Błędy, które popełniasz w swoim kuchennym ogrodzie ziołowym

asortyment ziół domowych

Ponieważ w ubiegłym roku ludzie spędzili dużo czasu w domu podczas trwającej pandemii koronawirusa, gotowanie w domu staje się coraz bardziej popularne. Jednocześnie ludzie starają się ograniczać wycieczki do sklepu spożywczego, więc trudno zaopatrzyć się w świeże zioła . Może też bardzo szybko stać się drogie.


Używanie świeżych ziół jest świetne, ponieważ dodają niesamowitego smaku różnym potrawom i mogą pomóc w zatoczeniu naczynia. Sprawiają też, że jedzenie w domu jest nieco bardziej wyjątkowe. Mogą podnieść Twoje posiłki na wyższy poziom zarówno pod względem smaku, jak i prezentacji. Dodatkowo, kiedy gotujesz, fajnie jest udać się do swojego uroczego kuchennego ogrodu ziołowego, aby odciąć tylko to, czego potrzebujesz.Więc wyhoduj własne zioła bezpośrednio na parapecie kuchennym i dodaj odrobinę słońca do każdego talerza ... i miejmy nadzieję, że również dzień.
Ale jak wielu próbowało uprawiać świeże zioła w domu i nie udało się, jakie błędy popełniamy? Jesteśmy po to, aby pomóc Ci nie popełnić poniższych błędów we własnym ogrodzie wewnętrznym.

Twoje zioła nie mają wystarczającej ilości światła słonecznego

zioła pod lampą słoneczną

Nie można tego wystarczająco podkreślić. Miejsce, w którym zdecydujesz się uprawiać swój ogród ziołowy, ma ogromny wpływ na jakość produkowanych ziół. „Wybierając swoją lokalizację, szukaj obszarów o dużym nasłonecznieniu” Ed Wike z gardengrowguide.com mówi Tłuczony . Dobrym pomysłem jest również przebywanie w pobliżu źródła wody, ponieważ zioła wymagają jej dużo.„Miałam ogródek ziołowy w mojej kuchni przez krótki czas, ale byłam naprawdę załamana, gdy nie kwitła tak bardzo”, mówi Donna Bloss, dyrektor ds. marketingu w Thrive Cuisine. Tłuczony . W tym czasie Bloss mieszkała w mieszkaniu, więc uprawa własnego jedzenia była dość ograniczona. – Myślałem, że to będzie proste. Rozmawiałem pewnego dnia z przyjacielem ogrodnikiem i poruszył ten problem, a on powiedział mi: Ogrody ziołowe w kuchni muszą być skierowane na południe. Moja kuchnia była zwrócona na północ” – mówi Bloss. „Teraz przeniosłem swój ogród ziołowy do salonu, który wychodzi na południe, a moje zioła wspaniale rosną”.

Wewnętrzne ogrody ziołowe nie muszą znajdować się w Twojej kuchni, chociaż jest to wygodniejsze. Bloss mówi to najlepiej: „Kiedy o tym myślisz, podróżujesz aż do sklepu, aby kupić jedzenie, więc dlaczego nie przejść kilka kroków do innego pokoju, aby odciąć świeże zioła do swoich ulubionych potraw!”.Pamiętaj też, ile słońca powinny otrzymać twoje rośliny. „Większość ziół wymaga co najmniej kilku godzin bezpośredniego nasłonecznienia, aby dobrze się rozwijać” – mówi Rosie Leary, ogrodnik i specjalista ds. danych botanicznych. Kandyd Ogrodnictwo . Oznaki, że Twój ogród ziołowy nie otrzymuje wystarczającej ilości światła, obejmują słaby wzrost, nienormalnie długie łodygi między liśćmi oraz liście, które są blade lub pożółkły. „Najłatwiejszym sposobem, aby upewnić się, że twoje zioła mają wystarczającą ilość światła (zwłaszcza w miesiącach zimowych), jest umieszczenie roślin w świetle do uprawy” – mówi Amy Enfield, ogrodniczka Rośliny Bonnie . Te specjalistyczne światła naśladują bezpośrednie światło słoneczne i są doskonałym rozwiązaniem, jeśli w Twoim domu brakuje naturalnego światła słonecznego.

czas zrobić faceta z pączkami

Twoje garnki są przepełnione

kobieta doniczkowa rozmarynu

Przepełnione doniczki to kolejny błąd, który możesz nieświadomie popełniać. „Moja najlepsza rada to regularne zbiory, aby pobudzić krzaczasty, nowy wzrost (ten nowy, świeży wzrost jest najsmaczniejszy!) i często siać, aby [zawsze] rośliny rosły na różnych etapach, jak mała linia produkcyjna”. Rosie Leary, ogrodnik i specjalista ds. danych botanicznych z Kandyd Ogrodnictwo , mówi Tłuczony .

