Prawdziwa różnica między sodą oczyszczoną a proszkiem do pieczenia

pieczenie

Każdy, kto piecze, był tam, czytając przepis, który wymaga albo sody oczyszczonej, albo proszku do pieczenia, a potem sięgając po niewłaściwy. Albo gorzej! — uświadomienie sobie, że jesteś poza tym, do czego wzywa. Czy to naprawdę ma znaczenie? Jaka jest w ogóle różnica? Robią to samo... prawda?


kim jest żona Roberta Irvine'a?

Raczej. Mówi się, że pieczenie to nauka i jest to całkowicie prawdziwe. Dobry przepis jest zbilansowany tak, aby dokładnie ilości składników wykonywały zadania, które należy wykonać, a wszystko po to, abyś mógł uzyskać idealny bochenek chleba lub kłębek babeczek. (Tak się nazywają, prawda? Gaggle?) Jeśli odrzucisz cokolwiek z tego, twój projekt nie wyjdzie dobrze. A jeśli chodzi o sodę oczyszczoną i proszek do pieczenia, to jest różnica i to bardzo ważne.Nie mówmy więc tylko o różnicy między tymi dwoma składnikami, ale o tym, dlaczego ma to znaczenie. Wtedy następnym razem, gdy sięgniesz po jedno, drugie lub oba, będziesz przygotowany.
Co to jest soda oczyszczona, a co to jest proszek do pieczenia?

proszek do pieczenia

Weźmy twój pojemnik z sodą oczyszczoną, pojemnik z proszkiem do pieczenia, połóżmy je na blacie i przyjrzyjmy się dokładnie, co jest w środku.

Najpierw soda oczyszczona. To właściwie czysty wodorowęglan sodu, a oto trochę retrospekcji do nauki w szkole podstawowej. Soda oczyszczona jest bazą, a to oznacza, że ​​reaguje w kontakcie z kwasem. Kiedy pieczesz, może to być płyn – zazwyczaj coś takiego jak cytryna, maślanka lub Kawa — lub ciało stałe, jak brązowy cukier. Po zmieszaniu tych dwóch składników utworzą bąbelki dwutlenku węgla i podniosą pH ciasta. Co to znaczy? Zasadniczo te bąbelki powodują wzrost wypieków, a zwiększone pH osłabia gluten, aby produkt końcowy był bardziej delikatny.Teraz proszek do pieczenia. To trochę inne, ponieważ tak naprawdę jest to soda oczyszczona plus kilka innych składników — zwykle mówi Czerwony Młyn Boba , mąka kukurydziana i krem ​​z kamienia nazębnego. Zawiera dwa kwasy (które mogą się różnić) i dopiero po wprowadzeniu cieczy pierwszy kwas reaguje z zasadą. Następnie, po wystawieniu na działanie ciepła, zachodzi druga reakcja. Ale czekaj, mówisz... Jeśli zawiera zarówno kwas, jak i zasadę, czy nie zareaguje automatycznie? Nie i Linia zdrowia mówi, że właśnie tam pojawia się skrobia kukurydziana. To działa, aby powstrzymać reakcję, dopóki tego nie zechcesz.

Dlaczego przepisy wymagają sody oczyszczonej, proszku do pieczenia lub obu tych składników?

rzeczy do pieczenia

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego przepis wymaga jednego, a nie drugiego – lub obu – nie jesteś sam. To też nie jest arbitralne.Ponieważ soda oczyszczona wymaga kwasu, aby ją aktywować, Linia zdrowia mówi, że jedyny raz, kiedy zobaczysz, że jest używany, to wtedy, gdy w przepisie jest kwas. Ma sens, prawda? Jeśli w przepisie nie ma kwasów, użyjesz proszku do pieczenia, ponieważ zawiera już wszystko, czego potrzeba do działania.

