Prawdziwa różnica między gulaszem wołowym a gulaszem irlandzkim

irlandzki gulasz jagnięcina marchew ziemniaki zielona ścierka do herbaty

Podczas gdy Irlandczycy Amerykanie zazwyczaj robią peklowana wołowina i kapusta z okazji Dnia Św. Patryka w Irlandii tradycyjnym posiłkiem obchodzonym w tym dniu jest irlandzki gulasz (via Oko hrabstwa Racine ). Jeśli nigdy go nie jadłeś, możesz się zastanawiać: czym różni się irlandzki gulasz od gulasz wołowy ? Według New York Times , prawdziwie tradycyjny irlandzki gulasz zawiera tylko kilka składników: baraninę, cebulę, ziemniaki, a czasem marchewkę, co od razu odróżnia go od gulaszu z wołowiny. Irlandzki gulasz jest również zazwyczaj zagęszczany tłuczonymi ziemniakami, w przeciwieństwie do zasmażki, której często nie widuje się w gulaszach innych niż irlandzkie.


co sprawia, że ​​kwaśne cukierki są kwaśne?

Danie to stało się niezwykle popularne w Irlandii na początku XIX wieku, kiedy zależność Irlandczyków od ziemniaków była największa, przed Wielkim Głodem w latach 1845-49 (poprzez Britannica ). Gulasze były prostym, ale satysfakcjonującym sposobem na wypełnienie brzuchów nawet bardzo biednym rodzinom, nic więc dziwnego, że danie stało się tak wszechobecne. Oczywiście, współczesny irlandzki gulasz znacznie różni się od kulinarnych przodków.Różnice między tradycyjnym a nowoczesnym irlandzkim gulaszem

Irlandzki gulasz z wołowiną

W dzisiejszych czasach szefowie kuchni (zarówno irlandzcy, jak i nie) mają więcej twórczej swobody przy tym klasycznym daniu; na przykład użycie młodej jagnięciny zamiast baraniny, aby uzyskać bardziej delikatny efekt, i dodanie Guinness stout dla smaku (przez Wycieczka kulturalna ). W rzeczywistości niektóre puby serwują zarówno tradycyjny gulasz jagnięcy, jak i wersję z wołowiną, aby zaspokoić wszystkie gusta. Nawet oferowanie młodej jagnięciny w przeciwieństwie do baraniny jest dość dramatyczną zmianą, ponieważ na początku XIX wieku w Irlandii wysoka wartość ekonomiczna owczej wełny i mleka oznaczała, że ​​zjadano tylko stare lub nieprodukcyjne zwierzęta (poprzez Opiekun ).
Dziś można zobaczyć najbardziej dramatycznie różne interpretacje irlandzkiego gulaszu z kuchni domowych szefów kuchni. Na Reddit , nawet irlandzcy użytkownicy opisują własne rodzinne przepisy jako zupełnie inne od skromnej wersji składającej się z 3-4 składników z XIX wieku. Według jednej z nich: „Zaczynam od wywaru jagnięcego (zrobiłem go z kości jagnięcych z dodatkiem mięsa), z marchewką, cebulą, groszkiem, słodką papryką i albo jagnięciną, albo innym mięsem. Podoba mi się z focaccią, a nie puree ziemniaczanym ani chlebem sodowym, zastrzel mnie, jeśli chcesz. Inni użytkownicy szybko zauważyli, że papryka wydaje się absolutnie obca w irlandzkim gulaszu. Jeden z nich napisał: „Matka mojej dziewczyny z Irlandii powiedziała, że ​​pamięta, kiedy papryka była nowa w Irlandii, ma dopiero 50 lat”. Nawet przy tych wszystkich zmianach popularność samego dania wydaje się w dużej mierze niezmieniona.