Najbardziej tradycyjne ciasta z całego świata

czerwone aksamitne ciasto

Każdy kocha dobre ciasto — i łatwo zrozumieć, dlaczego. W końcu ciasto ma różne smaki, kształty, rozmiary, temperatury itp. Tort urodzinowy, tort lodowy, tort brudny, tort z prześcieradłem, tort ananasowy do góry nogami, szeroko dyskutowany tort owocowy — bez względu na to, jakie masz preferencje. do wypieków prawdopodobnie znajdziesz ciasto, które pokochasz i którego będziesz bronić do dnia swojej śmierci.


Ale ciasta, które większość z nas spożywa dzisiaj, niezależnie od świąt lub jakiegokolwiek innego powodu, często nie są zgodne z pochodzeniem ciasta. Według jeden artykuł z Smacznego , słowo „ciasto” pierwotnie oznaczało ogólnie każdą bryłę ugotowanego ciasta. Dopiero w XV wieku ciasto przybrało formę bardziej podobną do tej, którą widzimy dzisiaj, z ciastami o słodszym smaku. Sprawy stały się jeszcze bardziej znajome dla nowoczesnych jadłodajni w XVIII wieku, kiedy kolonializm i uprawa trzciny cukrowej sprowadziły cukier w dużych ilościach do Europy i wprowadzono ciastka z lukrem.Stamtąd prawie każda kultura na świecie opracowała własne tradycyjne ciasta, wykorzystując dostępne zasoby oraz ulubione smaki i składniki swoich regionów do tworzenia słodkich przysmaków, które stały się uwielbiane przez smakoszy z bliska i daleka.
Zainteresowany poszukiwaniem i próbowaniem (lub pieczenie ) jedne z najbardziej tradycyjnych na świecie ciastka ? Oto 14, które zasługują na twoją uwagę.

Ciasto linzer twierdzi, że jest najstarszym ciastem na świecie

bułka z masłem

Według Austriacka Rada Turystyki , tort linzer, zwany także tortem linzer, jest podobno najstarszym ciastem na świecie, przynajmniej według dzisiejszych standardów tego, czym jest i powinno wyglądać i smakować ciasto.Nazwany na cześć Linz w Austrii, korzenie ciasta sięgają do 1600s , z przepisami z tamtej epoki, które wymagają masła, migdałów, cukru, mąki i przypraw popularnych w dzisiejszych czasach. Dziś tort linzer często składa się z ciasta kruchego i konfitury z czerwonych porzeczek i jest podawany z bitą śmietaną lub cukrem cukierniczym.

Oczywiście można by argumentować, że ciasto linzerowe wcale nie jest ciastem, ale raczej tortem, który jest technicznie odmiana ciasta to, jeśli chcesz podzielić włosy, jest bardziej podobne do tarty lub ciasta. Niezależnie od opinii, jeśli chcesz iść na tradycję, nie możesz się pomylić z tak zwanym najstarszym ciastem na świecie.Tymczasem kasztel może być właściwie najstarszym ciastem na świecie

ciasto na tekturze

Czy trwa rywalizacja o ciasto? Podczas gdy Austria trzyma się mocno idei, że ciasto linzer/torte jest najstarszym ciastem na świecie, niektórzy mówią że tytuł należy do tortu kasztelowego, japońskiej specjalności. Do wybrzeży Japonii dotarł w XVI wieku, docierając do Azji przez portugalskich misjonarzy – chociaż ciasto kasztelowe nie osiągnęło jeszcze swojej ostatecznej formy, którą zobaczą dziś odwiedzający Japonię.

Według Fundacji Nippon Communications , zamek w swojej wcześniejszej formie został sprowadzony do Japonii przez portugalskich misjonarzy w XVI wieku. Jednak już wtedy misjonarze wiedzieli, że mają coś wyjątkowego w swoich rękach, rozdając ciastka kasztelowe potencjalnym nawróconym i chorym. Japońscy podróżnicy i miejscowi tak bardzo polubili tort, że zachowali go dla siebie.

Bez względu na to, kiedy i jak powstał kasztel, nie da się ukryć, że to tradycyjne ciasto jest pyszne. Historyczne sklepy castella można znaleźć w całym Nagasaki, które sięgają XIX wieku, a sklepy castella trafiają nawet do sąsiednich krajów, aby zaspokoić regionalny popyt.

