Pesto vs. Marinara: Co jest zdrowsze?

sos

Równie smaczny i wszechstronny, pesto i marinara mogą być używane w różnych zastosowaniach kulinarnych. Oboje są fantastyczni w makaron , na pizzy i kanapki, jako dip chlebowy lub skropiony stekiem lub kurczakiem. Ale jeśli chodzi o tłuszcz i kalorie, który z nich jest tak naprawdę zdrowszy? Oczywiście będzie to zależeć od tego, czy kupujesz pesto lub marinarę, czy robisz je w domu, ale ogólnie rzecz biorąc, oba mają wady i zalety w dziale żywienia.


Marinara to prosty sos. Najbardziej klasyczne wersje marinary zawierają tylko pomidory śliwkowe, czosnek, pokruszoną czerwoną paprykę i bazylię (przez Smak domu ). Z drugiej strony pesto zawiera bazylię (lub jarmuż), orzeszki pinii (lub orzechy włoskie), oliwę z oliwek, czosnek i parmezan (przez Sieć spożywcza ). Już z listy składników widać, że pesto jest bardziej kaloryczne niż marinara. Według Jedz tyle This , ¼ szklanki pesto to 263 kalorie i 23 gramy tłuszczu. Jak to się ma do marinary?Czy marinara jest zdrowsza niż pesto?

marinara

Bez wątpienia oba sosy, odpowiednio przygotowane, stanowią smaczną część posiłku. ½ szklanki porcji marinary to tylko 40 kalorii i jeden gram tłuszczu, zgodnie z Jedz tyle This . Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że marinara to mądry wybór za każdym razem. I może tak być, jeśli Twoim największym zmartwieniem jest tłuszcz i kalorie. Kiedy jednak przyjrzymy się głębiej zawartości odżywczej zarówno marinary, jak i pesto, zobaczymy, że pesto zawiera również 352 miligramy potasu i 80 procent dziennej zalecanej ilości witaminy K. Z drugiej strony Marinara oferuje niewiele więcej, odżywczo.
Jeśli Twoim głównym celem jest ograniczenie kalorii i tłuszczu, wybierz marinarę. Jeśli jednak chcesz dodać dodatkowe składniki odżywcze w postaci zieleniny, takiej jak bazylia lub jarmuż, oraz orzechów, takich jak orzeszki pinii lub orzechy włoskie, od czasu do czasu wybieraj pesto. To smaczna alternatywa dla marinary, a trochę zajdzie daleko.