Błędy, które wszyscy popełniają podczas gotowania steków

stek

Prawidłowo ugotowany stek jest królem mięs. Jest duży i odważny i potrafi zdominować każdy posiłek w najlepszy sposób. Chociaż jest kilka sztuczek do zrobienia tanie steki smakują drogo , stek jest również zazwyczaj dość drogi, zwłaszcza jeśli wybierasz opcje takie jak grube ribeyes, nowojorskie paski lub filety mignon z polędwicy. Sprawy mogą stać się jeszcze droższe, gdy przestaniesz kupować zwykłą wołowinę w sklepie spożywczym do wołowina karmiona trawą , ogromne steki tomahawk z kością lub specjalne dania sezonowane na sucho ze sklepu mięsnego.


oliwa z oliwek na steki

Kiedy stek jest ugotowany do średnio-rzadki temperatury, jest to absolutnie warte wysokiej ceny. Niestety, łatwo popełnić błąd lub dwa, które mogą zrujnować twoją inwestycję, zamieniając doskonały stek w kiepski posiłek. Ale nie rozpaczaj: znamy kilka sztuczek, które uchronią Twój stek przed przekształceniem się w suchy, twardy, nieatrakcyjny kawałek mięsa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak gotować stek tak dobry, jak Twoja ulubiona restauracja ze stekami.Kupowanie niewłaściwego rodzaju steku

stek

Istnieje wiele rzeczy, które mogą zepsuć kolację ze stekiem: możesz podgotować stek, rozgotować stek, nie doprawić, wypić zbyt wiele drinków i całkowicie o tym zapomnieć ... lista jest długa . Ale nie martw się tym wszystkim jeszcze. W celu jeść dobry stek, najpierw trzeba Kup dobry stek.
Podczas gdy przy odrobinie wiedzy łatwo opróżnić portfel na modniejsze kawałki, takie jak polędwica lub pasek nowojorski, przekonasz się, że inne kawałki krowy są super smaczne bez metki premium. Więc jeśli chcesz stek, ale borykasz się z ceną, zamiast tych klasycznych, ale drogich kawałków, spróbuj rzucić stek na wieszaku , tri-tip, lub jeden z tych innych na grillu. Ponieważ prawdopodobnie mają więcej tkanki łącznej lub naturalnie są nieco twardsze, mogą wymagać nieco więcej uwagi, aby ugotować dokładnie, ale jeśli podejmiesz wysiłek, na pewno nie będziesz żałować.

Wybór chudego kawałka mięsa przy zakupie steku

stek

Mając wybór między chudym a tłustym, większość ludzi będzie błądzić po stronie szczupłej. Jest to zrozumiałe, jeśli chcesz ograniczyć kalorie, ale w przeciwnym razie prawdopodobnie lepiej będzie kupić mniejszy, grubszy kawałek mięsa. Dzieje się tak, ponieważ tłuszcz często dodaje smaku i soczystości stekowi, zwłaszcza gdy tłuszcz jest „marmurkowaty” w całym steku.Dobra marmurkowatość jest wskaźnikiem wysokiej jakości mięsa i jest jedną z rzeczy, na które zwracają uwagę inspektorzy USDA przy podejmowaniu decyzji o ocenie. Równomierne rozłożenie drobnego marmuru to najlepszy wybór, a mięso zarobi na Ocena USDA „Prime” za najlepsze kawałki (zazwyczaj sprzedawane w hotelach i restauracjach), „Choice” (dobra jakość, mniej marmurkowatości) i wreszcie „Select” (szczuplejsze kawałki, które mają nieco mniej smaku). Jeśli przejdziesz poniżej opcji „Wybierz”, wejdziesz w generyczne, markowe produkty mięsne w plastikowych opakowaniach i chociaż oferują one korzyści finansowe dla świadomego budżetu konsumenta, prawdopodobnie poniesiesz straty smaku netto, jeśli pójdziesz tą drogą .