Tradycyjnie ciasto kasztelowe robi się z jajek, mąki, syropu skrobiowego i cukru, co daje gąbczastą konsystencję z chrupiącą powłoką cukrową na spodzie.

I nie można przeoczyć tego włoskiego ciasta z XIII-wiecznymi korzeniami

ciasto przez okno

Dodatkowo, jeśli naprawdę chcesz być wybredny, jeśli chodzi o najstarsze ciasto na świecie, nie możesz przeoczyć panforte. Świąteczne ciasto jest podobne do ciasta owocowego, ma mocny, pełen przypraw smak i wystarczającą ilość substancji, aby pomieścić niezliczoną ilość składników.

Legenda stwierdza że zakonnica w Sienie we Włoszech stworzyła panforte w XIII wieku, używając cukru, przypraw, migdałów i miodu. Inne Zgadzam się z osią czasu, ale stwierdzam, że dowody na pochodzenie ciasta są nieco bardziej namacalne, z pergaminami z XIII wieku wskazującymi, że miejscowe zakonnice wymagały podobnego ciasta, zrobionego z pieprzem i miodem, jako rodzaj podatku.

Teraz panforte można znaleźć w całych Włoszech i na całym świecie, ponieważ jego sława się rozprzestrzeniła. Dostępnych jest kilka różnych rodzajów panforte, w tym odmiana czekoladowa, bardziej gorzka odmiana z gorzkimi migdałami i lżejsza odmiana posypana cukrem cukierniczym.

To ciasto jest tak proste i proste, że roszczą sobie do niego pretensje kultur na całym świecie

babka

Jeśli chodzi o status „najstarszego ciasta na świecie”, babka może być solidnym pretendentem. To proste, nieskomplikowane, wciąż bardzo popularne dziś ciasto jest ulubione na całym świecie od wieków. W końcu nie trzeba być geniuszem, aby dojść do wniosku, że można zrobić świetne ciasto z zaledwie kilku składników i łatwej formuły, i to jest dokładnie to, co nowatorscy szefowie kuchni robili na całym świecie w tym samym czasie.

Pierwotnie zrobiony z jednego funta masła, cukru, jajek i mąki, przepis był łatwy do zapamiętania dla tych, którzy nie potrafili czytać ani pisać, a duża ilość składników zaowocowała ciastem, które wystarczyłoby na wyżywienie całej rodziny lub wielu gości.

Przepisy na babki zostało znalezione w książkach kucharskich sięgających XVIII wieku, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak iw Stanach Zjednoczonych. Podobnie Francuzi cztery kwarty (lub cztery czwarte) jest takie samo podstawowa formuła z jednej części masła, jednej części cukru, jednej części jajek i jednej części mąki.

Jeśli jeszcze nie próbowałeś lub nie zrobiłeś ciasta z funta, to jest jedno tradycyjne ciasto, które możesz dodać do swojej listy.

Ten święty tort zyskuje świętą aprobatę

tort na cześć św

Podobnie jak w przypadku panforte, niektóre ciasta mają po prostu bardziej święte więzy, ale żadne nie jest tak święte jak ciasto św. Honore, czyli ciasto, które dosłownie nosi imię patrona piekarzy. To francuskie ciasto, opracowane w XIX wieku, sprawdzi się w Twoim przypadku sprawność piekarska i cukiernicza . NPR to nazywa „słodycze klasy mistrzowskiej”, ponieważ zawiera wszystkie podstawowe elementy, które uczniowie szkół cukierniczych muszą opanować w jednym pakiecie: ciasto francuskie, pasztet pâte á choux, krem ​​do ciasta i karmelizowany cukier”.

Jeśli zdecydujesz się kupić zamiast upiec ciasto St. Honore, odkryjesz krążek ciasta wypełniony kremem Chiboust i zwieńczony ptysiami, zwieńczony karmelizowanym cukrem i bitą śmietaną, wszystkie doprawione wanilią (chociaż specjalne smaki, takie jak zielona herbata dostępne są również smaki owocowe).

Święto św. Honore odbywa się 16 maja i jest to idealna okazja, aby spróbować swoich sił w robieniu tego tradycyjnego ciasta – lub upolować je w najbliższej klasycznej francuskiej piekarni lub cukierni.

