, ale zaczęło się wcześniej. To bardzo popularne danie prawdopodobnie pochodzi od meksykańskich robotników mieszkających i pracujących w pobliżu meksykańskiej granicy w zachodnim Teksasie w latach 30. XX wieku. Ci mężczyźni otrzymywali kawałki mięsa, takie jak głowa, jelita i fajita (stek ze spódnicy), które prawdopodobnie się nie sprzedają. Marynowali mięso w soku z limonki i ubijali, aby było bardziej miękkie, a następnie gotowali na ogniu i podawali zawinięte w tortillę z mąki. Być może pierwszy restauracja aby podać danie było Roundup w McAllen w Teksasie. Teraz oczywiście fajitas można zrobić z wołowiną, krewetkami, kurczakiem i nie tylko. Danie ma meksykańskie korzenie, dzięki pracownikom rancza, którzy je wymyślili, ale tak naprawdę zaczęło się w Teksasie.zupa

Sopapillas, który można przyrządzić na słono lub na słodko, ale często podaje się go z lekkim posypaniem cukrem cynamonowym lub cukrem pudrem, przypomina trochę francuskie pączki, a trochę herbatniki. Często kojarzą się z meksykańskim jedzeniem, ale sopapillas były faktycznie wynaleziony w Nowym Meksyku .
Chili z serem

W 1928 roku Kraft Foods wynalazł amerykański klasyczny produkt serowy, Velveeta, według Miesięcznik Teksas . Velveeta jest oczywiście słynną bazą dla ulubionego dipu Teksasu, chile con queso, będącego synonimem przyjęć, tylnych drzwi i spotkań wszelkiego kształtu i rozmiaru. Ten dip, oczywiście zrobiony z Velveety, a także puszki pomidorów i chilli, nie byłby taki sam bez tego konkretnego produktu serowego. Inne dipy serowe, takie jak stopiony ser , co było zdecydowanie nie wynaleziony w Ameryce i na wskroś meksykański, gdyby był produkowany w Meksyku, używałby jako bazy tradycyjnych serów.

Sałatka Taco

Sałatka taco, z której najlepsza jest oczywiście podawana w chrupiącej, jadalnej skorupce przypominającej tortillę, została pierwotnie stworzona w Stanach Zjednoczonych. Jak zauważył meksykański ekspert od żywności Gustavo Arellano wyjaśnił w swojej książce Taco USA: Jak meksykańskie jedzenie podbiło Amerykę i znowu w jego kolumnie przez OC tygodniowo , najwcześniejsze wcielenie sałatki taco zostało opracowane przez założyciela Fritos, Elmera Doolina i nazwane Tacup. Zostały sprzedane w Dallas (gdzie Fritos miał swoją siedzibę), a następnie rozszerzono je do restauracji Fritos w Disneylandzie, Casa de Fritos. Te produkty były mieszanką fasoli, mielonej wołowiny, sera i kwaśnej śmietany, podawanej w filiżance Frito, która działała w bardzo podobny sposób, jak te masywne miski tortilli. Po debiucie w Disneylandzie danie stało się coraz bardziej popularne, co ostatecznie doprowadziło do powstania sałatki taco, jaką znamy dzisiaj. Żywność sprzedawana w parkach Disneya często wpływa na popularne trendy, a Tacup jest tylko jednym z wielu.Burrito misyjne

Ważne jest, aby pamiętać, że ogólnie burrito były zdecydowanie nie wynalezione w Stanach Zjednoczonych, ale misyjne burrito, nazwane na cześć dzielnicy w San Francisco, zostały w rzeczywistości wynalezione w USA. Według Vox , nadmiernie nadziewane burrito, które są obecnie dobrze znane (i lubiane) w całym kraju, zostały pierwotnie wynalezione w El Faro w dzielnicy Mission w San Francisco w 1961 roku. Stworzone burrito – wypełnione czymś więcej niż bardziej tradycyjną fasolą i ryż — stały się coraz bardziej popularne, co doprowadziło do powstania większych tortilli i jeszcze większych burrito. Burrito Mission jest prawdopodobnie tym, o czym myślisz, gdy myślisz o burrito w menu lokalnych restauracji. Na pewno nie będziesz głodny, jeśli w pobliżu będzie burrito Mission.