Kupujesz stek w niewłaściwym miejscu

stek

Chociaż system oceny USDA jest łatwym skrótem do wyboru świetnej krowy, tak naprawdę nie zastąpi wieloletniego doświadczenia, które pomoże Ci uzyskać jak najwięcej za swoje pieniądze. Nie oznacza to, że powinieneś zmagać się przez lata z nietrafionymi posiłkami, zanim zdobędziesz to doświadczenie dla siebie; jest to przypomnienie, że chociaż supermarkety i mięso w plastikowych opakowaniach są wygodne, istnieją inne miejsca, w których można kupić mięso, gdzie dobre rady są zawarte w cenie za funt. Więc zamiast po prostu szukać wytwórni USDA, próbować ocenić, która fikcyjna farma brzmi bardziej autentycznie, lub po prostu szturchać mięso przez celofan, możesz faktycznie porozmawiać z kimś, aby znaleźć krój, który odpowiada Twoim potrzebom i nauczyć się czegoś nowego po drodze. droga.Dobre miejsca do odwiedzenia to? sklepy mięsne , targi rolne lub okazjonalny supermarket z prawdziwym rzeźnikiem (nie tylko miejscowym nastolatkiem w zakrwawionym fartuchu). Porady, których mogą udzielić, wykraczają poza bezpośrednie pytania, takie jak smak i cena, i mogą zawierać informacje na temat pochodzenia mięsa, np. gdzie krowa została wyhodowana, jej rasa, czy była karmiona trawą, czy kukurydzą i tak dalej. W ten sposób możesz wrócić do domu, wiedząc, co masz zamiar rzucić w ogień, zamiast akceptować gotową fikcję, która może ukryć cały szereg kulinarnych i etycznych grzechów.

Rozgrzewanie steków

stek

Więc kupiłeś stek w poniedziałek i planujesz zjeść w środę, a tymczasem rozsądnie siedzi w lodówce i cierpliwie czeka. W przypadku wielu innych produktów pochodzenia zwierzęcego, które prawdopodobnie masz w lodówce lub zamrażarce, zazwyczaj będziesz chciał doprowadzić je do temperatury pokojowej przed ich ugotowaniem. W przypadku takich rzeczy jak kurczak i ryby, które albo muszą być dokładnie ugotowane dla bezpieczeństwa, albo po prostu równomiernie ugotowane przez cały czas, podniesienie ich do temperatury pokojowej zwiększa szanse na to, że wszystko będzie dobrze. Ale jeśli chodzi o stek, którego nie trzeba ani dokładnie, ani równomiernie ugotować, rozpoczęcie mięsa od zimnej strony będzie działać na Twoją korzyść.

Bez względu na to, jak lubisz upieczony stek w środku (dojdziemy do tego później), prawdopodobnie lubisz ciemnobrązowy i lekko zwęglony wierzch. Jeśli również lubisz, aby wnętrze było gdzieś na południe od średniej, prawdopodobnie przejdziesz do standardowej praktyki gotowania, wrzucając ją na niesamowicie gorący grill lub patelnię na kilka minut. Jeśli dobrze to zrobisz, przypiecze to na zewnątrz do chrupiącej perfekcji, nie pozwalając, aby ciepło wpłynęło zbytnio do środka. W przypadku rzadkiego steku może to zająć nawet minutę na stronę, w zależności od grubości. wewnętrzna temperatura krwistego steku wynosi około 125 stopni, więc jeśli gotujesz w temperaturze pokojowej, powiedzmy 72 stopni, grill musi tylko podnieść temperaturę wewnętrzną o 53 stopnie, aby osiągnąć ten znak. Ale jeśli zostawisz stek w lodówce w temperaturze około 35 stopni i wrzucisz go do grilla w tej temperaturze, grill musi teraz podnieść temperaturę wewnętrzną o 90 stopni, aby dostać się w to samo miejsce. Osiąga to dwie rzeczy: dodatkowy czas potrzebny do podgrzania steku do idealnej temperatury ułatwia trafienie w okno doskonałego wysmażenia, a także daje trochę więcej czasu na zewnątrz na Reakcja Maillarda by zadziałał, który wykorzystuje przemianę aminokwasów i cukrów w wysokiej temperaturze do wytworzenia tego pysznego grillowanego smaku, o którym teraz całkowicie myślisz.

pisklę fil przepis na ser mac n

Jeśli nagle zapragniesz (bardzo zrozumiałe) ugotować steki na obiad, ale masz pod ręką tylko mrożone steki, nie bój się. Według Ilustrowany kucharz , gotowanie steków prosto z zamrożonego jest lepsze niż rozmrażanie ich przed gotowaniem, ponieważ skutkuje to większą wilgotnością i mniejszym rozgotowaniem. Ponieważ jednak proces ten działa najlepiej, gdy zamrażasz stek w określony sposób, nadal możesz preferować planowanie z wyprzedzeniem i gotowanie go prosto z rzeźnika.

