Prawdziwy powód, dla którego KFC zmieniło swoją nazwę

restauracja kfc Obrazy Getty

Nie jest tajemnicą, że prowadzenie firmy jest trudne. Reputacja i rozpoznawalność nazwiska to wszystko, a załóżmy, że przez dziesięciolecia pracowałeś nad tym, aby ludzie powiedzieli jedno: Kentucky Fried Chicken. Potem, w 1991 roku, zmieniasz swoje imię na KFC . Dlaczego, u licha, firma miałaby to robić?


Przyznają sami, że nie byli niewiarygodnie pewni, dlaczego zdecydowali się na zmianę, co niektórzy uważali za naprawdę dziwną rzecz. To dało początek wszelkiego rodzaju plotkom, a te plotki rozprzestrzeniały się szybciej i dalej niż prawda.Jaka jest prawda? W rzeczywistości jest to dziwniejsze niż myślisz i musimy dodać to: technicznie KFC nadal to Kentucky Fried Chicken i nadal są właścicielami nazwy jako zarejestrowanego znaku towarowego. Ale po drodze sprawy się skomplikowały. Absolutnie nie z powodu, którego się spodziewasz, a ironia polega na tym, że gdyby wybrali swój pierwszy wybór, nic z tego nigdy by się nie wydarzyło. Prawdopodobnie.
Nie, nie chodziło o usunięcie słowa „smażony”

posiłek kfc Obrazy Getty

Najpierw porozmawiajmy o słoniu w pokoju i tej plotce, którą wszyscy słyszeli: chcieli pozbyć się słowa „smażony”, aby klienci dbający o zdrowie nie myśleli automatycznie o zatykających tętnice tłuszczach, gdy pomyślą o łańcuchu kurczaka .

O dziwo, jest to plotka, która zaczęła się od samych KFC. Według Snopy , takie było oficjalne oświadczenie wydane przez ludzi od public relations sieci. Twierdzili, że naprawdę oferują „zdrowe” pozycje w menu i robią zwrot w kierunku większej dbałości o zdrowie, i chcieli, aby wszyscy o tym wiedzieli. Co najważniejsze (historia głosi), chcieli, aby ludzie o tym wiedzieli i do nich wracali.Brzmi jak uzasadniony powód zmiany marki, prawda?

jak jeść burratę?

Ale na pewno nie była to cała prawda i był to rodzaj obosiecznego miecza. W końcu KFC wciąż było smażone, więc próba ukrycia słowa „smażony” za literą „F” nikogo nie oszukała, prawda? Właściwie to była tylko historia, a prawdziwa historia była jeszcze dziwniejsza.Nie chcieli płacić za używanie ich imienia

Kentucky

W 1990 — rok wcześniej year KFC rebranded — stan Kentucky zrobił dziwną rzecz. Snopy mówi, że bardziej oficjalnie nazwana Commonwealth of Kentucky chciała pozbyć się części długu państwowego, więc ktoś wpadł na pomysł, który był w równym stopniu genialny, dziwaczny i całkowicie alienujący. Zdecydowali się na znak towarowy, więc każdy, kto używa słowa „Kentucky” z jakiegokolwiek powodu komercyjnego, musiałby zapłacić państwu opłatę licencyjną.

Ówczesna sieć Kentucky Fried Chicken spędziła rok na negocjacjach ze stanem, mówiąc w zasadzie, że to dość szalone, aby płacić opłatę za używanie nazwy, którą zarejestrowali i używali od dziesięcioleci. Wszyscy wiemy, jak to się stało: Kentucky Fried Chicken przekształciło się w KFC i skorzystało z okazji, aby wprowadzić zmianę nazwy wraz z całkowitym przeprojektowaniem opakowania i wizerunku.

Dziwne? Absolutnie.

Naprawdę toczyły się procesy sądowe w sprawie „Kentucky”

pozew sądowy

Snopy mówi, że nie tylko Kentucky Fried Chicken walczyło z ich nazwą. To dlatego żłobki nagle zaczęły sprzedawać „Shenandoah bluegrass” zamiast „Kentucky bluegrass” i dlatego nagle przestałeś słuchać w radiu „Kentucky Woman” Neila Diamonda. Dodają, że KFC i Kentucky rozwiązali problem w 2006 roku i uzgodniono, że KFC może nadal używać swojej oryginalnej nazwy.

