Noworoczne przesądy kulinarne na całym świecie

 talerz oliebollen z brylantami Sara Winter/Shutterstock Jennifer Goldsmith


Nie jest tajemnicą, że wszyscy chcielibyśmy rozpocząć nowy rok z odrobiną szczęścia, długowieczności, dobrobytu i zdrowia, ale uzyskanie tych rzeczy może nie być tak łatwe, jak odliczanie sekund do północy. Zamiast pozostawiać to przypadkowi, wypróbuj niektóre światowe tradycje, które zwiększą twoje szanse w nadchodzącym szczęśliwym roku — na przykład zjedzenie długiego makaronu, podarowanie pomarańczy, pożeranie oliebollen lub zadławienie się 12 winogronami, gdy zegar wybije 12 (przez Magazyn Smithsonian ).Nikt tak naprawdę nie wie, skąd pochodzi większość tych przesądów, ponieważ trudno jest prześledzić ich pochodzenie kulturowe, ale wydaje się, że każdy kraj na całym świecie zgadza się co do tego, że sylwestrowe tradycje kulinarne prowadzą do dobrobytu, zdrowia, szczęścia i długowieczności i miłości w nadchodzącym roku. Jeśli nie masz szczęścia w tym roku lub po prostu potrzebujesz powodu, by popić marynowanym śledziem szampanem, sprawdź tę pełną listę światowych noworocznych przesądów kulinarnych.
Szybko zjedz 12 winogron w Hiszpanii na szczęście

 ludzie zbierający winogrona do jedzenia Zbynek Pospisil/Getty Images

Kiedy zegar wybije północ, ludzie w Hiszpanii i na całym świecie będą wkładać do ust 12 winogron, wypowiadając życzenie z każdym winogronem i każdym dzwonkiem. Według Lokalny , tradycja sylwestrowa sięga 1882 roku, kiedy to burmistrz Madrytu José Abascal y Carredano nałożył na imprezowiczów podatek, stwierdzając, że każdy, kto będzie świętował do późna w nocy, będzie musiał uiścić opłatę. Oznaczało to, że tylko bogaci mogliby naprawdę obchodzić święto, ponieważ klasa robotnicza nie mogła sobie pozwolić na podatek od dobrej zabawy.kreolska vs przyprawa cajun

Ale to nie powstrzymało ich od niesfornej imprezy sylwestrowej, a madrycka klasa robotnicza zorganizowała bunt przed biurem burmistrza. Kiedy zegar wybił północ, tłum zaczął jeść winogrona jako parodię bogatych, którzy uważali, że jedzenie winogron podczas picia szampana jest klasą. Według Sól , osoby uczestniczące w tej tradycji dzisiaj również powinny nosić czerwoną bieliznę i muszą skończyć wszystkie winogrona w ciągu minuty, aby otrzymać szczęście.

Jeśli nie kupisz tej historii, możesz uwierzyć, że tradycja wywodzi się z intryg hiszpańskich winiarzy, którzy chcieli pozbyć się swoich winogron, więc wymyślili życzeniową tradycję jedzenia winogron. Tak czy inaczej, gra w winogrona jest ryzykownym biznesem i może powodować ryzyko zadławienia. Jeśli masz ponad 65 lat i chcesz dożyć kolejnego Nowego Roku, możesz chcieć przesiedzieć tę tradycję.Spożywaj marynowane śledzie w Niemczech i Szwecji za pieniądze

 śledzie marynowane w słoiku Swietłana Monjakowa/Shutterstock

Jak większość legend, trudno jest dokładnie określić, gdzie dokładnie marynowany śledź stał się szczęśliwym przysmakiem z wybiciem północy. Jak poinformował o Widmo Aktualności 1 w Milwaukee uważa się, że obfity połów śledzia przynosił szczęście w tamtych czasach, ponieważ oznaczał, że masz wystarczająco dużo ryb, aby cię utrzymać przez jakiś czas, ponieważ śledzie można było marynować i przechowywać. Jedna firma z siedzibą w północnym Milwaukee kontynuuje norweską tradycję, sprzedając 60% ręcznie pakowanych marynowanych śledzi w ciągu kilku krótkich miesięcy poprzedzających Sylwestra.