programy telewizyjne giada de laurentis

Stokrotki

Wielu Amerykanów uwielbia margarity, ale mogą nie wiedzieć, że jeden z ich ulubionych letnich napojów został wynaleziony w Stanach Zjednoczonych. Według Miesięcznik Teksas Pancho Morales twierdził, że wynalazł margaritę latem 1942 roku. Miesięcznik Teksas że stworzył napój po tym, jak kobieta przyszła i poprosiła o magnolię, o której na ogół wiedział, ale nie był pewien, jak to zrobić, więc sfałszował go i powiedział jej, że myślał, że zamiast tego powiedziała Margarita. To nie jest bardziej popularna, znana historia o wynalezieniu Margarity, o której czasami mówi się, że została stworzona w Los Angeles przez zespół baru The Tail O' The Cock i nazwana we współpracy ze słynnym importerem tequili. Verna Underwooda. Miesięcznik Teksas utrzymuje, że Morales stworzył Margaritę, która stała się popularna w południowej Kalifornii kilka lat później.Za stworzenie maszyny do mrożonej margarity należy również podziękować stanowi Teksas, zgodnie z tym, co mówi Poranne wiadomości z Dallas . Pierwsza maszyna do mrożonej margarity została wynaleziona w Mariano w Dallas w 1971 roku i od tego czasu cieszy się ogromną popularnością.

Chimichangas

Chimichanga to w zasadzie smażone w głębokim tłuszczu burrito i odkąd zostało wynalezione, stało się podstawą wielu meksykańskich restauracji w Ameryce. Według New York Times , istnieją dwie konkurujące ze sobą historie pochodzenia chimichangi, jednak obie twierdzą, że danie zostało wynalezione w Arizonie.

Sharisse Johnson, prezes Macayo's Mexican Kitchen z siedzibą w Phoenix, twierdziła, że ​​to jej ojciec Woody wynalazł chimichangę w 1946 roku podczas eksperymentów w kuchni. Carlotta Flores z El Charro Cafe z Tuscon powiedziała, że ​​chimichanga została wynaleziona na początku lat pięćdziesiątych, kiedy jej ciotka Monica Flin przypadkowo wrzuciła burrito do kadzi ze smalcem, smażąc je w głębokim tłuszczu. Zaczęła wypowiadać hiszpańskie przekleństwo, ale gdy zobaczyła, że ​​wokół są dzieci, zmieniła je na „chimichanga”. Niezależnie od tego, kto właściwie dokonał wynalezienia, wydaje się prawdopodobne, że chimichanga została w rzeczywistości wynaleziona gdzieś w Arizonie. obecny pochodzenie może jednak nigdy nie być naprawdę znane.

Wstępnie uformowane muszle taco

Najważniejsza część nocy taco w młodości, wstępnie uformowane, wstępnie smażone muszle taco, pod silnym wpływem meksykańskich tradycji kulinarnych – są tam też taco z twardą skorupką – są amerykańskim wynalazkiem. W rozmowie z Atlas Obscura , Robb Walsh, pisarz kulinarny i ekspert od żywności w Teksasie, powiedział, że Glen Bell, twórca Taco Bell, był tym, który pierwotnie wpadł na pomysł na wstępnie uformowaną skorupkę taco, aby zwiększyć wydajność swojej restauracji . Pasowało to do jego planu co do jego fast foodów, restauracji inspirowanej McDonaldem, która tak naprawdę powstała.

Chipsy tortilla

Chipsy tortilla są pyszne, wszechstronne i jedną z ulubionych przekąsek Amerykanów. Są wszechobecne w amerykańskich restauracjach meksykańskich (i gdzie indziej), ale nie zawsze tak było. Według nekrologu w Los Angeles Times , fabryka tortilli z siedzibą w Los Angeles, która niedawno zmechanizowała proces wytwarzania tortilli, początkowo wyrzuciła mniej niż idealne tortille, które zniknęły z linii produkcyjnej. Pod koniec lat 40. prezes El Zarape Tortilla Factory Rebecca Webb Carranza pocięła niektóre z odrzuconych tortilli na trójkątne kliny, usmażyła je, a następnie podała swojej rodzinie. Jej rodzina zatwierdziła, więc Carranza zaczęła sprzedawać nowe chipsy tortilla w swoich meksykańskich delikatesach w LA Chipsy tortilla prześcignęły oryginalną produkcję tortilli i stały się centralnym punktem działalności w latach 60., a także zwykłe obiady, spotkania rodzinne, tylne drzwi i tym podobne już nigdy nie będzie taki sam.
Kategorie fakty Opinie drink