Prawdziwa różnica między colą a pepsi

pudełka pepsi i coca-coli Tim Boyle/Getty Images

Świat żywności i napojów jest pełen długotrwałych debat napędzanych różnicami w preferencjach. Niektórzy uważają, że ananas jest świetnym dodatkiem do pizzy, podczas gdy inni twierdzą, że na ich plasterkach nie ma miejsca na owoce. Są tacy, którzy maczają frytki w keczupie na boku i tacy, którzy przed wkopaniem się oblewają je przyprawą. Niektórzy wolą gazowaną niż niegazowaną, podczas gdy inni lubią wodę bez gazowania.


A jeśli chodzi o Coca-Colę lub Pepsi , na pewno znajdziesz kogoś, kto wypowiada się na temat tego, który woli pić. Pomiędzy tymi dwoma napojami rzadko można znaleźć kompromis. Ludzie to albo Team Coke albo Team Pepsi. Fani od dawna twierdzą, że potrafią odróżnić oba napoje jednym łykiem — nawet bez patrzenia. Ale czy rzeczywiście jest jakaś różnica w smaku obu marek?Malcolm Gladwell zbadał różnice smakowe między Colą a Pepsi i ich związek z preferencjami smakowymi ludzi. Cenionemu dziennikarzowi i autorowi udało się wskazać konkretny czynnik, który wpływa na to, który z dwóch napojów ktoś lubi bardziej (poprzez Open Wide Eats E ).
Jeden składnik, który znajdziesz w Pepsi, a nie w Coli

puszki po pepsi Denise Truscello/Getty Images

W jego książce Mrugnięcie: moc myślenia bez myślenia , opublikowanym w 2005 roku, Gladwell napisał, że Pepsi jest słodszym napojem niż Coca-Coli i miał tę początkową przewagę podczas testów smaku. Wyjaśnił również, że Pepsi ma nieco cytrusowy posmak, który jest zupełnie inny niż nuty waniliowo-rodzynkowe Coca-Coli. Zauważył jednak również, że cytrusowy smak nie trzyma się całej porcji Pepsi, więc ma tendencję do wyróżniania się w testach smaku.

Jak to twierdzenie ma się do listy składników dla dwóch napojów?Składnikami Coca-Coli są woda gazowana, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, barwnik karmelowy, kwas fosforowy, kofeina i naturalne aromaty. Makijaż Pepsi jest podobny, ale przy bliższym przyjrzeniu się widać wyraźne różnice. Składniki Pepsi to woda gazowana, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, barwnik karmelowy, kwas fosforowy, kofeina, kwas cytrynowy i naturalny aromat (poprzez TipBohater ). Kluczowa różnica? Pepsi zawiera kwas cytrynowy (nie zawiera coli), który tworzy „cytrusowy smak”, o którym wspominał Gladwell.

Dlaczego Coca-Cola smakuje mniej słodko niż Pepsi

puszki coca-coli George Frey/Getty Images

Stwierdzenie Gladwella, że ​​Pepsi jest słodsze niż Coca-Cola, jest analogiczne do informacji o wartościach odżywczych obu marek. 12-uncjowa puszka Coca-Coli zawiera 39 g cukrów i 45 mg sodu (przez Koks ). Puszka Pepsi w tym samym rozmiarze zawiera 41 g cukrów i 30 mg sodu (przez Pepsi ). Ponieważ Pepsi ma dwa gramy więcej cukru, a cola ma 15 miligramów sodu więcej, dlatego ta pierwsza daje słodszy łyk, podczas gdy druga jest nieco bardziej stonowana pod względem słodyczy (poprzez Reader's Digest ).kfc 5 dolarów kalorii w pudełku

Można również założyć, że „naturalne smaki” Coli i „naturalny smak” Pepsi powodują różnice w profilach smakowych tych dwóch napojów, ale są to tajemnice handlowe, które nie są publicznie znane. W przeciwnym razie wiedzielibyśmy dokładnie, co sprawia, że ​​te napoje gazowane smakują inaczej.

Ale nawet bez dokładnych przepisów jasne jest, że jeśli wolisz Pepsi, prawdopodobnie lubisz napój, który jest słodszy z odrobiną cierpkości. Z drugiej strony, jeśli bardziej lubisz colę, to prawdopodobnie jesteś fanem jej rodzynkowo-waniliowego smaku, który jest nieco gładszy i trochę mniej słodki.