Dietetyk wyjaśnia, dlaczego Cheetos są tak uzależniające

Uzależnienie od Cheetos Ilya S. Savenok/Getty Images

„Och, wypiję tylko jedną lub dwie” Cheetos — myślisz sobie, skromnie wyciągając ze świeżo otwartej torby kilka chrupiących chrupek. Ale zanim się zorientujesz, torebka jest pusta, utknąłeś w pomarańczowych palcach, a pod paznokciami smród serowego pyłu. Nie tylko to: spokojnie można było zjeść więcej . Dlaczego? Dietetyk, szef kuchni i pisarz żywności Robin Miller rozmawiał z Lista o nauce stojącej za uzależnieniem tej popularnej przekąski.


„Trudno oprzeć się chrupiącemu, tandetnemu chrupiącemu cheeto” – współczuł Miller. „Na początku jest pęknięcie, potem warstwa soli, pęczek sera i bogaty w masło tłuszcz, który rozpływa się na języku. Z każdym kęsem mózg jest nagradzany natychmiastowym uczuciem przyjemności. Trudno się zatrzymać; i to jest dokładnie to, do czego dążą producenci żywności”.W rzeczywistości 2013 Magazyn New York Times dochodzenie wykazało, że Frito-Lay — producent Cheetos — wydawał do 30 milionów dolarów rocznie, zatrudniając prawie 500 chemików, psychologów i techników, aby osiągnąć doskonały stopień chrupkości, aromatu i „odczucia w ustach”. Według Millera ich misja została zakończona: „Cheetosy rozpływają się w naszych ustach niemal natychmiast, oszukując nasze mózgi do myślenia, że ​​nie jedliśmy dużo. Problem polega na tym, że kiedy już dotrzesz do dna torby – i poczujesz się lekko wzdęty i spragniony – zdajesz sobie sprawę, że kalorie, tłuszcz i sól nie zniknęły” – powiedziała. Lista .
Wszystkie powody, dla których Cheetos uzależniają

Cheetos Slaven Vlasic/Getty Images

Miller wyjaśnił, że uczucie rozpływania się w ustach to tylko jeden z powodów, dla których nie możesz po prostu zjeść kilku Cheetos. Mimo że marka nadaje niektórym swoim smakom ekstrawaganckie nazwy, takie jak „Crunchy Cheddar Jalapeno” i „Crunchy FLAMIN” HOT Cheese”, w porównaniu z jedzeniem, które faktycznie zawiera pokrojone w kostkę świeże jalapeno, nawet najbardziej pikantny Cheetos będzie smakował raczej mdły. To kolejny powód, dla którego nie można zjeść tylko jednego – wyjaśniła. „Wysoko przyprawione przekąski zwykle szybciej nas nasycają, podczas gdy mdłe potrawy tłumią pokusę przesadzenia” – powiedział Miller. — Czy zauważyłeś, że nie ma ani jednego mocnego ani wyrazistego smaku Cheeto? Musimy je dalej jeść, żeby to rozgryźć.

Ponadto Cheetos zawiera specjalny dodatek znany z tego, że zwiększa uzależnienie przekąsek, powiedział Miller. MSG (glutaminian sodu) — patrzymy na Ciebie! Dodatek ten jest oczyszczoną formą „naturalnie występującego glutaminianu – z dodatkiem sodu w celu zapewnienia stabilności” – wyjaśnił Miller, dodając: „Glutaminian jest aminokwasem występującym we wszystkich produktach spożywczych zawierających białko – serach, mięsie, grzybach – i jest odpowiedzialny za dostarczanie tego ceniony pikantny smak, zwany także umami lub piątym zmysłem”. Ale, co ciekawe, sam MSG nie zawiera smaku, zauważył Miller. „Aktywuje receptory glutaminianu w naszych kubkach smakowych, dzięki czemu jedzenie jest smaczniejsze. Zastanawiam się, jak smakowałby Cheeto bez niego.Cheetos są rzeczywiście tak uzależniające, że chociaż Miller jest ekspertem od wszystkich powodów, dla których ta przekąska jest śliskim spadkiem do przejadania się, sama została przyłapana na pomarańczowej ręce. – Mam teraz w spiżarni paczkę Cheetos – przyznała.