Skradzione ciasto to prawdopodobnie najpoważniejsze ciasto na świecie

skradzione ciasto Sean Gallup/Getty Images

Chociaż może nie mieć historii o świętym pochodzeniu, skradzione ciasto z pewnością zajmuje niemal słuszne miejsce w umysłach jego obrońców, Stowarzyszenie Stollen w Dreźnie z Drezna, Niemcy. Stowarzyszenie powstało w 1991 r. w celu „ochrony Dresdner Christstollen … i ochrony jego oznaczenia geograficznego, czego wynikiem jest złota pieczęć stollen i znak jakości UE”. Innymi słowy, stowarzyszenie jest bardzo poważne w obronie i utrzymaniu tożsamości tego, czym jest stollen i gdzie można znaleźć tradycyjny stollen. Według stowarzyszenia Dresdner Christstollen może być produkowany tylko na określonym obszarze geograficznym i tylko z określonych zatwierdzonych składników.

Jeśli chcesz stwórz swój własny skradziony w domu jednak nie powiemy. Przysmak podobny do ciasta owocowego to zasadniczo chleb drożdżowy z owocami, sokiem pomarańczowym lub rumem, marcepanem, prażonymi migdałami i mieszanką aromatycznych przypraw, takich jak kardamon i buzdygan.

Z drugiej strony kuchen to niemieckie ciasto, które zabłądziło daleko od domu

ciasto ciasto Facebook

Kuchen ('ch' wymawia się jak 'k') to niemieckie słowo oznaczające 'ciasto', ale to tradycyjne ciasto dotarło daleko, daleko od domu. Podróżując wraz z Niemcami, gdziekolwiek się osiedlili, kuchen wciąż zajmuje pierwsze miejsce na stołach rodzin Ameryka Łacińska i Stany Zjednoczone.

Według Almanach Rolników , który ukłonił kuchen jako oficjalny deser stanowy Południowej Dakoty, tradycyjny kuchen w stylu niemieckim składa się z prostego ciasta, prawdopodobnie z dodatkiem owsa lub drożdży, a następnie różnych dodatków, w tym owoców sezonowych i/lub prostego, niesłodzonego kremu .

Kuchen jest tradycyjnie spożywany przy filiżance kawy podczas popołudniowej przerwy. Możesz oczywiście zrobić swój własny kuchen, ale jeśli kiedykolwiek zrobisz przystanek w Dakocie Południowej , możesz go znaleźć w prawie każdym sklepie spożywczym i piekarni, a także na każdym sezonowym festiwalu.

laska filet ogórka

Pozostałość kolonializmu, to ciasto wystartowało w nieprawdopodobnym miejscu

ciasto breudhur Facebook

Kolejne ciasto, które naprawdę zyskało na popularności po opuszczeniu swojego kraju, breudhur to tradycyjnie holenderskie ciasto, które dzięki holenderskiemu kolonializmowi dotarło do Azji Południowo-Wschodniej. Teraz tort śniadaniowy i świąteczny jest spożywany w całym regionie, w tym w Indonezji, Sri Lance, Singapurze i Malezji.

„Breudher jest gastronomicznym wspomnieniem bogatej i pompatycznej przeszłości kolonialnej” mówi jeden artykuł w Trasa Cochin . „Breudher ma wyrazisty smak i kuszący aromat. Anglo-Indianie nazywają to ciastem holenderskim.

Maślany i wykonany w żłobkowanej formie (jak patelnia bundt), breudhur ma subtelne różnice w zależności od tego, gdzie jesteś w Azji Południowo-Wschodniej i jakie składniki są dostępne, ale generalnie zawsze możesz liczyć na to, że ciasto będzie wykonane z mieszać mąki, drożdży, jajek, masła lub ghee, cukru i rodzynek. Dodatkowe smaki, które możesz znaleźć, to cynamon i gałka muszkatołowa lub skórka pomarańczowa.