Według Dobra gotowanie , jest też trochę więcej. Ponieważ proszek do pieczenia reaguje etapami – w tym aktywowanym przez obecność ciepła – będzie używany w przepisach, w których ciasto musi się schłodzić lub wyrosnąć. Pomyśl o cieście na ciasteczka, które wkładasz na chwilę do lodówki przed pieczeniem, lub o chlebie, który potrzebuje długiego czasu do wyrośnięcia.

Dlaczego więc potrzebujesz obu? Soda oczyszczona jest nie tylko aktywowana przez obecność kwasu, ale także neutralizuje go w ramach procesu. Jeśli twój przepis zawiera kwas, będzie wymagał również reakcji z pewną ilością sody oczyszczonej i zasadniczo, we właściwych proporcjach, zrównoważą się nawzajem. Ale czasami to nie wystarczy, aby uzyskać wzrost, którego szukasz. W takim przypadku przepis powie Ci, abyś dodał trochę proszku do pieczenia, aby uzyskać dodatkowe kopnięcie, którego potrzebujesz.

Czekaj, są różne rodzaje proszku do pieczenia?

proszek do pieczenia

Ponieważ sprawy nie są wystarczająco skomplikowane, gdy patrzysz tylko na proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną, musisz również wiedzieć, że tak, istnieją również różne rodzaje proszku do pieczenia. To, który kupujesz, robi dużą różnicę, mówi Dobra gotowanie .

Najpierw weźmy szybko działający proszek do pieczenia. Tutaj reakcja zachodzi w temperaturze pokojowej, więc jak tylko zmieszasz składniki, magia zacznie się dziać. Jednak nie zawsze tego chcesz, więc w tym miejscu pojawia się wolno działający proszek do pieczenia. W tym przypadku jest opóźnienie i nie zacznie działać, dopóki nie osiągnie określonej temperatury. Następnie jest proszek do pieczenia o podwójnym działaniu, co oznacza, że ​​część wydarzy się, gdy nadal będziesz w temperaturze pokojowej, i będzie kontynuowana, gdy będzie w piekarniku.

Jeśli w pudełku z proszkiem do pieczenia nie ma informacji, który to jest, prawdopodobnie działa on podwójnie. Pozostałe dwa są używane głównie przez komercyjnych i profesjonalnych piekarzy, a jeśli kupiłeś proszek do pieczenia w sklepie spożywczym, prawdopodobnie możesz bezpiecznie założyć, że jest to produkt o podwójnym działaniu.

Jak soda oczyszczona i proszek do pieczenia wpływają na smak i brązowienie

babeczki cytrynowe

Smak zarówno sody oczyszczonej, jak i proszku do pieczenia jest nie do pomylenia i mimo, że wyglądają bardzo podobnie i odgrywają tę samą rolę w przepisie, Dobra gotowanie mówi, że wpływają na smak i kolor produktu końcowego na różne sposoby – a sposób, w jaki to działa, to kolejny powód, dla którego przepis może wymagać obu.

Jako przykład użyjmy babeczek cytrynowych. Cytryna jest kwasem, więc przepis będzie wymagał sody oczyszczonej, aby zrównoważyć część kwasowości i sprawić, że babeczki wzrost. Ale chcesz też, aby trochę tego cytrynowego smaku pozostało, a żeby tak się stało, soda oczyszczona nie może zużyć całego soku z cytryny. Dodaj proszek do pieczenia do przepisu, a także dodasz więcej kwasu – a to oznacza, że ​​po reakcjach i wyrośnięciu pozostanie więcej tego cytrynowego smaku.

Ale powiedzmy, że robisz cytrynowe naleśniki i chcesz nie tylko cytrynowego smaku, ale także tych pysznych zarumienionych brzegów. Jeśli w przepisie będzie za dużo kwasu, to nie nastąpi zrumienienie. Soda oczyszczona usuwa kwas i wspomaga przyrumienianie.