W krajach takich jak Niemcy, Skandynawia i Polska marynowana ryba jest zwykle spożywana o północy w nadziei na pomyślność i pomyślność w nadchodzącym roku. Na wynos . Podczas gdy marynowana ryba może być dla niektórych nabytym smakiem, Norwegowie uważają ją za tradycyjną świąteczną ucztę, która jest nie tylko wymagana, ale bardzo szanowana, jeśli chodzi o dzwonienie w Nowym Roku.

Hoppin' John w południowych Stanach Zjednoczonych może pomóc ci znaleźć spokój

 łyżka Hoppina' John z mojego punktu widzenia/Shutterstock

Skaczący Jaś , określany również jako Happy Jack lub Happy John, jest tradycją sylwestrową w południowych Stanach Zjednoczonych od XIX wieku, według Almanach . To danie, które ma przywoływać pokój, pomyślność i szczęście w Nowym Roku, mimo że powstało w znacznie gorszych okolicznościach.

Przepis zadebiutował w książce z 1847 roku zatytułowanej „The Carolina Housewife”, ale historia.com donosi, że zniewoleni ludzie robili danie na długo przed jego opublikowaniem. Standardowa receptura zawiera czarnooki groszek , chleb kukurydziany, kapusta włoska, pomidory i jakaś wieprzowina. Główny szczęśliwy składnik, czarnooki groszek, to fasola, która została wprowadzona do kuchni amerykańskiej przez zniewolonych mieszkańców Afryki Zachodniej i symbolizuje bogactwo, nadzieję i szczęście w Nowym Roku. Chleb kukurydziany i kapusta brukowa również reprezentują odpowiednio złoto i pieniądze, podczas gdy wieprzowina służy jako symboliczne odniesienie do niskiej jakości mięsa, którym karmiono zniewolonych Afrykanów, a pomidory są symbolem zdrowia.

Nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego danie nazywa się Hoppin' John ani dlaczego kojarzy się z obchodami Nowego Roku, ale innym interesującym faktem dotyczącym tego przesądnego posiłku jest to, że zachowane na następny dzień i spożyte jako resztki nazywa się Skippin' Jenny i jest jeszcze więcej szczęścia.

Nie zapomnij o soczewicy we Włoszech, jeśli chcesz dobrobytu

 słoik suchej soczewicy azerbejdżan_ stockers/Shutterstock

Od czasów rzymskich bogów i gladiatorów, soczewica zostały uznane za przynoszące szczęście jedzenie, zwłaszcza gdy dzwonią w nowym roku. Według włoskiego źródła Lokalny , miski lub talerze z soczewicą są rozdawane w całych Włoszech tuż po wybiciu godziny 12 i wszyscy zarzucają je w nadziei na szczęście i pomyślność. To zwyczaj, który ewoluował od czasów, gdy Rzymianie rozdawali soczewicę jako prezenty. Kiedy roślina strączkowa przypominająca monetę jest ugotowana, zaczyna przybierać duży i okrągły kształt, który jest utożsamiany z obfitością.

W dzisiejszych czasach soczewica jest zwykle wyprzedana na rynkach we Włoszech na kilka dni przed sylwestrem, więc jeśli podróżujesz po kraju na święta, pamiętaj, aby ją złapać, zanim będzie za późno. Podobnie jak wiele innych szczęśliwych potraw serwowanych w Nowy Rok, soczewica we Włoszech jest podawana z kiełbasą cotechino, która ma również głęboko zakorzenioną historię, sięgającą aż starożytnego Egiptu (poprzez Kultura jedzenia w Internecie ).

Pij szampana w Europie i Ameryce, aby zdobyć status i fortunę

 wznoszenie toastów szampanem Nowa Afryka/Shutterstock

Picie szampana w sylwestra jest tak symboliczne, jak tylko połączenie napoju i wakacji może być. Według Nauka na żywo , picie napoju alkoholowego z okazji specjalnych okazji sięga czasów europejskich dworów królewskich w XVIII wieku. Szampan był ściśle spożywany przez rodzinę królewską i burżuazję i był bardziej symbolem statusu i bogactwa niż szczęścia.

Stworzenie i wprowadzenie szampana do królewskiej praktyki nie było przypadkowe, ponieważ uzyskanie odpowiedniego musującego napoju wymagało wielu prób i błędów. Ustalenie właściwych pomiarów cukru i nasycenia dwutlenkiem węgla zajęło chemikom prawie 100 lat, podczas których dochodziło do eksplozji w procesie butelkowania.

czy należy przechowywać ciasto z orzechami pekanowymi w lodówce?