Mamon to filipińskie ciasto z czasów II wojny światowej

ciasto mamonowe

Tradycyjne, popularne ciasto o nowszych początkach, mamon, powstało podczas II wojny światowej, kolejnej kulinarnej pozostałości zagranicznego zaangażowania. Według artykuł w Bangkok Post II wojny światowej racje żywnościowe zmusiły piekarzy do wymyślenia, łącząc razem mąkę i masło w kiepskie ciasto. Ciasto zostało wyrafinowane od tego czasu i jest teraz słodkim, maślanym, lekkim i małym przysmakiem, który można znaleźć w całej Azji Południowej, w różnych smakach, za przystępną cenę.

„Mamon może być twarzą kuchni filipińskiej, ponieważ ten biszkopt stał się wszechstronną przekąską, którą można przekąsić o każdej porze dnia, głównie ze względu na przystępną cenę”. mówi to samo poczta w Bangkoku kawałek .

Dziś tradycyjne ciasta mamon można znaleźć w filipińskiej sieci piekarni Goldilocks, mającej swoje lokalizacje w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Azji. Sieć przypisuje się popularyzacji bardziej wyrafinowanej wersji ciasta zarówno w kraju, jak i za granicą.

Ulubione ciasto Australii pierwotnie miało nakarmić niespodziewanych gości rządowych

ciastka z lamingtona

Z dzwoniącymi Australijczykami lamingtony większość Australijskie ciasto”, jeśli zabierasz swoje kubki smakowe w podróż po świecie poprzez najbardziej tradycyjne ciasta, nie możesz przegapić tego biszkoptowego, czekoladowego ciasta.

Po raz pierwszy smakował na początku XX wieku, mówi się, że lord Lamington, ówczesny gubernator Queensland, szef kuchni stworzył ciasto z lamingtonem, aby nakarmić nieoczekiwanych gości. Ci goście z pewnością również będą mieli przyjemność z tego miękkiego i maślanego ciasta pokrytego czekoladą i kokosem. Teraz Australijczycy często cieszą się lamingtonami w Dzień Australii.

Do robienia idealnych lamingtonów w domu, ABC Life poleca zaczynając od świeżego, puszystego biszkoptu ze świeżych jajek. Następnie pokryj poszczególne, pokrojone ciastka (lamingtony są na mniejszej stronie) gęstą czekoladą, która nie jest tak gorąca, aby spływała z ciasta, i przesiej kokos na ciasto, aby delikatnie oprószyć. I, jak mówi artykuł, możesz być kreatywny dzięki ekscytującym kolorom i smakom.

Widziałeś to wiele razy na GBBO — teraz czas spróbować samemu

Biszkopt Wiktorii

Kolejne tradycyjne ciasto, które miało swój początek w otoczeniu rządowym, Victoria Sponge jest obecnie znane jako klasyk na całym świecie (częściowo dzięki Świetny brytyjski Bake Off ). Według Co gotuje Ameryka? , dwuwarstwowy biszkopt wypełniony dżemem i śmietaną i pokrojony w małe kwadraty stał się ulubionym z nadejściem brytyjskiego czasu na herbatę. Jedna z dam dworu królowej Wiktorii przyniosła na dwór popołudniową herbatę, królowa Wiktoria uczepiła się tego pomysłu i pojawiła się Victoria Sponge.

Organizacja Dziedzictwa Angielskiego wyjaśnia, że ​​Victoria Sponge mogła zacząć działać w żłobkach, ponieważ opiekunowie uważali, że nierozsądne jest dawanie dzieciom ciastek zawierających owoce lub kawałki nasion. Ponieważ gąbka Victoria nie zawiera żadnego z nich, była to uczta dla dzieci, zanim trafiła do dorosłych w gospodarstwie domowym.

Oczywiście rozwój lekkiej i przewiewnej Victoria Sponge może być również połączony z opracowanie proszku do pieczenia , który po raz pierwszy pojawił się jako środek zakwaszający mniej więcej w tym samym czasie, w połowie XIX wieku i który z pewnością ułatwiłby ten proces.

To tradycyjne ciasto ma stronę o tajemniczym pochodzeniu

Ciasto mleczne

Niektóre ciasta, które dziś zyskały status tradycyjnych, wcale nie są tak stare. Weźmy na przykład ciasto tres leches , które jest mocno zacementowane wewnątrz Kuchnia łacińska . Dekadencki biszkopt nasączony trzema mlekami i posmarowany grubą polewą był częścią łacińskiego menu od tak dawna, że ​​można by sądzić, że to wielowiekowe ciasto z wielowiekową przeszłością.