Ale przewiń trochę do 2016, a przekonasz się, że problem się nie skończył. Tym razem to University of Kentucky wskoczył na szaloną modę i twierdzili, że to do nich należy słowo „Kentucky” (poprzez Bezpłatne porady prawne )... przynajmniej jeśli chodzi o odzież. Przy ponad 400 firmach używających tego słowa w znakach towarowych lub zgłoszeniach znaków towarowych może się wydawać, że toczą pod górę bitwę. Ale i tak postanowili z tym walczyć.

Po raz pierwszy starli się z gorzelnią o nazwie Kentucky Mist Moonshine, a szokująco, kiedy destylarnia pozwała ich do sądu, aby twierdzić, że nie pomylili ich z uniwersytetem i powinni mieć możliwość robienia towarów z ich nazwiskiem, Lider Herolda Lexington poinformował, że sędzia odrzucił sprawę... na rzecz uczelni. Czy to może być jeden z powodów, dla których KFC pozostaje KFC?

„KFC” i tak było już popularne

kfc przejazd przez Obrazy Getty

Przejście z „Kentucky Fried Chicken” na „KFC” nie było wielkim problemem, a KFC powiedziało to samo. Przyznali nawet, że i tak prawdopodobnie jest to lepsza nazwa, mówiąc: „Może dlatego, że KFC jest po prostu łatwiejsze do powiedzenia z pełnymi ustami”. Dają też kilka innych wyjaśnień z przymrużeniem oka, mówiąc, że lepiej pasuje do znaków i jest mniej sylab. Nie chcieli też, aby ludzie myśleli o nich tylko jako o miejscu na kurczaka, ponieważ mają też inne rzeczy. I wydaje się to bardziej uzasadnieniem niż powodem, prawda?

Ale podnoszą bardzo ważną kwestię: ludzie już nazywali ich KFC. Byli KFC dla wielu ludzi przez długi czas, a kiedy tak jest, to znacznie ułatwia zmianę.

Harvard Business Review podkreśla, że ​​nie jest to coś, w czym są sami. Wiele firm skróciło swoje nazwy do swoich akronimów. Na przykład NPR, YMCA, AARP i BP, i hej, przynajmniej nie były Wisconsin. Federacja Turystyki Wisconsin musiała zmienić całą swoją nazwę po wystarczająco długim użyciu swojego akronimu – WTF.

Został prawie nazwany po innym stanie

restauracja kfc Obrazy Getty

To dziwne, jak czasem się coś dzieje. Jeśli spojrzysz wstecz na historię KFC, zobaczysz, że pierwsza restauracja, która Pułkownik Sanders otwarty wcale nie był w Kentucky — był w Salt Lake City w stanie Utah.

W 1952 roku Wiadomości z pustyni mówi, że Sanders udał się do Utah, aby spotkać się z mężczyzną, którego wcześniej poznał w National Restaurant Association. Ten człowiek — Leon W. „Pete” Harman — był właścicielem Harman Cafe w Salt Lake City, a Sanders był wówczas właścicielem Sanders Cafe. Sanders skończył gotować smażonego kurczaka dla Harmanów, a Harman umieścił go w menu w swojej kawiarni. Następnie wynajął malarza szyldów o imieniu Don Anderson, aby namalował coś w oknach, aby zareklamować nowy dodatek, a namalowano tam pomysł Andersona: Kentucky Fried Chicken.

Sanders przeszedł ponownie dwa tygodnie później, zobaczył znak, a reszta to już historia.

Ale było prawie zupełnie inaczej. Najpierw, Wiadomości z pustyni mówi, że rozważali nazwanie go „Utah Fried Chicken”, ponieważ, cóż, byli w Utah. Osiedlili się na Kentucky, ponieważ kultywowało ono wizerunek przyjaznej południowej gościnności, co jest trochę ironiczne, biorąc pod uwagę wszystkie zamieszanie, jakie wywołała nazwa dziesiątki lat później.