Jeśli planujesz trzymać zioła w swoim wewnętrznym ogrodzie dłużej niż kilka tygodni, wybierz pojemnik, który zapewni im odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Według Amy Enfield, ogrodnika dla Rośliny Bonnie , „W przypadku większości ziół dobrze sprawdzi się 6-calowy pojemnik”.

Wybierając pojemnik, upewnij się, że ma otwory drenażowe. (Zioła nienawidzą siedzieć w wodzie, która powoduje gnicie korzeni.) Aby chronić blat lub parapet, upewnij się, że pod rośliną znajduje się taca na wodę. „Pojemniki, które są przeszklone lub wykonane z plastiku, są idealne do uprawy ziół w pomieszczeniach. Doniczki z gliny lub terakoty mają tendencję do szybkiego wysychania, zwłaszcza zimą” – mówi Enfield.

Dajesz ziołom za dużo lub za mało wody

kobieta podlewa rośliny zielarskie w pomieszczeniach

Jeśli chodzi o podlewanie, ważne jest, aby nie podlewać zbyt mocno ziół. „Jeśli twoje zioła mają za dużo wody, mogą się pokryć białą pleśń” Ed Wike z gardengrowguide.com mówi Tłuczony . Jeśli czujesz, że nie pamiętasz, kiedy ostatnio je podlewałeś, użyj miernika wilgotności gleby, aby upewnić się, że twoje zioła otrzymują odpowiednią ilość wody.

różnica między ryżem basmati a ryżem białym

Inni ludzie zaniedbują swoje rośliny i nie podlewają ich wystarczająco… albo wcale. Według Amy Enfield, ogrodnika dla Rośliny Bonnie , „Właściwa droga do wody jest gdzieś pośrodku”.

Twoje zioła należy podlewać, gdy wierzchnia warstwa gleby wyschnie. „Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia tego jest delikatne wbijanie palca w glebę codziennie lub co drugi dzień” – mówi Enfield. Jeśli gleba nadal wydaje się chłodna i wilgotna, poczekaj na podlanie, ale jeśli ziemia jest sucha, czas napić się ziół.

Kiedy podlewasz zioła, podlewaj dokładnie. „Nasycić glebę i pozwolić, aby nadmiar wody spłynął”, mówi Enfield, który zaleca usunięcie wszelkiej stojącej wody w tackach na wodę, która pozostaje 20 minut po podlewaniu, aby zapobiec gniciu korzeni.

Możesz chcieć podlewać je codziennie, ale większość ziół będzie potrzebowała więcej wody tylko wtedy, gdy dotkniesz wierzchniej warstwy gleby i będzie sucha w dotyku. „Zamiast podlewać codziennie, poczuj glebę. Jeśli jest sucho, podlej zioła. Jeśli gleba wydaje się wilgotna, wstrzymaj się” – Jen Stark, założycielka Szczęśliwy dom dla majsterkowiczów , wiodący blog o ogrodnictwie i majsterkowaniu, mówi Tłuczony .

Nie używasz odpowiedniego drenażu

rondle i rośliny doniczkowe

Drenaż może nie być czymś, co często się rozważa, ale pomyśl o tym. Regularnie wlewasz wodę do garnka z ziemią. Czy ta woda jest wchłaniana? A jeśli nie jest w pełni wchłonięty, dokąd trafia ta woda? Czy to tylko budyń na dnie garnka? A co to znaczy, jeśli tak jest? W tym miejscu pojawia się drenaż. Innym błędem często popełnianym przez ogrodników domowych jest nie zapewnianie odpowiedniego drenażu w doniczkach na zioła.

różnica między złotą a srebrną tequilą

„Naczynie drenażowe jest wyposażone w dziesiątki maleńkich otworów na dnie podstawy, które pozwalają nadmiarowi wody wydostać się z gleby”, Jen Stark, założycielka Szczęśliwy dom dla majsterkowiczów , wiodący blog o ogrodnictwie i majsterkowaniu, mówi Tłuczony . Możesz wrzucić cały ogród do zlewu, podlewać, aż woda wypłynie z dna i pozostawić do odcieknięcia na 10-20 minut, mówi Stark. Problem rozwiązany!

