Prawdziwa różnica między ryżem basmati a ryżem jaśminowym

Miska białego ryżu

Jeśli kiedykolwiek gapiłeś się na torby z ryżem basmati i ryżem jaśminowym w sklepie spożywczym, być może miałeś trudności z ustaleniem, który z nich kupić. Często traktowane jako wymienne, oba mogą służyć jako dobry substytut zwykłego długoziarnistego biały ryż w naczyniach. Krótko mówiąc, jeśli zastanawiasz się, jaka jest prawdziwa różnica, prawdopodobnie nie jesteś sam.


Ryż basmati i ryż jaśminowy są uważane za ryże aromatyczne, które można znaleźć w niezliczonych potrawach, od kuchni bliskowschodniej, przez indyjskie, po azjatycką. Ryż jaśminowy pochodzi z Tajlandii i jest bardziej typowy dla kuchni Azji Południowo-Wschodniej, podczas gdy ryż basmati pochodzi z Indii i jest częściej spożywany na Bliskim Wschodzie. Gotowany ryż jaśminowy ma słodki, kwiatowy zapach podobny do jaśminu; Podobnie przyjemnie pachnie basmati (którego imię tłumaczy się jako „pełen zapachu”). Chociaż istnieją wyraźne różnice geograficzne i węchowe między tymi dwoma – przynajmniej jeśli wiesz, czego wąchasz – istnieją również inne, mniej oczywiste różnice. Wystarczy bardzo uważnie przyjrzeć się obu odmianom ryżu, aby to zauważyć.Różnica jest najbardziej widoczna po ugotowaniu ryżu

Gotowany ryż basmati i jaśminowy

Pierwsza różnica, jaką możesz zauważyć między gotowanym ryżem jaśminowym a ryżem basmati, jest bardziej namacalna: ryż jaśminowy jest zazwyczaj bardziej miękki niż ryż basmati, a jego ziarna mają tendencję do sklejania się o wiele bardziej. Tak więc, jeśli podczas wbijania widelca do miski doświadczysz bardzo skrobiowego i lepkiego ryżu, prawdopodobnie jest to jaśmin; jeśli masz puszystą miskę pełną bardziej niezależnych ziaren, prawdopodobnie jest to basmati.
Istnieje również fizyczna różnica, którą prawdopodobnie zauważysz po prostu patrząc na ryż, jeśli znasz je lub masz przed sobą. Podczas gdy ryż jaśminowy i ryż basmati są uważane za odmiany długoziarniste, ziarna basmati są zwykle dłuższe i cieńsze niż ziarna jaśminu. Jest to najbardziej pomocny wskaźnik, o którym należy pamiętać, gdy kupujesz luzem, ponieważ nie musisz gotować ani nawet dotykać ziaren, aby je odróżnić.

Różnice w gotowaniu między ryżem jaśminowym a ryżem basmati

namoczony ryż

Chociaż możesz pomyśleć, że możesz ugotować wszystkie rodzaje ryżu w ten sam sposób – gotując go w wodzie na kuchence lub w urządzenie do gotowania ryżu — niekoniecznie tak jest. Niektóre rodzaje ryżu można gotować na różne sposoby lub wymagają dodatkowych czynności przed gotowaniem, tak jak w przypadku ryżu jaśminowego i basmati.co jest w mięsie hamburgera McDonalds?

Prawidłowe ugotowanie ryżu basmati daje suche, puszyste ziarna. Aby to osiągnąć, składnik należy namoczyć w wodzie przez co najmniej 30 minut przed gotowaniem, co pomaga równomiernie ugotować ziarna. Z drugiej strony ryż jaśminowy wcale nie musi być moczony. Składnik można po prostu spłukać przed gotowaniem na parze lub ugotowaniem w określonej proporcji wody.

W zależności od tego, ile masz czasu, możesz poeksperymentować z gotowaniem obu rodzajów ryżu, aby znaleźć ten, który najlepiej pasuje do Ciebie i Twoich potrzeb.Różnice żywieniowe między dwoma ryżami

ryż basmati z przyprawami

Jak można się domyślać, ilość kalorii dostarczanych przez ryż basmati i ryż jaśminowy jest niewielka. Według Esencja smakowa , ryż jaśminowy ma 205 kalorii na filiżankę, a ryż basmati zawiera 238 kalorii. Chociaż możesz ulec pokusie, aby wybrać jaśmin w oparciu o kilka kalorii, które można zaoszczędzić, istnieje inny standard żywieniowy, który możesz chcieć wziąć pod uwagę.

Chociaż te dwa rodzaje ryżu mają wiele wspólnego z wartościami odżywczymi, ryż jaśminowy ma znacznie wyższy indeks glikemiczny. Ryż jaśminowy zajmuje 109 miejsce w indeksie glikemicznym, podczas gdy ryż basmati ma tylko 58 – co oznacza, że ​​ryż basmati zapewni ci sytość na dłużej, ponieważ jest trawiony wolniej. Z oceną GI prawie o połowę wyższą niż jaśmin, ci, którzy chcą jeść mniej, powinni wybrać ryż basmati, jeśli opierają swoją decyzję tylko na tym.

Wartość netto braci mcdonalds

Dania i kuchnie z wykorzystaniem ryżu basmati i jaśminowego

Miska wegetariańskiego briyani

Ponieważ ryż basmati pochodzi z Indii, często występuje w kuchni indyjskiej. Potrawy takie jak curry, pilawy , i biryani jak wszystkie, które wymagają ryżu basmati; ale dlaczego poprzestać na indyjskim jedzeniu? Istnieje mnóstwo innych kuchni i potraw, do których basmati pasuje. Sieć spożywcza sugeruje używanie basmati w przepisach takich jak kurczak z ryżem , ryż szafranowy z tahdig , i Ina ogród ryż basmati z tonami posiekanej szalotki i pietruszką.

Ryż jaśminowy (który, jak pamiętasz, pochodzi z Tajlandii) jest często używany w przepisach z Azji Południowo-Wschodniej, często znajduje się obok lub pod daniami głównymi, a nawet w deserach, takich jak pudding ryżowy . Smak domu sugeruje ryż jaśminowy do przepisów takich jak ryż kolendrowo-limonkowy, pudding ryżowy z wiśniami i przyprawami, tajski czerwone curry z kurczaka , i z grilla krewetki .

Bez względu na to, jaki ryż wybierzesz, jesteśmy pewni, że będzie to pachnący i apetyczny posiłek.
Kategorie Jak drink ekskluzywne