Dlaczego więc nie cieszyć się odrobiną szampana w sylwestra i mieć nadzieję, że odmieni to twoje szczęście? Jeśli jesteś podawanie szampana w sylwestra sztuczka polega na schłodzeniu go do temperatury 46 stopni. Aby osiągnąć tę pożądaną temperaturę, eksperci zalecają wyciągnięcie butelki z lodówki na pół godziny przed otwarciem korka. To wydobędzie bardziej zniuansowane smaki tego klasycznego napoju.

Popijaj makaron soba w Japonii dla zdrowia

 miska makaronu soba Flyingv43/Getty Images

Niezależnie od tego, czy jest podawany na ciepło, czy na zimno, przygotowywany natychmiast lub ręcznie, spożywany na lunch, kolację, śniadanie lub o północy, makaron soba to szczęśliwe danie w Japonii, którego historia sięga 1700 roku, zgodnie z podcastem Niesamowita Japonia . Podobnie jak większość przesądów, pochodzenie tego dania jest niejasne i skąd się wywodzi, ale najszerzej akceptowaną teorią jest to, że japońscy kupcy jedzą makaron soba pod koniec miesiąca i pod koniec roku. W jakiś sposób stały się sposobem na szczęście. Inna teoria sugeruje, że wysoka jakość witaminy B1 w makaronie pomaga zapobiegać chorobom i promować długowieczność, dlatego są one spożywane w Sylwestra lub Nowy Rok.

Wytwarzany z mąki gryczanej i wody makaron soba (zwany także Toshikoshi soba) to długie, cienkie nitki makaronu, których nie należy skracać, ponieważ długość służy jako symbol odporności (poprzez klasa mistrzowska ). Konsystencja jest również bardziej miękka niż innych makaronów, takich jak udon czy ramen, i jest łatwiejsza do odgryzienia, co symbolizuje „odcięcie pecha roku”. Kodawari Times .

Ludzie na całym świecie chcą znaleźć monety w okrągłych ciastach

 okrągłe ciasto na desce estudiofcx/Shutterstock

Okrągły tort, pieczony z symbolem monety lub prawdziwą monetą w środku, jest tradycją sylwestrową na całym świecie, która według legendy ma przynieść szczęście i pieniądze w nadchodzącym roku. Atlantycki . Praktykowany na całym świecie, od Grecji po Skandynawię, osoba, która otrzymuje kawałek z ukrytą w środku monetą lub bibelotem, jest gościem, który otrzyma najwięcej szczęścia i dobrobytu, jak podano w Magazyn Smithsonian . Aromatyczne i bogate ciasto zazwyczaj ma również rok wypisany w migdałach na wierzchu.

W chiński Nowy Rok lepki placek ryżowy — zwany także nian gao, co oznacza „ciasto roczne” — to podobny okrągły placek podawany podczas obchodów Nowego Roku. W Skandynawii ich wersja szczęśliwego okrągłego ciasta zawiera pudding ryżowy z ukrytym migdałem w środku. Szkocja podnosi poprzeczkę okrągłym ciastem i whisky, a powszechną praktyką w większości kultur jest podawanie ciasta z szampanem.

Uważa się, że fasola w Argentynie zapewnia bezpieczeństwo pracy

 różnorodność fasoli w misce NIKCOA/Shutterstock

Spośród wszystkich noworocznych przesądów na całym świecie, Argentyna z pewnością ma jedne z najciekawszych i najstarszych zwyczajów w porównaniu do większości innych. Jak zaznaczono w Elitarny klub , Sylwester jest najbardziej obchodzonym świętem w Argentynie, a jego tradycje zakorzenione są w katolicyzmie.

Według Najlepszy kraj , niektóre z najbardziej wyjątkowych i dziwacznych tradycji obejmują bieganie po domu w Nowy Rok z walizką w nadziei, że zaszczepi ona ekscytujące przygody w nadchodzącym roku. Inna dziwaczna tradycja obejmuje pływanie w basenach, jeziorach lub rzekach na szczęście. Późne kolacje i głośne fajerwerki to bardziej standardowy zwyczaj sylwestrowy w Argentynie, a kolacja tradycyjnie obejmuje gigantyczną miskę fasoli.

czy ciecierzyca fasola garbanzo?

