Prawdziwy powód, dla którego jemy Turcję w Święto Dziękczynienia

Nie możesz myśleć o Święcie Dziękczynienia bez myślenia o indyku. To nie tylko centralny element niezliczonych stołów obiadowych, to resztki kanapek z indykiem, zupy z indyka i placków z indyka. Ale dlaczego (i kiedy) indyk stał się podstawą Święta Dziękczynienia, jakim jest dzisiaj? Okazuje się, że istnieje kilka dobrych powodów, dla których ten gigantyczny ptak ląduje na stołach w całym kraju.


To rodzime ptaki

Jeśli chodzi o źródła żywności, prawdopodobnie jesteś wielkim fanem wygody. Nasi przodkowie nie byli inni, a jednym z powodów popularności indyka jest to, że jest to ptak pochodzi z Ameryki Północnej . Zapis kopalny pokazuje, że istnieją od około pięciu milionów lat. Po raz pierwszy zostały udomowione w Meksyku na wieki przed tym, jak jakikolwiek Europejczyk postawił stopę na kontynencie, i to w XVI wieku osadnicy sprowadzili wielkie ptaki na północ, do dzisiejszej Ameryki. Zabrali je także do Europy, gdzie były ogromnym, egzotycznym hitem, a kiedy na wybrzeżu Atlantyku powstały pierwsze osady, indyki też tam były.Dzikie indyki przez długi czas można było znaleźć tylko w kilku miejscach w całym kraju. W latach czterdziestych XX wieku ich liczba była tak niska, że ​​wprowadzono je na nowe obszary w nadziei na wzmocnienie kurczącej się populacji. Teraz są we wszystkich 48 stanach kontynentalnych.
jak smakuje pasternak?

Są duże… i całkiem bezużyteczne

„To niesamowicie surowa obserwacja”, mówisz ze smutkiem. Przynajmniej odłóż najpierw kanapkę z indykiem! Częścią konieczności przygotowania rodzinnego obiadu na Święto Dziękczynienia jest posiadanie wystarczającej ilości jedzenia dla wszystkich gości, a ponieważ zawsze chodzi o rodzinę, zawsze oznaczało to, że na stole jest dużo mięsa. Ponieważ indyki są duże, a jeden ptak może nakarmić całą rodzinę, jest to łatwiejsze niż poświęcanie i gotowanie kilkunastu kurczaków.

fast foody z kurczaka?

Jest więcej do praktyczność tego też . Kurczaki są cenne z innych powodów, przede wszystkim z jaj. Kiedy nie można było udać się do sklepu spożywczego po jedzenie na tydzień, ludzie musieli myśleć długofalowo. Jeśli chodzi o produkcję żywności, ta grupa kilkunastu kurczaków może długo trzymać jajka na stole po zakończeniu posiłku Dziękczynienia. Inne duże zwierzęta były również bardziej przydatne żywe niż jako danie główne do jednego posiłku. Krowy pracowały na polach i wraz z kozami produkowały mleko i przetwory mleczne. Wieprzowina była niezwykle powszechna, a jeśli chciałbyś przygotować specjalną ucztę? Cóż, codzienna szynka i bekon po prostu by tego nie pokroiły. Indyki były tylko po to, by jeść, a kiedy już ich nie będzie, nie będzie ci brakowało żadnych innych produktów.Charles Dickens mógł mieć z tym coś wspólnego

Święto Dziękczynienia rozpoczyna sezon świąteczny, a na Boże Narodzenie często je się też indyka. Niektórzy historycy uważają, że dwie najbardziej wyjątkowe kolacje roku są ze sobą powiązane i że może to mieć coś wspólnego z popularnością Charlesa Dickensa i Kolęda . Kiedy książka została opublikowana w latach 40. XIX wieku , wprowadził amerykańską publiczność w pomysł, aby indyk był czymś wyjątkowym. W końcu to właśnie rodzina Cratchitów najbardziej chce się dzielić na świecie, a niedługo po wydaniu książki indyki zaczęły zdobywać popularność w wyższych warstwach społeczeństwa. Kiedy ceny indyków spadły, były one później bardziej kojarzone z klasą robotniczą i przypomnieniem, ile mają mięsa, ilu członków rodziny mogą nakarmić i jak opłacalne są. Do tego czasu byli jednak mocno zakorzenieni w naszych świątecznych tradycjach.

