Prawdziwy powód, dla którego kanapki z lodami Walmart się nie topią

Brzmi jak coś, co jest kompletną miejską legendą, ale Snopy mówi, że przynajmniej częściowo prawdą jest, że kanapki z lodami Walmart Great Value nie rozpływają się na słońcu. Roszczenie rozpoczęło się w 2014 roku, a dowód wideo być może widziałeś, że krążenie jest legalne. To całkiem fajna rzecz, więc spójrzmy, dlaczego kanapki z lodami Walmart nie topią się na słońcu – przynajmniej nie tak szybko jak wafelek z lodami – i dlaczego to wcale nie jest taka wielka sprawa.


Więc co właściwie jest w tych rzeczach?

Walmart

Pierwsze logiczne pytanie brzmi: „Co jest w tych lodach, co sprawia, że ​​są pozornie odporne na ciepło?”. Na szczęście Walmart ma listę składników w swoim Świetne kanapki z lodami o smaku waniliowym , które są marką wymienioną w oryginalnych oświadczeniach wirusowych. To dość długa lista, ale pierwsza jest najważniejsza dla naszych celów. W ich lodach, jak mówią, jest mleko, śmietana, maślanka, cukier, serwatka, syrop kukurydziany, jeden procent lub mniej mono- i diglicerydów, ekstrakt waniliowy, guma guar, siarczan wapnia, mączka chleba świętojańskiego, guma celulozowa, karagen. sztuczny aromat i annato dla koloru. Jasne, jest tam trochę sztucznie brzmiących rzeczy, ale wszystkie to nazwy, które rozpoznajesz. Nic złego ani nieoczekiwanego, prawda?Różnica między lodami

Najwyraźniej jest coś, co musi sprawić, że lody w tych kanapkach z lodami będą inne niż lody, które dostajesz na ulubionym rożku, i tak jest. Właściwie? ma być, bo gdybyś próbował zrobić kanapkę z lodami ze swojego ulubionego Bena i Jerry'ego smak, to nie zadziała. Gdy tylko spróbujesz się w niego ugryźć, wszędzie będzie sączyć się, więc aby wersja kanapkowa utrzymała swój kształt, lody muszą być grubsze.
Według Geek.com , właśnie tam wkraczają niektóre z tych dodatków. Zarówno guma guar, jak i siarczan wapnia są kluczowe dla ich tworzenia, a guma guar działa jak emulgator stabilizujący cały proces rozmrażania, natomiast siarczan wapnia pochłania wilgoć i pomaga mu zachować swój kształt. Wszystkie te inne „gumowe” składniki są również środkami zagęszczającymi, ale te dwa są największymi przyczynami tego, co odróżnia te lody od innych rodzajów. To jednak nie wszystko.

Dlaczego zawartość tłuszczu ma znaczenie

Jest jeszcze jeden czynnik, który wpływa na zdolność tych kanapek z lodami do pozornego naruszania praw natury, a jest nim zawartość tłuszczu. Według profesora Virginia Tech i chemika żywności Seana O'Keefe (poprzez Pittsburgh Post-Gazette ), to nie tylko temperatura decyduje o tym, jak szybko topią się lody, ale także tłuszcz. Lody zrobione z mniejszą ilością tłuszczu będą się topić wolniej, ponieważ muszą wchłonąć więcej ciepła, zanim nastąpi reakcja topnienia. To nauka o jedzeniu!W twoich lodach dzieje się chemia

Cała ta rozmowa o stabilizatorach i zawartości tłuszczu brzmi jak jedna z najmniej zdrowych rzeczy, jakie kiedykolwiek jadłeś, ale wszystkie lody zależą od odrobiny chemii, aby działały. Ponieważ jest zrobiony z cukru i tłuszczu, potrzebne są inne dodatki, aby zapobiec rozdzieleniu się tych składników. W standardowym galonie lodów , Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne mówi, że lecytyna jest powszechnym emulgatorem, używanym do przekształcania lodów z gęstego bałaganu w pyszność, którą można nabrać. A jeśli potrzebujesz dodatkowej stabilności swoich lodów, mówią też o innych składnikach, które powinny brzmieć już znajomo: gumie guar i karagenianie, które są w naszych dziwnych kanapkach z lodami. Są dość powszechne! Wszystkie te składniki działają razem, aby faktycznie zmienić punkt zamarzania lodów, a różne ilości składników ostatecznie oznaczają, że lody nie będą zachowywać się tak, jak uczono cię oczekiwać na lekcjach nauk ścisłych.

Co to jest guma guar?

Ze wszystkich chemicznych składników wymienionych w kanapce z lodami, guma guar jest tym, który mógł dać ci trochę czasu. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że w latach 80. do produkcji pigułek odchudzających używano gumy guar, co strasznie poszło na bok. LiveScience mówi, że pigułki zostały zakazane przez FDA, ponieważ zbyt duża ilość gumy guar może mieć nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak obrzęk przełyku.Ale nie martw się! Mówią również, że w niewielkich ilościach guma guar jest bezpieczna, a nawet stwierdzono, że ma poważne zalety. Stwierdzono, że guma guar – która jest zrobiona z ziaren guar, takich jak te na zdjęciu – pomaga złagodzić objawy u osób cierpiących na drażliwe jelito i chorobę Leśniowskiego-Crohna, ponieważ żeluje w jelitach, aby pomóc w utrzymaniu ruchu. Wykazano również, że pomaga obniżyć zły cholesterol, a jeśli nas o to poprosisz, to uzasadniony powód, aby dodać kanapki z lodami do swojej diety!

To nie tylko kanapki z lodami Walmart, które się nie topią

Na wypadek, gdybyś nadal nieufnie odnosił się do kanapek z lodami Walmart, powinieneś wiedzieć, że nie są jedynymi, które używają stabilizatorów, aby pomóc utrzymać gęste, kremowe lody i dziwnie odporne na topienie. WCPO Cincinnati zrobił test topnienia, aby porównać lody, a test potwierdził to, co teraz wiemy. Podczas gdy filiżanka lodów Haagen Dazs topiła się dość szybko, batonik Klondike – który zawierał takie same stabilizatory jak kanapki z lodami Walmart – również topił się wolniej niż oczekiwano.

W 2017 roku dowiedzieliśmy się, że wolno topiące się kanapki z lodami są w rzeczywistości globalnym fenomenem, gdy pewna australijska babcia napisała o nietopiącej się kanapce z lodami jej wnuka. Kanapka marki Coles wytrzymała upał australijskiego słońca (poprzez News.com.pl ) i chociaż szybko doszła do wniosku, że w jej kanapce z lodami było coś tajemniczego, Coles potwierdził, że to po prostu ta sama magia jedzenia, którą można znaleźć w kanapkach z lodami Walmart – pół świata dalej.

Czy powinieneś się martwić?

Oto, co naprawdę chcesz wiedzieć: czy powinieneś się martwić? Absolutnie nie, mówi Geek.com . W ulubionej kanapce z lodami nie kryją się żadne podejrzane składniki ani podejrzane niespodzianki i nie ma powodu, aby ich unikać. To tylko kwestia podstawowej nauki o żywności i odrobiny chemii, a kiedy już wiesz, jak to działa, wcale nie jest to dziwne! Całe szczęście, bo kanapki z lodami są pyszne.