Uważa się, że zwyczaj jedzenia fasoli w Argentynie sprzyja bezpieczeństwu pracy i bezpieczeństwu finansowemu, ale jeśli nie lubisz ich jeść, po prostu noś je w kieszeni, aby generować więcej pieniędzy, jak głosi przesąd.

Ciesz się tamales w Meksyku i miej nadzieję na bogactwo

 domowe tamales w misce Źródło obrazu/Getty Images

Nowy Rok w Meksyku może oznaczać kolację w domu z rodziną i przyjaciółmi, imprezę publiczną na placu miejskim lub kolację w przyjemnej restauracji na plaży. Fajerwerki, winogrona, szampan i całonocne świętowanie to norma podczas obwieszczania Nowego Roku. doświadczenie .

Jeśli chodzi o jedzenie podawane w domu lub na mieście, w menu sylwestrowym zawsze można przewidzieć kilka produktów spożywczych. Tamale są ulubionym daniem w całym Meksyku i są podawane na wielu uroczystościach świątecznych, festiwalach i spotkaniach, zgodnie z Trybuna San Gabriel Valley , i są obowiązkowym daniem na szczęście w Sylwestra lub Nowy Rok. Złocisty kolor kukurydzianych tamale symbolizuje również dobrobyt finansowy w nowym roku (poprzez wiadomości ABC ). Nic dziwnego, że wielu sprzedawców sprzedaje nawet tamale przed rozpoczęciem obchodów.

giada z dzieciaka laurentiis

Odpędź złego ducha z oliebollen w Holandii

 oliebollen i szampan z ognie Lizzy Komen/Shutterstock

Być może nie słyszałeś o oliebollen, ale w sylwestra ten smażony w głębokim oleju przysmak jest pożerany na spotkaniach i imprezach w całej Holandii, według Recenzja holenderska . Ciasteczkowa, oleista przekąska podawana na ciepło, oliebollen jest zwykle posypana cukrem pudrem, rodzynkami, porzeczkami, cynamonem i kawałkami jabłka. Można go również zanurzyć w sosie karmelowym lub czekoladowym. Tradycyjnie jest łączony z szampanem i smakuje podczas oglądania sztucznych ogni lub ogniska zrobionego z wyrzuconych choinek bożonarodzeniowych (przez Wklej magazyn ).

W tradycji pogańskiej oliebollen spożywano w celu odpędzenia Perchty, pogańskiej bogini o złej passie i złym duchu, dlatego jedzenie oliebollen stało się tradycją. Nie wiadomo, jaki był pierwszy spożyty oliebollen, ale historycy zwracają uwagę na XVII-wieczny obraz przedstawiający oliebollen w garnku, co dowodzi, że w Holandii był on spożywany od dawna. W niektórych częściach kraju post jest powszechną praktyką w tygodniach poprzedzających Boże Narodzenie, a po zakończeniu ludzie spożywają tyle jedzenia i napojów, ile im się podoba, a oliebollen jest powszechnym przysmakiem po poście.

Istnieje kilka różnych przesądów dotyczących wieprzowiny

 plastry wieprzowe z ziemniakami i kapustą kiszoną Karla Allgaeuera/Shutterstock

Jeśli jesz wieprzowinę, prawdopodobnie będziesz się nią delektować w sylwestra, niezależnie od tego, gdzie jesteś na świecie, ponieważ wiele kultur wita Nowy Rok z jakąś świnią na talerzu, zgodnie z Magazyn Smithsonian . W historii Ameryki posiadanie wieprzowiny w domu oznaczało, że będziesz karmiony przez nadchodzące miesiące, co jest równoznaczne z długowiecznością i obfitością, jeśli chodzi o przesądy dotyczące świń w sylwestra. Holendrzy z Pensylwanii również łączą swoją wieprzowinę z kiszoną kapustą, ponieważ jest coś wyjątkowego w świniach i kapuście, które przynoszą szczęście w nowym roku, jak donosi Times Union gazeta z siedzibą w Albany w stanie Nowy Jork.