Wpływ Abrahama Lincolna

Obrazy Getty

Rzeczywiste obchody Święta Dziękczynienia sięgają wstecz ( przynajmniej oficjalnie ) do 1777 roku, kiedy to ustawa Kongresu Kontynentalnego ogłosiła je prawdziwym świętem. Jednak za prezydentury Abrahama Lincolna Święto Dziękczynienia zostało ponownie ogłoszone świętem ogólnokrajowym. To było w 1863 roku i rzeczywiście, czas był idealny. Naród nigdy nie doznał takiego podziału, jak podczas wojny secesyjnej, i był to sposób na przypomnienie wszystkim, za co musieli być wdzięczni.różnica między białą i żółtą kukurydzą

Trzy lata wcześniej, tuż po swoim wyborze, Lincoln rozpoczął tradycję nieoficjalną kolacją z okazji Święta Dziękczynienia, podczas której był pieczony indyk, podobno jego ulubiony posiłek. W 1864 roku organizacje w całym kraju podjęły sprawę upewnienia się, że żołnierze mają wszystkie dodatki i poprawki potrzebne do świętowania Dziękczynienia, bez względu na to, gdzie się znajdują, a ten ogromny projekt obejmował (zgadliście!) zbieranie dla nich indyków.

Rodzinie Lincolna przypisuje się również zapoczątkowanie tradycji wydawania prezydenckiego ułaskawienia dla najszczęśliwszego indyka (chociaż historycznie miało to miejsce w okresie Bożego Narodzenia). To wszystko pomogło ugruntować indyka w jego kultowym miejscu jako posiłek Dziękczynienia.

Czy więc indyk zawsze był w menu na Święto Dziękczynienia?

To jedna rzecz, z którą historycy nie są w stanie się zgodzić, mimo że istnieją spore dowody na to, że indyki są od wieków popularną pozycją w menu obiadowym. Jeśli chodzi o pierwsze Święto Dziękczynienia, mówisz o żniwach, które miały miejsce w 1621 roku. Istnieją tylko dwie relacje naocznych świadków tego, co wydarzyło się podczas tego trzydniowego święta: list napisany przez Edwarda Winslowa i odesłany do Anglii oraz pisemny zapis od gubernatora Plymouth, Williama Bradforda. Chociaż Winslow w ogóle nie wspomina o indykach, Bradford pisze 'A oprócz ptactwa wodnego był wielki zapas dzikich indyków, których zabrali wiele, oprócz dziczyzny itp.'

Wydaje się to dość wyraźnie wskazywać, że przynajmniej indyki tam były, ale nie wydaje się, żeby były głównym daniem. W rzeczywistości nigdy nie precyzuje, że zostały zjedzone na uczcie. Tam są mnóstwo innych rzeczy o których wspominali kronikarze pierwszego Święta Dziękczynienia, a wśród tych dań jest dziczyzna i „drób”. Prawdopodobnie odnosi się to do gęsi i kaczek, a ryby i homary prawdopodobnie również stanowiły ogromną część tego posiłku podczas festiwalu dożynkowego. Nie było ciast (takich jeszcze nie było), ale było mnóstwo warzyw korzeniowych i dyni w przygnębiająco innej formie. A co do głównego elementu posiłku? Być może nie było. W końcu trwało to trzy dni, a to dużo uczty. Nie wspominając o późniejszym sprzątaniu. Kiedy w tym roku sprzątasz własną kuchnię, pomyśl o tych biednych ludziach bez zmywarek.