Nie używasz nawozu

kobieta rozpyla nawóz

Stosowanie nawozu jest bardzo ważne dla szczęśliwych i zdrowych roślin domowych. Chociaż rośliny potrzebują wody, potrzebują również pożywienia, aby rosnąć zdrowo i silnie, a także nawozu czy to jedzenie? . Oczywiście, ile jedzenia i jak często jest ono potrzebne, będzie się różnić w zależności od rośliny, więc nadal może być trochę krzywej uczenia się lub prób i błędów.

Gdy będziesz gotowy do zakupu nawozu, upewnij się, że używane nawozy są wolne od metali ciężkich i zawierają składniki odżywcze, które pomagają we wzroście. „Wybierz ekstrakt z wodorostów morskich o wysokim stężeniu azotu, który wspomaga wzrost liści” Zach Reece z Dekarze kolonii mówi Tłuczony . Weź pod uwagę, że jak twoja gleba się starzeje , może być konieczne dodanie większej ilości nawozu, aby roślina była zdrowa.

Nie przycinasz swoich ziół regularnie

kobieta pracująca z ziołami

Zioła uprawiane w pomieszczeniach będą wymagały regularnego przycinania, aby były zdrowe i pełne, a wiele osób z tego rezygnuje. Zachęca również do szybszego wzrostu. Przycinanie polega po prostu na odcinaniu liści i niektórych części łodyg roślin, aby pomóc im się rozwijać.

Przycinanie może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości jest dość łatwe. „Zdobądź mniejszą parę nożyc do przycinania i przycinaj rośliny, gdy zauważysz, że stają się długonogie lub rozciągają się” — Jen Stark, założycielka Szczęśliwy dom dla majsterkowiczów , wiodący blog o ogrodnictwie i majsterkowaniu, mówi Tłuczony . Jeśli nie możesz od razu użyć tego, co przycinasz, wysusz je i użyj później. Następnie po prostu włącz to do swojej rutyny roślinnej, a zaczniesz widzieć wyniki.

Nie znasz specyficznych potrzeb każdego zioła

zioła w fiolkach z wodą

Oto wielki błąd, który popełniają początkujący ogrodnicy ziół, który znacznie zmniejsza sukces ich ogrodu ziołowego: nieznajomość specyficznych potrzeb każdego zioła. Tak jak wszyscy ludzie są różni, wszystkie rośliny też są różne. „Każde zioło ma inne potrzeby, aby przetrwać, a zastosowanie tego samego leczenia oznacza, że ​​niektórzy umrą, a inni przeżyją” – mówi Marina Vaamonda, ekspert od majsterkowania i założyciel PropertyCashin. Tłuczony .

Wielu ogrodników zielarskich uważa, że ​​podlewanie ogrodu ziołowego i wystawianie go na słońce wystarczy, aby ogród rozkwitł. Jednak to błędne przekonanie może spowodować utratę ogrodu. „Jeśli chcesz zamienić ten projekt w długoterminowe zobowiązanie, sugeruję przestudiowanie czterech rzeczy przed zasadzeniem konkretnego zioła. Oto one: zapotrzebowanie na wodę, światło słoneczne, zapotrzebowanie na nawozy oraz właściwości przyciągające lub odstraszające owady” – mówi Vaamonda.

Nie wybrałeś odpowiednich ziół do uprawy w pomieszczeniach

zioła domowe w kuchni

Wszystkie zioła dobrze sobie radzą na zewnątrz, jeśli są odpowiednio pielęgnowane (światło słoneczne, gleba, podlewanie i nawóz). Ale niektóre zioła są lepsze w pomieszczeniach niż inne. „Ze względu na zmniejszony poziom światła w pomieszczeniach, zioła, które dobrze rosną w częściowo nasłonecznionym miejscu na zewnątrz, są najlepszymi opcjami do uprawy w pomieszczeniach”, Amy Enfield, ogrodniczka Rośliny Bonnie mówi Tłuczony . Według Enfielda są to szczypiorek, melisa, mięta, greckie oregano, Pietruszka , estragon francuski i tymianek angielski. „Te zioła będą trwać dłużej i nie będą tak długonogie (ani rozciągnięte)”, mówi Enfield.

Rozmawiając z Enfieldem, dowiedzieliśmy się również, że szałwia i rozmaryn to świetne zioła do uprawy w domu, jeśli twój dom ma dużo światła słonecznego. Jeśli nie masz dużo słońca, trzymaj się z dala od kopru, bazylii, kolendry i rumianku. Oświetlenie do uprawy to doskonały pomysł, ponieważ każde zioło skorzysta na tym źródle światła w środku.