Prawdziwy powód, dla którego Fritos pozbył się swojej maskotki

Frito Bandito w reklamie telewizyjnej youtube

Fritos nie pozbył się swojego Frito Bandito maskotka ponieważ chcieli; potrzebny był proces sądowy, w którym uznano, że rysunkowa maskotka Frito-Lay'a, przedstawiająca niezdrowy meksykański stereotyp, zniesławiała charakter wszystkich w Stanach Zjednoczonych z meksykańskim dziedzictwem. Pozew domagał się 100 dolarów odszkodowania dla każdej osoby z hiszpańskojęzycznym pochodzeniem w USA i żądał łącznie 610 milionów dolarów (przez New York Times ). Ale w styczniu 1971 r. (w tym samym miesiącu pozew zgłosił New York Times ) Frito-Lay w końcu wycofał Frito Bandito, zgodnie z książką Krótki kurs międzynarodowych błędów marketingowych Michaela White'a, po latach opierania się przez firmę krytyce i trzymania się Frito Bandito. Musiał sprzedać dużo chipsów kukurydzianych.


Frito-Lay początkowo wprowadził Frito Bandito w 1967, kilka lat po ich połączeniu z with Firma Pepsi-Cola (przez Produkcja.net ). Retroista stwierdza, że ​​Frito Bandito zastąpił Frito Kida, blondyna, kowboja, widzianego w reklamach, w których ludzie skłaniali się do jedzenia chipsów Fritos do lunchu. Bandito, według Toonopedia , był wyposażony w sombrero i bandolery pełne kul, a głosu użyczył mu Mel Blanc z sławnego Królika Bugsa. Wczesna wersja Frito Bandito zawierała również zarost, złoty ząb i parę sześciostrzałowców. W życiu miał tylko jedną motywację: ukraść ci torbę Fritos. Kto wie, dlaczego Frito-Lay zdecydował się zastąpić małego kowboja meksykańskim bandytą — gdyby Frito Bandito było próbą nadania autentyczności produktowi inspirowana meksykańską przekąską , wtedy firma naprawdę chybiła.Frito-Lay powiedział, że meksykańscy Amerykanie nie byli obrażeni przez Frito Bandito

Reklama Frito Bandito z pistoletami youtube

Dwie grupy, Narodowy Meksykańsko-Amerykański Komitet Przeciwko Zniesławieniom (NMAADC) i Zaangażowanie Amerykanów Meksyku w Gainful Endeavours (IMAGE), poprosiły Frito-Lay o wycofanie maskotki (poprzez Mel ). Grupy stwierdziły, że kampania reklamowa zawierała „rasistowskie przesłanie”, że Meksykanie są „podstępnymi złodziejami” artykuł opublikowany online przez Austin Community College . Krótki kurs międzynarodowych błędów marketingowych zacytował dyrektora Frito-Lay z of Newsweek artykuł z tamtego czasu: „Nie potrzebujemy flaku, jeśli Bandito nie sprzedawał Fritos”, ale Bandito musiał dobrze wykonywać swoją pracę, ponieważ Frito-Lay zaakceptował sporo flaku. Nawet dekady później Frito-Lay wydawał się stać przy maskotce. Artykuł z Austin Community College cytuje rzeczniczkę Frito-Lay Lynn Markley, która nie mówiła o Bandito poza stwierdzeniem: „Zakończyliśmy [kampanię] Frito Bandito kilka lat temu — mimo że została dobrze przyjęta”.
W czasach, gdy Frito Bandito wciąż pojawiało się w reklamach telewizyjnych i reklamach w czasopismach, Frito-Lay przeprowadził ankietę wśród meksykańskich Amerykanów na temat tej maskotki. Wykorzystali tę ankietę, aby stwierdzić, że 85 procent ludzi pochodzenia meksykańskiego nie miało nic przeciwko postaci z kreskówek, a tylko 8 procent było urażonych (poprzez Obserwator z Dallas ). „Będziemy kontynuować badania i za każdym razem, gdy odkryjemy, że obrażamy znaczną grupę meksykańskich Amerykanów, będziemy pierwszymi, którzy zdejmą Frito Bandito z anteny” – napisano w komunikacie prasowym Frito-Lay. Książka White'a.

Krytycy Frito Bandito poprosili o wycofanie reklam

Torebki chipsów kukurydzianych Fritos Justin Sullivan/Getty Images

Próbując uspokoić krytyków, Frito-Lay ogolił Bandito, wymazał złoty ząb i odłożył broń (poprzez Toonopedia ). Według informacji, broń została uznana za nieczułą po zabójstwie senatora Roberta F. Kennedy'ego Mel . Grupy aktywistów nie były usatysfakcjonowane ankietą Frito-Lay'a ani powierzchownymi próbami stonowania rasizmu. Według White'a Krótki kurs międzynarodowych błędów marketingowych , obie grupy udały się do stacji telewizyjnych w Los Angeles i San Francisco, a dwie „główne stacje rynkowe” odpowiedziały, zgadzając się na wycofanie reklam Frito Bandito. Następnie obie grupy ogłosiły, że złożą skargę przeciwko Frito-Lay do Federalnej Komisji Łączności. Frito-Lay odpowiedział, ogłaszając odejście Frito Bandito na emeryturę.Jednak rok później Bandito wciąż wykorzystywał swoje stare sztuczki w telewizji, nawet w stacjach kalifornijskich, które zgodziły się go zakazać. Sfrustrowani IMAGE i NMAADC wnieśli swój niesławny pozew o 610 milionów dolarów. Według książki White'a Wiek reklamy Magazyn wskazał, że opinia publiczna zaczęła zwracać się przeciwko Frito-Lay, kiedy wezwali firmę za „brak korporacyjnej dobrej wiary”. Toonopedia stwierdza, że ​​Frito Bandito został przez krótki czas zastąpiony przez The Muncha Bunch, ale został zastąpiony przez nową maskotkę, W.C. Frito. Frito-Lay musiał zdecydować, że lepiej wybrać maskotkę inspirowaną zmarłym aktorem, kochającym alkohol komikiem W.C. Fields, niż trzymać się Bandito. Fields był gwiazdą wodewilu znaną z nienawiści do dzieci i psów (poprzez Britannica ).