Prawdziwy powód, dla którego bagietki tak szybko stają się nieświeże

Bochenki bagietkowe w torbie

Francuzi z pewnością wiedzieli, co robią, kiedy… rzekomo wynalazł bagietkę w XIX wieku. Długi bochenek puszystego białego chleba, nazywany „the Francuski kij ,' jest nie tylko pyszny, ale także zaskakująco prosty, przynajmniej jeśli chodzi o przepis. tradycyjna bagietka zawiera tylko cztery składniki (mąka, woda, sól i drożdże). Rezultatem jest aromatyczny francuski chleb, który jest w równym stopniu chrupiący i ciągnący, który można spożywać samodzielnie lub w maśle, dżemie lub wielu innych dodatkach.


Bagietki są zabawą i zabawą (a raczej chlebem i pysznością), dopóki nie wyjdą z torby przez, jak się wydaje, wszystkie pięć minut i są już całkowicie twarde. Co daje? Dlaczego bagietki – bardziej niż jakikolwiek inny rodzaj chleba – tak szybko czerstwieją? Za odpowiedzią kryje się nauka i na szczęście utrzymanie świeżości bochenków na dłużej jest łatwiejsze niż myślisz.Bagietki są większe i bardziej przewiewne niż inne pieczywo

Pokrojona bagietka

Jest cała Reddit wątek zastanawiając się, dlaczego bagietki czerstwieją o wiele szybciej niż inne pieczywo: niektórzy twierdzą, że jest to spowodowane dużą powierzchnią, inni twierdzą, że długie bochenki są często sprzedawane w niezaklejonych papierowych torebkach. Ale prawdziwym powodem są składniki (lub ich brak) w bagietkach. Chleb czerstwieje, gdy traci wilgoć i, jak Nasze życie codzienne wyjaśnia, ponieważ bagietki mają tak mało składników, że wysychają znacznie szybciej. Wynika to z faktu, że bagietki prawie nie zawierają tłuszczu (tak jak dodatek oleju lub masła), które mają inne pieczywo, co pozwala dłużej zatrzymać wilgoć. Bez tłuszczu wilgoć w miękkim wnętrzu Twojej bagietki nie ma szans z powietrzem zewnętrznym.
Jeśli jednak twój bochenek stwardniał jak skała, nie bój się. Istnieje wiele pysznych sposobów na wykorzystanie nieświeżej bagietki, w tym te genialne przepisy od Epickie , które obejmują wszystko, od puddingu chlebowego przez panzanellę po klopsiki.