Innymi słowy, jeśli użyjesz tylko sody oczyszczonej, Twoje przepisy na pikantne cytryny stracą swój cytrynowy smak. Gdybyś używał tylko proszku do pieczenia, nie miałbyś takiej reakcji brązowienia. Użyj obu? Doskonałość.

Dlaczego soda oczyszczona to pośpiech, a proszek do pieczenia nie?

pieczenie ze szczeniakiem

Tak więc przygotowujesz się do pieczenia i próbujesz zdecydować, czy obudzisz psa teraz, aby zabrać go na zewnątrz, zanim zaczniesz, czy też pozwolisz mu spać i po prostu odejść od tego, co robisz w połowie… Przepis. Oto jak decydujesz.

Jeśli przepis wymaga sody oczyszczonej, lepiej wyprowadź psa, zanim zaczniesz. To dlatego, że reakcja, która powoduje twoje ciasto lub chleb do wyrośnięcia zacznie się, gdy tylko dodasz sodę oczyszczoną do płynu, a to oznacza, że ​​będziesz musiał wstępnie nagrzać piekarnik i włożyć ciasto tak szybko, jak to możliwe. Jeśli poczekasz – i powiedzmy odejdziesz, by wyprowadzić psa na zewnątrz – wszystkie bąbelki dwutlenku węgla, które sprawią, że twój przepis się poprawi, znikną, zanim wrócisz, a to, co wyjdzie z piekarnika, będzie bardzo, bardzo płaski.

Z drugiej strony, jeśli przepis wymaga tylko proszku do pieczenia, będziesz miał czas, aby odejść i wyprowadzić pupila na zewnątrz, jeśli będzie musiała wyjść. Dzieje się tak dlatego, że chociaż niektóre reakcje proszku do pieczenia o podwójnym działaniu rzeczywiście zachodzą podczas pierwszego mieszania, większość gazu nie jest uwalniana, dopóki nie znajdzie się w piekarniku (poprzez Myśl Co. ). A to oznacza, że ​​twoje ciasto nadal będzie rosło i nie będziesz musiał budzić psa przed rozpoczęciem.

Trochę to długa droga… z sodą oczyszczoną

proszek do pieczenia

Czy kiedykolwiek zwróciłeś uwagę na to, ile sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia wymaga przepis? Jeśli nie, być może nie zdawałeś sobie sprawy, że większość przepisów wymaga tylko stosunkowo niewielkiej ilości sody oczyszczonej. A to bardzo ważne, bo według Czerwony Młyn Boba , soda oczyszczona jest około cztery razy mocniejsza niż proszek do pieczenia.

Ale o to chodzi: jeśli chcesz więcej ryżu, nie możesz po prostu dodać więcej sody oczyszczonej. Dzieje się tak dlatego, że soda oczyszczona będzie reagować tylko w obecności kwasu, a dobre przepisy zawierają tylko tyle sody oczyszczonej, aby reagować z odpowiednią ilością kwasu. Uzależnienie od pieczenia Sally zauważa, że ​​jeśli dodasz więcej sody oczyszczonej, zabraknie kwasu do interakcji i pozostanie obojętny. A to oznacza, że ​​w cieście lub chlebie pozostanie trochę sody oczyszczonej i będziesz mógł jej spróbować. Jeśli kiedykolwiek upiekłeś coś, co miało dziwny smak — pomyśl, jak by to smakowało, gdybyś polizał kostkę mydła wypełnioną płatkami folia aluminiowa — to dlatego, że wypiłeś za dużo sody oczyszczonej.

I dlatego wiele przepisów kieruje się następującą zasadą: na każdą filiżankę mąki potrzebna jest łyżeczka proszku do pieczenia i tylko ćwierć łyżeczki sody oczyszczonej.