Twój stek jest zbyt mokry

stek Obrazy Getty

Są dwa sposoby na zamoczenie steku: albo wychodzi z opakowania pokrytego naturalnym lśniącym spływem składającym się z mioglobiny i wody ( to nie krew, FYI ) lub postanawiasz wypłukać go pod bieżącą wodą. Płukanie mięsa to po prostu zły pomysł, ponieważ chociaż myślisz, że usuwasz szkodliwe bakterie i czynisz świat bezpieczniejszym miejscem dla swoich dzieci, w rzeczywistości rozprowadzasz je w kuchni i w miejscach, o których nigdy nie pomyślisz wybielacz. Jeśli nadal nie masz pewności, możesz skorzystać z Słowo USDA na to .

Ponieważ nie będziesz już płukał mięsa, do rozważenia pozostaje tylko mioglobina. Te soki mioglobinowe, które tak bardzo przypominają krew, nie stanowią problemu. Jeśli jednak są na steku, gdy wrzucisz go na grilla, staną na drodze Reakcja Maillarda . Reakcja Maillarda naprawdę się rozkręca 300 stopni , co jest łatwe do osiągnięcia przez prawie każdy grill. Jeśli jednak powierzchnia steku jest mokra, gdy zaczniesz go gotować, temperatura steku będzie stabilna na poziomie 212 stopni, aż woda się zagotuje, i dopiero wtedy może przekroczyć próg 300 stopni wymagany do uzyskania doskonałego smaku. zjawić się. Ale ponieważ stek również się gotuje, gdy ma gotującą się wodę o temperaturze 212 stopni, nie pozostanie dużo czasu na zrobienie smaku, gdy w końcu wyschnie. Daj swojemu stekowi kilka dobrych plam z ręcznik papierowy przed gotowaniem, aby upewnić się, że nie stanowi to problemu.

Nie doprawiasz wystarczająco swojego steku

stek

Nie trzeba dodawać, że steki należy przyprawiać przed ich ugotowaniem, ale czy doprawiasz je wystarczająco? Może dasz im lekkie zraszanie i nazywasz to dobrym. Przekonasz się, że chociaż lekkie posypanie wydawało się odpowiednią ilością na powierzchni mięsa, całkowicie nie uwzględniono ogólnie lodowatej natury steków: większość mięsa znajduje się pod powierzchnią. Przyprawiając stek, należy zastosować hojna porcja koszernej soli (i pieprz, jeśli chcesz) i wcieraj w powierzchnię. W porządku, nie można się pomylić z solą i pieprzem.

najlepsza rzecz w chili

Jeśli masz ochotę na przygodę, możesz posunąć się znacznie dalej. Istnieją nieskończone przepisy na marynaty i steki, które sprawią, że poczujesz się ślinka, ale… prosty Na początek wystarczy dodać sproszkowany czosnek i cebulę w proszku do soli i pieprzu. Należy pamiętać, że używanie egzotycznych maseczek i marynat (np. tych kreatywnych ) może przyćmić bardziej subtelny smak mięsa. Ale jeśli masz dostęp tylko do takiego kroju, podstępne pocieranie może mieć ogromny wpływ na Twój posiłek.

Używanie niewłaściwej patelni do gotowania steków

żeliwny stek

Stek to jeden z tych składników, które zyskują na szybkim gotowaniu w wysokiej temperaturze, co nie stanowi problemu, jeśli gotujesz na grillu na zewnątrz. Kiedy wniesiesz gotowanie do środka, musisz zastanowić się, które patelnie w swoim arsenale poradzi sobie z wysoką temperaturą. Bez względu na to, co robisz, podczas gotowania steków nie sięgaj po patelnię z powłoką zapobiegającą przywieraniu. Według Dobre gospodarowanie , przegrzanie patelni pokrytej teflonem powoduje, że powłoka uwalnia toksyczne chemikalia. Chociaż nie widać, jak to się dzieje, powłoka zaczyna się rozpadać na poziomie molekularnym, uwalniając potencjalnie rakotwórcze gazy do środowiska.