Nie, to nie miało nic wspólnego ze zmutowanymi kurczakami

maskotka kurczaka kfc Obrazy Getty

Krążyła jeszcze jedna plotka dotycząca zmiany nazwy KFC, która uzasadnia dyskusję, a to ta, która mówi, że „kurczak” to słowo, którego nie wolno im było powiedzieć. KFC mówi, że jest to szczególnie śmieszne i potwierdza, że ​​zdecydowanie wolno im opisywać swój produkt jako kurczak, ponieważ to zdecydowanie kurczak.

Snopy mówi, że zmiana nazwy była powiązana z dziwną plotką, że KFC faktycznie hoduje zmutowane kurczaki z czterema, sześcioma lub ośmioma nogami, aby dostarczyć całe mięso potrzebne do ich restauracji. To niepokojące na wielu poziomach, ale okazuje się, że plotka miała więcej nóg niż rzekome zmutowane ptaki KFC.

KFC walczy z plotką na skalę globalną, z międzynarodowymi podziałami takimi jak te w Kanada i Wielka Brytania powtarzając, że jest to kompletnie szalona plotka bez jakichkolwiek podstaw. I mówią to od bardzo dawna — przynajmniej od czasu zmiany nazwy w latach 90-tych. Czy nie nadszedł czas, by plotka poszła drogą innych mniej niż gwiazd? Wspomnienia z lat 90. ?

Dlaczego wierzymy w te wszystkie fałszywe historie?

KFC Obrazy Getty

A więc, oto pytanie: Jak w ogóle zaczęły się te wszystkie plotki? To samo miejsce, co wiele plotek — internet.

KFC Kanada wyśledził plotkę do jednego konkretnego łańcuszka e-mail — pamiętasz je? E-mail miał nieco uzasadniony ton, twierdząc, że dzieli się wynikami badania przeprowadzonego przez University of New Hampshire. Twierdzono, że badanie wykazało, że KFC faktycznie używało „organizmów manipulowanych genetycznie” utrzymywanych przy życiu tylko za pomocą rurek i pomp, które krążyły krew w ich ciałach. Ponadto twierdzono, że te zmutowane kurczęta nie miały piór, stóp ani dziobów (aby zaoszczędzić na kosztach ich usuwania), a ich struktura kości została zmniejszona, aby mogły produkować więcej mięsa.

To dalej twierdził, że rząd się zaangażował i zmusił ich do usunięcia „kurczaka” z menu. Ale to nie ma sensu. Jak to jest tańsze niż hodowanie prawdziwych kurczaków? Dlaczego rząd miałby pozwolić im na kontynuowanie zmutowanych fabryk kurczaków? Jaki byłby to temat uniwersyteckiego projektu badawczego? Ale wierzyliśmy w to na początku istnienia internetu. Jesteśmy teraz mądrzejsi, prawda?

Byli gotowi zapłacić komuś za użycie ich imienia… tak jakby

mały Harlands Obrazy Getty

Pomimo wszystkich problemów z imionami, KFC nadal cieszy się, że może się trochę zabawić pod innym nazwiskiem: Harland. Pseudonim pułkownika Sandersa nigdy nie był bardzo popularny i według Atlantycki , w tym samym roku co sam pułkownik urodziło się tylko 155 osób. (To był rok 1918, jeśli ktoś to śledzi).

Próbując podnieść rangę nazwy, KFC ogłosiło konkurs w 2018 roku. Pierwsze dziecko urodzone 9 września (urodziny pułkownika) i nazwane Harland otrzymało fajne 11 000 $ (na cześć nazwy i „11 ziół KFC i przyprawy”) w kierunku edukacji dziecka w college'u.

Czy ktoś wygrał? Oczywiście! Dziennik kurierski poinformował o narodzinach małej Harland Rose, 8-funtowej, 1-uncjowej dziewczynce urodzonej w urodziny pułkownika. Dostali pieniądze, a ta mała dziewczynka? Otrzymała bardzo urocze imię, a jej rodzice już nazywali ją Harleyem.