Jak zastąpić sodę oczyszczoną proszkiem do pieczenia i na odwrót

proszek do pieczenia

O o! Zacząłeś już pieczenie, ale zapomniałeś pobieżnie przejrzeć szafki, aby upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebujesz, i nie masz już ani proszku do pieczenia, ani sody oczyszczonej. Po pierwsze dobra wiadomość: jeśli masz, możesz zastąpić dla innego.

Powiedzmy, że skończył ci się proszek do pieczenia. Ponieważ teraz wiesz, że proszek do pieczenia to zasadniczo soda oczyszczona z już dodanym kwasem, wiesz, że możesz zrobić swój własny. Według Myśl Co. , to proste: wystarczy użyć 1 łyżeczki sody oczyszczonej i dodać 2 łyżeczki kremu tatarskiego. Presto! (I tak, nadal używasz dokładnie takiej samej ilości domowego proszku do pieczenia, jak w przypadku produktów komercyjnych.)

Jeśli nie masz sody oczyszczonej, robi się trochę trudniej. W twoim proszku do pieczenia jest soda oczyszczona, więc możesz użyć trzy razy więcej proszku do pieczenia, aby zastąpić sodę oczyszczoną. (tzn. użyj 3 łyżeczek, aby zastąpić 1 łyżeczkę sody oczyszczonej). Ale tutaj jest pewien haczyk: proszek do pieczenia zmieni smak tego, co robisz, ze względu na zawarte w nim dodatkowe składniki. Czy to ma dla ciebie znaczenie? Jeśli tak, możesz wstrzymać pieczenie i pobiec do sklepu.

Jak upewnić się, że soda oczyszczona i proszek do pieczenia są nadal dobre

proszek do pieczenia

Jeśli nie używałeś ich od jakiegoś czasu, możesz się zastanawiać, czy twoja soda oczyszczona i proszek do pieczenia są dobre. Z biegiem czasu nie będą zepsuć , ale stracą część swojej reaktywności i nie będą też działać. Na szczęście, Myśl Co. mówi, że zdecydowanie możesz sprawdzić, czy będą działać tak dobrze, jak chcesz.

Najpierw soda oczyszczona. Wszystko, co musisz zrobić, to nabrać ćwierć łyżeczki, położyć na talerzu i dodać kilka kropel soku z cytryny lub octu. Jeśli masz dużo bąbelków, to w porządku.

Następnie soda oczyszczona. Napełnij jedną trzecią miarki gorącą wodą i dodaj łyżeczkę wątpliwego proszku do pieczenia. Czy to bańka? Tak? Nadal jest dobrze.

Teraz, jeśli zastanawiasz się, w którym momencie musisz się martwić, czy będziesz musiał martwić się o świeżość swojej sody oczyszczonej i proszku do pieczenia, pamiętaj o tym: chociaż oba zazwyczaj ostatni, ubiegły, zeszły przez sześć miesięcy do roku, im bardziej wilgotny klimat, tym szybciej obaj zaczną tracić mus.

Co dzieje się z sodą oczyszczoną i proszkiem do pieczenia na dużych wysokościach?

proszek do pieczenia

Według Nauka o gotowaniu , wysokość zmienia to, jak dobrze rosną Twoje wypieki — zwłaszcza gdy przekroczysz próg od 3000 do 3500 stóp nad poziomem morza. Im jesteś wyższy, tym niższe ciśnienie powietrza, a im niższe ciśnienie powietrza, tym lepsze ciastka i chleby wzrosną. Będą też szybciej wysychać i istnieje duża szansa, że ​​przepis przeznaczony na niższe wysokości wywoła reakcję – i duże pęcherzyki powietrza – tak duże, że pękną, a ciasto się zawali.

Czy możesz dostosować sodę oczyszczoną i proszek do pieczenia, aby pomóc? Rodzaj. Niektóre miejsca sugerują zmniejszenie obu o mniej więcej od ósmej do pół łyżeczki na każdą łyżeczkę, której wymaga przepis... ale to niedokładne.