Patelnie nieprzywierające również nie mogą być wkładane do piekarnika, co może być konieczne do zakończenia gotowania grubsze steki . Znacznie lepiej jest użyć patelni, która dobrze się piecze i może być również używana w piekarniku, np. ze stali nierdzewnej lub żeliwa. Te patelnie radzą sobie z wysokimi temperaturami — zarówno na kuchence, jak iw piekarniku — i dobrze utrzymują ciepło, zapewniając równomierne przypieczenie.

Używanie oleju o niskim punkcie dymienia do gotowania steków

stek

Gotujesz kilka wykwintnych steków, które kosztują cię większość dziennej pensji, więc zrobisz to dobrze i ugotujesz je w jakiejś wykwintnej oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia, prawda? Źle! Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia może być najlepszym wyborem do długiego gotowania, ale nie jest przeznaczona na upały. Wrzuć go do ładnej umiarkowanej sałatki lub upiecz w cieście i jest w domu. Ale wrzuć go na grilla w temperaturze 500 stopni, a będzie się ciąć i biegać, pozostawiając po sobie złe smaki. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ma niski punkt dymienia około 320 stopni, a masło jest nieco wyższe przy 350 stopniach. Jeśli użyjesz któregoś z tych lub jakiegokolwiek innego oleju o podobnym punkcie dymienia, olej zacznie palić (oczywiście). Oprócz wspomnianych już złych posmaków, które pozostawi olej, dym może zawierać toksyczne chemikalia i może pozostawić na mięsie związki rakotwórcze.

Lepsze wybory do grillowania lub smażenia steków zawierają olej arachidowy, olej rzepakowy i bardzo lekką oliwę z oliwek, z których wszystkie mają punkt dymienia powyżej 400 stopni. Ogólnie rzecz biorąc, im jaśniejszy kolor oleju, tym wyższa jego temperatura dymienia. Bardziej rafinowane oleje również lepiej radzą sobie w wysokich temperaturach, ponieważ proces rafinacji usuwa wiele palnych związków. Wybór odpowiedniego oleju sprawi, że przygotujesz smaczniejsze steki, a smażąc steki w środku w środku zimy nie zamienisz swojego domu w naprawdę wielkiego wędzarni.

Nie dostaniesz świetnego przypiekania na steku?

jak obsmażyć stek

Niektórzy twierdzą, że serwowanie steku z perfekcyjnymi, diamentowymi śladami grilla to najlepsza droga, ale my się z tym nie zgadzamy. Ślady grilla sprawiają, że stek wygląda ładnie, ale nie gwarantuje, że będzie smakował tak dobrze, jak tylko może. Lepiej pomiń ślady grilla i zamiast tego mocno przypiecz stek. Widzisz, zewnętrzna strona steku brązowieje i karmelizuje się, gdy jest wystawiony na działanie wysokiej temperatury, z powodu czegoś, co nazywa się reakcją Maillarda, chemiczną reakcją zachodzącą między aminokwasami i cukrami. Rezultatem jest przyjemnie chrupiąca skórka i produkcja setek związków smakowych, które sprawiają, że stek smakuje lepiej.

najlepsze burrito na śniadanie typu fast food

Najlepszym sposobem na uzyskanie tego przypalenia jest użycie żeliwna patelnia . Patelnie te nie mają żadnych szczelin jak ruszt grillowy, dzięki czemu stek będzie narażony na równomierne ciepło na całej swojej powierzchni. Upewnij się, że patelnia rozgrzeje się, aż będzie gorąca przed dodaniem odrobiny oleju spożywczego. Następnie gotuj stek przez trzy do czterech minut – bez przeszkód – przed odwróceniem go i obsmażeniem z drugiej strony. Jeśli chcesz uzyskać lepsze przypiekanie za pomocą grill , pamiętaj, aby często przesuwać stek, aby powierzchnia była bardziej wystawiona na działanie rusztów grilla. Lubimy zmniejszać temperaturę do średnio-wysokiego i co minutę przewracać stek, aż osiągnie odpowiednią temperaturę wewnętrzną.

