Prawdziwa różnica między sosem Pomodoro a sosem Marinara

Talerz spaghetti z sosem pomodoro i bazylią

Jeśli jesteś miłośnikiem makaronów, to wiesz, że nie ma nic bardziej pocieszającego niż ogromny talerz spaghetti duszony w czerwonym sosie — ale jeśli znasz Kuchnia włoska , wiesz też, że do wyboru jest kilka różnych rodzajów czerwonego sosu. Sos Marinara i pomodoro są popularne i na pierwszy rzut oka wydają się być dokładnie tym samym. Istnieje jednak kilka subtelnych różnic, które wyróżniają sos marinara i pomodoro.


Dobry sos marinara zaczyna się od pomidorów, Oliwa z oliwek , czosnek , bazylia i Sól , według Chowhound , a składniki sosu pomodoro są bardzo podobne (chociaż możesz zobaczyć sosy pomodoro z dodatkowymi składnikami, takimi jak marchewka lub cebula). Chociaż sosy mają podobne składniki, a nawet podobne smaki, istnieją dwa sposoby, aby dość łatwo odróżnić sos pomodoro od marinara. Pierwsza to spójność; według Chowhound , zwykle kroi się pomidory, aby zrobić oba sosy, ale zmiel je trochę drobniej na pomodoro niż na marinarę. Rezultatem jest luźny, bardziej gruboziarnisty sos podczas robienia marinary i gładkie, gęste pomodoro. Pomyśl o pomodoro jako o konsystencji podobnej do sos do pizzy (w końcu czasami rozprowadza się go na pizzy), a marinara ma większe kawałki pomidora.szampan piw

Różnice w gotowaniu sosu pomodoro i marinara

Sos pomidorowy w garnku z łyżką

Inną istotną różnicą między tymi dwoma sosami jest to, jak długo zazwyczaj się gotują. Według Paesana , firma produkująca domowe sosy do pizzy i makaronów, sos marinara zwykle spędza mniej czasu na gotowaniu na wolnym ogniu niż sos pomodoro. Mniej czasu spędzonego w doniczce również przyczynia się do charakterystycznej konsystencji marinary — ponieważ nie gotuje się tak długo, pomidory nie rozkładają się tak bardzo, tworząc większe kawałki pomidora w luźnym, rzadkim sosie.
Prawdziwy sos pomodoro potrzebuje jednak znacznie więcej czasu na kuchence. Według Chowhound , sos pomodoro może gotować się godzinami, aby uzyskać bogaty smak (choć można znaleźć przepisy, które pozwolą szybciej przygotować partię). Rezultatem jest ciemnoczerwony sos o niemal bordowym kolorze o gładkiej, gęstej konsystencji (via Paesana). Niezależnie od tego, jaki czerwony sos zdecydujesz się zrobić (lub zamówić w restauracji), oba są pysznymi sosami na bazie pomidorów, które idealnie pasują do talerza makaronu. Nie zapomnij dodać trochę chleba czosnkowego z boku, aby móc wchłonąć każdą kroplę!