Prawdziwa różnica między wasabi a chrzanem

WASABIIII

Wraz ze wzrostem popularności sushi rośnie popularność wasabi – w tym podróbek. Tak jak HuffPost ogłoszone z zapartym tchem w 2015 r., niektóre restauracje i przekąski rzekomo o smaku wasabi zastępują mieszankę chrzanu, musztardy i barwnika spożywczego. Nawet w Japonii znalezienie wasabi bez śladów chrzanu jest rzadkością. Zamiana działa dzięki temu, że wasabi i chrzan są ze sobą powiązane. Oba należą do Brassicaceae rodziny, do której należą również bardziej odlegli kuzyni, jak kapusta i brokuły. Tak jak Żywność wyjaśnia, że ​​rzeczywiście są to różne gatunki, więc zamiana jeden na jednego nie jest możliwa. Co więcej, jemy je inaczej. Z wasabi żujemy łodygę; chrzan jest zrobiony z korzenia.


Według Świat Wasabi , wasabia japonica jedna z roślin, która jest częścią zamieszania. Pisarze sugerują, że Japończycy ukryli fabrykę wasabi podczas okupacji aliantów po II wojnie światowej i służyli seiyo wasabi, czyli zachodnim wasabi. Z biegiem lat odrzucono „zachodnie”.Teorie spiskowe na bok, jednak najbardziej prawdopodobny powód zmiany, jak ChowHound wyjaśnia, że ​​uprawa wasabia japonica jest absurdalnie podstępnym przedsięwzięciem, co oznacza, że ​​byłoby ekonomicznie nieopłacalne uprawianie jej na taką skalę, jaką ludzie konsumują seiyo wasabi.
Źródło problemu

Niektóre prawdziwe wasabi Carl Court/Getty Images

W 2014 roku BBC poinformował, że kilogram wasabi – około 2,2 funta – był wart 160 dolarów. Po prostu dlatego jemy chrzan. Powodem wysokiej ceny wasabi jest to, że rośnie w bardzo specyficznym środowisku. 'To roślina kochająca wodę, ale nie rośnie całkowicie zanurzona w wodzie jak lilia wodna czy coś w tym rodzaju' - wyjaśnia Kim Gittleson profesor Carol Miles z Wydziału Ogrodnictwa Uniwersytetu Stanowego Waszyngtonu. „Ogólnie rzecz biorąc, woda przepływa przez uprawy, więc rośnie na łóżkach wodnych, a to nie jest coś, co zwykle robimy w Ameryce Północnej”.

Nie jest to również powszechne w rolnictwo japońskie , częściowo ze względu na gęstość zaludnienia kraju. Ponieważ japońska ziemia została już zmaksymalizowana pod względem produkcji wasabi, rolnicy z północno-zachodniego wybrzeża Pacyfiku założyli własne farmy wasabi. Największy sukces odniósł Brian Oates of Wybrzeże Pacyfiku Wasabi Ltd. , wywiad dla BBC i Kanady Poczta Krajowa . Zamiast hodować wasabi w górskich strumieniach, stworzyli system w warunkach szklarniowych, aby odtworzyć pokrycie wodne, którego wymaga wasabi. Skupiali się na produkcji wasabi do celów biomedycznych, ponieważ wszystkie wasabi w Japonii są sprzedawane do gotowania. Ale za 100 USD można kupić świeże wasabi o wadze 250 gramów — około pół funta. W najbliższej przyszłości wydaje się, że będziemy trzymać się substytutu chrzanu.