Król Artur Mąka sugeruje coś innego. Mówią, że najlepiej jest, jeśli przepis wymaga łyżeczki sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia, zmniejszyć to do 7/8, jeśli masz od 3000 do 5000 stóp, do 1/2, jeśli masz od 5000 do 6500 stóp. , a 1/4, jeśli masz od 6500 do 8000 stóp. To znaczy, jeśli używasz jednego lub drugiego, ale co z przepisem, który wymaga obu?

Wtedy, jak mówią, najlepiej jest zamiast tego zdecydować się na użycie proszku do pieczenia i słodkiego mleka. Czasami najlepszą rzeczą do zrobienia jest uniknięcie problemu.

Czekaj, czy drożdże nie robią tego samego, co soda oczyszczona i proszek do pieczenia?

drożdże

Soda oczyszczona i proszek do pieczenia są często mylone, ale czy nie ma innego składnika, który robi prawie to samo? Tak — to drożdże. Więc... jaka jest różnica?

Wszystko zależy od reakcji. Podczas gdy soda oczyszczona i proszek do pieczenia reagują odpowiednio z kwasami i płynami, drożdże reagują z cukrami. Według Rafineria29 , to zupełnie inny proces, który zachodzi w przypadku drożdży, a jest nim fermentacja. (I właśnie dlatego drożdże nie są tak wymienne z sodą oczyszczoną i proszkiem do pieczenia.) Kiedy drożdże fermentują, jest to jeszcze wolniejszy proces — dlatego musisz odczekać chwilę, zanim wrzucisz je do piekarnika.

Jest też inny sposób spojrzenia na różnice. Jeśli chodzi o sodę oczyszczoną i proszek do pieczenia, Czerwony Młyn Boba mówi, że zachodzi reakcja chemiczna. Jeśli chodzi o drożdże, to reakcja biologiczna. To różnica, która kończy się tym samym podstawowym rezultatem, ale trzeba przyznać, że jest to całkiem fajna i świetna ciekawostka, którą można poruszyć na imprezach przy kilku ciasteczkach lub kawałkach ciasta.

Soda oczyszczona ma różne zastosowania inne niż do pieczenia

proszek do pieczenia

Kiedy myślisz o sodzie oczyszczonej i proszku do pieczenia, prawdopodobnie myślisz o pieczeniu. W końcu to prawda w nazwie. Ale jest mnóstwo rzeczy, które możesz zrobić z jednym z nich, a to? To jest ważne.

Według Pierwszy dla kobiet , proszek do pieczenia jest właściwie tylko – i najlepiej – używany do pieczenia. Otóż ​​to! Z drugiej strony soda oczyszczona ma mnóstwo innych zastosowań. Linia zdrowia mówi, że wykazano, że soda oczyszczona ma kilka interesujących efektów, gdy jest przyjmowana jako suplement, i okazało się, że pomaga zmniejszyć zmęczenie — zwłaszcza, gdy przechodzisz przez niektóre sesje ciężkich ćwiczeń, jeśli ćwiczysz ciężary lub bierzesz udział w haju -sporty energetyczne, takie jak kickboxing czy sztuki walki. Wykazano również, że pomaga usuwać płytkę nazębną, zmniejszać zgagę, spowalniać postęp choroby nerek, a nawet łagodzić swędzenie po ukąszeniach owadów po zmieszaniu z wodą i zamienieniu w pastę.

Linia zdrowia mówi też, że możesz użyj sody oczyszczonej jako dezodorant, płyn do płukania jamy ustnej, łagodzący ból owrzodzeń, jako powietrze, kosz na śmieci, odświeżacz do butów i lodówki, odplamiacz i wybielacz do prania, a nawet jako środek chwastobójczy. To wszystko sprawia, że ​​proszek do pieczenia wygląda w porównaniu z nim naprawdę nudno, więc jeśli zastanawiasz się, który z nich kupić w dużym pudełku, masz odpowiedź.