Pieczone w całości prosięta są spożywane w sylwestra w niektórych częściach świata, w tym w Portugalii, Hiszpanii, na Węgrzech i na Kubie, a Włosi i Niemcy witają nowy rok kiełbasą wieprzową na talerzach. Wręczanie prezentów w postaci marcepanowych świnek jest również gestem szczęścia i pomyślności w Niemczech, a stoły są również dekorowane mini marcepanowymi świnkami zamiast ozdoby (przez Wice ).

Podaruj pomarańcze i mandarynki w Chinach na szczęście

 mandarynki na drewnianym stole Azot/Shutterstock

Jak większość okrągłych rzeczy, pomarańcze i mandarynki są symbolem pomyślności w nowym roku i w rzeczywistości przekładają się na sukces i szczęście w języku chińskim, jak podano w Poczta Dżakarta . Jasnopomarańczowe, okrągłe owoce, takie jak pomarańcze, mandarynki i kumkwaty, reprezentują złoto i szczęście i są szeroko prezentowane, obdarowywane i spożywane w całych Chinach podczas obchodów Nowego Roku.

jak opłacalne są food trucki

W innych kulturach azjatyckich pomelo jest również powszechnie spożywane podczas uroczystości noworocznych i używane jako dekoracja, zgodnie z artykułem w The New York Times . Pomelo są szczególnie trudne do obrania, a jedzenie lub rozdawanie słodkich owoców jest częścią tradycji Nowego Roku Księżycowego, chociaż trudno jest prześledzić historię pomelo ze świętami.

Te owocowe przysmaki są również podawane przez cały nowy rok jako wyraz miłości w wielu społecznościach azjatyckich i są podarowane jako cały owoc, nasiono lub roślina. W bardziej wyrazistych kulturach może się to wydawać niewiele, ale jest to sposób na pokazanie komuś, że bardzo Ci na nim zależy.

Nasiona granatu oznaczają różne rzeczy w Grecji i Izraelu

 granaty i nasiona Nyura/Shutterstock

Ze wszystkich pokarmów spożywanych i podawanych na Nowy Rok, granaty są prawdopodobnie najbardziej religijne i święte. Według Biblia Izraela , granaty są spożywane w Nowy Rok jako sposób na rozmowę z Bogiem, mówiąc mu, że tylko dlatego, że na zewnątrz nie wydajesz się mieć odkupieńczych cech, masz dobre serce z dobrymi intencjami w środku, tak jak granat . Nasiona granatu są symbolem wszelkiego dobra w kimś, a im więcej nasion masz w swoim granacie w Nowy Rok, tym więcej dobrych uczynków będziesz miał w sobie. Innym unikalnym symbolem granatu w historii Izraela jest sześcioramienna gwiazda znajdująca się na łodydze owocu, która reprezentuje gwiazdę Dawida i jest jedynym pokarmem występującym w naturze, który nosi ten symbol.

W Grecji tzw granat nadal jest podobny do bogów, ale jest symbolem szczęścia w płodności i małżeństwie i często jest rozbijany w sylwestra. Im więcej nasion wyleci z granatu po jego rozbiciu, tym więcej szczęścia będzie miało twoje gospodarstwo domowe w nadchodzącym roku.

Jedz kapustę w południowych Stanach Zjednoczonych, aby się wzbogacić

 Collard Greens w białej misce Jupiterimages/Getty Images

Uprawiany głównie w południowych Stanach Zjednoczonych, kapusta włoska są popularnym dodatkiem przez cały rok i mają szczególne szczęście, gdy są spożywane jako część kolacji sylwestrowej. Uważa się, że jaskrawa zieleń liściasta jest symbolem bogactwa i pieniędzy, a przesąd głosi, że zjedzenie zielonej kapusty w sylwestra przyniesie wielką pomyślność w nadchodzącym roku. O Małym Rocku. Collard greens często podaje się z wieprzowiną i czarnookim groszkiem, które są częścią tradycji sylwestrowej również na południu (poprzez The New York Times ).

To nie tylko przesąd oparty na zielonym kolorze, ponieważ uważa się również, że złożona zieleń kapusty przypomina wyglądem i dotykiem pieniądze, a ich kształt jest tak samo ważny jak ich zamożny kolor. Tradycja ta, wywodząca się z Europy Północnej, została następnie przekazana Afrykanom podczas europejskiego handlu niewolnikami, po czym trafiła do Stanów Zjednoczonych. Collard greens może mieć mętną historię, ale zjedzenie ich w sylwestra może po prostu prowadzić do lepszej przyszłości .