Zostawiając stek w spokoju

stek

Powszechna mądrość kazałaby wrzucić stek na grill i obrócić go raz w połowie czasu gotowania. I trudno byłoby twierdzić, że ta metoda się nie sprawdza, bo właśnie w ten sposób ugotowano milion smacznych steków. Ale tylko dlatego, że działa, nie oznacza, że ​​jest to najlepszy sposób. Ta metoda ma na celu zapobieganie niepotrzebnemu usuwaniu steku z ognia. Jednak według Laboratorium żywności , dodatkowe odwracanie może być właśnie tym, co zalecił lekarz. Częste obracanie steku faktycznie pomaga bardziej równomiernie ugotować stek. Krótki okres schładzania pozwala na ucieczkę nadmiaru ciepła i zapobiega rozgotowaniu mięsa przy powierzchni. Pomaga to również szybciej gotować mięso, ponieważ pomimo niewielkiej utraty ciepła temperatura nie spada na tyle, aby proces gotowania został zatrzymany. W ten sposób obracanie co 30 sekund skutecznie symuluje gotowanie mięsa z obu stron jednocześnie i może skrócić czas gotowania.

Pomimo zalet związanych z szybkością gotowania i równomiernym gotowaniem, Laboratorium żywności przyznaje, że ta technika nie zmienia smak wiele z metody pojedynczego przerzucenia. Więc jeśli jesteś zaangażowany w szczególnie interesującą rozmowę lub jeśli wolisz zwrócić uwagę na pewnego gościa na obiedzie niż na zwęglony kawałek mięsa, nie zaszkodzisz swojej reputacji przez cofnięcie się. Ale jeśli chcesz szybciej zjeść lub po prostu przestać rozmawiać z pewnym gościem obiadu na kilka minut, zacznij przewracać.

Korzystanie z testu poke, aby zdecydować, czy stek jest gotowy

wzruszający stek

Jeśli kiedykolwiek rozmawiałeś o gotowaniu steków, prawdopodobnie słyszałeś o teście szturchania. Zgodnie z tą metodą można stwierdzić, czy stek jest rzadki, czy dobrze wysmażony, po prostu szturchając go palcem i porównując jego kruchość z różne części dłoni lub twarzy lub cokolwiek. Dodatkową zaletą tej metody jest unikanie nakłuwania steku termometrem do mięsa i wypuszczania soków.

Są w tym dwie rzeczy od razu błędne. Po pierwsze, różnica temperatur między średnio wysmażonym stekiem a krwistym stekiem wynosi mniej niż 10 stopni. Doświadczenie niezbędne do dokładnej oceny wykonania przez szturchanie palcem jest takie, że przeciętny okazjonalny griller prawdopodobnie nigdy nie osiągnie z nim żadnego poziomu dokładności. Druga, stek to nie balon na wodę ! Jasne, szturchanie go termometrem do mięsa uwolni trochę soku, ale jeśli już mocno namieszałeś i ugotowałeś stek praktycznie na sucho, ilość utraconego płynu nie będzie zauważalna dla nikogo, kto nie jest mechanicznie zaprojektowany do mierzenia takich rzeczy. Jedynym prawdziwym i uczciwym sposobem na dokładne odróżnienie średniego steku od czegokolwiek innego przez przeciętnego, nieprofesjonalnego stekowca jest przyzwoity termometr do mięsa. Poza tym termometr do mięsa wygląda całkowicie profesjonalnie, a Twoi goście właściwie nie chcą, abyś szturchał ich jedzenie palcami tuż przed uderzeniem ich o talerze.

gdzie powstaje lacroix?

Nie kończę steku w piekarniku

stek z piekarnika

Możesz pominąć ten krok w przypadku steków, które są o cal lub cieńsze, ale korzystanie z piekarnika to świetny sposób na gotowanie grube steki . Gotowanie steku na bezpośrednim ogniu na grillu lub na rozgrzanej patelni spowoduje ugotowanie steku od zewnątrz do wewnątrz, karmelizując go na zewnątrz, ponieważ ciepło powoli zbliża się do środka mięsa. Ale gotowanie grubego steku zajmuje dużo czasu i może się skończyć spaleniem na zewnątrz, zanim skończy się gotowanie w środku. Pieczenie na kuchence również nie gwarantuje, że stek będzie gotuj równomiernie , ponieważ mięso jest wystawione na ciepło tylko od dołu.