Jednakże, podczas gdy wiele krajów w całej Ameryce Łacińskiej twierdzi, że jako pierwsze zaprezentowało światu ciasto tres leches, faktem jest, że nie ma zbyt wielu historycznych informacji na temat pojawienia się ciasta tres leches. Pod wieloma względami ma sens, że ciasto tres leches nie stałoby się powszechne aż do pojawienia się mleka w puszkach pod koniec XIX wieku, co ułatwiłoby dostęp do wymaganego dla ciasta mleka odparowanego, skondensowanego i pełnego.

Pisarka kulinarna Julia Gartland przedstawia kilka teorii w do Jedzenie52 artykuł , w tym możliwość, że ciasto tres leches zaczęło się jako namoczone ciasto średniowieczne w Anglii, a następnie zostało przywiezione do Ameryki Łacińskiej przez europejskich kolonizatorów.

Niezależnie jednak od tego, skąd pochodzi, jedno jest pewne: ciasto Tres leches to pyszny tradycyjny deser, który zasługuje na miejsce wśród ulubionych przepisów każdego piekarza.

To południowoafrykańskie ciasto zyskało status tradycyjnego w ciągu zaledwie kilku dekad

ciasto budyniowe malva

Pudding Malva wcale nie jest budyniem, przynajmniej nie tak, jak Amerykanie myślą o budyniu. Zamiast tego jest to ciasto – maślane i słodkie, z dżemem morelowym i polane ostrym sosem śmietanowym. Pudding Malva pojawia się w wielu menu deserów w południowoafrykańskich restauracjach na całym świecie i podobno był jednym z nich Ulubione desery Nelsona Mandeli , ale pomimo tego, że jest tradycyjnym ciastem, nie jest tak stary. W rzeczywistości może mieć mniej niż 50 lat.

Według Jedzenie52 artykuł , budyń malva w RPA pojawił się dopiero w 1978 roku, kiedy miejscowa kobieta dała swój przepis na pudding w restauracji z winnicą, a następnie ta restauracja przekazała przepis kilku innym restauracjom w kraju.

„W średnim wieku budyń z malvy osiągnął już rangę klasyka”. ... Czy zawsze był gotowy na status ikony? Czy wytłumaczenie może być tak proste, jak fakt, że z małej listy składników i prostej techniki otrzymuje się deser, który jest pocieszający niemal do tego stopnia, że ​​się przytłacza? – pyta w artykule autorka artykułów kulinarnych Sarah Jampel. Odpowiedź, jak podsumowuje artykuł, może po prostu polegać na tym, jak łatwo jest zrobić budyń z malvy.

Tradycje ciastek wciąż ewoluują wraz z tym stosunkowo nowym graczem na amerykańskiej scenie kulinarnej

ciasto szyfonowe

Podobnie jak pudding malva z RPA, nowe dodatki do tradycyjnych ciastek pojawiają się co jakiś czas. Jednym, który potargał pióra Amerykanów, był tort szyfonowy, który po raz pierwszy pojawił się w 1927 roku i został natychmiast nazwany „pierwszym nowym ciastem od 100 lat” – niezależnie od tego, czy tak jest w rzeczywistości.

Według Co gotuje Ameryka? , agent ubezpieczeniowy z Los Angeles wynalazł tort, robiąc go dla hollywoodzkich gwiazd dnia, dopóki General Mills nie kupił przepisu i nie opublikował go w Lepsze domy i ogrody , wraz z oświadczeniem „pierwsze nowe ciasto od 100 lat”. Odnoszący natychmiastowy sukces, domowi kucharze pokochali lekkie i przewiewne ciasto szyfonowe, które zawdzięcza swoją wyjątkową konsystencję białkom jajek ubitym oddzielnie od ciasta i oleju roślinnego. Podobnie jak w przypadku ciasta anielskiego, ciasto szyfonowe ma nieco bogatszy smak i bardziej kruchą konsystencję.

Teraz, prawie 100 lat po jego wynalezieniu, można znaleźć ciastka szyfonowe w różnych smakach, od cytryny po pandan, z różnymi dodatkami.
Kategorie fakty Zabawa Opinie