Prawdziwa różnica między ryżem sushi a kleistym ryżem?

Rodzaje ryżu jasnego i ciemnego

Ryż to wielka sprawa w wielu częściach świata – do tego stopnia, że ​​jest podstawowym składnikiem spożywanym kilka razy dziennie, każdego dnia w wielu kulturach. I chociaż istnieją tysiące różnych odmian ryżu, Poważne jedzenie mówi, że klasyfikacja ziarna opiera się na wysokości, na której jest uprawiane (wyżyna i nizina) oraz w jaki sposób jest nawadniane (nawadniane lub karmione deszczem). Obecnie 75 procent wszystkich uprawianych i zbieranych ryżu jest uprawianych na nizinach i nawadnianych.


Odkładając na bok instalacje lokalizacyjne i wodne, Poważne jedzenie mówi również, że istnieją dwa różne podgatunki ryżu: japonica, który ma krótkie i rurkowate ziarna, które stają się lepkie podczas gotowania, oraz indica, którego ziarna są długie i cienkie, a po ugotowaniu wysychają. A ponieważ oba wydają się być krótkoziarniste i okrągłe, niektórym z nas można wybaczyć mylenie lepkiego ryżu z ryżem do sushi i odwrotnie, ale nie są one zamienne i są tak różne, jak tylko mogą. Większość ryżu zawiera dwie różne skrobie – amylozę i amylopektynę, a obecność – lub brak – tych skrobi określa, jak ryż wygląda po ugotowaniu. Ryż z większą ilością amylozy staje się puszysty , a mniej sprawia, że ​​jest lepki.Ryż Sticky to wszechstronny składnik, który można wykorzystać do wypieków i słodyczy

Tajskie Mango z kleistym ryżem

Ryż lepki (zwany także ryżem galaretowatym lub ryżem woskowym, per Co gotuje Ameryka? ) może mieć kształt ryżu sushi, ponieważ oba mają krótkie ziarna, ale lepki ryż ma nieprzezroczysty i kredowobiały wygląd. Świerk zjada mówi, że lepki ryż ma nie więcej niż 1% amylozy i bardzo dużą ilość amylopektyny, co oznacza, że ​​ziarna stają się bardzo lepkie po ugotowaniu ryżu. Jest też nieco słodszy niż ryż, który możesz znać, co czyni go idealną bazą foliową, na której buduje się desery, szczególnie w Azji, gdzie uprawia się zboża.
Sticky rice jest wszechstronny, ponieważ można go stosować w pikantnych potrawach, takich jak nadzienie do pieczonej kaczki, i odgrywa główną rolę w deserach, w tym mango i sticky rice, a także w chińskich kluskach i japońskich mochi (poprzez Świerk zjada ). Ryż zwykły nie jest przygotowywany w taki sam sposób, jak ryż lepki. Musi być moczony przez co najmniej pół godziny lub przez noc i gotowany na parze przez około 30-45 minut, aż ryż będzie miękki i przezroczysty.

Ryż do sushi jest podstawą wielu azjatyckich gospodarstw domowych

Kolorowa miska z hawajskiego łososia poke

Podobnie jak lepki ryż, ryż do sushi zawiera kartę członkowską rodziny ryżu japonica, ale jak Ilustrowany kucharz zwraca uwagę, że ryż sushi może różnić się między krótkim a średnim ziarnem, czego producenci nie określają podczas pakowania i znakowania ryżu. Niezależnie od tego, ryż sushi jest oznaczony jako taki lub nazywany „ryżem Calrose” i może wytwarzać raczej lepkie danie z ryżu. Ale jego lepkość nie jest w takim stopniu jak lepki ryż.Ryż do sushi jest używany nie tylko do robienia sushi, jest to prawdziwy podstawowy produkt w większości gospodarstw domowych, które jedzą ryż, i jest używany do dań na bazie ryżu z innych kultur, w tym bibimbap w Korei (danie z białego ryżu z ryżem i warzywami). , per Moja koreańska kuchnia ) i gimbap lub koreańskie bułeczki ryżowe z suszonymi wodorostami wypełnione gotowanym białkiem; pomyśl o gimbap jako koreańska wersja japońskiego sushi roll (przez Republika Żywności ). Ryż do sushi jest również używany do budowy misek do poke (przez Sieć spożywcza ).