Zamiast tego użyj całkowitego ciepła piekarnika, aby dokończyć gotowanie steku. Nadal będziesz chciał mocno i szybko podsmażyć steki, aby uzyskać wspaniałą skórkę, więc śmiało obsmaż stek przez trzy do czterech minut z pierwszej strony. Następnie odwróć stek i włóż go do piekarnika 450 stopni Fahrenheita na około 10 minut. Patelnia będzie wystarczająco gorąca, aby podsmażyć drugą stronę, a delikatne ciepło piekarnika ugotuje stek, zachowując przy tym piękny i soczysty smak. Jeśli używasz termometru z sondą, jeszcze lepiej: będziesz znać dokładny moment, w którym należy wyjąć stek z piekarnika.

Rozgotowany stek

najlepsza temperatura na stek

Rozgotowany stek to najlepszy sposób, aby skończyć z suchym, pozbawionym smaku kawałkiem mięsa. Wiemy, że niektórzy wolą steki ugotowane od dobrze wysmażonych w temperaturze, ale zachęcamy do ponownego rozważenia. Co sprawia, że ​​rozgotowany stek jest tak zły? Według Niesamowite żeberka , mięso wysycha podczas gotowania z powodu reakcji chemicznych i fizycznych zachodzących w mięsie. Włókna mięśniowe i tkanka łączna kurczą się, wyciskając wilgoć, a białka zaczynają denaturować, czyniąc mięso twardym i suchym. Zanim mięso osiągnie 155 stopni Fahrenheita, nie zawiera wystarczającej ilości wilgoci, aby smakowało soczyście, a włókna stały się twarde.

Najlepszym sposobem na upewnienie się, że stek przypadkowo się nie rozgotuje, jest użyj termometru . Sondowanie mięsa pozwoli Ci poznać dokładną temperaturę wewnętrzną bez konieczności krojenia. Jeśli zdarzy ci się gotować dla kogoś, kto upiera się, że potrzebuje dobrze wysmażonego mięsa, kup niedrogi stek jak okrągły lub rumsztyk. Nie będą w stanie skosztować jakości drogiego mięsa, więc równie dobrze możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, jeśli zamierzasz celowo zepsuć stek.

Nie pozwalając odpocząć stekowi

stek

Stek jest całkiem niesamowity i nie można winić za to, że chcesz natychmiast wepchnąć go do gardła, gdy tylko zejdzie z ognia. Jest to błąd. Gdy mięso jest gotowane, włókna zaczynają się kurczyć , a cała woda w nich zawarta jest wyciskana do przestrzeni między nimi. Im wyższą temperaturę osiągnie mięso, tym większy efekt. Jeśli pokroisz mięso natychmiast po zejściu z grilla, duża część tego płynu i – soczystość, za którą byłaby odpowiedzialna – wypłynie na twój talerz. Jeśli jednak przykryjesz mięso folią i odstawisz na 10 do 15 minut, włókna w mięsie będą miały szansę się zrelaksować i wpuścić część soków z powrotem.

Gotowanie wysokiej jakości steku może być dla Ciebie stresującym doświadczeniem, podobnie jak sam stek, z powodu całego gorąca, plucia olejami, zwęglonego mięsa i krótkiego czasu gotowania. Więc jeśli nie dasz sobie szansy na relaks, popijając kieliszek wina i nie spodziewając się nadchodzącej przyjemności, zamienisz szansę na jedzenie jak król w niczym więcej niż średniowiecznym symulatorze kucharza.

Nieprawidłowe krojenie steku

jak pokroić stek

Jeśli zrobisz wszystko poprawnie, nadal możesz zepsuć stek w ostatniej chwili. Na szczęście ten błąd jest naprawdę łatwy do uniknięcia, o ile zwrócisz uwagę na kilka szczegółów. To wszystko ma związek z czymś, co nazywa się ziarno , długie włókna mięśniowe w mięsie biegnące równolegle do siebie. Jeśli pokroisz ze zbożem, otrzymasz dużo długich włókien mięśniowych, które mogą być trudne do przeżucia. Oznacza to, że Twój stek będzie smakował do pogryzienia, nawet jeśli był idealnie ugotowany!

Zamiast tego umieść swój nóż prostopadle do słojów, więc tworzy „T” z tymi wszystkimi drobnymi liniami. Krojenie pod włos skrócisz te włókna mięśniowe i ułatwisz ich żucie, dzięki czemu stek będzie bardziej delikatny. Czasami trudno jest zidentyfikować ziarno, zwłaszcza gdy wydaje się zmień kierunek . Być może będziesz musiał zmienić kierunek w połowie krojenia steku, ale będzie to tego warte, gdy weźmiesz kęs.